Mosaik (7.x-1.2) - en to tr translation catalogue (68 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: delete
tr: sil

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: updated
tr: güncellendi

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Save
tr: Kaydet

en: Views
tr: Görünümler

en: Access
tr: Erişim

en: View
tr: Görüntüle

en: Path
tr: Yol

en: Region
tr: Bölge

en: Menu
tr: Menü

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Roles
tr: Roller

en: Contains
tr: İçerir

en: configure
tr: yapılandır

en: Desc
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Permissions
tr: İzinler

en: Apply
tr: Uygula

en: Autocomplete text field
tr: Otomatik Tamamlama metin alanı

en: Permission
tr: İzinler

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Translate
tr: Çevir

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: <strong>@language_name</strong> (source)
tr: <strong>@language_name</strong> (kaynak)

en: add translation
tr: çeviri ekle

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Callback
tr: Geri dönüş

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
tr: %name: başlık uyumsuzluğu. Lütfen seçiminizi kontrol edin.

en: %name: invalid input.
tr: %name: Geçersiz girdi.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Delete translation
tr: Çeviriyi sil

en: Entity display
tr: Varlık görünümü
