mothership (7.x-2.7-beta5) - en to fr translation catalogue (123 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Register
fr: S'inscrire

en: Forgot password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Content
fr: Contenu

en: footer
fr: pied de page

en: Comments
fr: Commentaires

en: Categories
fr: Catégories

en: Login
fr: Identifiant

en: Search
fr: Rechercher

en: Name
fr: Nom

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: header
fr: en-tête

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Order
fr: Ordre

en: bottom
fr: bas

en: top
fr: haut

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: 1 new | @count new
fr[0]: 1 nouveau
fr[1]: @count nouveaux

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: @time ago
fr: il y a @time

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: !title: !required
fr: !title : !required

en: New account
fr: Nouveau compte

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: New posts
fr: Nouvelles contributions

en: changed
fr: changé

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Rebuild theme registry on every page.
fr: Reconstruire le registre du thème sur chaque page.

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: No modules are available to uninstall.
fr: Aucun module ne peut être désinstallé.

en: No new posts
fr: Aucun nouveau message

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: Register a new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Subscribe to @feed-title
fr: Souscrire à @feed-title

en: Requires: !module-list
fr: Requiert : !module-list

en: Required by: !module-list
fr: Requis par : !module-list

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: I forgot my password
fr: J'ai oublié mon mot de passe

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
fr[0]: Pour désinstaller @module, le module suivant doit être désinstallé au préalable : @required_modules
fr[1]: Pour désinstaller @module, les modules suivants doivent être désinstallés au préalable : @required_modules

en: Add reset.css
fr: Ajouter reset.css

en: Remove Frontpage Status (.front / .not-front)
fr: Retirer le statut de page d'accueil (.front / .not-front)

en: Remove .node
fr: Retirer .node

en: Add the node-id as an id (#node-$id)
fr: Ajouter le node-id comme un id (#node-$id)

en: Remove .block
fr: Retirer .block

en: Remove .view
fr: Retirer .view

en: Remove .$viewname
fr: Retirer .$viewname

en: Remove .view-id-$viewname & .view-display-id-$viewname
fr: Retirer .view-id-$viewname & .view-display-id-$viewname

en: Remove .view-row
fr: Retirer .view-row

en: Remove .view-row-$count
fr: Retirer .view-row-$count

en: Remove .view-row-first & .view-row-last
fr: Retirer .view-row-first & .view-row-last

en: Remove .html
fr: Retirer .html

en: Remove .logged-in if a user is logged in
fr: Retirer .logged-in si un utilisateur est connecté

en: Remove the layout classes (.one-sidebar | .sidebar-first | .sidebar-last)
fr: Retirer les classes de mise en page (.one-sidebar | .sidebar-first | .sidebar-last)

en: Remove Toolbar (.toolbar & .toolbar-drawer )
fr: Retirer la barre d'outils (.toolbar & .toolbar-drawer )

en: Remove #block-$id
fr: Retirer #block-$id

en: middle
fr: milieu

en: main
fr: principal

en: Add reset-html5.css
fr: Ajouter reset-html5.css

en: Add normalize.css:
fr: Ajouter normalize.css :

en: <a href="!link">normalize.css info</a>
fr: <a href="!link">info normalize.css</a>

en: Kill the css classes:
fr: Eliminer les classes css :

en: Remove .first & .last class from the li
fr: Retirer les classes .first & .last des balises li

en: Remove .active & .active-trail from the li
fr: Retirer les classes .active & .active-trail des balises li

en: remove the &lt;div class=&quot;block-system &quot;&gt; around our $content region in the page.tpl.php
fr: Retirer la &lt;div class=&quot;block-system &quot;&gt; autour de la région $content dans page.tpl.php

en: Remove CSS Files
fr: Retirer des fichiers CSS

en: Remove system.messages.css
fr: Retirer system.messages.css

en: Remove system.menus.css
fr: Retirer system.menus.css

en: Add <a href="!link" taget="_blank">mothership/css/mothership.css</a>
fr: Ajouter <a href="!link" target="_blank">mothership/css/mothership.css</a>

en: Kill css classes from the body tag
fr: Eliminer les classes css de la balise body

en: Book Navigation
fr: Navigation du livre

en: create a test class in  &lt;body&gt;
fr: créer une classe de test dans &lt;body&gt;

en: CSS Reset
fr: Réinitialisation CSS

en: Remove system.theme.css
fr: Retirer system.theme.css

en: Settings to remove js files from Drupal
fr: Paramètres pour retirer les fichiers js de Drupal

en: Settings for region.tpl.php ( <b> &lt;div class="region"&gt; ...</b> )
fr: Paramètres pour region.tpl.php ( <b> &lt;div class="region"&gt; ...</b> )

en: Remove "inline" class
fr: Retirer la classe "inline"

en: Remove "links" class
fr: Retirer la classe "links"

en: Remove css classes:
fr: Retirer les classes css :

en: Remove .form-item
fr: Retirer .form-item

en: Remove .form-type-[type]
fr: Retirer .form-type-[type]

en: Remove .form-type-[name]-x
fr: Retirer .form-type-[name]-x

en: Remove .option from label
fr: Retirer .option de l'étiquette

en: Remove form-[type] class from form field
fr: Retirer la classe form-[type] du champ du formulaire

en: change the &lt;div class=&quot;description&quot;&gt; to &lt;small&gt;
fr: changer la  &lt;div class=&quot;description&quot;&gt; en &lt;small&gt;

en: .CSS Files
fr: Fichiers .CSS

en: CSS Default files
fr: Fichiers CSS par défaut

en: body classes
fr: classes du body

en: Remove .form-wrapper class
fr: Retirer la classe .form-wrapper

en: Remove .field-type-[...]
fr: Retirer .field-type-[...]

en: links:
fr: liens :

en: email:
fr: courriel :

en: Get a new password
fr: Obtenir un nouveau mot de passe

en: Written by
fr: Ecrit par

en: Settings for javascript in the mothership
fr: Paramètres de javascript dans mothership

en: Javascript Libraries
fr: Bibliothèques Javascript

en: Remove .js files
fr: Retirer les fichiers .js

en: control the css load
fr: contrôler le chargement du css

en: css for Drupal elements
fr: css pour les éléments Drupal

en: Remove the menu-mlid-[mid] class
fr: Retirer la classe menu-mlid-[mid]

en: Compress all javascripts into one file
fr: Compresser tous les fichiers javascripts dans un seul fichier

en: One css file!
fr: Un seul fichier css !

en: All the css files will be put into 1 (only one) file after aggregation.
fr: Tous les fichiers css seront regroupés en 1 fichier (et seulement 1) aprés l'agrégation.

en: Remove .page-node-[...]
fr: Retirer .page-node-[...]

en: Remove .node-type
fr: Retirer .node-type
