MongoDB (7.x-1.0-rc1) - en to he translation catalogue (76 entries)

en: Pages
he: עמודים

en: delete
he: מחיקה

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Type
he: סוג

en: List
he: רשימה

en: Cancel
he: ביטול

en: Disabled
he: מושבת

en: error
he: שגיאות

en: Block title
he: כותרת הבלוק

en: The title of the block as shown to the user.
he: כותרת הבלוק כפי שמוצגת באתר

en: Content types
he: סוגי תוכן

en: Overview
he: סקירה

en: File
he: קובץ

en: Date
he: תאריך

en: Reset
he: איתחול

en: Message
he: הודעה

en: Weight
he: משקל

en: none
he: ללא

en: Region
he: איזור

en: User
he: משתמש

en: Block
he: בלוק

en: Add block
he: הוספת תיבה

en: Not found
he: לא נמצא

en: Hostname
he: שם שרת

en: Filter
he: סינון

en: Location
he: מיקום

en: Severity
he: חוּמרה

en: Count
he: כמות

en: configure
he: הגדרות

en: Line
he: שורה

en: Referrer
he: כתובת מקור

en: Anonymous
he: אנונימי

en: Visibility settings
he: הגדרות ניראוּת

en: Function
he: פונקציה

en: Source
he: מקור

en: Are you sure you want to delete the block %name?
he: האם אתם מעוניינים למחוק יחידת מידע בשם %name ?

en: The block %name has been removed.
he: הבלוק %name הוסר.

en: warning
he: אזהרות

en: critical
he: קריטי

en: Block description
he: תיאור הבלוק

en: Blocks
he: בלוקים

en: Delete block
he: מחיקת בלוק

en: Save blocks
he: שמירת בלוקים

en: The block settings have been updated.
he: עודכנו הגדרות הבלוקים.

en: '%name' block
he: תיבה: '%name'

en: Save block
he: שמירת בלוק

en: The block configuration has been saved.
he: תצורת הבלוק נשמרה.

en: The block has been created.
he: התיבה נוצרה.

en: Block body
he: תוכן התיבה

en: The content of the block as shown to the user.
he: תוכן התיבה כפי שמוצג באתר

en: About
he: אודות

en: Uses
he: שימושים

en: alert
he: התראה

en: emergency
he: מקרה חרום

en: Filter log messages
he: סינון מסרי יומן

en: You must select something to filter by.
he: עליך לבחור דבר מה לסינון על פיו.

en: No blocks in this region
he: אין בלוקים באיזור זה

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
he: השינויים לבלוקים אלו לא ישמרו עד ללחיצה על כפתור <em>שמור בלוקים</em>.

en: View 'page not found' errors (404s).
he: צפיה בשגיאות 'עמוד לא נמצא' (שגיאות 404).

en: View 'access denied' errors (403s).
he: צפיה בשגיאות 'גישה חסומה' (403).

en: Not restricted
he: לא מוגבל

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
he: בעמודים שעבורם קוד הPHP מחזיר <code>TRUE</code> (רק למתקדמים).

en: Pages or PHP code
he: עמודים או קוד PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
he: אם סומנה האפשרות ה PHP, יש להכניס קוד בין %php. שימו לב שהרצת שקוד PHP שגוי יכולה "לשבור" את האתר.

en: Not customizable
he: אינו ניתן להתאמה אישית

en: Positioning content
he: מיקום תוכן

en: Controlling visibility
he: שליטה בניראות

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
he: תיאור קצר של התיבה. יוצג ב<a href="@overview">עמוד ניהול התיבות</a>.

en: Cache blocks
he: הטמנת תיבות (שמירה במטמון) .

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
he: מאפשר שליטה באבני הבניין הויזואליות של הדף. בלוקים, הידועים גם כתיבות הם יחידות של תוכן שניתן להציב באיזורים של הדף.

en: Restricted to certain pages
he: מוגבל לדפים מסויימים

en: The block cannot be placed in this region.
he: לא ניתן למקם את הבלוק באיזור זה

en: Clear log messages
he: נקה הודעות יומן

en: Show block for specific content types
he: הצגת התיבה עבור סוגי תוכן ספציפיים

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
he: הצג את התיבה רק בעמודים המכילים תוכן מסוגי התוכן שצוינו. אם לא תבחרו דבר, הצגת התיבה לא תוגבל לסוגי תוכן מסויימים.
