MongoDB (7.x-1.0-rc3) - en to ja translation catalogue (79 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: error
ja: エラー

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: The title of the block as shown to the user.
ja: ユーザーに提示するブロックのタイトルを入力してください。

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Overview
ja: 概観

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: none
ja: なし

en: Region
ja: リージョン

en: #
ja: No.

en: Paths
ja: パス

en: User
ja: ユーザー

en: Block
ja: ブロック

en: Add block
ja: ブロックを追加

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Severity
ja: 重大度

en: Count
ja: カウント

en: configure
ja: 設定

en: Line
ja: 行

en: Referrer
ja: リファラ

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Visibility settings
ja: 表示の設定

en: Function
ja: 機能

en: Source
ja: ソース

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ja: 本当に、%name ブロックを削除してもよろしいですか？

en: The block %name has been removed.
ja: %name ブロックが削除されました。

en: warning
ja: 警告

en: critical
ja: 致命的

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Blocks
ja: ブロック

en: Delete block
ja: ブロックの削除

en: Save blocks
ja: ブロックの保存

en: The block settings have been updated.
ja: ブロックの設定が更新されました。

en: '%name' block
ja: '%name'ブロック

en: Save block
ja: ブロックの保存

en: The block configuration has been saved.
ja: ブロックの設定が保存されました。

en: The block has been created.
ja: ブロックが作成されました。

en: Block body
ja: ブロックの本文

en: The content of the block as shown to the user.
ja: ユーザーに提示するブロックの内容を記入してください。

en: About
ja: アバウト

en: Uses
ja: 機能

en: alert
ja: 警戒

en: emergency
ja: 緊急

en: Filter log messages
ja: ログメッセージの絞り込み

en: You must select something to filter by.
ja: 絞り込み対象を選択する必要があります。

en: No blocks in this region
ja: このリージョンにブロックはありません

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ja: 「ブロックの保存」ボタンをクリックするまで、これらのブロックへの変更は保存されません。

en: View 'page not found' errors (404s).
ja: 「ページが見つかりません」エラー (404) を表示します。

en: View 'access denied' errors (403s).
ja: 「アクセスは拒否されました」エラー (403) を表示します。

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ja: オプションでPHPを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Ensure that each block description is unique.
ja: ブロックに関する説明が他と重複していないことを確認してください。

en: Positioning content
ja: コンテンツの配置Positioning content

en: Controlling visibility
ja: 表示設定

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
ja: このブロックに関する簡単な説明です。<a href="@overview">ブロック管理ページ</a>で使われます。

en: Cache blocks
ja: ブロックをキャッシュする

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
ja: ブロックのキャッシュ機能はオフになっています。これは現在有効になっているモジュール内でコンテンツへのアクセス制限が定義されているためです。

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
ja: ページを構成するブロックの配置を制御する。ブロックとは内部にコンテンツを含み、ページの特定の場所に置く事が出来るものです。

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: The block cannot be placed in this region.
ja: そのブロックはこのリージョンに設置できません。

en: Clear log messages
ja: ログメッセージを消去

en: This will permanently remove the log messages from the database.
ja: これはデータベースからログメッセージを完全に削除します。

en: Show block for specific content types
ja: 特定のコンテンツタイプ用のブロックを表示

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
ja: 指定されたコンテンツタイプのコンテンツが表示された時のみ、このブロックを表示する。タイプを選択しないと、どのタイプにも表示されるようになります。
