Monster Menus (7.x-1.16) - en to fr translation catalogue (274 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: user
fr: utilisateur

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: delete
fr: supprimer

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: content
fr: contenu

en: Groups
fr: Groupes

en: Author
fr: Auteur

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Weight
fr: Poids

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Back
fr: Précédent

en: (none)
fr: (aucun)

en: Save
fr: Enregistrer

en: Move
fr: Déplacer

en: Insert
fr: Insérer

en: midnight
fr: minuit

en: noon
fr: midi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Archive
fr: Archiver

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Feed name
fr: Nom de flux

en: Teaser
fr: Accroche

en: Event
fr: Évènement

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: Theme
fr: Thème

en: name
fr: nom

en: add
fr: ajouter

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Error
fr: Erreur

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé

en: Create
fr: Créer

en: Done
fr: Terminé

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: Site name
fr: Nom du site

en: Node types
fr: Types de nœuds

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Revisions
fr: Versions

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Page URL
fr: URL de la page

en: Gallery
fr: Galerie

en: Thumbnail size
fr: Taille de la miniature

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Advanced
fr: Avancé

en: Bookmarks
fr: Marque-pages

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 3 months
fr: 3 mois

en: 6 months
fr: 6 mois

en: 9 months
fr: 9 mois

en: 1 year
fr: 1 an

en: help
fr: aide

en: Details
fr: Détails

en: groups
fr: groupes

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: General
fr: Général

en: group
fr: groupe

en: here
fr: ici

en: (all)
fr: (tout)

en: All day
fr: Journée Entière

en: Autostart
fr: Démarrage automatique

en: Appearance
fr: Apparence

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: 1 comment
fr: 1 commentaire

en: @count comments
fr: @count commentaires

en: Create content
fr: Créer un contenu

en: Random
fr: Au hasard

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Close
fr: Fermer

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Title:
fr: Titre :

en: comments
fr: commentaires

en: Modified
fr: Modifié

en: Group members
fr: Membres du groupe

en: Hidden
fr: Caché

en: File attachments
fr: Fichiers attachés

en: Show
fr: Afficher

en: File Upload
fr: Transfert de fichier

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Clear
fr: Vider

en: Result
fr: Résultat

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: (disabled)
fr: (désactivé)

en: Query
fr: Requête

en: Date/time
fr: Date/heure

en: Period
fr: Point

en: Caption
fr: Légende

en: Select a user
fr: Choisir un utilisateur

en: The settings have not been saved because of the errors.
fr: Les paramètres n'ont pas été enregistrés du fait d'erreurs.

en: Workflow access permissions updated.
fr: Droits d'accès au workflow mis à jour.

en: Autocomplete taxonomy
fr: Compléter la taxonomie automatiquement

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le bloc %name ?

en: or
fr: ou

en: change
fr: modifier

en: Allowed content types
fr: Types de contenus permis

en: Permissions
fr: Droits

en: Add a new @s.
fr: Ajouter un(e) @s.

en: All Users
fr: Tous les utilisateurs

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Default options
fr: Options par défaut

en: users
fr: utilisateurs

en: Allowed node types
fr: Types de nœuds autorisés

en: Page name
fr: Nom de la page

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
fr: Un webform peut être un questionnaire, un formulaire de contact ou de requête. Il peut être utilisé pour permettre aux visiteurs de prendre contact, de s'inscrire à un évènement, ou pour réaliser une enquête complexe.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Select
fr: Sélectionner

en: is
fr: est

en: Group Members
fr: Membres du groupe

en: Copy
fr: Copier

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: Full node
fr: Nœud complet

en: Permalink
fr: Permalien

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: Permission
fr: Droit

en: Move down
fr: Descendre

en: Move up
fr: Monter

en: Grid
fr: Grille

en: Hide
fr: Masquer

en: the settings page
fr: la page des paramètres

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Edit content
fr: Modifier le contenu

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: Read
fr: Lire

en: Delete permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Restore
fr: Restaurer

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: read
fr: lire

en: Subscription options
fr: Options d'abonnement

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Columns
fr: Colonnes

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Edit comment
fr: Modifier le commentaire

en: begins with
fr: commence par

en: contains
fr: contient

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: Others
fr: Autres

en: daily
fr: journalier

en: weekly
fr: hebdomadaire

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: and
fr: et

en: where
fr: où

en: Destination URL
fr: URL de destination

en: Node Display
fr: Affichage du node

en: custom
fr: personnalisé

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Creation time
fr: Date de création

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Hover
fr: Survol

en: Compare revisions
fr: Comparer les révisions

en: Format: %time
fr: Format : %time

en: Workflow state
fr: État du processus

en: yearly
fr: annuel

en: monthly
fr: mensuel

en: RSS feeds
fr: Flux RSS

en: Add a user
fr: Ajouter un utilisateur

en: permissions
fr: droits

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: ends with
fr: se termine par

en: Delete comment
fr: Supprimer le commentaire

en: Reply to comment
fr: Répondre au commentaire

en: Add a group
fr: Ajouter un groupe

en: Revert to this revision
fr: Rétablir cette révision

en: Delete this revision
fr: Supprimer cette révision

en: is not
fr: n'est pas

en: Start time
fr: Date de début

en: Calendar Popup
fr: Popup de calendrier

en: Feed display options
fr: Options d'affichage de flux

en: User autocomplete
fr: Saisie semi-automatique des noms d'utilisateur

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fr: Cette page affiche tous les composants actuellement configurés pour ce nœud webform. Vous pouvez ajouter au formulaire autant de composants que vous le souhaitez, qui peuvent être plusieurs du même type. Pour ajouter un nouveau composant, remplissez le nom et sélectionnez un type dans les champs au bas du tableau. Soumettez le formulaire pour créer le nouveau composant ou prendre en compte toute modification des valeurs du formulaire.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fr: Cliquez sur le nom d'un composant existant pour modifier sa configuration.

en: Node revision
fr: Révision du nœud

en: Submitted by !username on @datetime
fr: Soumis par !username le @datetime

en: You can:
fr: Vous pouvez :

en: does not match
fr: ne correspond pas

en: Settings for %name
fr: Paramètres pour %name

en: Upcoming
fr: Prochainement

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: User list
fr: Liste des utilisateurs

en: Reorder
fr: Réordonner

en: Publish on
fr: Publier le

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
fr: Format : %time. Laisser vide pour désactiver la publication planifiée.

en: Unpublish on
fr: Dépublier le

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
fr: Format : %time. Laisser vide pour désactiver la dépublication planifiée.

en: Export as CSV
fr: Exporter en CSV

en: Add event
fr: Ajouter un évènement

en: View full page month
fr: Voir le mois en pleine page

en: Contents
fr: Contenu

en: The block has been deleted.
fr: Le bloc a été supprimé.

en: New username
fr: Nouveau nom d'utilisateur

en: Progress
fr: Progression

en: Node:
fr: Nœud :

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
fr: Laisser vide pour désactiver la publication planifiée.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
fr: Laisser vide pour désactiver la dépublication planifiée.

en: (unknown)
fr: (inconnu)

en: revisions
fr: révisions

en: Publishing
fr: Publication

en: Select a group
fr: Sélectionner un groupe

en: Reorder menu
fr: Réorganiser le menu

en: There is currently no content classified with this term.
fr: Il n'y a actuellement aucun contenu classé avec ce terme.

en: Read-only
fr: Lecture seule

en: Individuals
fr: Individus

en: Thumbnail for !filename.
fr: Vignette pour !filename.

en: Default Permissions
fr: Droits par défaut

en: End time
fr: Date de fin

en: Delete this row
fr: Supprimer cette ligne

[ctx: datetime]
en: All day
fr: Jour entier

[ctx: datetime]
en: Week
fr: Semaine

[ctx: date_nav]
en: Prev
fr: Préc.

[ctx: date_nav]
en: Next
fr: Suiv.

en: of type
fr: de type

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Images:
fr: Images :

en: Path:
fr: Chemin :

en: Add a row
fr: Ajouter une ligne

en: Pages:
fr: Pages :

en: this user
fr: cet utilisateur

en: Add to My Calendar
fr: Ajouter à mon Calendrier

en: Add members to group
fr: Ajouter des membres au groupe
