Drupal 7 Multilingual Sites Book Demo Installation Profile (7.x-1.0-alpha8) - en to id translation catalogue (37 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Search
id: Pencarian

en: Image
id: Gambar

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Terms and Conditions
id: Syarat dan Ketentuan

en: Terms & Conditions
id: Syarat & Ketentuan

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Features
id: Fitur

en: Forums
id: Forum-forum

en: Product
id: Produk

en: News
id: Berita

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: Main menu
id: Menu utama

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Polls
id: Poling

en: Interface
id: Antarmuka

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun
