Monster Menus (7.x-1.33) - en to hi translation catalogue (176 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Image size
hi: चित्र परिमाण

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Groups
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: yes
hi: हां

en: List
hi: सूची

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: RSS feed
hi: आर एस एस फीड

en: page
hi: पृष्ठ

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: More
hi: अधिक

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: view
hi: देखें

en: all
hi: सभी

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Weight
hi: मान

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: (none)
hi: (कोई नहीं)

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Move
hi: चाल

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Archive
hi: पुरालेख

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Teaser
hi: टीज़र

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: Theme
hi: थीम

en: theme
hi: थीम

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Upload
hi: अपलोड

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Year
hi: वर्ष

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Add block
hi: ब्लॉक को जोड़ें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Node types
hi: नोड प्रकार

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Revisions
hi: संशोधन

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: Mode
hi: प्रकार

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Advanced
hi: विकसित

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: 1 day
hi: १ दिन

en: 3 months
hi: 3 महीने

en: 6 months
hi: 6 महीने

en: 9 months
hi: 9 महीने

en: 1 year
hi: १ वर्ष

en: help
hi: मदद

en: Month
hi: माह

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: General
hi: सामान्य

en: group
hi: समूह

en: Day
hi: दिन

en: Appearance
hi: भेष

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: 1 comment
hi: १ टिप्पणी

en: @count comments
hi: @count टिप्पणी

en: Destination
hi: गंतव्य

en: Create content
hi: साहित्य बनाएँ

en: Close
hi: बंद करे

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Condition
hi: अवस्था

en: Modified
hi: संशोधित

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: File attachments
hi: संचिका संलग्नी

en: Show
hi: दिखाये

en: File Upload
hi: फाइल अपलोड

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: Result
hi: परिणाम

en: published
hi: प्रकाशित

en: Today
hi: आज

en: Date/time
hi: तारीख/समय

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Caption
hi: शीर्षक

en: The settings have not been saved because of the errors.
hi: त्रुटियों के कारण सेटिंग्स सहेजी नहीं गई हैं।

en: Are you sure you want to delete the block %name?
hi: क्या आप ब्लॉक के %name को मिटाने के लिये निश्चित हैं?

en: warning
hi: चेतावनी

en: or
hi: अथवा

en: archive
hi: आरकाईव ( लेखागार )

en: Style
hi: अंदाज

en: Group Name
hi: समूह का नाम

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: permission
hi: अनुमति

en: Changed
hi: बदल गया

en: Add a new @s.
hi: एक नया @s जोड़ें।

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: not published
hi: अप्रकाशित

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: not sticky
hi: अग्रसर नहीं

en: sticky
hi: अग्रसर

en: Default options
hi: तयशुदा विकल्प

en: users
hi: उपयोगकर्ताओं

en: date
hi: तिथि

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: is
hi: है

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: 1 week
hi: १ सप्ताह

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Page not found
hi: पृष्ठ नहीं मिला

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: Edit comment
hi: कमेन्ट का सम्पादन

en: contains
hi: शामिल हैं

en: and
hi: और

en: where
hi: कहाँ

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Delete comment
hi: कमेन्ट मिटाएँ

en: Reply to comment
hi: कमेन्ट का उत्तर दें

en: User autocomplete
hi: सदस्य स्वयंजानकारी सुविधा

en: Submitted by !username on @datetime
hi: @datetime पर !username द्वारा प्रस्तुत

en: Delete earlier revision
hi: पुराना संशोधन मिटाएँ

en: User list
hi: सदस्य सूची

[ctx: datetime]
en: All day
hi: सभी दिनो
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Week
hi: सप्ताह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: date_nav]
en: Prev
hi: पीछे के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_nav]
en: Next
hi: अगले के
    संदर्भ में: date_nav
