Drupal 7 Multilingual Sites Book Demo Installation Profile (7.x-1.0-alpha8) - en to pt translation catalogue (40 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Article
pt: Artigo

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Terms and Conditions
pt: Termos e Condições

en: Terms & Conditions
pt: Termos e Condições

en: All
pt: Tudo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Desc
pt: Decrescente

en: Forum
pt: Fórum

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Forums
pt: Fóruns

en: Product
pt: Produto

en: News
pt: Notícias

en: Apply
pt: Aplicar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Polls
pt: Enquetes

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em vários sites para apresentar sessões mais importantes do site, frequentemente na barra de navegação no topo.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Privacy Policy
pt: Política de Privacidade

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Contact Us
pt: Contate-nos

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Drupal Version
pt: Versão do Drupal
