Mosaik (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (61 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: updated
id: diperbarui

en: Edit
id: Sunting

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Region
id: Wilayah

en: Layout
id: Tata letak

en: n/a
id: t/t

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: Contains
id: Mengandung

en: configure
id: konfigurasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Permissions
id: Izin

en: Apply
id: Terapkan

en: Edit translation
id: Ubah terjemahan

en: Permission
id: Kewenangan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Behavior
id: Perilaku

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: clone
id: Klon

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: <strong>@language_name</strong> (source)
id: <strong>@language_name</strong> (sumber)

en: add translation
id: tambah terjemahan

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Bundle
id: Bundel

en: Callback
id: Panggil kembali

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Delete translation
id: Hapus terjemahan

en: Entity display
id: Tampilan Entity
