Monster Menus (7.x-1.30) - en to hr translation catalogue (171 entries)

en: Home
hr: Početna

en: Title
hr: Naziv

en: Body
hr: Sadržaj

en: Image size
hr: Veličina slike

en: user
hr: korisnik

en: Pages
hr: Stranice

en: Save configuration
hr: Spremi postavke

en: delete
hr: ukloni

en: Prefix
hr: Prefiks

en: Delete
hr: Ukloni

en: Submit
hr: Pošalji

en: Operations
hr: Operacije

en: Username
hr: Korisničko ime

en: content
hr: sadržaj

en: Groups
hr: Grupe

en: Type
hr: Vrsta

en: Author
hr: Autor

en: yes
hr: da

en: List
hr: Popis

en: disabled
hr: onemogućeno

en: Cancel
hr: Otkaži

en: Remove
hr: Ukloni

en: Description
hr: Opis

en: Access control
hr: Kontrola pristupa

en: Comments
hr: Komentari

en: More
hr: Više

en: Tags
hr: Oznake

en: Yes
hr: Da

en: No
hr: Ne

en: view
hr: prikaz

en: Advanced options
hr: Napredne opcije

en: Edit
hr: Uredi

en: Date
hr: Datum

en: Search
hr: Pretraga

en: Reset
hr: Poništi

en: default
hr: Zadano

en: This action cannot be undone.
hr: Neopoziva radnja.

en: Weight
hr: Težina

en: Help text
hr: Tekst pomoći

en: Parent
hr: Nadređen

en: Depth
hr: Dubina

en: none
hr: ništa

en: Settings
hr: Postavke

en: Name
hr: Naziv

en: edit
hr: uredi

en: Import
hr: Uvezi

en: Export
hr: Izvezi

en: Taxonomy term
hr: Pojam taksonomije

en: General settings
hr: Opće postavke

en: (none)
hr: (nijedan)

en: Save
hr: Spremi

en: Insert
hr: Umetni

en: Sunday
hr: nedjelja

en: Monday
hr: ponedjeljak

en: Tuesday
hr: utorak

en: Wednesday
hr: srijeda

en: Thursday
hr: četvrtak

en: Friday
hr: petak

en: Saturday
hr: subota

en: Archive
hr: Arhiva

en: Add
hr: Dodaj

en: View
hr: Pregled

en: Region
hr: Regija

en: Teaser
hr: Mamac

en: Event
hr: Događanje

en: 1 hour
hr: 1 sat

en: Theme
hr: Tema

en: theme
hr: predložak

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Upload
hr: Otpremi

en: User
hr: Korisnik

en: Error
hr: Greška

en: Options
hr: Opcije

en: no
hr: ne

en: Created
hr: Stvoreno

en: Done
hr: Gotovo

en: Year
hr: Godina

en: Add content
hr: Dodaj sadržaj

en: Add block
hr: Dodaj blok

en: Page
hr: Stranica

en: Site name
hr: Naziv lokacije

en: Revision ID
hr: ID revizije

en: Revisions
hr: Revizije

en: URL alias
hr: URL nadimak

en: Mode
hr: Režim

en: Authored by
hr: Autor

en: Advanced
hr: Napredno

en: This field is required.
hr: Nužno polje.

en: 1 day
hr: 1 dan

en: 1 year
hr: 1 godina

en: help
hr: pomoć

en: Month
hr: Mjesec

en: Details
hr: Detalji

en: Owner
hr: Vlasnik

en: General
hr: Općenito

en: Week
hr: Tjedan

en: Day
hr: Dan

en: here
hr: ovdje

en: All day
hr: Cijeli dan

en: Appearance
hr: Izgled

en: Select all
hr: Odaberi sve

en: 1 comment
hr: 1 komentar

en: @count comments
hr: @count komentara

en: Destination
hr: Odredište

en: Create content
hr: Dodaj sadržaj

en: Random
hr: Nasumično

en: Save settings
hr: Spremi postavke

en: Defaults
hr: Zadane vrijednosti

en: comments
hr: komentari

en: Hidden
hr: Skriveno

en: File attachments
hr: Privitci

en: Show
hr: Prikaži

en: File Upload
hr: Otpremi datoteku

en: Tokens
hr: Tokeni

en: Clear
hr: Očisti

en: Result
hr: Rezultat

en: View user profile.
hr: Vidi korisnikov profil

en: published
hr: objavljeno

en: Today
hr: Danas

en: Period
hr: Točka

en: Workflow
hr: Tijek

en: The settings have not been saved because of the errors.
hr: Postavke nisu spremljene zbog pogrešaka.

en: Autocomplete taxonomy
hr: Samodovršetak taksonomije

en: Are you sure you want to delete the block %name?
hr: Želite li zbilja ukloniti blok %name?

en: warning
hr: upozorenje

en: or
hr: ili

en: Style
hr: Stil

en: Permissions
hr: Dopuštenja

en: permission
hr: dopuštenje

en: Add a new @s.
hr: Dodaj novi @s.

en: Revision of %title from %date
hr: Revizija %title od %date

en: not published
hr: nije objavljeno

en: !name field is required.
hr: Polje !name je nužno.

en: not sticky
hr: nije ljepljivo

en: sticky
hr: ljepljivo

en: Default options
hr: Zadane opcije

en: date
hr: datum

en: Default value
hr: Zadana vrijednost

en: Anonymous user
hr: Anonimni korisnik

en: is
hr: je

en: 5 minutes
hr: 5 minuta

en: 10 minutes
hr: 10 minuta

en: 30 minutes
hr: 30 minuta

en: Full node
hr: Cijeli node

en: Permalink
hr: Trajna veza

en: 1 week
hr: 1 tjedan

en: Permission
hr: Dopuštenje

en: Grid
hr: Mreža

en: Hide
hr: Sakrij

en: Page not found
hr: Stranica nije pronađena.

en: Edit comment
hr: Uredi komentar

en: daily
hr: dnevno

en: weekly
hr: tjedno

en: and
hr: i

en: where
hr: gdje

en: Create @name
hr: Stvori @name

en: original
hr: izvornik

en: yearly
hr: godišnje

en: monthly
hr: mjesečno

en: Delete comment
hr: Izbriši komentar

en: Reply to comment
hr: Odgovori na komentar

en: User autocomplete
hr: Samodovršetak korisnika

en: Node revision
hr: Revizija node-a

en: Submitted by !username on @datetime
hr: Napisao !username u @datetime

en: You can:
hr: Možete:

en: Upcoming
hr: Nadolazeći

en: Revert to earlier revision
hr: Vraća na raniju reviziju

en: Delete earlier revision
hr: Ukloni raniju reviziju

en: User list
hr: Popis korisnika

en: There is currently no content classified with this term.
hr: Trenutno nema sadržaja u ovom pojmu.

[ctx: datetime]
en: All day
hr: Cijeli dan
    u kontekstu: datetime
