MultiBlock (7.x-1.5) - en to fr translation catalogue (27 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Block type
fr: Type de bloc

en: Create and delete instances of blocks.
fr: Créer et supprimer des instances de blocs

en: Delete Block Instance
fr: Supprimer l'instance de bloc

en: Instance Title
fr: Titre de l'instance

en: The multiblock with the delta @delta was not found.
fr: Le Multibloc avec le delta @delta est introuvable.

en: Delete the block instance %title?
fr: Supprimer l'instance de bloc %title ?

en: This will delete the instance of the block %title.
fr: Cela supprimera l'instance du bloc %title.

en: Block successfully deleted!
fr: Bloc supprimé avec succès !

en: There was a problem deleting the block
fr: Il y a eu un problème lors de la suppression du bloc

en: Bad block module input, contact administrator
fr: Mauvaise entrée de module Bloc, veuillez contacter l'administrateur

en: Module or block doesn't exist, contact administrator
fr: Le module ou le bloc n'existent pas, veuillez contacter l'administrateur

en: Block instance %instance created.
fr: Instance %instance du bloc créée.

en: Edit Instance
fr: Modifier l'instance

en: Add Instance
fr: Ajouter une instance

en: Original Block Title
fr: Titre Original du Bloc

en: Original Module
fr: Module original

en: MultiBlock Enabled
fr: MultiBlock Activé

en: Original Delta
fr: Delta Original

en: Not Multiblock enabled
fr: Multiblock désactivé

en: Multiblock enabled
fr: Multiblock activé

en: Manage Instances
fr: Gérer les instances

en: Allows the creation of multiple instances of blocks
fr: Permet la création de multiples instances de blocs
