mothership (7.x-2.5) - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Forms
hi: फ़ार्म

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Forgot password?
hi: पासवर्ड भूल गए?

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: footer
hi: पादलेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Categories
hi: वर्ग

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Name
hi: नाम

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: up
hi: ऊपर

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: header
hi: शीर्षलेख

en: Help
hi: मदद

en: Menu
hi: सूची

en: Last post
hi: आखरी पोस्ट

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Last
hi: अंतिम

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Order
hi: क्रम

en: 1 new | @count new
hi[0]: १ नया
hi[1]: @count नया

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: @time ago
hi: @time पूर्व

en: Topics
hi: विषय

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Menus
hi: मेनू

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: No comments available.
hi: कोई कमेन्ट उपलब्ध नहीं है|

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: New posts
hi: नई पोस्ट

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: No new posts
hi: कोई नई पोस्ट नहीं है.

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Triptych first
hi: त्रिपट्ट प्रथम

en: Triptych middle
hi: त्रिपट्ट मध्य

en: Triptych last
hi: त्रिपट्ट आखरी

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
hi[0]: @module की स्थापना रद्द करने के लिए, पहले निम्न मॉड्यूल की स्थापना रद्द किया जाना चाहिए: @required_modules
hi[1]: @module की स्थापना रद्द करने के लिए, पहले निम्न मॉड्यूल की स्थापना रद्द किया जाना चाहिए: @required_modules
