Drupal 7 Multilingual Sites Book Demo Installation Profile (7.x-1.0-alpha3) - en to fa translation catalogue (2099 entries)

en: Home
fa: خانه

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: enable
fa: فعال‌سازی

en: context
fa: زمینه

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: approve
fa: موافقت

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Totals
fa: مجموع

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Item
fa: آیتم

en: content
fa: محتوا

en: Development
fa: توسعه

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Replies
fa: پاسخ‌ها

en: Last Post
fa: آخرین ارسال

en: Closed
fa: بسته شده

en: Organic groups
fa: گروه‌ها

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: more
fa: بیشتر

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Access control
fa: کنترل دسترسی

en: Article
fa: مقاله

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: footer
fa: پاورقی

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Priority
fa: اولویت

en: More
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: On
fa: روشن

en: For
fa: برای

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Block title
fa: عنوان بلوک

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Home page
fa: صفحه خانگی

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: Go
fa: برو

en: view
fa: مشاهده

en: all
fa: همه

en: File
fa: فایل

en: Tag
fa: برچسب

en: Login
fa: ورود

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: None
fa: هیچ

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: default
fa: پیش‌فرض

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیغام

en: Block settings
fa: تنظیمات بلوک

en: Comment form
fa: فرم دیدگاه

en: User contact form
fa: فرم تماس کاربر

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Variable
fa: متغیر

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Hierarchy
fa: سلسله مراتب

en: Multiple
fa: چندین

en: Required
fa: اجباری

en: Parent
fa: والد

en: Parents
fa: والدها

en: Depth
fa: عمق

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: settings
fa: تنظیمات

en: Back
fa: بازگشت

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Field
fa: فیلد

en: header
fa: سر صفحه

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: username
fa: نام کاربری

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Font
fa: فونت

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Summary
fa: خلاصه

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Core
fa: هسته

en: Album
fa: آلبوم

en: Add new
fa: افزودن جدید

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Views
fa: نماها

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Length
fa: طول

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Filename
fa: نام فایل

en: Sync
fa: همگام‌سازی

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Manage
fa: مدیریت

en: Region
fa: ناحیه

en: Visible
fa: نمایان

en: Display
fa: نمایش

en: Node type
fa: نوع گره

en: Menu
fa: منو

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: results
fa: نتایج

en: search
fa: جستجو

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Layout
fa: آرایش

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Component
fa: جزء

en: ID
fa: شناسه

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Attachment
fa: پیوست

en: Submission guidelines
fa: زاهنما های ثبت

en: n/a
fa: هیچ

en: Picture
fa: تصویر

en: Titles
fa: عناوین

en: Paths
fa: مسیرها

en: Mail
fa: ارسال نامه

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: Find content
fa: یافتن محتوا

en: Promoted
fa: ارتقا یافته

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Continue
fa: ادامه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Check
fa: بررسی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: status
fa: وضعیت

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Data type
fa: نوع داده

en: Create
fa: ایجاد

en: Separator
fa: جداکننده

en: Exclude
fa: استثنا

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Are you sure you want to delete %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید %title را حذف کنید؟

en: Link Title
fa: عنوان پیوند

en: Open link in new window
fa: بازکردن پیوند در ینجره جدید

en: Defines simple link field types.
fa: نوع فیلدهای پیوند ساده‌ای تعریف می‌کند.

en: term
fa: واژه

en: Menu item
fa: آیتم منو

en: The name of the menu.
fa: نام منو.

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: All
fa: همه

en: hours
fa: ساعت‌

en: days
fa: روزها

en: Access log
fa: ثبت وقایع دسترسی

en: Active
fa: فعال

en: Submit @name
fa: ارسال @name

en: Submitted
fa: ثبت شده

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Panels
fa: پنل‌ها

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Override title
fa: بازنویسی عنوان

en: Display links
fa: نمایش پیوندها

en: Page
fa: صفحه

en: Three column 25/50/25
fa: سه ستون ۲۵/ ۵۰/ ۲۵

en: Left side
fa: سمت چپ

en: Middle column
fa: ستون میانی

en: Right side
fa: سمت راست

en: Three column 25/50/25 stacked
fa: سه ستون ۲۵/۵۰/۲۵ پشته شده است

en: Bottom
fa: پایین

en: Three column 33/34/33
fa: سه ستون ۳۳/۳۴/۳۳

en: Three column 33/34/33 stacked
fa: سه ستون پشته شده  ۳۳/ ۳۴/ ۳۳

en: Two column
fa: دو ستون

en: Two column stacked
fa: دو ستون پشته شده

en: 1 hour | @count hours
fa[0]: 1 ساعت
fa[1]: @count ساعت

en: 1 day | @count days
fa[0]: 1 روز
fa[1]: @count روز

en: Node links
fa: پیوندهای گره

en: Taxonomy terms
fa: واژه‌های طبقه‌بندی

en: User picture
fa: تصویر کاربر

en: Breadcrumb
fa: مسیر جاری

en: Site name
fa: نام سایت

en: Site slogan
fa: شعار سایت

en: Node types
fa: انواع گره

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Module
fa: ماژول

en: Off
fa: خاموش

en: Available updates
fa: به‌روز رسانی‌های در دسترس

en: Always
fa: همیشه

en: Never
fa: هیچوقت

en: Your changes have been saved.
fa: تغییرات شما ذخیره شد.

en: Up to date
fa: به‌روز

en: Update available
fa: به‌روزرسانی در دسترس است

en: Out of date
fa: قدیمی

en: Header
fa: سربرگ

en: Left sidebar
fa: کناره چپ

en: Right sidebar
fa: کناره راست

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Aggregator category
fa: گروه گردآورنده

en: Aggregator feed
fa: خوراک گردآورنده

en: Aggregator item
fa: آیتم گردآورنده

en: Custom
fa: سفارشی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Revision ID
fa: شناسه بازبینی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Comment ID
fa: شناسه دیدگاه

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Score
fa: امتیاز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Signature
fa: امضا

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Source string
fa: رشته منبع

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Log message
fa: گزارش

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Poll duration
fa: مدت استمرار نظرسنجی

en: Poll votes
fa: نتایج نظرسنجی

en: Variable name
fa: نام متغیر

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: File name
fa: نام فایل

en: File size
fa: اندازه فایل

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Term name
fa: نام واژه

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Message type
fa: نوع پیغام

en: Severity
fa: شدت

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Global settings
fa: تنظیمات سراسری

en: Title label
fa: عنوان

en: Fields
fa: فیلدها

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Mode
fa: سبک

en: Normal
fa: عادی

en: Warning
fa: اخطار

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: %time ago
fa: %time قبل

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Sort order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: Up
fa: بالا

en: Width
fa: عرض

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Bar
fa: خط

en: Medium
fa: متوسط

en: Sortable
fa: قابل مرتب‌سازی

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: Month
fa: ماه

en: Load
fa: بارگذاری

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: System
fa: سیستم

en: Current
fa: جاری

en: State
fa: وضعیت

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: Owner
fa: مالک

en: OR
fa: یا

en: Company
fa: شرکت

en: node
fa: محتوا

en: Transliteration
fa: حرف به حرف نویسی

en: General
fa: عمومی

en: Cleanup
fa: پاک سازی

en: Border
fa: حاشیه

en: Method
fa: روش

en: Recent posts
fa: ارسال‌های اخیر

en: Recent posts for %1
fa: ارسال‌های اخیر %1

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: Now
fa: اکنون

en: All views
fa: همه بازدیدها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Pattern for user account page paths
fa: الگوی مسیر‌های صفحه حساب کاربری

en: Forum
fa: انجمن

en: !time ago
fa: !time قبل

en: Other
fa: ساير

en: Align
fa: تراز

en: Loop
fa: حلقه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Basic
fa: پایه

en: Link URL
fa: آدری پیوند

en: access content
fa: دسترسی به محتوا

en: List type
fa: نوع فهرست

en: Role
fa: نقش

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Link text
fa: متن پیوند

en: String
fa: رشته

en: Case
fa: مورد

en: External
fa: خارجی

en: Users
fa: کاربران

en: Referrer
fa: ارجاع دهنده

en: Exists
fa: وجود دارد

en: Both
fa: هردو

en: Last
fa: آخرین

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Argument
fa: آرگومان

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: <All>
fa: <همه>

en: Edit view
fa: ویرایش نما

en: Override
fa: بازنویسی

en: Clone
fa: تکرار

en: Administer views
fa: مدیریت نماها

en: Existing Views
fa: نماهای موجود

en: Default Views
fa: نماهای پیش‌فرض

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Empty Text
fa: متن خالی

en: Normal menu item
fa: آیتم منوی معمولی

en: Down
fa: پایین

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Filters
fa: فیلترها

en: Optional
fa: اختیاری

en: Exposed Filters
fa: فیلترهای نمایش داده شده

en: Order
fa: سفارش

en: Add criteria
fa: افزودن معیار

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fa: نام نما تنها می‌تواند شامل حروف انگلیسی، اعداد، و زیرخط باشد.

en: Views UI
fa: رابط کاربری نماها

en: Recent comments
fa: دیدگاه‌های اخیر

en: Node: ID
fa: گره : شناسه

en: Random
fa: تصادفی

en: Uncategorized
fa: دسته‌ بندی نشده

en: Plain
fa: ساده

en: Position
fa: موقعیت

en: IP Address
fa: آدرس IP

en: Pattern
fa: الگو

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Last checked
fa: آخرین بررسی

en: Node template
fa: قالب گره

en: Profile
fa: نمایه

en: text
fa: متن

en: Term description
fa: شرح واژه

en: fields
fa: فیلدها

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Operation
fa: عملکرد

en: reply
fa: پاسخ

en: Duration
fa: مدت

en: Original
fa: اصلی

en: Property
fa: ویژگی

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: City
fa: شهر

en: Protocol
fa: استاندارد

en: with comments
fa: با دیدگاه‌ها

en: without comments
fa: بدون دیدگاه‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Full
fa: کامل

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Rules
fa: قوانین

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Hidden
fa: پنهان

en: Approved
fa: تایید شده

en: Root
fa: ریشه

en: Undefined
fa: تعریف نشده

en: minutes
fa: دقیقه

en: Show
fa: نمایش

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: به ازای هر خط، مسیر یک صفحه را براساس ساختار مسیرهای دروپال وارد کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحات وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحات وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Other queries
fa: سایر پرس و جوها

en: Upload file
fa: بارگذاری فایل

en: Timer
fa: زمان‌سنج

en: Change
fa: تغییر

en: English
fa: انگلیسی

en: Edit term
fa: ویرایش واژه

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: ago
fa: پیش

en: 1 item | @count items
fa[0]: 1 آیتم
fa[1]: @count آیتم

en: Google
fa: گوگل

en: Clear
fa: پاک کردن

en: menu
fa: منو

en: Node title
fa: عنوان گره

en: Node body
fa: محتوای گره

en: update
fa: به‌روزرسانی

en: Full text
fa: تمام متن

en: Feed settings
fa: تنظیمات خوراک

en: Source
fa: منبع

en: Date/Time
fa: تاریخ / ساعت

en: Display all menu items
fa: نمایش تمامی آیتم‌های منو

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Your search yielded no results
fa: جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت

en: Front page
fa: صفحه اول

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Display name
fa: نمایش نام

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Activity
fa: فعالیت

en: (disabled)
fa: (غیرفعال)

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: First
fa: اولین

en: Query
fa: پرس و جو

en: Moderate
fa: مدیریت

en: equals
fa: برابر

en: Configure block
fa: پیکربندی بلوک

en: Block name
fa: نام بلوک

en: Period
fa: دوره

en: Site's time zone
fa: منطقه‌ی زمانی سایت

en: No time zone conversion
fa: عدم تبدیل منطقه‌ی زمانی

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Long
fa: طولانی

en: Short
fa: کوتاه

en: Date API
fa: API  تاریخ

en: Controls
fa: کنترل‌ها

en: Alignment
fa: تراز

en: Link label
fa: برچسب پیوند

en: author
fa: نویسنده

en: unchanged content
fa: محتوای تغییر نیافته

en: unchanged user
fa: کاربر تغییر نیافته

en: Entity
fa: عنصر

en: AND
fa: و

en: None.
fa: هیچکدام.

en: Fixed
fa: ثابت

en: Revert
fa: بازگشت

en: Negate
fa: نقیض

en: Empty
fa: خالی

en: created content
fa: محتوای ایجاد شده

en: updated content
fa: محتوای به روز شده

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
fa: توجه داشته باشید اگر حافظه موقت صفحه‌ها فعال باشد، این رویداد برای صفحاتی که از حافظه موقت بارگذاری می‌شوند رخ نخواهد داد.

en: viewed content
fa: محتوای مشاهده شده

en: deleted content
fa: محتوای حذف شده

en: Existing system path
fa: مسیر سیستم موجود

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: Send mail to all users of a role
fa: ارسال نامه به همه‌ی کاربران یک نقش

en: Page redirect
fa: هدایت صفحه

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
fa: هشدار: اگر تعداد زیادی کاربر در این نقش‌ها از سایت شما وجود دارند می‌تواند باعث اشکال شود، چراکه ممکن است سرور شما نتواند درخواست‌های نامه را همزمان اداره کند.

en: The mail's subject.
fa: موضوع نامه.

en: registered user
fa: کاربر ثبت نام شده

en: updated user
fa: کاربر به روز شده

en: viewed user
fa: کاربر مشاهده شده

en: deleted user
fa: کاربر حذف شده

en: User has logged in
fa: کاربر وارد شده است

en: logged in user
fa: کاربر وارد شده

en: User has logged out
fa: کاربر خارج شده است

en: logged out user
fa: کاربر خارج شده

en: Whether the user has the selected role(s).
fa: آیا کاربر نقش‌های انتخابی را دارد.

en: any
fa: همه

en: Execute custom PHP code
fa: اجرای کد PHP سفارشی

en: Log out
fa: خروج

en: views
fa: نماها

en: Transition
fa: انتقال

en: Autocomplete taxonomy
fa: تکمیل خودکار طبقه‌بندی

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: People
fa: افراد

en: terms
fa: واژه‌ها

en: warning
fa: هشدار

en: Site information
fa: اطلاعات سایت

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: or
fa: یا

en: open
fa: باز

en: Convert
fa: تبدیل

en: Parent term
fa: واژه والد

en: Parent terms
fa: واژه‌های والد

en: All blogs
fa: تمام وبلاگ‌ها

en: Style
fa: سبک

en: Forums
fa: انجمن‌ها

en: revert
fa: بازگشت

en: Revision
fa: بازبینی

en: duration
fa: مدت

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Last modified
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: Plugin
fa: افزونه

en: Reversed
fa: معکوس

en: Product
fa: محصول

en: Flexible
fa: انعطاف‌پذیر

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Reverse
fa: معکوس

en: Standard
fa: استاندارد

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: Menu settings
fa: تنظیمات منو

en: Color scheme
fa: طرح رنگ

en: Attach
fa: پیوست

en: Unformatted
fa: قالب‌بندی نشده

en: RSS Feed
fa: خوراک RSS

en: New comments
fa: دیدگاه‌های جدید

en: Enter username
fa: نام کاربری خود را وارد کنید

en: Resume
fa: از سر گرفتن

en: Relationships
fa: روابط

en: Relationship
fa: رابطه

en: relationships
fa: روابط

en: Oldest first
fa: قدیمی‌ترین ابتدا

en: Basic information
fa: اطلاعات پایه

en: Sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Parent menu item
fa: آیتم منوی والد

en: Themes
fa: پوسته‌ها

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Multilingual
fa: چند زبانه

en: comment
fa: دیدگاه

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: !name field is required.
fa: فیلد !name اجباری است.

en: Comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه

en: Sticky
fa: ماندگار

en: day(s)
fa: روز(ها)

en: Ok
fa: تایید

en: cancel
fa: لغو

en: disable
fa: غیرفعال کردن

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: date
fa: تاریخ

en: Advanced Options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Slogan
fa: شعار

en: Apply
fa: تایید

en: Edit translation
fa: ویرایش ترجمه

en: Not translated
fa: ترجمه نشده

en: (source)
fa: (منبع)

en: Select
fa: انتخاب

en: Translatable
fa: قابل ترجمه

en: Examples
fa: مثال‌ها

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که می‌خواهید جستجو گردد را وارد نمایید.

en: No style
fa: بدون قالب

en: Bold
fa: برجسته

en: Lifetime
fa: طول عمر

en: Information
fa: اطلاعات

en: Variables
fa: متغیرها

en: PHP Code
fa: کد PHP

en: Simple
fa: ساده

en: No caching
fa: بدون ذخیره سازی

en: Multilingual system
fa: سیستم چندزبانه

en: Content selection mode
fa: نوع انتخاب محتوا

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
fa: عادی - همه زبان‌های فعال مجاز خواهند بود.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
fa: گسترده - همه زبان‌های تعریف‌شده مجاز خواهند بود.

en: Multilingual options
fa: گزینه‌های چندزبانه

en: Multilingual settings
fa: تنظیمات چند زبانه

en: Translated
fa: ترجمه شده

en: This is a multilingual variable.
fa: این یک متغیر چندزبانه است.

en: Supports translatable custom menu items.
fa: پشتیبانی از آیتم‌های منوی قابل‌ترجمه سفارشی.

en: Strings
fa: عبارات

en: Translation
fa: ترجمه

en: Translation status
fa: وضعیت ترجمه

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Menus
fa: منوها

en: A Date API that can be used by other modules.
fa: یک API تاریخ که می‌تواند توسط سایر ماژول‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

en: Relative
fa: نسبی

en: Above
fa: بالا

en: User's time zone
fa: منطقه‌ی زمانی کاربر

en: @min and @max
fa: @min و @max

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fa: یک API تکرار تاریخ برای محاسبه تاریخ‌ها و زمان‌های تکرار شونده از قوانین iCal.

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Import data
fa: وارد کردن اطلاعات

en: Decimal
fa: اعشار

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: Form
fa: فرم

en: Exceptions
fa: استثناها

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: Permission
fa: مجوز

en: Grid
fa: شبکه

en: ,
fa: ،

en: Global
fa: سراسری

en: file system
fa: سیستم فایل

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fa: سیستم منو فقط مسیرهای سیستم را ذخیره می‌کند، اما برای نمایش از نام مستعار استفاده می‌کند. %link_path به صورت %normal_path ذخیره شده است

en: Image gallery
fa: گالری عکس

en: Layouts
fa: آرایش‌ها

en: Abstract
fa: چکیده

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Title text
fa: متن عنوان

en: Distinct
fa: مجزا

en: Extension
fa: پسوند

en: Space
fa: فاصله

en: Keys
fa: کلیدها

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: Delete aliases
fa: حذف اسامی مستعار

en: Language neutral
fa: زبان نا‌مشخص

en: Usage
fa: کاربرد

en: Change layout
fa: تغییر آرایش

en: Available
fa: در دسترس

en: Contexts
fa: زمینه‌ها

en: Aggregate
fa: انبوه

en: <Any>
fa: <همه>

en: Skin
fa: پوسته

en: Loading
fa: در حال بارگذاری

en: Rearrange
fa: بازآرایی

en: 1 user | @count users
fa[0]: 1 کاربر
fa[1]: @count کاربر

en: Empty cache
fa: پاک کردن حافظه موقت

en: Execute
fa: انجام عملیات

en: ok
fa: قبول

en: empty
fa: خالی

en: All types
fa: تمام انواع

en: Aggregator
fa: گردآورنده

en: Node author
fa: نویسنده گره

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Cancel link
fa: پیوند لغو

en: Attach to
fa: پیوست به

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fa: نشانی %url معتبر نیست؛ لطفا یک نشانی معتبر و کامل مانند: http://www.example.com/feed.xml وارد کنید.

en: Argument type
fa: نوع آرگومان

en: Context
fa: زمینه

en: General form
fa: فرم عمومی

en: Attached files
fa: فایل‌های پیوست

en: A list of files attached to the node.
fa: یک لیست از فایل‌های پیوست شده به گره.

en: Book navigation
fa: پیمایش کتاب

en: Add comment
fa: افزودن دیدگاه

en: A form to add a new comment.
fa: یک فرم برای افزودن یک دیدگاه جدید.

en: Node comments
fa: دیدگاه‌های گره

en: !a comments per page
fa: !a دیدگاه در هر صفحه

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: Node content
fa: محتوای گره

en: Identifier
fa: شناسه

en: Node form publishing options
fa: گزینه‌های انتشار فرم گره

en: Publishing options on the Node form.
fa: گزینه‌های انتشار برای فرم گره.

en: Node form comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه فرم گره

en: Comment settings on the Node form.
fa: تنظیمات دیدگاه برای یک فرم گره.

en: Node form menu settings
fa: تنظیمات منوی فرم گره

en: The picture of a user.
fa: تصویر یک کاربر.

en: User profile
fa: پروفایل کاربر

en: The profile of a user.
fa: پروفایل یک کاربر.

en: Taxonomy vocabulary
fa: واژگان طبقه‌بندی

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: Remove this item
fa: حذف این آیتم

en: Keyword
fa: کلید واژه

en: 1 year | @count years
fa[0]: 1 سال
fa[1]: @count سال

en: 1 week | @count weeks
fa[0]: 1 هفته
fa[1]: @count هفته

en: 1 min | @count min
fa[0]: 1 دقیقه
fa[1]: @count دقیقه

en: 1 sec | @count sec
fa[0]: 1 ثانیه
fa[1]: @count ثانیه

en: Choose layout
fa: انتخاب آرایش

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Single column
fa: تک ستون

en: Module name
fa: نام ماژول

en: Enter the module name to export code to.
fa: نام ماژول را برای گرفتن کد خروجی از آن وارد کنید.

en: Page settings
fa: تنظیمات صفحه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Book parent
fa: والد کتاب

en: System block
fa: بلوک سیستم

en: contains
fa: شامل

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Locked
fa: قفل شده

en: Data
fa: داده

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: Check for updates
fa: بررسی به‌روزرسانی‌ها

en: No update data available
fa: هیچ داده به‌روزرسانی وجود ندارد

en: No name
fa: بدون نام

en: Node count
fa: تعداد گره‌ها

en: Finish
fa: پایان

en: Field settings
fa: تنظیمات فیلد

en: Default order
fa: ترتیب پیش‌فرض

en: Number of views
fa: تعداد مشاهده‌ها

en: Or
fa: یا

en: Underline
fa: زیرخط

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: About
fa: درباره

en: Case sensitive
fa: حساس به بزرگی و کوچکی حروف

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
fa: اگر تعداد فیلدهای فوق کافی نیست، برای افزودن انتخاب‌های بیشتر اینجا کلیک کنید.

en: Update mode
fa: شیوه به‌روز‌رسانی

en: Column
fa: ستون

en: Default sort
fa: مرتب‌سازی پیش‌فرض

en: sort by @s
fa: مرتب‌سازی براساس @s

en: and
fa: و

en: After saving a new comment
fa: بعد از ذخیره یک دیدگاه جدید

en: After deleting a comment
fa: پس از حذف یک دیدگاه

en: After deleting a term
fa: بعد از حذف یک واژه

en: Add new rule
fa: افزودن قانون جدید

en: Auto-reply
fa: پاسخ خودکار

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Untranslated
fa: ترجمه نشده

en: Parent comment
fa: دیدگاه والد

en: The parent comment.
fa: دیدگاه والد.

en: Author's website
fa: وب‌سایت نویسنده

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fa: نمایش عمق دیدگاه در صورتی که که دنباله‌دار باشد.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fa: مرتب کردن بر اساس پیویستگی به والد. در این حالت دیدگاه‌های فرزند با والد ها در کنار هم قرار دارند.

en: Reply-to link
fa: پیوند پاسخ

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای پاسخ به دیدگاه.

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Link this field to its user or an author's homepage
fa: لینک دادن این فیلد به کاربر آن یا آدرس سایت ارسال کننده

en: field
fa: فیلد

en: nodes
fa: گره ها

en: Week @week
fa: هفته @week

en: Translate
fa: ترجمه

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fa: وارد کردن ترجمه با شکست مواجه شد, زیرا فایل %filename خوانده نمی‌شود.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: "msgstr" انتظار می‌رفت ولی در خط %line پیدا نشد.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: "msgid_plural" انتظار می‌رفت ولی در خط %line پیدا نشد.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fa: فایل ترجمه %filename یک خطای دستوری در خط %line دارد.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgid" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgstr[]" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgstr" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: در خط %line رشته‌ای غیرمنتظره پیدا شد.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: در خط %line غیرمنتظره فایل پایان یافت.

en: Save translations
fa: ذخیره ترجمه‌ها

en: Target
fa: مقصد

en: Create @name
fa: ایجاد @name

en: Node options
fa: گزینه‌های گره

en: Effect
fa: اثر

en: Show @count value(s)
fa: نمایش @count مقدار

en: starting from @count
fa: شروع از @count

en: Embed
fa: جایگذاری

en: Speed
fa: سرعت

en: Activities
fa: فعالیت‌ها

en: Original text
fa: متن اصلی

en: Patterns
fa: الگوها

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: vocabulary
fa: واژگان

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: Organizations
fa: سازمان‌ها

en: User account
fa: حساب کاربری

en: original
fa: اصلی

en: Title only
fa: فقط عنوان

en: Rule
fa: قانون

en: Validator
fa: اعتبارسنج

en: Debugging
fa: اشکال‌زدایی

en: Delete item
fa: حذف آیتم

en: 1 month | @count months
fa[0]: 1 ماه
fa[1]: @count ماه

en: Parameter
fa: پارامتر

en: rule
fa: قانون

en: Display format
fa: قالب‌بندی نمایش

en: Custom format
fa: قالب‌بندی سفارشی

en: The date the node was last updated.
fa: تاریخ آخرین به روزرسانی گره.

en: Category ID
fa: شناسه دسته

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
fa: %name: این مقدار نباید از %max کاراکتر طولانی‌تر باشد.

en: Drupal core
fa: هسته دروپال

en: Invalid display id @display
fa: شناسه نمایشگر نامعتبر @display

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: export
fa: صدور

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Custom pages
fa: صفحات سفارشی

en: The cache has been cleared.
fa: حافظه موقت تخلیه شد.

en: Run cron
fa: اجرای کرون

en: Run updates
fa: اجرای به‌روزرسانی‌ها

en: Enable developer modules
fa: فعال‌سازی ماژول‌های توسعه

en: Disable developer modules
fa: غیرفعال کردن ماژول‌های توسعه

en: Current anonymous / authenticated users
fa: کاربران ناشناخته / شناخته‌شده فعلی

en: Disabled these modules: !module-list.
fa: این ماژول‌ها غیرفعال شدند: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fa: هیچ یک از ماژول‌های توسعه فعال نشده‌اند.

en: translate
fa: ترجمه

en: Sharing
fa: اشتراک‌گذاری

en: No link
fa: بدون پیوند

en: outdated
fa: منسوخ

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fa: <strong>@language_name</strong> (منبع)

en: add translation
fa: افزودن ترجمه

en: Translations of %title
fa: ترجمه‌های %title

en: Is not one of
fa: نیست یکی از

en: IP address
fa: آدرس IP

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Page elements
fa: عناصر صفحه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Filter list
fa: فیلتر لیست

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Module filter
fa: فیلتر ماژول

en: Filter the modules list.
fa: فیلترکردن لیست ماژول‌ها.

en: Filter by event
fa: فیلتر کردن بر اساس رویداد

en: Active rules
fa: قوانین فعال

en: Inactive rules
fa: قوانین غیرفعال

en: Cron maintenance tasks are performed
fa: عمل حفظ و نگهداری کرون اجرا شده است

en: Bundle
fa: بسته

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: ends with
fa: خاتمه می‌یابد به

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Book outline
fa: سرفصل کتاب

en: Revision information
fa: اطلاعات بازبینی

en: interval
fa: بازه زمانی

en: Root term
fa: واژه ریشه

en: Is one of
fa: یکی از

en: Expression
fa: عبارت

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای رشته‌ی مجوز تعیین شده اعطا می‌شود.

en: Send mail
fa: ارسال نامه

en: Comma
fa: کاما

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Comments are responses to node content.
fa: دیدگاه‌ها پاسخی به محتوای گره هستند.

en: Users who have created accounts on your site.
fa: کاربرانی که در سایت شما حساب ایجاد کرده‌اند.

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: MIME type
fa: نوع فایل

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Untitled skin
fa: پوسته‌ی بی‌نام

en: Download file
fa: دانلود فایل

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Do not cache
fa: عدم استفاده از حافظه موقت

en: Link this field to its user
fa: این فیلد را به کاربر خودش پیوند بده

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fa: بازنویسی مقدار برای نمایش به کاربران ناشناس

en: Text to display for anonymous users
fa: متن نمایشی برای کاربران مهمان

en: Use default RSS settings
fa: استفاده از تنظیمات پیش فرض RSS

en: Title plus teaser
fa: عنوان بعلاوه خلاصه

en: Front page feed
fa: خوراک صفحه اصلی

en: Primary
fa: اصلی

en: Dashboard
fa: میزکار

en: Add !name
fa: افزودن !name

en: No role
fa: بدون نقش

en: View link
fa: پیوند مشاهده

en: The size of the file.
fa: اندازه فایل.

en: The MIME type of the file.
fa: نوع فایل

en: Link this field
fa: پیوند نمودن این فیلد

en: Menu link ID
fa: شناسه پیوند منو

en: Menu links
fa: پیوندهای منو

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: 1 character | @count characters
fa[0]: 1 حرف
fa[1]: @count حرف

en: Theme registry
fa: مخزن پوسته

en: Bio
fa: بیوگرافی

en: Link this field to its node
fa: پیوند نمودن این فیلد به گره آن

en: Found no valid post with that title: %title
fa: هیچ ارسال معتبری با این عنوان یافت نشد: %title

en: Delete link
fa: پیوند حذف

en: Filter the view to the currently logged in user.
fa: فیلتر نمودن نما به کاربر وارد شده فعلی.

en: No strings found to translate.
fa: رشته‌ای برای ترجمه یافت نشد.

en: Page Text
fa: متن صفحه

en: Translation to %language
fa: ترجمه به %language

en: Translate Text
fa: ترجمه کردن متن

en: Save translation
fa: ذخیره ترجمه

en: Enable sharing translations with server
fa: فعال سازی اشتراک‌گذاری با سرور

en: Address of localization server to use
fa: نشانی سرور بومی‌سازی برای استفاده

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
fa: سرور داده شده قادر نیست از عهده v2.0 remote submission API بربیاید.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
fa: بررسی کنید که سرور مشخص شده از عهده remote string submissions برمی‌آید یا خیر. زبان‌های پشتیبانی شده: %languages

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
fa: نشانی مشخص شده سرور بومی‌سازی غیرمعتبر است. مطمئن شوید که نشانی سرور را به درستی وارد کرده‌اید.

en: Your Localization Server API key
fa: API key سرور بومی‌سازی شما

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
fa: این یک کلید منحصر بفردی است که اجازه می‌دهد ترجمه‌ها را به سرور از راه دوری ارسال کنید. برای دریافت API key خود به !server-link رجوع کنید.

en: Save string
fa: ذخیره رشته

en: Translate strings
fa: ترجمه عبارات

en: Provides on-page localization
fa: بومی‌سازی بر صفحه را ممکن می‌سازد

en: An HTTP error @status occured.
fa: یک خطای HTTP @status رخ داده است.

en: Localization
fa: بومی سازی

en: Edit string
fa: ویرایش رشته

en: locale
fa: منطقه

en: Cache once for everything (global)
fa: یک حافظه موقت برای همه چیز (سراسری)

en: Has Avatar
fa: آواتار دارد

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Logged in user
fa: کاربر وارد شده

en: Custom text
fa: متن سفارشی

en: Sum
fa: مجموع

en: Add more
fa: افزودن تعداد بیشتر

en: sorted by
fa: دسته‌بندی بر اساس

en: Format: @date
fa: قالب: @date

en: The dates are invalid.
fa: تاریخ‌ها معتبر نیستند.

en: Remove group
fa: حذف گروه

en: is greater than
fa: بزرگتر است از

en: No fields available.
fa: هیچ فیلدی در دسترس نیست.

en: PHP Evaluation
fa: ارزیابی PHP

en: viewed comment
fa: دیدگاه مشاهده شده

en: After saving new content
fa: پس از ذخیره‌ی محتوای جدید

en: After updating existing content
fa: پس از به‌روزرسانی محتوای موجود

en: saved content
fa: محتوای ذخیره شده

en: After deleting content
fa: پس از حذف محتوا

en: Furthermore you can make use of the following variables:
fa: علاوه بر این، می‌توانید از متغیرهای زیر استفاده کنید:

en: rules
fa: قوانین

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
fa: آدرس فرستنده نامه. برای استفاده از آدرس پیکربندی شده‌ی سراسری سایت خالی بگذارید.

en: updated term
fa: واژه‌ی به‌روز شده

en: unchanged term
fa: واژه‌ی تغییر نکرده

en: Block a user
fa: مسدود کردن یک کاربر

en: Rule sets
fa: مجموعه‌های قوانین

en: Rule set
fa: مجموعه قانون

en: Scheduled evaluation date
fa: تاریخ ارزیابی زمان‌بندی شده

en: Rules Scheduler
fa: زمان‌بند قوانین

en: Execute arbitrary PHP script
fa: اجرای اسکریپت‌های دلخواه PHP

en: Modify user roles
fa: ویرایش نقش‌های کاربر

en: Bulk operations
fa: عملیات دسته جمعی

en: - Choose an operation -
fa: - یک عملیات را انتخاب کنید -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
fa: هیچ عملیاتی انتخاب نشده است. لطفا عملیاتی را جهت اجرا انتخاب کنید.

en: Alias: @alias
fa: نام مستعار: @alias

en: No alias
fa: بدون نام مستعار

en: Chaos tool suite
fa: مجموعه ابزار Chaos

en: Numeric
fa: عددی

en: Custom URL
fa: آدرس URL سفارشی

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: layout
fa: آرایش

en: Add comment link
fa: پیوند افزودن دیدگاه

en: Translation updates
fa: به‌روز‌رسانی ترجمه‌ها

en: Skipping broken view @view
fa: در نظر نگرفتن نمای شکسته @view

en: Ajax callback for view loading.
fa: درخواست از آجاکس برای بارگذاری دید.

en: Create customized lists and queries from your database.
fa: ایجاد فهرست‌ها و جستجوهای سفارشی از پایگاه داده شما.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fa: رابط مدیریتی نماها. بدون این ماژول نمی‌توانید نماهای خود را ایجاد یا ویرایش کنید.

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Current node's creation time
fa: تاریخ ایجاد گره جاری

en: Do not display items with no value in summary
fa: آیتم های بدون مقدار را در خلاصه نمایش نده.

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Glossary mode
fa: حالت واژه نامه

en: Upper case
fa: حروف بزرگ

en: Lower case
fa: حروف کوچک

en: Link path
fa: آدرس پیوند

en: Prefix text
fa: متن پیشوند

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fa: یک متن برای نمایش قبل از این پیوند. شما می‌توانید HTML نیز وارد کنید.

en: Suffix text
fa: متن پسوند

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fa: متنی برای نمایش بعد از این لینک. می‌توانید از HTML استفاده کنید.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fa: <p>شما بایستی پیش از استفاده از این فیلد، تعدادی فیلد دیگر اضافه نمایید. این فیلدها اگر مایل باشید، به صورت <em>حذف از نمایش</em> نشان‌گذاری می‌شوند. دقت کنید که به علت ترتیب آماده‌سازی، نمی‌توانید از فیلدهایی که پس از این فیلد می‌آیند استفاده کنید؛ اگر به فیلدی نیاز دارید که در اینجا لیست نشده است، فیلدهای خود را جابه‌جا کنید.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fa: محدود کردن حداکثر طول این فیلد

en: Add an ellipsis
fa: افزودن سه‌نقطه

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fa: اگر تیک خورده باشد، در صورت برش، یک علامت «...» به متن افزوده می‌شود.

en: Strip HTML tags
fa: حذف کردن تگ‌های HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fa: اگر تیک خورده باشد، همه‌ی تگ‌های HTML حذف خواهند شد.

en: Field can contain HTML
fa: فیلد می‌تواند حاوی HTML باشد

en: File size display
fa: نمایش حجم فایل

en: Formatted (in KB or MB)
fa: قالب‌بندی شده (به KB یا MB)

en: Raw bytes
fa: بایت‌ خام

en: Display as link
fa: نمایش به صورت پیوند

en: Operator identifier
fa: شناسه عملگر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این عملگر بعد از علامت ? در URL می آید.

en: Filter identifier
fa: شناسه فیلتر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این فیلتر بعد از علامت ? در URL می آید. نباید خالی باشد.

en: - Any -
fa: - هر چیزی -

en: Value type
fa: نوع مقدار

en: Invalid date format.
fa: قالب تاریخ نامعتبر

en: not in
fa: نه در

en: Is all of
fa: همه است

en: Is none of
fa: هیچکدام نیست

en: <
fa: >

en: Is between
fa: بین

en: between
fa: بین

en: Is not between
fa: در این بین نیست

en: Min
fa: حداقل

en: And max
fa: و حداکثر

en: And
fa: و

en: Contains any word
fa: شامل هر یک از کلمات

en: has word
fa: شامل کلمه

en: Contains all words
fa: شامل تمام کلمات

en: asc
fa: صعودی

en: desc
fa: نزولی

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر شما <a href="@modules">ماژول راهنمای پیشرفته را فعال کنید</a>، نماها راهنمای بیشتر و بهتری ارائه خواهد کرد. <a href="@hide">مخفی نمودن این پیغام.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر ماژول راهنمای پیشرفته را از !href نصب نمایید، نماها (Views) اطلاعات کمکی بیشتر و بهتری را نمایش خواهد داد. <a href="@hide">مخفی کردن این پیام.</a>

en: Displays
fa: نمایش ها

en: This display has no path.
fa: این نمایش مسیری ندارد

en: @time ms
fa: @time میلی ثانیه

en: Query execute time
fa: مدت زمان اجرای پرس و جو

en: No query was run
fa: هیچ پرس و جویی انجام نشد

en: View name
fa: نام نما

en: View description
fa: شرح نما

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fa: این شرح در بخش رابط کاربری مدیریت نماها نمایش داده میشود، و مشخص مینماید که نما قرار است به چه کاری بیاید.

en: View tag
fa: برچسب (تگ) نما

en: The view has been deleted.
fa: نمای مورد نظر حذف گردید.

en: There is no lock on view %view to break.
fa: هیچ قفلی روی نمای @view برای شکستن وجود ندارد.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید قفل نمای %name را باز کنید؟

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fa: با شکستن این قفل، همه تغییرات ذخیره نشده ای که توسط !user اعمال شده اند از دست خواهند رفت!

en: Break lock
fa: شکستن قفل

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fa: قفل شکسته شد و اکنون شما میتوانید این نما را ویرایش نمایید.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fa: نام قابل استفاده این نما را در صورتی که با نام مبدأ نما متفاوت است وارد نمایید. اگر میخواهید از نام خود نما استفاده کنید این فیلد را خالی رها کنید.

en: Paste view code here
fa: کد نما را اینجا Paste نمایید

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fa: نمای دیگری با این نام قبلا ایجاد شده است. لطفا نام دیگری انتخاب نمایید

en: Click on an item to edit that item's details.
fa: برای ویرایش جزئیات هر آیتم روی آن کلیک کنید.

en: Invalid
fa: نامعتبر

en: Change settings for this style
fa: تغییر تنظیمات این قالب (Style) نمایش.

en: Configure @type
fa: پیکربندی @type

en: Rearrange @type
fa: بازچیدن @type

en: Clear Views' cache
fa: پاک کردن حافظه موقت نماها

en: Add Views signature to all SQL queries
fa: افزودن امضای نماها به همه درخواست‌های SQL

en: Disable views data caching
fa: غیرفعال‌سازی ذخیره‌سازی داده نماها

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fa: ماژول نماها برای افزایش کارایی، داده‌های جداول، ماژولها و نماهای موجود را در حافظه موقت ذخیره مینماید. با علامت زدن این باکس، ماجول نماها از ذخیره‌سازی این داده‌ها در حافظه موقت صرف‌نظر می‌کند و همواره این داده‌ها را در هنگام نیاز بازسازی می‌کند. این میتواند اثر منفی چشمگیری بر کارایی سایت داشته باشد.

en: Show other queries run during render during live preview
fa: نمایش اجرای queryها در هنگام render شدن پیش نمایش زنده

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fa: Drupal این قابلیت را دارد که تعداد زیادی query را در هنگام render شدن یک نما اجرا نماید. انتخاب این گزینه باعث میگردد که هر query که در هنگام render شدن پیش نمایش اجرا میگردد نمایش داده شود.

en: Reduce duplicates
fa: کاهش تکرارها

en: Default settings for this view.
fa: تنظیمات پیش‌فرض برای این نما.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fa: نمایش نما بصورت یک صفحه، با آدرس و پیوندهای منو.

en: Display the view as a block.
fa: نمایش نما به صورت یک بلوک

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fa: پیوست ها اضافه شده به دیگر نمایش ها برای دستیابی به نماهای چندگانه د ر همان نما

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fa: نمایش نما به صورت یک خوراک، مانند خوراک RSS.

en: Displays rows one after another.
fa: ردیف‌ها را یکی پس از دیگری نمایش می‌دهد.

en: Displays rows as an HTML list.
fa: ردیف‌ها را بصورت یک لیست HTML نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a grid.
fa: ردیف‌ها را در یک شبکه نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a table.
fa: ردیف‌ها را در یک جدول نمایش می‌دهد

en: Displays the default summary as a list.
fa: خلاصه پیش‌فرض را به صورت یک فهرست نشان می‌دهد.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fa: نمایش خلاصه بدون قالب ، با گزینه های یکی پس از دیگری و یا خطی

en: Generates an RSS feed from a view.
fa: یک خوراک RSS از یک نما ایجاد می‌کند.

en: Displays the fields with an optional template.
fa: نمایش دادن فیلدها با قالب بندی دلخواه

en: Will be available to all users.
fa: برای تمام کاربران در دسترس خواهد بود.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای هر یک از نقش‌های تعیین شده اعطا می‌شود.

en: No caching of Views data.
fa: هیچ کشی از اطلاعات نما وجود ندارد

en: Time-based
fa: زمان محلی پیش‌فرض

en: Simple time-based caching of data.
fa: کش ساده اطلاعات بر اساس زمان

en: sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fa: آیتم‌های گردآورنده از طریق هوراک های RSS و Atom وارد می‌شوند.

en: The title of the aggregator item.
fa: عنوان آیتم گردآورنده

en: The link to the original source URL of the item.
fa: پیوند به نشانی منبع اولیه آیتم.

en: The author of the original imported item.
fa: نویسنده آیتم اصلی وارد شده

en: The actual content of the imported item.
fa: محتوای واقعی آیتم وارد شده

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fa: تاریخی که آیتم اصلی خوراک ارسال شده است ... (در بعضی خوراک‌ها، این تاریخ زمانی که وارد شده است است.)

en: Feed ID
fa: شناسه خوراک

en: The unique ID of the aggregator feed.
fa: شناسه منحصر به فرد برای خوراک گردآورنده

en: The title of the aggregator feed.
fa: عنوان گردآورنده خوراک

en: The link to the source URL of the feed.
fa: پیوند به آدرس منبع خوراک.

en: The date the feed was last checked for new content.
fa: تاریخی که خوراک برای آخرین بار جهت محتوای جدید بررسی شده است.

en: The description of the aggregator feed.
fa: توضیحات گردآورنده خوراک

en: The unique ID of the aggregator category.
fa: شناسه منحصر به فرد گروه گردآورنده

en: The title of the aggregator category.
fa: عنوان گروه گردآورنده

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fa: نمایش آیتم گرداورنده با استفاده از داده سورس اصلی

en: The title of the comment.
fa: عنوان دیدگاه.

en: The comment ID of the field
fa: شناسه دیدگاه مربوط به فیلد

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fa: نام نویسنده دیدگاه. می‌تواند به عنوان پیوند به صفحه اصلی نویسنده استفاده شود.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fa: آدرس وب سایت نویسنده دیدگاه که می‌تواند به‌صورت لینک نمایش داده شود. در صورتی که کاربر عضو باشد، خالی خواهد بود.

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Provide a simple link to view the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده دیدگاه.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش دیدگاه.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف دیدگاه.

en: The Comment ID of the parent comment.
fa: شناسه دیدگاهی که والد دیدگاه است

en: Date and time of when the last comment was posted.
fa: تاریخ و زمانی که آخرین دیدگاه ارسال شده است

en: The name of the author of the last posted comment.
fa: نام نویسنده اخرین دیدگاه ارسال شده

en: Comment count
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: The number of comments a node has.
fa: تعداد دیدگاه‌هایی که یک محتوا دارد.

en: The number of new comments on the node.
fa: تعداد دیدگاه‌ها جدید بر روی محتوا

en: Comment status
fa: وضعیت دیدگاه

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fa: تنها گره‌هایی را نمایش می‌دهد که کاربر آن را ارسال کرده باشد، یا بر روی گره دیدگاهی ارسال کرده باشد.

en: Display the comment with standard comment view.
fa: نمایش دیدگاه با نمای استاندارد دیدگاه.

en: Display the comment as RSS.
fa: نمایش دیدگاه به عنوان RSS.

en: Link to contact page
fa: پیوند به صفحه تماس

en: Provide a simple link to the user contact page.
fa: ارائه یک پیوند ساده به صفحه تماس کاربر.

en: Locale source
fa: منبع بومی‌سازی

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fa: یک رشته منبع برای ترجمه ، به انگلیسی یا زبان پیش فرض وب سایت

en: The ID of the source string.
fa: شناسه رشته منبع

en: A description of the location or context of the string.
fa: توضیحی درباره موقعیت یا زمینه یک رشته.

en: The group the translation is in.
fa: گروهی که ترجمه در آن است.

en: The full original string.
fa: رشته‌ی کامل اولیه.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fa: نسخه هسته دروپال که رشته متعلق به آن است.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش ترجمه‌ها.

en: Locale target
fa: مقصد بومی‌سازی

en: The full translation string.
fa: رشته ترجمه کامل

en: The language this translation is in.
fa: زبانی که ترجمه در آن است.

en: The ID of the parent translation.
fa: شناسه ترجمه والد

en: The title of the node.
fa: عنوان محتوا

en: The date the node was posted.
fa: تاریخی که محتوا ارسال شده است.

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Filter by access.
fa: فیلتر بر اساس دسترسی.

en: Has new content
fa: محتوای جدید دارد

en: Poll
fa: نظرخواهی

en: Other nodes that are linked from the node.
fa: گره‌های دیگری که از گره به آنها پیوند وجود دارد.

en: Other nodes that link to the node.
fa: گره‌های دیگری که به گره پیوند دارند.

en: Search Terms
fa: عبارات جستجو

en: The terms to search for.
fa: عباراتی که جستجو برای آنها انجام می‌شود.

en: Total views
fa: کل بازدیدها

en: Views today
fa: مشاهدات امروز

en: Stores site access information.
fa: اطلاعات دسترسی به سایت را ذخیره می‌نماید.

en: Title of page visited.
fa: عنوان صفحه بازدید شده

en: Referrer URI.
fa: آدرس ارجاع دهنده

en: The user who visited the site.
fa: کاربری که از سایت بازدید کرده است

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fa: مدت زمان بارگذاری (Load) صفحه برحسب میلی ثانیه.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fa: فایل هایی که توسط دروپال و ماژول‌های مختلف نگه‌داری می‌شوند.

en: The ID of the file.
fa: شناسه فایل

en: The name of the file.
fa: نام فایل.

en: The path of the file.
fa: مسیر فایل.

en: The status of the file.
fa: وضعیت فایل.

en: The date the file was uploaded.
fa: تاریخی که فایل بارگذاری شده است.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fa: فیلتر نتایج "Taxonomy: Term" به یک واژگان خاص.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fa: نمایش همه واژه‌های طبقه‌بندی مرتبط با یک محتوا از واژگان‌های تعیین شده.

en: The parent term of the term.
fa: واژه‌ی والد این واژه

en: Node translation
fa: ترجمه گره

en: Translation set node ID
fa: شناسه گره مجموعه ترجمه

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fa: شناسه مجموعه ترجمه‌ای که محتوا به آن تعلق دارد.

en: Source translation
fa: ترجمه منبع

en: The source that this content was translated from.
fa: منبعی که این محتوا از آن ترجمه شده است.

en: Versions of content in different languages.
fa: نسخه‌های محتوا در زبان‌های مختلف

en: Child translation
fa: ترجمه فرزند

en: Outdated
fa: قدیمی

en: The user ID
fa: شناسه کاربر

en: The user or author name.
fa: نام کاربر یا نویسنده.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fa: آدرس ایمیل یک کاربر.این فیلد در حالت عادی به کاربر نمایش داده نمی شود. بنابراین در استفاده از آن دقت کنید.

en: Language of the user
fa: زبان کاربر

en: The date the user was created.
fa: تاریخی که حساب کاربر ایجاد شده است

en: The user's last access date.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر.

en: The user's last login date.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر.

en: The user's signature.
fa: امضای کاربر.

en: Provide a simple link to edit the user.
fa: فراهم کردن یک پیوند ساده برای ویرایش کاربر.

en: Roles that a user belongs to.
fa: نقش‌هایی که یک کاربر به آنها تعلق دارد.

en: User ID from URL
fa: شناسه کاربر از آدرس

en: Null
fa: تهی

en: Provide custom text or link.
fa: ارائه متن یا پیوند سفارشی.

en: Displays the actual position of the view result
fa: نمایش محل حقیقی نتیجه نما

en: Link this field to its comment
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه آن

en: Link this field to new comments
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه های جدید

en: contact
fa: تماس

en: Contact %user
fa: تماس با %user

en: Unknown group
fa: گروه ناشناخته

en: Unknown language
fa: زبان ناشناخته

en: Default site language
fa: زبان پیش‌فرض سایت

en: Current installed version
fa: نسخه نصب شده فعلی

en: Show None
fa: نمایش هیچ کدام

en: Display score
fa: نمایش رتبه

en: Link this field to download the file
fa: لینک دادن این فیلد به دانلود فایل

en: Select terms from vocabulary @voc
fa: انتخاب واژه‌ها از واژگان @voc

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fa: اگر تمایل به اعتبارسنجی برای واژگان‌های خاصی را دارید، آنها را انتخاب نمایید؛ اگر هیچکدام انتخاب نشده باشد، تمام واژه‌ها تایید می‌شود.

en: Term IDs separated by , or +
fa: شناسه واژه‌ها، جدا شده با , یا +

en: Usernames
fa: نام‌های کاربری

en: Enter a comma separated list of user names.
fa: فهرستی که با کاما جدا شده از نام کاربران را وارد کنید

en: Unrestricted
fa: بدون محدودیت

en: No role(s) selected
fa: هیچ نقشی انتخاب نشده است

en: Multiple roles
fa: نقش‌های متعدد

en: Query results
fa: نتایج پرس و جو

en: Mini
fa: کوچک

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Specify caching type for this display.
fa: تعیین نوع ذخیره‌سازی موقت این نمایشگر.

en: Get information on how to theme this display
fa: دریافت اطلاعاتی درباره روش پوسته‌گذاری این نمایش

en: The title of this view
fa: عنوان این نما

en: Access restrictions
fa: محدودیت‌های دسترسی

en: Field @field (ID: @id)
fa: فیلد @field (شناسه: @id)

en: Change theme
fa: تغییر پوسته

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fa: <strong>مهم!</strong> هنگام افزودن، حذف، یا تغییر نام فایل‌های قالب، لازم است برای آگاه نمودن دروپال از تغییرات، دستور اسکن دوباره فایل‌های سیستم خود را بدهید. با کلیک بر روی این کلید، شما مخزن پوسته‌های دروپال خود را تخلیه کنید و در نتیجه فرآیند اسکن دوباره را فعال نمایید. قالب‌های مشخص شده‌ی بالا بعد از آن وضعیت جدید سیستم شما را نشان خواهند داد.

en: Theming information (display)
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری (نمایشگر)

en: Back to !info.
fa: بازگشت به !info.

en: theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: This display has no theming information
fa: این نمایشگر دارای هیچ اطلاعات پوسته‌گذاری نیست.

en: This is the default theme template used for this display.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته برای این نمایشگر است.

en: This is an alternative template for this display.
fa: این یک قالب جایگزین برای این نمایشگر است.

en: This is the default theme template used for this style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای این استایل است.

en: This is the default theme template used for this row style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای استایل این سطر است.

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: Block caching type
fa: نوع حافظه نهان بلوک

en: Using the site name
fa: استفاده از نام سایت

en: Use the site name for the title
fa: استفاده از نام سایت برای عنوان

en: No menu
fa: بدون منو

en: Normal: @title
fa: معمولی: @title

en: Change settings for the parent menu
fa: تغییر تنظیمات برای منوی والد

en: Menu item entry
fa: ورودی آیتم‌های منو

en: No menu entry
fa: بدون ورودی منو

en: Normal menu entry
fa: ورودی پیش فرض منو

en: Already exists
fa: قبلا استفاده شده است

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fa: "$arg" دیگر پشتیبانی نمی‌شود. به جای آن از % استفاده کنید.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fa: نمی‌توان از "%" برای اولین بخش مسیر استفاده کرد.

en: Title is required for this menu type.
fa: عنوان برای این نوع منو اجباری است.

en: Inline fields
fa: فیلد های خطی

en: RSS description
fa: توضیحات RSS

en: Display record count with link
fa: نمایش تعداد رکوردها همراه با پیوند

en: New view
fa: نمای جدید

en: Changed view
fa: نمای تغییریافته

en: Live preview
fa: پیش‌نمایش زنده

en: @current of @max
fa: @current از @max

en: Keep menu at top of page
fa: نگه داشتن منو در بالای صفحه

en: Administration menu settings
fa: تنظیمات منوی مدیریت

en: Display additional data for each menu item
fa: نمایش اطلاعات بیشتر برای هر آیتم منو

en: Display the selected items next to each menu item link.
fa: نمایش موارد انتخاب شده در کنار پیوند هر یک از اقلام منو.

en: Enabled these modules: !module-list.
fa: این ماژول‌ها فعال شدند: !module-list.

en: Administration menu
fa: منوی مدیریت

en: Adjust administration menu settings.
fa: تغییر تنظیمات منوی مدیریت

en: - All -
fa: - همه -

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول فیلد به کاراکتر.

en: Checking...
fa: در حال بررسی...

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Dependency
fa: وابستگی

en: Hide content translation links
fa: مخفی نمودن پیوندهای ترجمه محتوا

en: Update translations
fa: به‌روزرسانی ترجمه‌ها

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
fa[0]: ۱ گره به مجموعه ترجمه افزوده شد.
fa[1]: @count گره به مجموعه ترجمه افزوده شد.

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
fa[0]: ۱ گره از مجموعه ترجمه حذف شد.
fa[1]: @count گره از مجموعه ترجمه حذف شد.

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
fa: این ماژول پشتیبانی از محتوای چند زبانه را در سایت‌های دروپال بهبود می‌بخشد:

en: Shows content depending on page language.
fa: محتوا را بر اساس زبان صفحه نمایش می‌دهد.

en: Handles multilingual variables.
fa: متغیر های چند زبانه را مورد استفاده قرار می دهد

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
fa: گزینه زبان توسعه‌یافته برای انواع محتوای انتخاب شده. برای این انواع محتوا، ترجمه به تمام زبان‌ها امکان‌پذیر می‌شود، نه تنها برای زبان‌های فعال‌شده.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
fa: ارائه یک بلوک برای انتخاب زبان و دو تابع در پوسته: <em>i18n_flags</em> و <em>i18n_links</em>.

en: Multilingual menu items.
fa: آیتم‌های منو چند زبانه.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
fa: جهت فعال کردن پشتیبانی چندزبانه از انواع محتوا به <a href="@configure_content_types">پیکربندی انواع محتوا</a> مراجعه نمایید.

en: Extended language support
fa: پشتیبانی زبان توسعه یافته

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
fa: پیکربندی گزینه های تمدید برای محتوای چند زبانه و ترجمه ها.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
fa: توسعه پشتیبانی دروپال از قابلیت‌های چندزبانه

en: Content type names
fa: نام‌های انواع محتوا

en: Already added languages
fa: قبلا زبان‌ها افزوده شده‌اند

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
fa: یک زبان را می‌توان به صورت سراسری به یک واژگان منسوب کرد.

en: Different terms for each language with translation relationships.
fa: اصطلاحات مختلف برای هر زبان با ارتباطات ترجمه

en: Enables multilingual taxonomy.
fa: طبقه‌بندی چند زبانه را فعال می کند

en: Array
fa: آرایه

en: Edit language
fa: ویرایش زبان

en: Add translation
fa: افزودن ترجمه

en: Filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Link ID
fa: شناسه پیوند

en: Contact form
fa: فرم تماس

en: Select language
fa: انتخاب زبان

en: Languages not yet added
fa: زبان‌هایی که تاکنون اضافه نشده‌اند

en: String not found.
fa: رشته یافت نشد.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fa: عبارت ارسال شده شامل HTML غیرمجاز است: %string

en: The string has been saved.
fa: رشته ذخیره شد.

en: The language selected for import is not supported.
fa: زبان انتخاب شده برای ورود پشتیبانی نمی‌شود.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fa: فایل ترجمه %filename ظاهرا دارای سربرگ معیوب یا بدون سربرگ است.

en: Error importing interface translations
fa: خطا در ورود ترجمه‌های واسط

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fa: تلاش برای ارسال رشته ترجمه با HTML غیر مجاز: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fa: ورود %file به %locale: %number رشته جدید اضافه شد، %update رشته به‌روز شد و %delete رشته حذف شد.

en: Ampersand
fa: امپرسند

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: نام خواندنی توسط ماشین باید فقط حروف کوچک, شامل اعداد, و خط زیر باشد.

en: Polls
fa: نظرسنجی‌ها

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Popular content
fa: محتوای محبوب

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Translation settings
fa: تنظیمات ترجمه

en: Flag translations as outdated
fa: نشانه گذاری ترجمه به عنوان منسوخ

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fa: اگر تغییرات قابل‌توجهی ایجاد کرده‌اید، به صورتی که ترجمه‌ها نیاز به به‌روزرسانی داشته باشد، می‌توانید تمامی ترجمه‌های این متن را به عنوان قدیمی علامت‌گذاری نمایید. این کار هیچ تغییری در سایر مشخصات این متن‌ها، مانند وضعیت انتشار یا عدم انتشار آنها ایجاد نمی‌کند.

en: This translation needs to be updated
fa: این ترجمه نیاز به به‌روز رسانی دارد

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fa: هنگامی که این گزینه تیک خورده باشد، یعنی این ترجمه نیاز به به‌روزرسانی دارد زیرا متن منبع آن تغییر کرده است. وقتی ترجمه به‌روزرسانی شد، تیک را بردارید.

en: Content translation
fa: ترجمه محتوا

en: Disabled modules
fa: ماژول‌های غیرفعال

en: Disabled themes
fa: پوسته‌های غیرفعال

en: Styles
fa: استایل ها

en: The item has been deleted.
fa: مورد حذف شد.

en: Item ID
fa: شناسه آیتم

en: integer
fa: عدد صحیح

en: Interface
fa: رابط

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: URL path
fa: مسیر نشانی

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgctxt" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The name of the site.
fa: نام سایت.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fa: مجموعه‌ای از ابزارهای مفید از مرلین، توسعه‌گر Chaos.

en: Optional features
fa: امکانات اختیاری

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fa: ارائه رابط کاربری و API  برای مدیریت صفحات سایت

en: Node add/edit form
fa: فرم افزودن/ویرایش محتوا

en: Create a new page
fa: ایجاد یک صفحه جدید

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fa: ویرایش نام، مسیر و دیگر تنظیمات پایه برای هر صفحه.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fa: قرار دادن زمینه برای آرگومان‌های این صفحه.

en: Control what users can access this page.
fa: کنترل کاربرانی که به این صفحه دسترسی دارند.

en: Make a copy of this page
fa: ایجاد یک کپی از این صفحه

en: User profile template
fa: قالب پروفایل کاربر

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fa: هر چیزی در فرم که که توسط محتواهای دیگر نمایش داده نمی شود.

en: Node created date
fa: تاریخ ایجاد محتوا

en: Node links of the referenced node.
fa: پیوندهای گره برای گره مرجع.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fa: پیکربندی نماها برای مورد استفاده قرار گرفتن در محتوای CTools

en: Select display
fa: انتخاب نمایش

en: Content pane
fa: قاب محتوا

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fa: برای یک پانل یا صفحه نمایش داشبورد به عنوان مطالب در دسترس است

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fa: یک آرایش پنل تقسیم‌شده به سطرها و ستون‌ها.

en: Region settings
fa: تنظیمات ناحیه

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fa: افزودن اشیاء زمینه اضافی به این گونه، که می‌تواند توسط زمینه استفاده شود.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fa: افزودن اقلام محتوا و تغییر مکان آنها با یک رابط انداختن و کشیدن.

en: XML sitemap
fa: نقشه سایت XML

en: Submit the sitemap to search engines.
fa: ارسال نقشه سایت به موتورهای جستجو.

en: Add taxonomy term links to the sitemap.
fa: افزودن پیوندهای واژه‌های طبقه‌بندی به نقشه سایت.

en: Content type name
fa: نام نوع محتوا

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fa: نام قابل فهم توسط انسان برای این نوع محتوا. فقط هنگام ایجاد یک نوع محتوای جدید لازم است.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fa: ابزارهایی برای وارد نمودن و ایجاد خودکار تاریخ‌ها و تقویم‌ها.

en: @project issue queue
fa: صف مسائل @project

en: Flush all caches
fa: تخلیه کلیه حافظه‌های موقت

en: Cache tables
fa: جداول حافظه موقت

en: manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: %name must be a positive integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: %name must be a number.
fa: %name باید یک عدد باشد.

en: (start from last values)
fa: (شروع از آخرین مقدار)

en: Elements
fa: عنصرها

en: Hello <strong>@username</strong>
fa: سلام <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
fa: نمایش میان‌برها

en: A better Toolbar.
fa: نوار ابزار بهتر

en: Adds user configurable links to the sitemap.
fa: پیوندهای قابل‌پیکربندی توسط کاربران را به نقشه سایت اضافه می‌کند.

en: Adds menu item links to the sitemap.
fa: پیوندهای اقلام منو را به نقشه سایت اضافه می‌کند.

en: Adds content links to the sitemap.
fa: پیوندهای محتوا را به نقشه سایت اضافه می‌کند.

en: Change the layout of this panel.
fa: تغییر آرایش این پنل.

en: Show End Date
fa: نمایش تاریخ پایان

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
fa: برای نمایش وظایف زمان‌بندی شده باید ماژول <a href="http://drupal.org/project/views">نما</a> را نصب کنید

en: Delete a scheduled task
fa: حذف کردن یک وظیفه‌ی زمان‌بندی شده

en: Scheduled date
fa: تاریخ زمان‌بندی شده

en: Scheduled date and time stamp
fa: تاریخ و زمان تعیین شده

en: User provided identifier
fa: شناسه‌ی ارائه شده توسط کاربر

en: ID to recognize this specific scheduled task
fa: شناسه‌ای برای تشخیص این وظیفه‌ی زمان‌بندی شده‌ی خاص

en: Gallery page
fa: صفحه گالری

en: Default values
fa: مقادیر پیش‌فرض

en: Pager Type
fa: نوع صفحه‌بند

en: Check for updates of disabled modules and themes
fa: بررسی به‌روزرسانی برای ماژو‌ل‌ها و پوسته‌های غیرفعال

en: Header text
fa: متن سربرگ

en: User blog
fa: وبلاگ کاربر

en: Site contact page
fa: صفحه تماس سایت

en: Advanced search form
fa: فرم جستجوی پیشرفته

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fa: مقصد پیوند، مانند _blank، _parent، یا نام یک iframe. این فیلد به ندرت استفاده می‌شود.

en: @argument title
fa: عنوان @argument

en: Count the number 0 as empty
fa: حساب کردن عدد 0 به عنوان خالی

en: Hide if empty
fa: محفی کردن در صورت خالی بودن

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: The view %name has been saved.
fa: نمای %name ذخیره شد.

en: Jump menu
fa: منوی پرش

en: Hostname of user that posted the comment.
fa: نام هاست کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fa: پست الکترونیکی کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است. اگر کاربر ثبت‌نام کرده باشد، خالی خواهد بود.

en: The taxonomy term ID for the term.
fa: شناسه‌ی واژه taxonomy برای واژه.

en: The taxonomy term name for the term.
fa: نام واژه taxonomy برای واژه.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fa: نام واژگانی که دسته به آن تعلق دارد.

en: The name of the role.
fa: نام نقش

en: The role ID of the role.
fa: شناسه نقش

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: Length is shorter than
fa: طول کمتر است از

en: shorter than
fa: کمتر از

en: Length is longer than
fa: طول بیشتر است از

en: Convert existing file names to US-ASCII.
fa: تغییر نام فایل های موجود به US-ASCII

en: Entities
fa: موجودیت‌ها

en: Not restricted
fa: محدود نشده

en: The unique ID of the comment.
fa: شناسه منحصر‌به‌فرد دیدگاه

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fa: آدرس IP کامپیوتری که دیدگاه از آن ارسال شده است.

en: The name left by the comment author.
fa: نامی که توسط نویسنده دیدگاه ثبت شده است.

en: The email address left by the comment author.
fa: نشانی پست الکترونیکی داده شده توسط نویسنده دیدگاه.

en: The home page URL left by the comment author.
fa: آدرس صفحه خانگی که توسط نویسنده دیدگاه داده شده است.

en: The URL of the comment.
fa: آدرس دیدگاه.

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: The URL of the comment's edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش دیدگاه.

en: The date the comment was posted.
fa: تاریخی که دیدگاه ثبت شده است.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fa: والد دیدگاه‌، اگر دیدگاه‌ دنباله‌دار فعال باشد.

en: The node the comment was posted to.
fa: محتوایی که دیدگاه برای آن ثبت شده است.

en: The number of comments posted on a node.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌ شده برای یک محتوا.

en: New comment count
fa: تعداد دیدگاه‌های جدید

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌شده برای یک محتوا پس از آخرین مشاهده‌ی خواننده.

en: The type of the node.
fa: نوع محتوا.

en: The language the node is written in.
fa: زبانی که محتوا در آن نوشته شده است.

en: The URL of the node.
fa: آدرس محتوا.

en: The URL of the node's edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش محتوا.

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: The date the node was most recently updated.
fa: تاریخ آخرین باری که محتوا به‌روز شده است.

en: The author of the node.
fa: نویسنده محتوا.

en: Poll winner
fa: برنده نظرسنجی

en: The winning poll answer.
fa: پاسخ برنده نظرسنجی

en: Poll winner votes
fa: آراء پاسخ برنده

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fa: تعداد آراء داده شده به پاسخ برنده نظر سنجی.

en: Poll winner percent
fa: درصد پاسخ برنده

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fa: درصد آراء داده شده به  پاسخ برنده یک نظر سنجی.

en: The number of visitors who have read the node.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که محتوا را خوانده‌اند.

en: The number of visitors who have read the node today.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که امروز محتوا را خوانده‌اند.

en: Last view
fa: آخرین مشاهده

en: The date on which a visitor last read the node.
fa: تاریخی که یک بازدیدکننده آخرین بار محتوا را خوانده است.

en: The slogan of the site.
fa: شعار سایت

en: The administrative email address for the site.
fa: نشانی پست الکترونیکی مدیریت سایت.

en: The URL of the site's front page.
fa: آدرس صفحه اول سایت.

en: Login page
fa: صفحه ورود

en: The URL of the site's login page.
fa: آدرس صفحه ورود.

en: The unique ID of the uploaded file.
fa: شناسه انحصاری فایل بارگذاری شده.

en: The name of the file on disk.
fa: نام فایل بر روی دیسک.

en: The web-accessible URL for the file.
fa: آدرس دسترسی فایل از وب.

en: The date the file was most recently changed.
fa: آخرین تاریخی که فایل تغییر یافته است.

en: The user who originally uploaded the file.
fa: کاربر بارگذار کننده فایل.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fa: شناسه‌ی یکتای واژه‌ی رده‌بندی

en: The name of the taxonomy term.
fa: نام واژه طبقه‌بندی.

en: The optional description of the taxonomy term.
fa: شرح اختیاری واژه طبقه‌بندی

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fa: تعداد محتوایی که با این واژه طبقه‌بندی برچسب گذاری شده‌اند

en: The URL of the taxonomy term.
fa: آدرس واژه طبقه‌بندی.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fa: واژگانی که این واژه رده‌بندی به آن متعلق است.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
fa: واژه والد این واژه طبقه‌بندی، اگر وجود داشته باشد.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fa: شناسه منحصر به فرد واژگان رده‌بندی.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام واژگان رده‌بندی

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام ماشینی برای واژگان طبقه‌بندی.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fa: شرح اختیاری واژگان رده‌بندی

en: Term count
fa: تعداد واژه‌ها

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fa: تعداد مطالبی که متعلق به واژگان طبقه‌بندی هستند.

en: The unique ID of the user account.
fa: ID منحصر به فرد حساب کاربری.

en: The login name of the user account.
fa: نام ورود حساب کاربری.

en: The email address of the user account.
fa: نشانی پست الکترونیکی حساب کاربری.

en: The URL of the account profile page.
fa: آدرس صفحه پروفایل حساب.

en: The date the user last logged in to the site.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر به سایت.

en: The date the user account was created.
fa: تاریخی که حساب کاربری ایجاد شده است.

en: All parent terms
fa: همه اصطلاحات والد

en: Is new
fa: جدید

en: Promoted to frontpage
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky in lists
fa: موضوع مهم در لیست

en: Comments allowed
fa: ارسال دیدگاه مجاز باشد

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fa: @count رشته غیر مجاز HTML در %file

en: All pages except those listed
fa: همه صفحه‌ها به جز صفحه‌های لیست شده.

en: Only the listed pages
fa: تنها در صفحه‌های لیست شده.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fa: صفحه‌های که کد PHP زیر در آنها مقدار <code>TRUE</code> باز می‌گرداند. (فقط حرفه‌ای‌ها)

en: Pages or PHP code
fa: صفحه‌ها یا کد PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fa: اگر گزینه PHP را انتخاب نموده‌اید، کد PHP را بین %php وارد کنید. توجه داشته باشید اجرای کد اشتباه می‌تواند باعث خرابی سایت گردد.

en: Text formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: Add new @node_type
fa: افزودن @node_type جدید

en: Image styles
fa: سبک‌های تصویر

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fa: مسیر این پیوند منو. این مسیر می‌تواند یک مسیر داخلی دروپال مثل %add-node یا یک آدرس خارجی مثل %drupal باشد. برای پیوند به صفحه اول %front را وارد کنید.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fa: حداکثر عمق برای یک منو و تمامی زیر شاخه‌هاش محدود به !maxdepth است. چنانچه هنگام پیمایش منو انتخاب برخی اقلام منو باعث تجاوز از این محدودیت شود، آن پیوند منو به عنوان والد در دسترس نخواهند بود.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fa: منوی <em>اصلی</em> در بسیاری از سایت‌ها برای نمایش بخش‌های اصلی سایت و اغلب در نوار پیمایش فوقانی سایت کاربرد دارد.

en: manage display
fa: اداره نمایش

en: <em>Edit @type</em> @title
fa: <em>ویرایش @type</em> @title

en: Revision log message
fa: پیغام گزارش بازبینی

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fa[0]: شما باید حداقل یک کلید واژه با 1 حرف یا بیشتر وارد کنید.
fa[1]: شما باید حداقل یک کلید واژه با @count حرف یا بیشتر وارد کنید.

en: Searched %type for %keys.
fa: %keys در %type جستجو شدند.

en: Requires: !module-list
fa: نیازمند: !module-list

en: Required by: !module-list
fa: ضروری برای: !module-list

en: There is currently no content classified with this term.
fa: در حال حاضر هیچ محتوایی با این واژه طبقه‌بندی نشده است.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fa: پوشه %directory وجود ندارد یا قابل نوشتن نیست.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fa: لیستی با کام از هم جدا شده از کلمات برای توضیح محتوای خود وارد کنید.

en: Fixed width
fa: پهنای ثابت

en: Contact forms
fa: فرم‌های تماس

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fa: عنوان این منطقه که فقط در بخش‌های مدیریتی نمایش داده خواهد شد.

en: Remove this display
fa: حذف این نمایش

en: Remove group @group
fa: حذف گروه @group

en: Default group
fa: گروه پیش فرض

en: Group @group
fa: گروه @group

en: Ungroupable filters
fa: فیلترهای غیرقابل گروه بندی

en: Basic exposed form
fa: فرم پایه

en: Input required
fa: نیازمند ورودی است

en: Display all items
fa: نمایش تمامی آیتم‌ها

en: Display all items that this view might find
fa: نمایش تمامی اقلامی که این نمایه می‌تواند پیدا کند

en: Display a specified number of items
fa: نمایش تعداد مشخصی از آیتم‌ها

en: Display a limited number items that this view might find.
fa: نمایش تعداد محدودی از اقلامی که این نما می‌تواند بیابد.

en: Paged output, full pager
fa: خروجی صفحه بندی شده، کامل صفحه بندی شده

en: Paged output, full Drupal style
fa: خروجی صفحه بندی شده، استایل دروپال کامل

en: Paged output, mini pager
fa: خروجی صفحه بندی شده، صفحه بندی کوچک

en: Date Created - Oldest First
fa: تاریخ ایحاد - ابتدا قدیمی‌ترین

en: Sort By
fa: مرتب کردن بر اساس

en: Authentication module
fa: ماژول تعیین هویت

en: bypass node access
fa: عدم کنترل دسترسی به گره

en: view own unpublished content
fa: مشاهده محتوای منتشر نشده خود

en: In database
fa: در پایگاه داده

en: Adds user profile links to the sitemap.
fa: پیوندهای پروفایل کاربر را به نقشه سایت اضافه می‌کند.

en: The currently logged in user.
fa: کاربر وارد شده فعلی.

en: Maximum alias and component length
fa: حداکثر طول اسامی مستعار و اجزا

en: Administer pathauto
fa: مدیریت مسیر خودکار

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fa: به کاربر اجازه می دهد تا الگوهای اسامی مستعار خودکار  و حذف جمعی اسامی مستعار  URL  ها را تنظیم نماید

en: Notify of Path Changes
fa: اطلاع از تغییرات مسیر

en: Determines whether or not users are notified.
fa: مشخص می‌کند که کاربران مطلع گردند یا خیر.

en: The file description
fa: توضیحات فایل

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
fa: نمایش این نما به عنوان جایگزینی برای یک مسیر موجود در منوها.

en: Delete scheduled tasks
fa: حذف وظایف زمان‌بندی شده

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

en: Translate link
fa: پیوند ترجمه

en: Provide a simple link to translate the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ترجمه گره.

en: Authentication name
fa: تایید نام

en: Configure settings for Module Filter.
fa: پیکربندی تنظیمات مربوط به فیلتر ماژول

en: Attachment before
fa: پیوست قبل از

en: Attachment after
fa: پیوست بعد از

en: No tokens available.
fa: توکنی در دسترس نیست.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fa: بر روی توکنی کلیک کنید تا به آخرین فیلدی که روی آن کلیک نموده‌اید وارد شود.

en: List of the currently available tokens on this site
fa: لیست توکن‌های موجود در این سایت

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Rebuild links
fa: بازسازی پیوندها

en: Translation update status
fa: وضعیت به‌روز‌رسانی ترجمه

en: There are available updates
fa: تعدادی به‌روز‌رسانی‌ وجود دارد.

en: All your translations are up to date
fa: تمامی ترجمه‌های شما به‌روز هستند

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: Primary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش اصلی

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن primary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Secondary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش ثانویه

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن secondary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Header background
fa: زمینه سربرگ

en: Data comparison
fa: مقایسه‌ی داده

en: Comparison operation
fa: عملگر مقایسه

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fa: اداره کننده‌ی @handler سعی کرد فیلد اضافی @identifier را اضافه کند اما جدول @table نتوانست افزوده شود!

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fa: مقادیر مجاز عبارتند از:: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Custom content
fa: محتوای سفارشی

en: Add a new @plugin
fa: افزودن یک @plugin جدید

en: Edit @plugin %title
fa: ویرایش @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fa: تکرار @plugin %title

en: Import @plugin
fa: وارد کردن @plugin

en: Export @plugin %title
fa: صادر کردن @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fa: آیا مطمئنید می خواهید %title را برگردانید؟

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fa: این عمل هر گونه سفارشی سازی که روی این آیتم انجام شده است را به طور دائم حذف می کند

en: The item has been reverted.
fa: این آیتم برگشته است

en: This action will permanently remove this item from your database..
fa: این عمل این آیتم را به طور دائم از دیتا بیس حذف می کند

en: %title has been created.
fa: %title ساخته شد.

en: %title could not be created.
fa: نمی‌توان %title را ایجاد کرد.

en: %title has been updated.
fa: %title به‌روز شد.

en: %title could not be updated.
fa: %title به روز نمی شود.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fa: می توانید با قرار دادن کد خروجی در فیلد زیر توضیحات را وارد کرده یا از آن خروجی بگیرید

en: @plugin %title was enabled.
fa: @plugin %title فعال بود

en: @plugin %title was disabled.
fa: @plugin %title غیر فعال بود

en: View context
fa: زمینه نما

en: Display the attachments on a view context.
fa: نمایش پیوست‌های یک زمینه نما

en: View feed icon
fa: نمایش شمایل خوراک

en: Display one or more rows from a loaded view context.
fa: نمایش یک یا چند سطر از یک زمینه نمای بارگذاری شده

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fa: نتایج نما را به صورت یک زمینه برای استفاده در پنل‌ها و سایر کاربردها قابل‌دسترس می‌نماید.

en: Contains rows in contexts.
fa: شامل ردیف‌ها در زمینه‌ها است.

en: layouts
fa: آرایش‌ها

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fa: ورودی لاگ توصیف‌کننده تغییرات صورت گرفته در این نسخه، هنگامی که یک بازنویسی جدید صورت گیرد.

en: Creates revision
fa: یک بازنویسی ایجاد می‌کند

en: The current date and time.
fa: تاریخ و ساعت کنونی.

en: Copy source
fa: کپی منبع

en: Hide on-page translation from you
fa: مخفی سازی ترجمه روی صفحه از شما

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fa: توضیح اخرین تغییرات انجام شده روی گره

en: The title of the current page.
fa: عنوان صفحه جاری

en: The URL of the current page.
fa: URL صفحه جاری

en: Account cancellation URL
fa: URL لغو حساب

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fa: URL صفحه تایید حذف برای حساب کاربر.

en: One-time login URL
fa: نشانی اینترنتی ورود یک بار مصرف

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fa: نشانی اینترنتی صفحه‌ی ورود یک بار مصرف به سایت برای حساب کاربر.

en: Tokens related to menu links.
fa: توکن‌های مرتبط با پیوندهای منو.

en: The unique ID of the menu link.
fa: شناسه یکتا پیوند منو.

en: The title of the menu link.
fa: عنوان پیوند منو.

en: The URL of the menu link.
fa: URL پیوند منو.

en: The menu link's parent.
fa: والد پیوند منو.

en: Tokens related to the current page request.
fa: توکن‌های مرتبط با تقاضای صفحه جاری.

en: Page number
fa: شماره صفحه

en: The menu link for this node.
fa: پیوند منو برای این گره.

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: PHP evaluation
fa: ارزیابی PHP

en: - Use default -
fa: -استفاده از پیش فرض-

en: Unknown content type
fa: نوع محتوای ناشناخته

en: Class registry
fa: ثبت کلاس

en: Condition set (OR)
fa: مجموعه شرایط (یا)

en: Condition set (AND)
fa: مجموعه شرایط (و)

en: Administer rule configurations
fa: مدیریت پیکربندی قوانین

en: Before saving a comment
fa: قبل از ذخیره‌ی یک دیدگاه

en: Limit result count
fa: محدود کردن تعداد نتایج

en: Add a variable
fa: افزودن یک متغیر

en: Reload form
fa: بارگذاری مجدد فرم

en: Data to compare
fa: داده‌ی مورد مقایسه

en: The comparison operator.
fa: عملگر مقایسه

en: Data value
fa: مقدار داده

en: The value to compare the data with.
fa: مقداری که داده با آن مقایسه می‌شود.

en: The name of the field to check for.
fa: نام فیلدی که باید بررسی شود.

en: is lower than
fa: کمتر است از

en: Before saving content
fa: قبل از ذخیره محتوا

en: view mode
fa: حالت نمایش

en: Content is of type
fa: محتوا متعلق است به نوع

en: The content type(s) to check for.
fa: نوع(های) محتوای مورد بررسی.

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
fa: اگر می‌خواهید متغیرها را تغییر دهید کافیست آرایه‌ای از مقادیر جدید متغیرها برگردانید، مثال: !code

en: Add offset
fa: افزودن جابجایی

en: Add an offset to the selected date.
fa: افزودن جابجایی به تاریخ انتخابی

en: Note that you can also specify negative numbers.
fa: همچنین می‌توانید از مقادیر منفی استفاده کنید.

en: formatted text
fa: متن قالب‌بندی شده

en: decimal number
fa: عدد اعشاری

en: list of text
fa: لیستی از متن

en: list of integer
fa: لیستی از عدد صحیح

en: Replacement patterns for %label
fa: الگوهای جایگزینی برای %label

en: The category to which this message belongs
fa: دسته‌ای که این پیغام متعلق به آن است

en: Show a message on the site
fa: نمایش پیغام در سایت

en: Repeat message
fa: تکرار پیغام

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
fa: اگر غیرفعال باشد و پیغام یکبار نمایش داده شده باشد، آنگاه پیغام دومرتبه نمایش داده نخواهد شد.

en: Force redirect
fa: هدایت اجباری

en: Append destination parameter
fa: افزودن پارامتر مقصد به انتها

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
fa: تعیین افزودن پارامتر مقصد به آدرس، تا در یک هدایت بعدی به صفحه اصلی باز گردد.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
fa: نقش‌هایی را که کاربرانشان باید نامه را دریافت کنند انتخاب کنید.

en: saved term
fa: واژه‌ی ذخیره شده

en: deleted term
fa: واژه‌ی حذف شده

en: After saving a new user account
fa: بعد از ذخیره‌ی یک حساب کاربری جدید

en: After updating an existing user account
fa: بعد از به روز کردن یک حساب کاربری موجود

en: Before saving a user account
fa: قبل از ذخیره‌ی یک حساب کاربری

en: saved user
fa: کاربر ذخیره شده

en: After a user account has been deleted
fa: بعد از اینکه یک حساب کاربری حذف شود

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
fa: نام متغیر باید فقط شامل شامل حروف کوچک، اعداد و زیرخط باشد و در حوزه‌ی جاری یکتا باشد.

en: Provided variables
fa: متغیرهای ارائه شده

en: Switch to the direct input mode
fa: تغییر به حالت ورود مستقیم

en: Switch to data selection
fa: تغییر به حالت انتخاب داده

en: The variable name %name is already taken.
fa: نام متغیر %name قبلا استفاده شده.

en: The machine-readable name %name is already taken.
fa: نام ماشینی %name قبلا استفاده شده.

en: Data selector
fa: انتخابگر داده

en: Filter by plugin
fa: فیلتر کردن بر اساس افزونه

en: Rules UI
fa: رابط قوانین

en: Administrative interface for managing rules.
fa: رابط مدیریتی برای مدیریت قوانین

en: Rules scheduler
fa: زمان‌بند قوانین

en: Task identifier
fa: شناسه وظیفه

en: No projects or languages to update.
fa: پروژه یا زبانی برای به‌روز‌رسانی وجود ندارد.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
fa: یک یا چند زبان را برای دانلود و به‌روز‌رسانی انتخاب کنید. اگر هیچ موردی را انتخاب نکنید، تمامی آنها به‌روز‌رسانی خواهد شد.

en: Refresh information
fa: تازه کردن اطلاعات

en: Cannot find any translation updates.
fa: به‌روز‌رسانی هیچ ترجمه‌ای یافت نشد.

en: Fetched information about available updates from the server
fa: اطلاعات در مورد به‌روز‌رسانی‌های موجود از سرور دریافت شد.

en: Update source
fa: منبع به‌روز‌رسانی

en: Never (manually)
fa: هرگز (به صورت دستی)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
fa: تعیین کنید بررسی خودکار برای ترجمه‌های به‌روز شده ماژول‌ها و پوسته‌ها چند وقت یکبار صورت بگیرد.

en: Store downloaded files
fa: ذخیره‌سازی فایل‌های دانلود شده

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
fa: ترجمه‌های به روز شده جایگزین ترجمه‌های قبلی شده و ترجمه‌های جدید اضافه می‌شود.

en: Local files and remote server.
fa: فایل‌های محلی و سرور خارجی.

en: Local files only.
fa: فقط فایل‌های محلی.

en: Remote server only.
fa: فقط سرور خارجی.

en: Remote update available
fa: به‌روز‌رسانی سرور خارجی در دسترس است

en: Local update available
fa: به‌روز‌رسانی محلی در دسترس است

en: No information
fa: اطلاعاتی وجود ندارد

en: Updating translation.
fa: در حال به‌روز‌رسانی ترجمه‌ها.

en: Downloading and importing files.
fa: دانلود و وارد کردن فایل‌ها.

en: Error importing translations.
fa: خطایی در وارد کردن ترجمه‌ها رخ داد.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
fa: فایل %download_link با موفقیت به %tmpfile دانلود شد.

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
fa: خطا در ایجاد فایل موقتی برای دانلود در %tmpdir. فایل مبدا %download_link است.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
fa: لیستی از اخرین ترجمه‌های وارد شده و به‌روز‌رسانی‌های موجود برای هر یک از پروژه‌ها و زبان‌های فعال.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
fa: اگر به‌روزرسانی‌هایی موجود باشد، می‌توانید با کلیک بر گزینه به‌روزرسانی آنها را دانلود و وارد کنید یا اینکه می‌توانید تنظیمات آنها را در <a href="@update-settings">صفحه تنظیمات به‌روزرسانی</a> تغییر دهید تا به صورت خودکار به‌روز شوند.

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
fa: این تنظیمات مربوط به سیستم به‌روزرسانی ترجمه هستند. برای به‌روز‌رسانی ترجمه‌های خود به <a href="@update-admin">صفحه مدیریتی به‌روز‌رسانی ترجمه</a> مراجعه کنید.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
fa: هیچ اطلاعاتی در مورد ترجمه‌های جدید یا به‌روزرسانی‌شده برای ماژول‌ها و پوسته‌های نصب‌شده فعلی وجود ندارد. برای بررسی به‌روزرسانی‌ها، ممکن است لازم باشد <a href="@run-cron">کرون را اجرا کنید</a> یا اینکه به صورت <a href="@check_manually">دستی بررسی نمایید</a>. توجه داشته باشید که بررسی به‌روزرسانی‌های موجود ممکن است مدت زیادی طول بکشد، پس صبور باشید.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
fa: @checked ترجمه به صورت خودکار بررسی شد، @updated ترجمه به‌روز‌رسانی شد.

en: Automatic update configuration
fa: پیکربندی به‌روزرسانی خودکار

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
fa: ترجمه‌های جدید یا به‌روز‌شده‌ای برای ماژول‌ها و پوسته‌های نصب‌شده کنونی موجود است. برای بررسی به‌روز‌رسانی‌ها می‌توانید به <a href="@check_manually">صفحه به‌روز‌رسانی ترجمه</a> مراجعه کنید.

en: Error opening socket @socket
fa: اشکال در بازنمودن درگاه @socket

en: Recent log messages
fa: جدیدترین گزارش‌ها

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Slide Counter
fa: شمارنده‌ی اسلاید

en: Delete data
fa: پاک کردن داده

en: The menu link's root.
fa: ریشه پیوند منو.

en: @entity "@property" property.
fa: @entity "@property" دارایی.

en: @entity ID
fa: شناسه @entity

en: Rules configuration
fa: پیکربندی قوانین

en: User signature
fa: امضای کاربر

en: Use on-page translation
fa: استفاده از ترجمه روی صفحه

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
fa: ترجمه رابط دروپال را روی صفحه ممکن می‌سازد.

en: Submit translations to localization server
fa: ثبت ترجمه‌ها در سرور بومی‌سازی

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد ترجمه‌ها را در سرور بومی‌سازی از راه دور ثبت کنند.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
fa: شما بایستی نشانی یک سرور مانند  http://localize.drupal.org را وارد کنید.

en: Slides
fa: اسلایدها

en: Add @entity_type
fa: افزودن @entity_type

en: The author of the comment.
fa: نویسنده دیدگاه

en: (No information available)
fa: (اطلاعاتی در دست نیست)

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
fa: اگر محتوای داده شده یکی از انواع داده‌ی انتخاب شده باشد، نتیجه ارزیابی TRUE خواهد بود.

en: Fixed value
fa: مقدار ثابت

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
fa: دریافت اطلاعات در مورد به‌روز‌رسانی‌های موجود از سرور موفقیت‌آمیز نبود.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
fa: یک مسیر نسبی از پوشه نصب دروپال شما که فایل‌های ترجمه در آن ذخیره شوند، برای مثال sites/all/translations. ترجمه‌های ذخیره شده می‌تواند توسط سایر نصب‌ها نیز استفاده شود. اگر خالی گذاشته شود، ترجمه‌های دانلود شده ذخیره نمی‌شوند.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
fa: به دلیل محتوای HTML نامعتبر ذخیره به صورت محلی انجام نگرفت.

en: Translation saved locally.
fa: ترجمه بصورت محلی ذخیره شد.

en: Translation successfuly removed locally.
fa: ترجمه با موفقیت از بخش محلی حذف شد.

en: Unknown error while saving translation locally.
fa: خطای نامعلومی هنگام ذخیره ترجمه بصورت محلی رخ داده است.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
fa: اگر API key خود را در !user_link وارد کنید، می‌توانید حاصل کار خود را با !l10n_server به اشتراک بگذارید.

en: Not saved due to source string missing.
fa: به دلیل مفقود بودن رشته منبع، ذخیره صورت نگرفت.

en: Not saved due to missing form values.
fa: به دلیل مفقود بودن مقادیر فرم، ذخیره صورت نگرفت.

en: Not saved due to insufficient permissions.
fa: به دلیل نداشتن مجوز‌های لازم، ذخیره انجام نگرفت.

en: Added l10n_status field to locales_target.
fa: فیلد l10n_status به locales_target افزوده شد.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
fa: تداخل احتمالی فیلد l10n_status در locales_target برطرف شد.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
fa: ثبت هر ترجمه جدید موجب ارسال آن به این سرور نیز می‌شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم که <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> را برای اشتراک گذاری با بزرگترین جامعه دروپالی وارد کنید. مطمئن شوید که یک API-key را در قسمت تنظیمات حساب کاربری برای هر کاربر دخیل در امر ترجمه وارد کنید.

en: Translation sent and accepted by @server.
fa: ترجمه ارسال و توسط @server پذیرفته شد.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
fa: ترجمه توسط @server رد شد. دلیل: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
fa: ارتباط با @server به دلیل خطای مقابل امکان‌پذیر نبود:  %error_code: %error_message.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fa: نسخه زبان اصلی گره، در صورتی که موجود باشد.

en: Administer Module Filter
fa: مدیریت فیلتر ماژول

en: Configure how Module Filter performs.
fa: تنظیم نحوه عملکرد فیلتر ماژول

en: The file.
fa: فایل

en: The image file.
fa: فایل تصویر

en: The main body text
fa: متن بدنه اصلی

en: The user whose roles should be changed.
fa: کاربری که نقش‌های او باید تغییر کند.

en: Delete tasks
fa: حذف کردن وظایف

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
fa: همه‌ی وظایف زمان‌بندی شده مرتبط با %config حذف شدند.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
fa: آیا از حذف وظیفه‌ی زمان‌بندی شده‌ی %id مطمئن هستید؟

en: Task %tid has been deleted.
fa: وظیفه‌ی %tid حذف شد.

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
fa: مؤلفه‌های زمان‌بندی شده‌ی قوانین که بر مبنی زمان و کرون اجرا می‌شوند

en: Asc
fa: صعودی

en: No tasks have been scheduled.
fa: هیچ وظیفه‌ای زمان‌بندی نشده است.

en: Delete this scheduled task
fa: حذف این وظیفه‌ی رمان‌بندی شده

en: Access the views administration pages.
fa: دسترسی به نمای صفحات مدیریت

en: Bypass access control when accessing views.
fa: عدم کنترل دسترسی هنگام دسترسی به نماها.

en: Add new view
fa: افزودن نمای جدید

en: - Basic validation -
fa: - اعتبارسنجی پایه -

en: HTML element
fa: عنصر HTML

en: Label HTML element
fa: عنصر HTML برچسب

en: Preserve certain tags
fa: حفظ برچسب‌های خاص

en: Translation method
fa: روش ترجمه

en: Do not pass admin strings for translation.
fa: عبارت‌های مدیریتی را برای ترجمه ارسال نکنید.

en: Date and time of when the comment was created.
fa: تاریخ و زمانی که دیدگاه ایجاد شده است.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fa: تاریخ و زمانی که دیدگاه برای آخرین بار به‌روز‌رسانی شده است.

en: Approved comment
fa: دیدگاه تایید شده

en: Display the last comment of a node
fa: نمایش آخرین دیدگاه یک گره

en: The extension of the file.
fa: پسوند فایل

en: File Usage
fa: استفاده از فایل

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fa: یک فایل مرتبط با این گره، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای آن گره است.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fa: یک کاربر مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای کاربر قرار دارد.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fa: یک فایل مرتبط با این کاربر، معمولا به خاطر اینکه این فایل در یکی از فیلدهای کاربر قرار دارد.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fa: یک دیدگاه مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای دیدگاه است.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fa: یک فایل مرتبط با این دیدگاه، معمولا به دلیل اینکه این فایل در یکی از فیلدهای دیدگاه قرار دارد.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fa: یک اصطلاح طبقه‌بندی مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای اصطلاح طبقه‌بندی قرار دارد.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fa: فایلی که با این اصطلاح طبقه بندی در ارتباط است ، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلد های آن طبقه بندی وجود دارد

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fa: یک واژگان طبقه‌بندی که با این فایل در ارتباط است، معمولا به دلیل اینکه این فایل در یک فیلد از واژگان طبقه‌بندی وجود دارد.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fa: فایلی که با این واژگان طبقه‌بندی در ارتباط است، معمولا به دلیل اینکه در یک فیلد از واژگان طبقه‌بندی قرار دارد.

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fa: یک عبارت ریاضی را محاسبه می‌نماید و نمایش می‌دهد.

en: Query settings
fa: تنظیمات پرس و جو

en: Access administration menu
fa: منوی مدیریت دسترسی

en: Display the administration menu at the top of each page.
fa: نمایش منوی مدیریت در بالای هر صفحه

en: Flush caches
fa: خالی کردن حافظه‌های موقت

en: Access links to flush caches in the administration menu.
fa: دسترسی به پیوندهای تخلیه حافظه‌های موقت در منوی مدیریت.

en: Display Drupal links
fa: نمایش پیوندهای دروپال

en: Administration tools.
fa: ابزارهای مدیریت.

en: Rebuild system links
fa: بازسازی پیوندهای سیستمی

en: Configurable blocks titles and content.
fa: عنوان و محتوای بلو‌ک‌های قابل تنظیم

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
fa: فیلد های توضیحات ، پیش فرض ها و گزینه های قابل تنظیم

en: Default translated
fa: ترجمه شده به صورت پیش فرض

en: Translate field properties
fa: ترجمه مشخصات فیلد

en: Translatable menu items: title and description.
fa: اقلام قابل‌ترجمه منو : عنوان و توضیحات.

en: Content type names, descriptions, help texts.
fa: نام های نوع محتوا ، توضیحات ، متن های راهنما

en: API module for multilingual content selection
fa: ماژول API برای انتخاب محتوای چند زبانه

en: Refresh user defined strings.
fa: نوسازی رشته های کاربری تعریف شده

en: Vocabulary titles and term names for localizable vocabularies.
fa: عنوان‌های واژگان و اسامی واژه‌ها برای واژگان قابل محلی‌سازی.

en: Tokens related to the current date and time.
fa: توکن‌های مرتبط با تاریخ و زمان کنونی.

en: The URL of the @entity.
fa: نشانی اینترنتی @entity.

en: The content type of the node.
fa: نوع محتوای گره

en: Tokens related to content types.
fa: توکن‌های مرتبط با انواع محتوا.

en: The name of the content type.
fa: نام نوع محتوا

en: The unique machine-readable name of the content type.
fa: نام منحصر بفرد خوانا توسط ماشین برای نوع محتوا.

en: The optional description of the content type.
fa: توضیح اختیاری نوع محتوا

en: The number of nodes belonging to the content type.
fa: تعداد گره های متعلق به نوع محتوا

en: The URL of the content type's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش نوع محتوا.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش عبارات طبقه‌بندی شده

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش واژگان.

en: The picture of the user.
fa: تصویر کاربر.

en: Tokens related to URLs.
fa: توکن‌های مرتبط با نشانی‌های اینترنتی

en: Relative URL
fa: URL نسبی

en: The relative URL.
fa: URL نسبی

en: Absolute URL
fa: URL  مطلق

en: The absolute URL.
fa: URL مطلق

en: Tokens related to menus.
fa: توکن‌های مرتبط با منوها.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fa: نام یکتا خوانا توسط ماشین برای منو.

en: The optional description of the menu.
fa: توضیح اختیاری منو

en: Menu link count
fa: تعداد پیوندهای منو

en: The number of menu links belonging to the menu.
fa: تعداد پیوندهای منو که متعلق به منو هستند.

en: The URL of the menu's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش منو.

en: The menu of the menu link.
fa: منوی مربوط به پیوند منو.

en: The URL of the menu link's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش پیوند منو.

en: Approve link
fa: پیوند تایید

en: Content access
fa: دسترسی محتوا

en: Display:
fa: نمایش:

en: Multiple values:
fa: چندین مقدار:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
fa: تعداد مقادیر مشخصی را برای نمایش انتخاب کنید، یا برای نمایش همه‌ی مقادیر خالی بگذارید.

en: starting from @isodate
fa: شروع از @isodate

en: ending with @isodate
fa: پایان با @isodate

en: earliest
fa: قدیمی‌ترین

en: latest
fa: جدیدترین

[ctx: datetime]
en: Second
fa: ثانیه

[ctx: ampm]
en: am
fa: ق.ظ

[ctx: ampm]
en: pm
fa: ب.ظ

en: Views integration for date fields and date functionality.
fa: نما ها برای ادغام فیلد های تاریخ و عملکرد تاریخ

en: 5 minute
fa: 5 دقیقه

en: 15 minute
fa: 15 دقیقه

en: Languages for content
fa: زبان‌ها برای محتوا

en: Administer content translations
fa: ترجمه محتوای مدیریت

en: Add or remove existing content to translation sets.
fa: افزودن و حذف محوای موجود به مجموعه های ترجمه

en: Define translations for generic paths
fa: تعریف ترجمه برای مسیرهای عمومی

en: Options for user defined strings.
fa: گزینه های رشته های تعریف شده توسط کاربر

en: Configure multilingual variables.
fa: تنظیم متغیرهای چندزبانه.

en: Force the redirect even if another destination parameter is present. Per default Drupal would redirect to the path given as destination parameter, in case it is set. Usually the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
fa: اجبار این هدایت، حتی اگر پارامتر مقصد دیگری موجود باشد. به صورت پیش‌فرض دروپال به پارامتری که به عنوان مقصد داده شده هدایت می‌شود، در صورتی که تعیین شده باشد. معمولا پارامتر مقصد با افزودن به انتهای آدرس تعیین می‌شود، مثال: !example_url

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
fa: قانون فعالی وجود ندارد. <a href="!url">افزودن قانون جدید</a>.

en: There are no inactive rules.
fa: قانون غیرفعالی وجود ندارد.

en: Machine name:
fa: نام ماشین:

en: Language selection
fa: انتخاب زبان

en: Name (localized)
fa: نام (محلی شده)

en: Description (localized)
fa: توضیحات (محلی شده)

en: Vocabulary (localized)
fa: واژگان (محلی)

en: Parent term (localized)
fa: اصطلاح والد (محلی سازی شده)

en: Plain text (localized)
fa: متن ساده

en: Translation sets
fa: مجموعه ترجمه‌ها

en: Translation sets overview.
fa: نمای کلی مجموعه ترجمه‌ها

en: Overview of existing translation sets.
fa: بررسی کلی مجموعه ترجمه های موجود

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
fa: انجمن‌های چندزبانه را فعال می‌کند، نام‌ها و نگهدارنده‌ها را ترجمه می‌کند.

en: No translation sets available.
fa: مجموعه ترجمه‌ای موجود نیست.

en: Completed.
fa: انجام شد.

en: !enabled of !total
fa: !enabled از !total

en: Slideshow Type
fa: نوع Slideshow

en: Weight of the !name
fa: وزن !name

en: Information related to the current page request.
fa: اطلاعات مربوط به صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fa: مسیر داخلی دروپال برای صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: The full URL of the current page request.
fa: URL کامل صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: Add a new !plugin
fa: افزودن !plugin جدید

en: Convert configuration and save it.
fa: تبدیل پیکربندی و ذخیره‌ی آن

en: rule set
fa: مجموعه قانون

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
fa: پیکربندی‌های قوانین 1.x پاک شدند.

en: Data value is empty
fa: مقدار داده خالی است

en: Data to check
fa: داده‌ی مورد بررسی

en: Bypass views access control
fa: عدم کنترل دسترسی به نماها

en: No results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه

en: Edit @section
fa: ویرایش @section

en: Add view from template
fa: افزودن نما از قالب

en: Inherit contextual filters
fa: به ارث‌بری فیلترهای زمینه‌ای

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fa: اگر تیک خورده باشد، این نما همان فیلترهای زمینه‌ای را دریافت می‌کند که والد آن دریافت کرده است.

en: Exception value
fa: مقدار استثنا

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fa: اگر این مقدار دریافت شود، فیلتر در نظر گرفته نخواهد شد؛ که یعنی «همه‌ی موارد»

en: Provide title
fa: ارائه عنوان

en: Action to take if filter value does not validate
fa: عملیاتی که هنگام عدم تایید اعتبار مقدار فیلتر انجام می‌شود.

en: Display all results for the specified field
fa: نمایش همه‌ی نتایج برای فیلد مشخص شده

en: Provide default value
fa: ارائه مقدار پیش فرض

en: Show "Page not found"
fa: نمایش "صفحه پیدا نشد"

en: Display a summary
fa: نمایش یک خلاصه

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fa: مرتب‌سازی پیش‌فرض

[ctx: Sort order]
en: Date
fa: تاریخ

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fa: در صورتی که انتخاب شود کاربران می‌توانند مقادیر چندتایی به شکل 1+2+3 (برای "یا") یا 1,2,3 (برای "و") وارد کنند.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fa: هنگام چاپ مسیرهای url، چگونه کوچکی و بزرگی حروف مقدار فیلتر تغییر کند. از آن مگر در زمان استفاده از Postgres استفاده نکنید از آنجا که از مقایسه‌ی حساس به بزرگی و کوچکی حروف استفاده می‌کند.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fa: المان HTML برای قرار دادن به دور این فیلد را انتخاب کنید، مثال: H1، H2، و ...

en: Create a CSS class
fa: ایجاد کلاس CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fa: عنصر HTML برای قرار دادن به دور این برچسب را انتخاب کنید، مثال: H1، H2، و ...

en: External server URL
fa: آدرس سرور خارجی

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fa: برای محدود کردن حداکثر طول فیلد، این گزینه را قعال کنید.

en: No results text
fa: متن نبود نتیجه

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fa: برای نمایش «متن نبود نتیجه» در صورتی که فیلد حاوی عدد 0 است آن را فعال کنید.

en: Save & exit
fa: ذخیره و خروج

en: Continue & edit
fa: ادامه و ویرایش

en: edit view name/description
fa: ویرایش نام/توضیحات نما

en: export view
fa: صدور نما

en: delete view
fa: حذف نما

en: @display_title details
fa: جزییات @display_title

en: Auto preview
fa: پیش نمایش خودکار

en: Apply and continue
fa: اعمال و ادامه

en: All displays
fa: همه‌ی نمایش‌ها

en: Above the preview
fa: بالای پیش‌نمایش

en: Below the preview
fa: زیر پیش‌نمایش

en: Show the SQL query
fa: نمایش پرس و جوی SQL

en: Master
fa: مدیر

en: Unformatted list
fa: فهرست قالب‌بندی نشده

en: HTML list
fa: لیست HTML

en: Contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: Contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای

en: contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای

en: filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Filter criterion
fa: معیار فیلتر

en: filter criterion
fa: مقیاس فیلتر

en: no results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fa: فیلتر محتوای منتشر نشده در صورتیکه کاربر جاری نتواند آن را مشاهده کند

en: All nodes where a certain user has a revision
fa: همه گره‌هایی که یک کاربر خاص بازنویسی کرده است

en: Content revision
fa: بازنویسی محتوا

en: Content revision is a history of changes to content.
fa: بازنویسی محتوا یک تاریخچه از تغییرات روی محتواست.

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک بازنویسی محتوا.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fa: فیلتر برای محتوا براساس دسترسی نما.<strong>اگر از گره به عنوان جدول پایه استفاده می کنید، نیازی به این نیست.</strong>

en: Display the content with standard node view.
fa: نمایش محتوا با نمای استاندارد گره.

en: Content ID from URL
fa: شناسه محتوا از  URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fa: محتوای مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که فایل در یکی از فیلدهای محتواست.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fa: محتوایی که یا ترجمه نشده است یا نسخه اصلی یه مجموعه ترجمه است

en: Content that is a translation of a source translation.
fa: محتوایی که ترجمه از یک منبع ترجمه است

en: Content authored
fa: نویسنده محتوا

en: Multiple field settings
fa: تنظیمات فیلد چندگانه

en: Display all values in the same row
fa: نمایش همه‌ی مقادیر در یک سطر

en: Native language
fa: زبان محلی

en: Display comments
fa: نمایش دیدگاه‌ها

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fa: این عمل هر گونه سفارشی سازی که روی این نما انجام شده است را به طور دائم حذف می کند

en: The view has been reverted.
fa: این نما به وضعیت قبلی برگشته است.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fa: این عملکرد نما را برای همیشه از پایگاه داده شما حذف می‌کند.

en: Create a page
fa: ساخت صفحه

en: Create a menu link
fa: ایجاد یک پیوند منو

en: Create a block
fa: ایجاد بلوک

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fa: با پیوندها (به کاربران اجازه می‌دهد به دیدگاه‌ها پاسخ دهند و ...)

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fa: با پیوندها (به کاربران اجازه‌ی افزودن دیدگاه‌ها و... را می‌دهد.)

en: Should comments be displayed below each node
fa: آیا دیدگاه‌ها باید زیر هر محتوا نمایش داده شوند.

en: Hide view
fa: پنهان کردن نما

en: @group (historical data)
fa: @group (اطلاعات تاریخی)

en: Date field values
fa: مقادیر فیلد تاریخ

en: The date value.
fa: مقدار تاریخ

en: Multilingual - Internationalization
fa: چندزبانه - بین‌المللی‌سازی

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
fa: دانلود و به‌روز‌رسانی خودکار را برای ترجمه‌ها فراهم می‌سازد.

en: The user roles associated with the user account.
fa: نقش‌های کاربری مرتبط با حساب کاربر.

en: Brief URL
fa: URL مختصر

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fa: URL بدون پروتوکل و اسلش

en: Tokens related to arrays of strings.
fa: توکن‌های مرتبط با نظم رشته‌ها

en: The first element of the array.
fa: اولین عنصر آرایه

en: The last element of the array.
fa: آخرین عنصر آرایه

en: The number of elements in the array.
fa: تعداد عناصر موجود در آرایه

en: The array reversed.
fa: آرایه معکوس

en: The array of keys of the array.
fa: آرایه کلید های آرایه

en: Configurable contact form categories.
fa: دسته‌های فرم تماس قابل‌تنظیم

en: menu items
fa: اقلام منو

en: translated
fa: ترجمه شده

en: not translated
fa: ترجمه نشده

en: Translations of term %title
fa: ترجمه‌های عبارت %title

en: - Select a language -
fa: - یک زبان را انتخاب کنید -

en: Unsorted
fa: مرتب نشده

en: There are no @titles to display.
fa: هیچ @titles برای نمایش وجود ندارد.

en: Contact category
fa: دسته تماس

en: Field instance
fa: نمونه فیلد

en: Path module form elements
fa: عناصر فرم ماژول مسیر

en: Calculate a value
fa: محاسبه‌ی یک مقدار

en: Input value 1
fa: مقدار ورودی 1

en: The first input value for the calculation.
fa: اولین مقدار ورودی برای محاسبه

en: The calculation operator.
fa: عملگر محاسبه

en: Input value 2
fa: مقدار ورودی ۲

en: The second input value.
fa: دومین مقدار ورودی

en: Calculation result
fa: نتیجه‌ی محاسبه

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
fa: <strong>لیست انتخاب شده:</strong> %selector

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
fa: متغیرهای زیر موجودند و می‌توانند توسط کد PHP شما استفاده شوند:

en: Add an offset to the selected number. E.g. an offset of "1" adds 1 to the number before it is passed on as argument.
fa: افزودن جابجایی به عدد انتخابی. برای مثال، جابجایی به میزان «1» مقدار 1 را به عدد، قبل از ارسال به عنوان آرگومان، می‌افزاید.

[ctx: data_types]
en: list
fa: لیست

en: May only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fa: فقط می‌تواند شامل حروف کوچک، اعداد و زیرخط باشد و باید با یک حرف شروع شود.

en: Allow multiple filter values to work together
fa: اجازه‌ی فعالیت چندین فیلتر به صورت همزمان

en: Customize field HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML فیلد

en: Customize label HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML برچسب

en: Customize field and label wrapper HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML قرارگرفته به دور فیلد و برچسب

en: Remove whitespace
fa: حذف فضای خالی

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fa: در صورتی که انتخاب شود، همه‌‌ی فضاهای خالی در ابتدا و انتهای خروجی حذف خواهد شد.

en: Hide rewriting if empty
fa: محفی کردن بازنویسی در صورت خالی بودن

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fa: عدم نمایش محتوای بازنویسی شده در صورتی که فیلد خالی است.

en: Thousands marker
fa: نشانگر هزارگان

en: This display is disabled.
fa: این نمایش غیرفعال است.

en: Select the aggregation function to use on this field.
fa: تابع تجمعی مورد استفاده روی این فیلد را انتخاب کنید.

en: Empty display extender
fa: توسعه دهنده صفحه نمایش خالی

en: Raw value from URL
fa: مقدار خام از URL

en: Apply (all displays)
fa: اعمال (همه‌ی نمایش‌ها)

en: Apply (this display)
fa: اعمال (این نمایش)

en: Comments of the node
fa: دیدگاه‌های گره

en: Reply to
fa: پاسخ به

en:  new
fa:  جدید

en: Appears in: @bundles.
fa: نمایش در @bundles.

en: @group (historical data): @field
fa: @group (اطلاعات تاریخی): @field

en: @label:delta
fa: @label: دلتا

en: Delta - Appears in: @bundles.
fa: دلتا - نمایش به صورت @bundles.

en: The user that uploaded the file.
fa: کاربری که فایل را آپلود کرده است.

en: Content with term
fa: محتوا با اصطلاح

en: Has taxonomy term ID
fa: شناسه طبقه‌بندی دارد

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fa: نمایش محتوا در صورتی که اصلاحات طبقه‌بندی انتخاب شده را داشته باشد.

en: Has taxonomy term
fa: طبقه‌بندی دارد

en: All taxonomy terms
fa: همه طبقه‌بندی‌ها

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fa: طبقه‌بندی دارد (با عمق)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fa: طبقه‌بندی دارد (با عمق)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fa: تغییر دهنده عمق شناسه اصطلاح طبقه بندی دارد

en: @entity using @field
fa: @entity از @field استفاده می‌کند

en: Pass ids as arguments to a page
fa: ارسال شناسه‌ها به عنوان آرگومان به یک صفحه

en: Examples of migrating with the Date module
fa: نمونه هایی از مهاجرت با ماژول تاریخ

en: starts with
fa: شروع می‌شود با

en: Rules component
fa: جزء قوانین

en: File byte size
fa: حجم فایل بر حسب بایت

en: Query string value
fa: مقدار رشته کوئری

en: A random number from 0 to @max.
fa: یک عدد تصادفی از 0 تا @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fa: hash  تصادفی. الگوریتم ممکن برای hash کردن : @hash-algos

en: Access the Rules debug log
fa: دسترسی به گزارش اشکال‌زدایی قوانین

en: Text comparison
fa: مقایسه‌ی متن

en: regular expression
fa: عبارت منظم

en: Unblock a user
fa: رفع مسدودیت یک کاربر

en: Filter by tag
fa: فیلتر کردن بر اساس برچسب

en: Default theme region
fa: ناحیه پیش‌فرض پوسته

en: without identifier
fa: بدون شناسه

en: Rendered entity
fa: بخش ارائه شده

en: edit configuration
fa: ویرایش پیکربندی

en: Rules debug information: !log
fa: اطلاعات اشکال‌زدایی قوانین: !log

en: Log all warnings and errors
fa: ثبت کردن همه‌ی هشدارها و خطاها

en: Log debug information to the system log
fa: ثبت اطلاعات اشکال‌زدایی در گزارش سیستم

en: Show debug information
fa: نمایش اطلاعات اشکال‌زدایی

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
fa: اطلاعات اشکال‌زدایی فقط هنگام ارزیابی قوانین نمایش داده می‌شوند و برای کاربرانی که مجوز <a href="!url">%link</a> را دارند قابل مشاهده است.

en: The End date value.
fa: مقدار تاریخ پایان

en: Both Start and End dates
fa: هردو تاریخ شروع و تاریخ پایان

en: Start date only
fa: فقط تاریخ شروع

en: End date only
fa: فقط تاریخ پایان

en: Display both Start and End dates
fa: نمایش هر دو تاریخ شروع و پایان

en: Display Start date only
fa: فقط نمایش تاریخ شروع

en: Display End date only
fa: فقط نمایش تاریخ پایان

en: Default date
fa: تاریخ پیش‌فرض

en: No default value
fa: بدون مقدار پیش‌فرض

en: Default end date
fa: تاریخ پیش‌فرض پایان

en: Time increments
fa: گام‌های افزایش زمان

en: 10 minute
fa: 10 دقیقه

en: 30 minute
fa: 30 دقیقه

en: @field_name Start date
fa: تاریخ شروع @field_name

en: @field_name End date
fa: تاریخ پایان @field_name

en: The Start date is invalid.
fa: تاریخ شروع معتبر نیست.

en: The End date is invalid.
fa: تاریخ پایان معتبر نیست.

en: Starting and ending year
fa: سال شروع و پایان

en: !start-date to !end-date
fa: !start-date تا !end-date

en: The timezone has been set to !value_link.
fa: منطقه زمانی روی !value_link تنظیم شده است

en: The first day of the week has been set to !value_link.
fa: اولین روز هفته روی !value_link تنظیم شده است.

en: System date settings
fa: تنظیمات تاریخ سیستم

en: No tokens available
fa: هیچ توکنی موجود نیست

en: Token registry
fa: ثبت توکن

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fa: رموز و یا نوع رمز های زیر به عنوان آرایه تعریف نشده اند

en: The following token types do not have any tokens defined:
fa: برای نوع رمز های زیر  هیچ رمزی تعریف نشده است

en: The following token types are not defined but have tokens:
fa: نوع رمز های زیر تعریف نشده اند اما رمز دارند

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fa: رمز ها یا نوع رمز های زیر به ماژول های چندگانه تعریف شده اند

en: Rules introduction
fa: معرفی قوانین

en: Rules terminology
fa: واژه‌شناسی قوانین

en: Coding for Rules
fa: کدنویسی برای قوانین

en: Enter PHP code to process the selected argument value.
fa: کد PHP برای پردازش مقدار آرگومان انتخاب شده را وارد کنید.

en: Note that component evaluation is triggered by <em>cron</em> – make sure cron is configured correctly by checking your site's !status. The scheduling time accuracy depends on your configured cron interval. See <a href='@url'>the online documentation</a> for more information on how to schedule evaluation of components.
fa: توجه کنید که ارزیابی مؤلفه با <em>کرون</em> فعال می‌شود. با بررسی !status سایت خود مطمئن شوید کرون به درستی پیکربندی شده است. دقت زمانی زمان‌بند بستگی به دوره‌های اجرای کرون دارد. <a href='@url'>راهنمای آنلاین</a>را برای اطلاعات بیشتر در رابطه با زمان‌بندی ارزیابی مؤلفه‌ها ببینید.

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
fa: برچسب‌های مرتبط با این پیکربندی، که برای فیلتر کردن در رابط مدیریتی استفاده می‌شود. برچسب‌های متفاوت را با کاما جدا کنید.

en: Create an archive of selected files
fa: ایجاد یک آرشیو از فایل‌های انتخاب شده

en: The URL of the link.
fa: URL پیوند.

en: Generate automatic URL alias
fa: تولید خودکار اسم مستعار برای URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fa: برای تولید یک نام مستعار دلخواه تیک این مورد را بردارید.

en: Configure URL alias patterns.
fa: پیکربندی الگوهای نام مستعار URL‌ها.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
fa: اجداد اطلاحات ، والد همه سطوح سلسله مراتبی بالا

en: The date the user last accessed the site.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر به سایت

en: Fields used in views
fa: فیلدهای استفاده شده در نماها

en: Overview of fields used in all views.
fa: جمع‌بندی فیلدهای استفاده شده در تمامی نماها.

en: No fields have been used in views yet.
fa: هنوز هیچ فیلدی در نما استفاده نشده است.

en: First and last only
fa: فقط اولین و آخرین

en: Tokens related to views.
fa: رمز های مربوط به نما

en: The human-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط انسان نما

en: The description of the view.
fa: توضیحات نما

en: The machine-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط ماشین نما

en: The title of current display of the view.
fa: عنوان نمایش فعلی نما

en: The URL of the view.
fa: URL نما

en: -Select-
fa: -انتخاب کنید-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fa: متنی که به عنوان "title" استفاده شود، که اکثر مرورگرها آن را به صورت یک tooltip هنگام عبور از روی لینک نمایش می‌دهند.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
fa: هر @interval روز

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
fa: هر @interval هفته

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
fa: هر @interval ماه

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
fa: هر @interval سال

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
fa: هر روز هفته

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
fa: هر دوشنبه، چهارشنبه، جمعه

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
fa: هر سه‌شنبه، پنج‌شنبه

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
fa: در روز @bymonthday از

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
fa: در @byday از

[ctx: Date repeat]
en: Count
fa: تعداد

[ctx: Date repeat]
en: Until
fa: تا

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
fa: به غیر از تاریخ‌های

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fa: یک آرایه از همه اصطلاحات والد ، که با root آغاز می شود

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fa: یک آرایه از لینک های والد منو ، که با  root آغاز می شود

en: Cache dates
fa: ذخیره تاریخ‌ها در حافظه موقت

en: Maximum dates per field
fa: حداکثر تعداد تاریخ در هر فیلد

en: The number of cache values must be a number.
fa: تعداد مقادیر ذخیره شده در حافظه‌ی موقت باید یک عدد باشد.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
fa: تعداد مقادیر در حافظه موقت باید مقدار صفر یا بیشتر باشد.

en: Settings for modules the use the Date API.
fa: تنظیمات ماژول استفاده از  API  تاریخ

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
fa: توجه داشته باشید که این مورد موجب کاهش کارایی می‌گردد، و برای همین توصیه نمی‌شود.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
fa: ترجمه‌های ویرایش شده حفظ می‌شود، فقط مواردی که قبلا وارد شده‌اند بازنویسی شده و ترجمه‌های جدید اضافه می‌شود.

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
fa: تمامی ترجمه‌های موجود حفظ شده و فقط ترجمه‌های جدید اضافه می‌شود.

en: (translation source: !server)
fa: (منبع ترجمه: !server)

en: @language: <em>No installed translation</em>
fa: @language: <em>هیچ ترجمه‌ای نصب نشده است</em>

en: Recommended version: @version (!date)
fa: نسخه پیشنهاد شده: @version (!date)

en: Uninstalled translation available
fa: ترجمه نصب نشده موجود است

en: No available translations found
fa: هیچ ترجمه‌ای یافت نشد.

en: Importing: %name.
fa: در حال وارد کردن: %name.

en: Imported: %name.
fa: وارد شد: %name.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
fa: رشته‌های ترجمه‌ی زبان %language افزوده شده: !add، به‌روز شده: !update، حذف شده: !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
fa[0]: یک پروژه به‌روز شد: @projects.
fa[1]: @count پروژه به‌روز شد: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
fa[0]: یک رشته ترجمه نادیده گرفته شد، زیرا شامل HTML غیرمجاز بود. برای اطلاع از جزئیات، !log_messages را مشاهده کنید.
fa[1]: @count رشته ترجمه نادیده گرفته شد، زیرا شامل HTML غیرمجاز بود. برای اطلاع از جزئیات، !log_messages را مشاهده کنید.

en: Translations of one project were not imported: @projects. | Translations of @count projects were not imported: @projects
fa[0]: ترجمه‌های یک پروژه وارد نشد: @projects
fa[1]: ترجمه‌های @count پروژه وارد نشد: @projects

en: An error occured during the download operation: %error.
fa: خطایی هنگام دانلود کردن رخ داده است: 
    %error.

en: An error occured during the download operation: HTTP status code %code.
fa: یک خطا هنگام دانلود رخ داده است: کد وضعیت HTTP %code.

en: Unable to save %download_link file to %tmpfile.
fa: ذخیره فایل %download_link در %tmpfile میسر نبود.

en: Disallowed HTML detected. String not imported: %string
fa: HTML غیرمجاز یافته شد. این رشته وارد نگردید: %string

en: Modify entity values
fa: تغییر مقادیر بخش

en: to:
fa: تا:

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fa: افزودن پیوند «بیشتر بخوانید» در صورت بریدن خروجی.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fa: اگر تیک خورده باشد، پیوند «بیشتر بخوانید» به انتهای خروجی بریده شده افزوده خواهد شد.

en: Display the user with standard user view.
fa: نمایش کاربر با نمای استاندارد کاربر.

en: Only has the 'authenticated user' role
fa: فقط نقش 'کاربر شناخته‌شده' را دارد

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fa: دارای نقش هایی علاوه بر نقش "کاربر شناسایی شده" است

en: Fields to be included as contextual links.
fa: فیلدهایی به عنوان پیوندهای زمینه‌ای افزوده می‌شوند.

en: Include destination
fa: افزودن مقصد

en: Contextual Links
fa: پیوندهای زمینه‌ای

en: Display fields in a contextual links menu.
fa: نمایش فیلدها در یک منوی پیوندهای زمینه‌ای.
