Mosaik (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (75 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: updated
pt: atualizado

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Access
pt: Acesso

en: View
pt: Ver

en: Path
pt: Caminho

en: Region
pt: Região

en: n/a
pt: n/d

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Papéis

en: Contains
pt: Contendo

en: configure
pt: configurar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Permissions
pt: Permissões

en: Apply
pt: Aplicar

en: Edit translation
pt: Editar tradução

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto com autocompletar

en: Permission
pt: Permissão

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: clone
pt: clonar

en: Translate
pt: Traduzir

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: <strong>@language_name</strong> (source)
pt: <strong>@language_name</strong> (fonte)

en: add translation
pt: adicionar tradução

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Bundle
pt: Pacote

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Show title
pt: Mostrar título

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Callback
pt: Retorno

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Create new translation
pt: Criar nova tradução

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: título errado. Por favor confira sua seleção.

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: Title type
pt: Tipo de titulo

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Asc
pt: Ascendente

en: Translation sets
pt: Conjunto de traduções

en: Select translations
pt: Selecionar traduções

en: Master
pt: Principal

en: Save and translate
pt: Salvar e traduzir

en: Delete translation
pt: Apagar tradução

en: Entity display
pt: Visualização da entidade
