Drupal 7 Multilingual Sites Book Demo Installation Profile (7.x-1.0-alpha8) - en to tr translation catalogue (41 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Content
tr: İçerik

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Article
tr: Makale

en: Tags
tr: Etiketler

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Terms and Conditions
tr: Sözleşme Koşulları

en: All
tr: Tümü

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Desc
tr: Azalan

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Features
tr: Özellikler

en: Forums
tr: Forumlar

en: Product
tr: Ürün

en: Apply
tr: Uygula

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Bio
tr: Özgeçmiş

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Polls
tr: Anketler

en: Interface
tr: Arayüz

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Drupal Version
tr: Drupal Sürümü
