MongoDB (7.x-1.0-rc2) - en to ar translation catalogue (79 entries)

en: Pages
ar: الصفحات

en: delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Disabled
ar: معطل

en: error
ar: خطأ

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: The title of the block as shown to the user.
ar: عنوان الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: File
ar: ملف

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Message
ar: الرسالة

en: Weight
ar: الوزن

en: none
ar: لا شيء

en: Region
ar: المنطقة

en: Paths
ar: مسارات

en: User
ar: المستخدم

en: Block
ar: الصندوق

en: Add block
ar: أضف صندوقا

en: Not found
ar: غير موجود

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Severity
ar: الحدة

en: Count
ar: العدد

en: configure
ar: ضبط

en: Line
ar: السطر

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Visibility settings
ar: إعدادات العرض

en: Function
ar: الوظيفة

en: Source
ar: المصدر

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف صندوق %name؟

en: The block %name has been removed.
ar: تم حذف الصندوق %name.

en: warning
ar: تحذير

en: critical
ar: حرِج

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Delete block
ar: احذف الصندوق

en: Save blocks
ar: حفظ الصناديق

en: The block settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الصندوق.

en: '%name' block
ar: صندوق '%name'

en: Save block
ar: حفظ الصندوق

en: The block configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعدادات الصندوق.

en: The block has been created.
ar: تم إنشاء الصندوق.

en: Block body
ar: متن الصندوق

en: The content of the block as shown to the user.
ar: محتوى الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: About
ar: حول

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: alert
ar: تنبيه

en: emergency
ar: حالة طارئة

en: Filter log messages
ar: ترشيح رسائل السجل

en: You must select something to filter by.
ar: يجب أن تختار مرشح.

en: No blocks in this region
ar: لا صناديق في هذه المنطقة

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ar: لن تُحفظ التغييرات في هذه الصناديق قبل النقر على زر <em>احفظ الصناديق</em>.

en: View 'page not found' errors (404s).
ar: عرض أخطاء 'الصفحة غير موجودة' (404).

en: View 'access denied' errors (403s).
ar: يعرض أخطاء 'الوصول ممنوع' (403).

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.

en: Not customizable
ar: غير قابل للتخصيص

en: Ensure that each block description is unique.
ar: تأكد أن كل صندوق له وصف فريد.

en: Positioning content
ar: تموضع المحتوى

en: Controlling visibility
ar: التحكم بالظهور

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
ar: وصف موجز لصندوقك. يستخدم في <a href="@overview">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: Cache blocks
ar: تخزين الصناديق

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
ar: التخزين المؤقت للصناديق معطل لأنك قمت بتفعيل وحدات تحدد قيود للوصول إلى المحتوى.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
ar: التحكم في البناء الشكلي للصناديق من خلال الصفحة التي انشئ من خلالها. الصناديق هي أطر يتم عرض محتوي بها بالعرض في منطقه او نطاق ما من صفحة الويب.

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: The block cannot be placed in this region.
ar: لا يمكن وضع الصندوق في هذه المنطقة.

en: Clear log messages
ar: حذف رسائل السجل

en: This will permanently remove the log messages from the database.
ar: هذه العملية تقوم بحذف جميع رسائل السجل من قاعدة البيانات.

en: Show block for specific content types
ar: عرض صندوق لنوع معين من المحتوى
