Monster Menus (7.x-1.22) - en to sv translation catalogue (242 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Image size
sv: Bildstorlek

en: user
sv: användare

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: content
sv: innehåll

en: Groups
sv: Grupper

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: page
sv: sida

en: Access control
sv: Behörighet

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: view
sv: visa

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: default
sv: förvald

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Weight
sv: Vikt

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: (none)
sv: (inget)

en: Save
sv: Spara

en: Move
sv: Flytta

en: Insert
sv: Infoga

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Archive
sv: Arkiv

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Teaser
sv: Ingress

en: Event
sv: Händelse

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: Theme
sv: Tema

en: name
sv: namn

en: add
sv: lägg till

en: Unknown
sv: Okänd

en: Upload
sv: Ladda upp

en: User
sv: Användare

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Create
sv: Skapa

en: Done
sv: Färdig

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Add block
sv: Lägg till block

en: Page
sv: Sida

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Node types
sv: Nodtyper

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Revisions
sv: Versioner

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Page URL
sv: Sid URL

en: Gallery
sv: Galleri

en: Mode
sv: Läge

en: Authored by
sv: Författad av

en: Advanced
sv: Utökad

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 year
sv: 1 år

en: help
sv: hjälp

en: Details
sv: Detaljer

en: Owner
sv: Ägare

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: General
sv: Allmän

en: group
sv: grupp

en: here
sv: här

en: (all)
sv: (alla)

en: All day
sv: Hela dagen

en: Appearance
sv: Utseende

en: Select all
sv: Välj alla

en: 1 comment
sv: 1 kommentar

en: @count comments
sv: @count kommentarer

en: Destination
sv: Mål

en: Create content
sv: Skapa innehåll

en: Random
sv: Slumpvis

en: Untitled
sv: Titellös

en: Close
sv: Stäng

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Defaults
sv: Förvalt

en: comments
sv: kommentarer

en: Condition
sv: Villkor

en: Modified
sv: Modifierad

en: Group members
sv: Gruppmedlemmar

en: Hidden
sv: Dold

en: File attachments
sv: Bifogade filer

en: File Upload
sv: Filuppladdning

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: Clear
sv: Rensa

en: Result
sv: Resultat

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: Today
sv: Idag

en: (disabled)
sv: (inaktiverad)

en: Query
sv: Databasfråga

en: Date/time
sv: Datum/tid

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Caption
sv: Bildtext

en: The settings have not been saved because of the errors.
sv: Inställningarna har inte sparats på grund av felen.

en: Autocomplete taxonomy
sv: Automatiskt kompletterande taxonomi

en: Are you sure you want to delete the block %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort blocket %name?

en: warning
sv: varning

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: or
sv: eller

en: Style
sv: Stil

en: change
sv: ändra

en: Allowed content types
sv: Tillgängliga innehållstyper

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: permission
sv: behörighet

en: Add a new @s.
sv: Lägg till en ny @s.

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: Loading...
sv: Laddar...

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Default options
sv: Standardval

en: users
sv: användare

en: date
sv: datum

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
sv: Ett webbformulär kan vara en enkät, ett kontakt- eller ett beställningsformulär. Det kan användas för att låta besökarna kontakta dig, anmäla sig till en händelse eller för att skapa komplexa enkäter.

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Select
sv: Välj

en: is
sv: är

en: Copy
sv: Kopiera

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: not available
sv: inte tillgänglig

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Permalink
sv: Permanent länk

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: Administrator
sv: Administratör

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: 12 hours
sv: 12 timmar

en: Restore
sv: Återställ

en: All users
sv: Samtliga användare

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Columns
sv: Kolumner

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: begins with
sv: börjar med

en: contains
sv: innehåller

en: daily
sv: dagligen

en: weekly
sv: veckovis

en: Sign up
sv: Anmäl

en: and
sv: och

en: where
sv: där

en: custom
sv: anpassad

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: original
sv: ursprunglig

en: Select All
sv: Välj alla

en: yearly
sv: årsvis

en: monthly
sv: månadsvis

en: Flags
sv: Flaggor

en: permissions
sv: behörigheter

en: 2 weeks
sv: 2 veckor

en: ends with
sv: slutar med

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: Reply to comment
sv: Besvara kommentar

en: Delete this revision
sv: Radera denna version

en: Start time
sv: Starttid

en: Creates a popup for calendar dates.
sv: Skapar en popup för kalenderdatum

en: Calendar Popup
sv: Popup av kalender

en: Feed display options
sv: Alternativ för visning av innehållsflöde

en: User autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av användarnamn

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
sv: Denna sida viasr alla komponenter som för närvarande är skapade för denna webbformulärnod. Du kan lägga till valfritt antal komponenter genom att skriva in ett namn och välja en typ i fälten längst ner i tabellen. Klicka på Lägg till för att skapa den nya komponenten eller på Spara för att uppdatera ändrade formulärvärden.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
sv: Klicka på en befintlig komponents namn för att ändra dess inställningar.

en: Node revision
sv: Nodversion

en: Submitted by !username on @datetime
sv: Inlagt av !username @datetime

en: Page Name
sv: Sidnamn

en: Upcoming
sv: Kommande

en: Revert to earlier revision
sv: Återgå till tidigare version

en: Delete earlier revision
sv: Radera tidigare version

en: User list
sv: Användarlista

en: Reorder
sv: Omorganisera

en: Publish on
sv: Publicera den

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
sv: Format: %time. Lämna tom för att inaktivera schemalagd publicering.

en: Unpublish on
sv: Avpublicera den

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
sv: Format: %time. Lämna tom för att inaktivera schemalagd avpublicering.

en: Export as CSV
sv: Exportera som CSV

en: Get Calendar Node
sv: Erhåll nod för kalender

en: View full page month
sv: Se månaden som helsida

en: New username
sv: Nytt användarnamn

en: Progress
sv: Framsteg

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
sv: Lämna tomt för att inaktivera schemalagd publicering.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
sv: Lämna tomt för att inaktivera schemalagd avpublicering.

en: revisions
sv: versioner

en: Sound
sv: Ljud

en: Publishing
sv: Publicering

en: Reorder menu
sv: Ändra om meny

en: There is currently no content classified with this term.
sv: Det är för närvarande inget innehåll klassificerat med denna term.

en: You are not allowed to create content.
sv: Du har inte behörighet att skapa innehåll.

en: %type: added %title.
sv: %type: lade till %title.

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: End time
sv: Sluttid

en: Delete this row
sv: Ta bort denna rad

[ctx: datetime]
en: All day
sv: Hela dagen

[ctx: datetime]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: date_nav]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: date_nav]
en: Next
sv: Nästa

en: of type
sv: av typ
