Monster Menus (7.x-1.20) - en to is translation catalogue (142 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Image size
is: Stærð myndar

en: user
is: notandi

en: Pages
is: Síður

en: Save configuration
is: Vista stillingar

en: delete
is: eyða

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Username
is: Notendanafn

en: content
is: innihald

en: Groups
is: Hópar

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: yes
is: já

en: List
is: Listi

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: RSS feed
is: RSS veita

en: page
is: síða

en: Access control
is: Aðgangsstýring

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: Tags
is: Efnisorð

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: view
is: skoða

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: default
is: sjálfgefið

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Test
is: Prófa

en: Weight
is: Vægi

en: Help text
is: Hjálpartexti

en: Parent
is: Foreldri

en: Depth
is: Dýpt

en: none
is: engin

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Export
is: Flytja út

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: General settings
is: Almennar stillingar

en: Back
is: Til baka

en: (none)
is: (ekkert)

en: Save
is: Vista

en: Move
is: Flytja

en: Insert
is: Setja inn

en: midnight
is: miðnætti

en: noon
is: hádegi

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: URL
is: vefslóð

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Event
is: Viðburður

en: 1 hour
is: 1 klst

en: Theme
is: Þema

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Upload
is: Hlaða upp

en: User
is: Notandi

en: Continue
is: Halda áfram

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: no
is: nei

en: Created
is: Stofnað

en: Create
is: Stofna

en: Add content
is: Bæta við efni

en: Add block
is: Bæta við blokk

en: Page
is: Síða

en: Site name
is: Nafn vefs

en: Revisions
is: Útgáfur

en: Mode
is: Hamur

en: Authored by
is: Höfundur

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: This field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út þennan reit.

en: help
is: hjálp

en: Details
is: Nánar

en: Owner
is: Eigandi

en: General
is: Almennt

en: (all)
is: (allir)

en: Appearance
is: Útlit

en: 1 comment
is: 1 ummæli

en: @count comments
is: @count ummæli

en: Create content
is: Setja inn efni

en: Close
is: Loka

en: Save settings
is: Vista stillingar

en: Search Results
is: Leitarniðurstöður

en: Defaults
is: Sjálfgildi

en: Title:
is: Titill:

en: Hidden
is: Falið

en: File attachments
is: Skráarviðhengi

en: Clear
is: Hreinsa

en: View user profile.
is: Skoða prófíl notanda.

en: Today
is: Í dag

en: Period
is: Punktur

en: Workflow
is: Vinnuflæði

en: The settings have not been saved because of the errors.
is: Stillingarnar voru ekki vistaðar vegna villna.

en: Are you sure you want to delete the block %name?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða blokk %name?

en: or
is: eða

en: Style
is: Stíll

en: change
is: breyta

en: Permissions
is: Réttindi

en: permission
is: heimild

en: Loading...
is: Hleð...

en: !name field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út !name reitinn.

en: Default options
is: Sjálfgildir valmöguleikar

en: date
is: dagsetning

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: is
is: er

en: 1 minute
is: 1 mínúta

en: 1 week
is: 1 vika

en: Permission
is: Réttindi

en: Grid
is: Grind

en: Page not found
is: Síðan fannst ekki

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: 4 minutes
is: 4 mínútur

en: Close window
is: Loka glugga

en: contains
is: inniheldur

en: and
is: og

en: where
is: þar sem

en: custom
is: sérsniðið

en: Create @name
is: Stofna @name

en: Delete comment
is: Eyða ummælum

en: Reply to comment
is: Svara ummælum

en: User list
is: Listi yfir notendur

[ctx: datetime]
en: Week
is: Vika

en: Event calendar
is: Viðburðadagatal
