Mosaik (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (68 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Disabled
it: Disattivato

en: Yes
it: Sì

en: updated
it: aggiornato

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Save
it: Salva

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Region
it: Regione

en: n/a
it: n/d

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Roles
it: Ruoli

en: Contains
it: Contiene

en: configure
it: configura

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Permissions
it: Permessi

en: Apply
it: Applica

en: Edit translation
it: Modifica traduzione

en: Autocomplete text field
it: Campo di testo con autocompletamento

en: Permission
it: Permesso

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: clone
it: duplica

en: Translate
it: Traduci

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: <strong>@language_name</strong> (source)
it: <strong>@language_name</strong> (origine)

en: add translation
it: aggiungi traduzione

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Delete link
it: Link elimina

en: Edit link
it: Link modifica

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Create new translation
it: Crea nuova traduzione

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
it: %name: titolo non combacia. Controllare la propria selezione.

en: %name: invalid input.
it: %name: inserimento non valido.

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: There are no translations to be saved.
it: Non ci sono traduzioni da salvare.

en: Translation sets
it: Insiemi di traduzione

en: Select translations
it: Selezione traduzioni

en: Master
it: Principale

en: Save and translate
it: Salva e traduci

en: Delete translation
it: Elimina traduzione

en: Entity display
it: Visualizzazione entità
