Drupal 7 Multilingual Sites Book Demo Installation Profile (7.x-1.0-alpha8) - en to it translation catalogue (36 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Content
it: Contenuto

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: altro

en: Article
it: Articolo

en: Tags
it: Etichette

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: Terms & Conditions
it: Termini e condizioni

en: All
it: Tutti

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Features
it: Funzionalità

en: Forums
it: Forum

en: Product
it: Prodotto

en: Apply
it: Applica

en: Offset
it: Scostamento

en: Main menu
it: Menu principale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Polls
it: Sondaggi

en: Interface
it: Interfaccia

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Master
it: Principale

en: Drupal Version
it: Versione di Drupal
