MongoDB (7.x-1.0-rc3) - en to da translation catalogue (78 entries)

en: Pages
da: Sider

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: error
da: fejl

en: Block title
da: Titel

en: The title of the block as shown to the user.
da: Blokkens titel. Vises til brugerne.

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Overview
da: Overblik

en: File
da: Fil

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: Message
da: Meddelelse

en: Weight
da: Vægt

en: none
da: ingen

en: Paths
da: Stier

en: User
da: Bruger

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Location
da: Lokation

en: Severity
da: Grad

en: Count
da: Antal

en: configure
da: indstil

en: Line
da: Linje

en: Referrer
da: Henviser

en: Anonymous
da: Anonym

en: Visibility settings
da: Indstillinger for synlighed

en: Function
da: Funktion

en: Source
da: Kilde

en: Are you sure you want to delete the block %name?
da: Ønsker du at slette blokken %name?

en: The block %name has been removed.
da: Blokken %name fjernet.

en: warning
da: advarsel

en: critical
da: kritisk

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Blocks
da: Blokke

en: Delete block
da: Slet blok

en: Save blocks
da: Gem blokke

en: The block settings have been updated.
da: Blokindstillinger opdateret.

en: '%name' block
da: Blokken '%name'

en: Save block
da: Gem blok

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: Block body
da: Indhold

en: The content of the block as shown to the user.
da: Blokkens indhold. Vises til brugerne.

en: About
da: Om

en: Uses
da: Bruger

en: alert
da: alarm

en: emergency
da: krise

en: Filter log messages
da: Filtrér meddelelser

en: You must select something to filter by.
da: Du skal vælge, hvad du vil filtrere efter.

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
da: Ændringerne bliver ikke gemt før du trykker på knappen <em>Gem blokke</em>.

en: View 'page not found' errors (404s).
da: Vis 'side ikke fundet'-fejl (404).

en: View 'access denied' errors (403s).
da: Vis 'adgang nægtet'-fejl (403).

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Store session information in MongoDB
da: Gem sessioninformation i MongoDB

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at afvikling af ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Not customizable
da: Kan ikke tilpasses

en: Ensure that each block description is unique.
da: Garantér at hver blokbeskrivelse er unik.

en: Positioning content
da: Placering af indhold

en: Controlling visibility
da: Tilpasning af synlighed

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
da: En kort beskrivelse af din blok. Beskrivelsen bruges på <a href="@overview">siden med blokindstillingerne</a>.

en: Cache blocks
da: Blok-cache

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
da: Bemærk at blokcachen er inaktiv, når du har aktiveret moduler, der bruger adgangsbegrænsing.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
da: Kontrollerer de visuelle byggeklodser en side består af. Blokke er kasser med indhold som renderes i et bestemt område eller en bestemt region på en webside.

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: The block cannot be placed in this region.
da: Blokken kan ikke placeres i denne region.

en: Clear log messages
da: Ryd logmeddelelser

en: This will permanently remove the log messages from the database.
da: Dette fjerner permanent logbeskederne fra databasen.

en: Show block for specific content types
da: Vis blokken på specifikke indholdstyper

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
da: Vis kun denne blok på sider som viser indhold af den angivne type. Hvis du ikke vælger nogen typer vil der ikke være nogen type-specifik begrænsning.

en: <a href="!project">MongoDB</a> implements a generic <a href="!mongo">MongoDB</a> interface.
da: <a href="!project">MongoDB</a> implementerer et generisk <a href="!mongo">MongoDB</a> interface.

en: Integration between Drupal and MongoDB.
da: Integration mellem Drupal og MongoDB.
