Monster Menus (7.x-1.22) - en to bn translation catalogue (77 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Image size
bn: ছবির আকার

en: user
bn: ব্যবহারকারী

en: Pages
bn: পৃষ্ঠাসমূহ

en: Save configuration
bn: কনফিগারেশন সংরক্ষণ কর

en: delete
bn: মুছে ফেল

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: content
bn: কন্টেন্ট

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: yes
bn: হ্যাঁ

en: List
bn: তালিকা

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: RSS feed
bn: RSS ফীড

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: More
bn: আরও

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: view
bn: প্রদর্শন

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: This action cannot be undone.
bn: এই কাজটি বাতিল করা যাবে না।

en: Weight
bn: ভর

en: none
bn: একটিও নয়

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Import
bn: আমদানী

en: Export
bn: রপ্তানী

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Sunday
bn: রবিবার

en: Monday
bn: সোমবার

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Wednesday
bn: বুধবার

en: Thursday
bn: বৃহস্পতিবার

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: Saturday
bn: শনিবার

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Region
bn: অঞ্চল

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Unknown
bn: অজ্ঞাত

en: Upload
bn: আপলোড

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Continue
bn: এগিয়ে চল

en: Error
bn: ত্রুটি

en: Done
bn: সম্পন্ন

en: Add content
bn: কন্টেন্ট যুক্ত কর

en: Add block
bn: ব্লক যুক্ত কর

en: Site name
bn: সাইটের নাম

en: Mode
bn: মোড

en: Authored by
bn: লিখেছেন

en: This field is required.
bn: এই ফিল্ডটি আবশ্যক।

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: General
bn: সাধারণ

en: Appearance
bn: অবয়ব

en: Save settings
bn: সেটিংস সংরক্ষণ কর

en: File attachments
bn: ফাইল এটাচমেন্ট সমূহ

en: Today
bn: আজ

en: Workflow
bn: কাজের ধারা

en: warning
bn: সতর্কীকরণ

en: permission
bn: অনুমতি

en: Permalink
bn: পার্মালিঙ্ক

en: Create @name
bn: @name তৈরি করুন

en: There is currently no content classified with this term.
bn: এই টার্মের সাথে সংশ্লিষ্ট কোনকিছু খুজে পাওয়া যায়নি।

[ctx: datetime]
en: Week
bn: সপ্তাহ

[ctx: date_nav]
en: Prev
bn: পূর্ববর্তী

[ctx: date_nav]
en: Next
bn: পরবর্তী
