mothership (7.x-2.3) - en to da translation catalogue (135 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: Pages
da: Sider

en: Register
da: Opret konto

en: Forgot password?
da: Glemt password?

en: Content
da: Indhold

en: Description
da: Beskrivelse

en: footer
da: sidefod

en: Comments
da: Kommentarer

en: Categories
da: Kategorier

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: Name
da: Navn

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: up
da: op

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: header
da: sidehovede

en: Help
da: Hjælp

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Last
da: Sidste

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Order
da: Rækkefølge

en: bottom
da: bund

en: left
da: venstre

en: right
da: højre

en: 1 new | @count new
da[0]: 1 ny
da[1]: @count nye

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: @time ago
da: @time siden

en: Topics
da: Emner

en: Posts
da: Indlæg

en: Menus
da: Menuer

en: New account
da: Ny konto

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: New posts
da: Nye indlæg

en: changed
da: ændret

en: Page Top
da: Sidetop

en: Page Bottom
da: Sidebund

en: Rebuild theme registry on every page.
da: Genopbyg temaregistreringsdatabase på hver side.

en: During theme development, it can be very useful to continuously <a href="!link">rebuild the theme registry</a>. WARNING: this is a huge performance penalty and must be turned off on production websites.
da: Under udvikling af temaer kan det være meget nyttigt hele tiden at <a href="!link">genopbygge temaregistreringsdatabasen</a>. ADVARSEL: Dette reducerer ydelsen kraftigt og bør deaktiveres på sites i produktion.

en: @current of @max
da: @current af @max

en: Search form
da: Søgefelt

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: No new posts
da: Ingen nye indlæg

en: Sidebar First
da: Første sidebar

en: Register a new account
da: Opret en ny konto

en: Subscribe to @feed-title
da: Abonnér på @feed-title

en: Requires: !module-list
da: Kræver: !module-list

en: Required by: !module-list
da: Kræves af: !module-list

en: Repeat the password
da: Gentag adgangskoden

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Sidebar Second
da: Anden sidebar

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
da[0]: For at afinstallere @module skal det følgende modul afinstalleres først: @required_modules
da[1]: For at afinstallere @module skal de følgende moduler afinstalleres først: @required_modules

en: Theme Development
da: Theme-udvikling

en: Add reset.css
da: Tilføj reset.css

en: Remove Frontpage Status (.front / .not-front)
da: Fjern Forside Status (.front / .not-front)

en: Remove .node
da: Fjern .node

en: Add the node-id as an id (#node-$id)
da: Tilføj node-id som et id (#node-$id)

en: Remove .block
da: Fjern .block

en: Remove .view
da: Fjern .view

en: Remove .$viewname
da: Fjern .$viewname

en: Remove .view-id-$viewname & .view-display-id-$viewname
da: Fjern .view-id-$viewname & .view-display-id-$viewname

en: Remove .view-row
da: Fjern .view-row

en: Remove .view-row-$count
da: Fjern .view-row-$count

en: Remove .view-row-first & .view-row-last
da: Fjern .view-row-first & .view-row-last

en: Rename .view-row-$count,  .view-row-first & .view-row-last to : count-$count, .first & .last
da: Fjern .view-row-$count,  .view-row-first & .view-row-last til : count-$count, .first & .last

en: Remove .html
da: Fjern .html

en: Remove .logged-in if a user is logged in
da: Fjern .logged-in hvis en bruger er logget ind

en: Remove the layout classes (.one-sidebar | .sidebar-first | .sidebar-last)
da: Fjern layout klasser (.one-sidebar | .sidebar-first | .sidebar-last)

en: Remove Toolbar (.toolbar & .toolbar-drawer )
da: Fjern Toolbar (.toolbar & .toolbar-drawer )

en: Adds a .path-$path class
da: Tilføjer en .path-$path klasse

en: Adds .pathone-$path
da: Tilføjer .pathone-$path

en: Remove #block-$id
da: Fjern #block-$id

en: Create a new user account
da: Opret en ny brugerkonto

en: Add reset-html5.css
da: Tilføj reset-html5.css

en: Add normalize.css:
da: Tilføj normalize.css:

en: Remove .first & .last class from the li
da: Fjern .first & .last fra li

en: Remove .active & .active-trail from the li
da: Fjern .active & .active-trail fra li

en: Remove .collapsed, .expandable & .expanded from the li
da: Fjern .collapsed, .expandable & .expanded fra li

en: Remove .leaf from the li
da: Fjern .leaf fra li

en: Remove CSS Files
da: Fjern CSS-filer

en: Remove .theme.css
da: Fjern .theme.css

en: Remove .admin.css
da: Fjern .admin.css

en: Remove .css from contrib modules (sites/all/modules/xxx etc)
da: Fjern .css fra contrib-moduler (sites/all/modules/xxx etc.)

en: Remove all css from core Modules
da: Fjern alt css fra core moduler

en: Remove system.messages.css
da: Fjern system.messages.css

en: Remove system.menus.css
da: Fjern system.menus.css

en: Add <a href="!link" taget="_blank">mothership/css/mothership.css</a>
da: Tilføj <a href="!link" taget="_blank">mothership/css/mothership.css</a>

en: Add the #block-$id as a class instead
da: Tilføj #block-$id som en klasse istedet for

en: custom 404 page template
da: Tilpasset 404 template

en: Overwrites the html.tpl.php with html--404.tpl.php
da: Overskriver html.tpl.php med html--404.tpl.php

en: Book Navigation
da: Bog Navigering

en: Remove system.theme.css
da: Fjern system.theme.css

en: Settings to remove js files from Drupal
da: Indstillinger til at fjerne .js-filer fra Drupal

en: Remove .js files from core modules
da: Fjern .js-filer fra core moduler

en: Remove .js files from contrib modules
da: Fjern .js-filer fra contrib moduler

en: Remove all .js from core misc folder
da: Fjern al .js fra misc-mappen

en: Classes & Markup
da: Klasser & Markup

en: Settings for region.tpl.php ( <b> &lt;div class="region"&gt; ...</b> )
da: Indstillinger for region.tpl.php ( <b> &lt;div class="region"&gt; ...</b> )

en: Remove the region div wrapper
da: Fjern region div wrapper

en: Remove "inline" class
da: Fjern "inline" klasse

en: Remove "links" class
da: Fjern "links"-klasser

en: Remove css classes:
da: Fjern css klasser:

en: Remove .form-item
da: Fjern .form-item

en: Remove .form-type-[type]
da: Fjern .form-type-[type]

en: Remove .form-type-[name]-x
da: Fjern .form-type-[name]-x

en: Remove .option from label
da: Fjern .option fra label

en: Remove form-[type] class from form field
da: Fjern form-[type] klasse fra form-felt

en: Use input[type="..."] instead in the css
da: Benyt input[type="..."] is tedet for i CSS'en

en: External JS Libraries
da: Eksterne JS-biblioteker

en: .CSS Files
da: .CSS filer

en: CSS Default files
da: CSS standard filer

en: .js files
da: .js filer

en: body classes
da: body-klasser

en: Node Classes & $links
da: Node-klasser & $links

en: Remove .form-wrapper class
da: Fjern .form-wrapper klasse

en: Remove .field-type-[...]
da: Fjern .field-type-[...]

en: Remove .field-name-field-[fieldname]
da: Fjern .field-name-field-[fieldname]

en: Remove .field-widget-[...]
da: Fjern .field-widget-[...]

en: email:
da: e-mail:

en: view classes
da: view-klasser

en: Get a new password
da: Få en ny adgangskode

en: Adds a .status-[headerstatus] class
da: Tilføj en .status-[headerstatus] klasse

en: Adds status-404
da: Tilføjer status-404

en: Written by
da: Skrevet af

en: DOH! I forgot my password
da: DOH! jeg har glemt mit kodeord

en: Enter a password
da: Indtast et kodeord

en: Enter your username or your e-mail address
da: Indtast dit brugernavn eller din e-mail-adresse.
