Monster Menus (7.x-1.26) - en to it translation catalogue (220 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Image size
it: Dimensioni dell'immagine

en: user
it: utente

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: delete
it: elimina

en: Prefix
it: Prefisso

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: content
it: contenuto

en: Groups
it: Gruppi

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: RSS feed
it: Feed RSS

en: page
it: pagina

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: default
it: predefinito

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: Parent
it: Genitore

en: Depth
it: Profondità

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: (none)
it: (nessuno)

en: Save
it: Salva

en: Move
it: Sposta

en: Insert
it: Inserisci

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Archive
it: Archivio

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Region
it: Regione

en: Teaser
it: Anteprima

en: Event
it: Evento

en: Theme
it: Tema

en: add
it: aggiungi

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Upload
it: Carica

en: User
it: Utente

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Done
it: Fatto

en: Year
it: Anno

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Page
it: Pagina

en: Site name
it: Nome del sito

en: Node types
it: Tipi di contenuto

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Revisions
it: Revisioni

en: URL alias
it: Alias URL

en: Mode
it: Modalità

en: Authored by
it: Creato da

en: Advanced
it: Avanzate

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: 1 day
it: 1 giorno

en: help
it: aiuto

en: Month
it: Mese

en: Details
it: Dettagli

en: Owner
it: Proprietario

en: Group name
it: Nome gruppo

en: General
it: Generale

en: group
it: gruppo

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: here
it: qui

en: Appearance
it: Aspetto

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: 1 comment
it: 1 commento

en: @count comments
it: @count commenti

en: Destination
it: Destinazione

en: Create content
it: Crea contenuto

en: Random
it: Casuale

en: Close
it: Chiudi

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Title:
it: Titolo:

en: comments
it: commenti

en: Condition
it: Condizione

en: Modified
it: Modificato

en: Group members
it: Membri del gruppo

en: Hidden
it: Nascosto

en: File attachments
it: File allegati

en: File Upload
it: Caricamento file

en: Tokens
it: Token

en: Clear
it: Cancella

en: Result
it: Risultato

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: Today
it: Oggi

en: (disabled)
it: (disabilitato)

en: Date/time
it: Data/ora

en: Period
it: Punto

en: Caption
it: Didascalia

en: The settings have not been saved because of the errors.
it: Le impostazioni non sono state salvate a causa di alcuni errori rilevati.

en: Autocomplete taxonomy
it: Tassonomia con autocompletamento

en: Are you sure you want to delete the block %name?
it: Sei sicuro di voler eliminare il blocco %name?

en: warning
it: avviso

en: Updating
it: Aggiornamento in corso

en: or
it: o

en: Style
it: Stile

en: change
it: cambia

en: Permissions
it: Permessi

en: permission
it: permesso

en: Changed
it: Modificato

en: Add a new @s.
it: Aggiungi un nuovo @s.

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Loading...
it: In caricamento...

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Default options
it: Opzioni predefinite

en: users
it: utenti

en: date
it: data

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
it: Webform sono moduli di richiesta informazioni che possono essere usati dagli utenti per contatti, questionari o richieste di iscrizioni.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Select
it: Scegliere

en: is
it: è

en: Copy
it: Copia

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 20 minutes
it: 20 minuti

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: not available
it: non disponibile

en: Full node
it: Nodo completo

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: Permission
it: Permesso

en: Grid
it: Griglia

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Administrator
it: Amministratore

en: Restore
it: Ripristina

en: All users
it: Tutti gli utenti

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Columns
it: Colonne

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Edit comment
it: Modifica commento

en: begins with
it: inizia con

en: contains
it: contiene

en: daily
it: giornaliero

en: weekly
it: settimanale

en: Sign up
it: Iscriviti

en: and
it: e

en: where
it: dove

en: Destination URL
it: URL di destinazione

en: custom
it: personalizzato

en: Create @name
it: Crea @name

en: original
it: originale

en: yearly
it: annuale

en: monthly
it: mensile

en: Action:
it: Azione:

en: Flags
it: Contrassegni

en: permissions
it: permessi

en: (inactive)
it: (non attiva)

en: Properties
it: Proprietà

en: ends with
it: finisce per

en: Delete comment
it: Elimina commento

en: Reply to comment
it: Rispondi al commento

en: Delete this revision
it: Elimina questa revisione

en: Start time
it: Punto di inizio

en: Calendar Popup
it: Popup calendario

en: Feed display options
it: Opzioni di visualizzazione feed

en: User autocomplete
it: Autocompletamento nome utente

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
it: Questa pagina mostra tutti i componenti attualmente configurati per questo Webform. Si può aggiungere qualsiasi numero di componenti al form, anche più di uno dello stesso tipo. Per aggiungere un nuovo componente, inserire il nome e selezionarne il tipo nei campi in fondo alla tabella. Inviare il modulo per creare il nuovo componente o aggiornare qualsiasi valore del form modificato.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
it: Cliccare sul nome di un componente esistente per modificarne le impostazioni.

en: Node revision
it: Revisione nodo

en: Submitted by !username on @datetime
it: Inviato da !username il @datetime

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: User list
it: Lista utente

en: Reorder
it: Riordina

en: Publish on
it: Pubblica il

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
it: Formato: %time. Lasciare vuoto per disattivare la pubblicazione pianificata.

en: Unpublish on
it: Rimuovi pubblicazione il

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
it: Formato: %time. Lasciare vuoto per disattivare la rimozione della pubblicazione pianificata.

en: Add event
it: Aggiungi evento

en: View full page month
it: Visualizza il mese in una pagina intera

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
it: Lasciare vuoto per disattivare la pubblicazione pianificata.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
it: Lasciare vuoto per disattivare la rimozione della pubblicazione pianificata.

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: There is currently no content classified with this term.
it: Attualmente nessun contenuto è stato classificato con questo termine.

en: Read-only
it: Sola lettura

en: Thumbnail for !filename.
it: Miniature per !filename.

en: End time
it: Punto di fine

[ctx: datetime]
en: All day
it: Tutto il giorno

[ctx: date_nav]
en: Prev
it: Prec

[ctx: date_nav]
en: Next
it: Succ

en: of type
it: di tipo
