Drupal 7 Multilingual Sites Book Demo Installation Profile (7.x-1.0-unstable1) - en to ar translation catalogue (1083 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Totals
ar: المجاميع

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Item
ar: عنصر

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Article
ar: مقال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: On
ar: في

en: For
ar: لـ

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Tag
ar: وسم

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: None
ar: لا شيء

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: default
ar: المبدئي

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: Comment form
ar: نموذج التعليق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Depth
ar: العمق

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: settings
ar: إعدادات

en: Back
ar: رجوع

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: username
ar: اسم المستخدم

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Core
ar: النواة

en: Album
ar: ألبوم

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Views
ar: الرؤى

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Manage
ar: تسيير

en: Region
ar: المنطقة

en: Visible
ar: مرئي

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: Layout
ar: التنسيق

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Picture
ar: الصورة

en: Paths
ar: مسارات

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: Find content
ar: المحتوى

en: Promoted
ar: مُرَقَّى

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: status
ar: الحالة

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Data type
ar: نوع البيانات

en: Create
ar: أنشئ

en: Separator
ar: فاصل

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: Optional Title
ar: عنوان اختياري

en: No Title
ar: بدون عنوان

en: Link Title
ar: عنوان الرابط

en: Open link in new window
ar: افتح الرابط في نافذة جديدة

en: term
ar: مصطلح

en: Menu item
ar: رابط

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Display links
ar: اعرض الروابط

en: Page
ar: الصفحة

en: Pager ID
ar: معرّف ناقل الصفحات

en: Bottom
ar: الأسفل

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Node types
ar: أنواع العقد

en: Not found
ar: غير موجود

en: Module
ar: الوحدة

en: Off
ar: إيقاف

en: Available updates
ar: التحديثات المتوفرة

en: Never
ar: أبدا

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Update available
ar: يوجد تحديث

en: Out of date
ar: قديم

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Right sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيمن

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Selected
ar: محدد

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Aggregator category
ar: فئة التجميع

en: Aggregator feed
ar: التغذية الراجعة

en: Aggregator item
ar: عنصر المجمع

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Score
ar: الدرجة

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Source string
ar: نص المصدر

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Severity
ar: الحدة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Does not contain
ar: لا يحتوي

en: Is less than
ar: أصغر من

en: Is less than or equal to
ar: أقل من أو مساو

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: Is greater than
ar: أكبر من

en: Is not equal to
ar: غير مساو لـ

en: Average
ar: متوسط

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Conditions
ar: الشروط

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: Items
ar: أخبار

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Nodes
ar: العقد

en: Advanced
ar: متقدم

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Width
ar: العرض

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Medium
ar: متوسط

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Load
ar: تحميل

en: System
ar: النظام

en: Current
ar: الحالي

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: Owner
ar: المالك

en: OR
ar: أو

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: All views
ar: في كل العروض

en: Other
ar: آخر

en: Align
ar: المحاذاة

en: Loop
ar: حلقة

en: Text color
ar: لون النص

en: Basic
ar: الأساسي

en: Link URL
ar: رابط

en: access content
ar: يصل إلى المحتوى

en: List type
ar: نوع اللائحة

en: Role
ar: الدور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Blog
ar: المدونة

en: Link text
ar: نص الرابط

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: Both
ar: جميعهم

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Argument
ar: وسيط

en: Anonymous
ar: مجهول

en: <All>
ar: <الكل>

en: Edit view
ar: تحرير الرؤية

en: Clone
ar: استنساخ

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Normal menu item
ar: عنصر القائمة العادي

en: Down
ar: أسفل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Order
ar: الترتيب

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ar: يجب أن يتكون اسم الرؤية من الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلى فقط.

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Plain
ar: عادي

en: Position
ar: الوضع

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Pattern
ar: النموذج

en: Last checked
ar: أخر تحقق

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: text
ar: نص

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: fields
ar: خانات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Property
ar: الخاصية

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Protocol
ar: النظام

en: with comments
ar: مع تعليقات

en: without comments
ar: بلا تعليقات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: comments
ar: تعليقات

en: Full
ar: كامل

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Hidden
ar: مخفي

en: Approved
ar: معتمد

en: Undefined
ar: غير معرف

en: minutes
ar: دقائق

en: Show
ar: عرض

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Other queries
ar: استفسارات أخرى

en: Change
ar: تغيير

en: English
ar: إنجليزية

en: in
ar: في

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: Switch
ar: تبديل

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: Clear
ar: مسح

en: menu
ar: قائمة

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: update
ar: حدّث

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Source
ar: المصدر

en: Display all menu items
ar: عرض كل عناصر القائمة

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Activity
ar: النشاط

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Query
ar: استفسار

en: Moderate
ar: مراقبة

en: equals
ar: يساوي

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Second
ar: الثانية

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Long
ar: طويل

en: Short
ar: قصير

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Fixed
ar: ثابت

en: Revert
ar: استرجع

en: Negate
ar: نفي

en: Empty
ar: فارغ

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Page redirect
ar: إعادة توجيه الصفحة

en: any
ar: أياً

en: Log out
ar: خروج

en: Open in new window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: Transition
ar: الترجمة

en: Autocomplete taxonomy
ar: أكمل التصنيف آليا

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: People
ar: الأشخاص

en: warning
ar: تحذير

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: or
ar: أو

en: open
ar: مفتوح

en: Promote
ar: رَقِّ

en: Convert
ar: تحويل

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Style
ar: نمط

en: Forums
ar: المنتديات

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: Missing
ar: مفقود

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Last modified
ar: آخر تحديث

en: Reversed
ar: معكوس

en: Product
ar: المنتج

en: Changed
ar: تم التغير

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Reverse
ar: عكس

en: Standard
ar: معياري

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Attach
ar: أرفق

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: RSS Feed
ar: تلقيمة RSS

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: Relationships
ar: العلاقات

en: Relationship
ar: العلاقة

en: relationships
ar: العلاقات

en: Oldest first
ar: الأقدم أولاً

en: Sort criteria
ar: معايير الترتيب

en: Parent menu item
ar: عنصر القائمة الأصل

en: Themes
ar: الحلل

en: Multilingual
ar: متعدد اللغات

en: comment
ar: تعليق

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Loading...
ar: تحميل...

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Sticky
ar: مثبت

en: Ok
ar: حسنًا

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: disable
ar: تعطيل

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: date
ar: تاريخ

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Slogan
ar: الشعار

en: Apply
ar: تطبيق

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: Examples
ar: أمثلة

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Information
ar: معلومات

en: Variables
ar: المتغيرات

en: PHP Code
ar: كود PHP

en: No caching
ar: بدون تخزين مؤقّت

en: Translated
ar: مترجم

en: Translation
ar: الترجمة

en: Translation status
ar: حالة الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Menus
ar: القوائم

en: Above
ar: أعلاه

en: Text area
ar: مساحة نص

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: Form
ar: النموذج

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Italic
ar: مائل

en: Global
ar: عالمي

en: Copyright
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: file system
ar: نظام الملفات

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ar: يخزن نظام القوائم مسارات النظام فقط، لكن سيستخدم المسار البديل للعرض. حُفِظ %link_path على الصورة %normal_path

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Extension
ar: امتداد

en: Space
ar: فراغ

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Available
ar: متوفّر

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: 1 user | @count users
ar[0]: مستخدم واحد
ar[1]: لا مستخدمين
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: @count مستخدمون
ar[4]: @count مستخدما
ar[5]: @count مستخدم

en: ok
ar: حسنا

en: empty
ar: فارغ

en: Aggregator
ar: مجمع

en: Attach to
ar: إرفاق إلى

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: New custom content
ar: محتوى مخصص جديد

en: Create a completely custom piece of HTML content.
ar: قم بإنشاء جزء مخصص بالكامل من محتوى HTML.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: Remove this item
ar: حذف العنصر

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: No title
ar: لا يوجد عنوان

en: Columns
ar: أعمدة

en: Page settings
ar: إعدادات الصفحة

en: Simple cache
ar: تخزين مؤقت بسيط

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
ar: التخزين المؤقت البسيط هو تخزين مؤقت يعتمد على الوقت. وعند تتخزين محتوى تخزينا مؤقّتا بسيطا سيبقى كذلك إلى أن ينتهي أجل التخزين المؤقت.

en: Use pager
ar: استخدم ناقل الصفحات

en: Items to display
ar: عناصر للعرض

en: Offset
ar: الإزاحة

en: More link
ar: رابط المزيد

en: More link text
ar: النص الخاص برابط المزيد

en: Top level book
ar: كتاب المستوى الأعلى

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Locked
ar: مقفل

en: Data
ar: المعطيات

en: Selection type
ar: نوع الاختيار

en: Check for updates
ar: التمس التحديثات

en: No update data available
ar: لا توجد تحديثات

en: No name
ar: لا يوجد اسم

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Finish
ar: إنهاء

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Or
ar: أو

en: Underline
ar: خط سفلي

en: About
ar: حول

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Add row
ar: إضافة صف

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
ar: إذا كانت عدد الخيارات بالأعلى غير كاف، أشر على هذا المربع، ثم انقر زر "عرض مسبق" في الأسفل لإضافة المزيد من الخيارات.

en: Remove disabled strings
ar: إزالة المقاطع المعطلة

en: Update mode
ar: نمط التحديث

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: and
ar: و

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: After deleting a term
ar: بعد حذف مصطلح

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: field
ar: حقل

en: clone
ar: استنساخ

en: Week @week
ar: الأسبوع @week

en: Translate
ar: ترجمة

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ar: فشل استيراد الترجمة، لتعذر قراءة الملف %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" كان متوقعا، و لكن لا يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid_plural" كان متوقعا و لكن لم يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ صياغي في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr[]" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: هناك مقطع غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ar: انتهى ملف الترجمة %filename بشكل غير متوقع في السطر %line.

en: Save translations
ar: حفظ الترجمات

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Element
ar: عنصر

en: Effect
ar: التأثير

en: Original text
ar: النص الأصلى

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: More link path
ar: مسار رابط المزيد

en: original
ar: الأصلية

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Rule
ar: قاعدة

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: Debugging
ar: تصحيح الأخطاء

en: Inherit
ar: مشتق

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: Parameter
ar: معامل

en: rule
ar: قاعدة

en: Display format
ar: صيغة العرض

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: Display type
ar: نوع العرض

en: export
ar: تصدير

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Enable developer modules
ar: تفعيل وحدات المطور

en: Disable developer modules
ar: تعطيل وحدات المطور

en: translate
ar: ترجمة

en: outdated
ar: قديمة

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ar: <strong>@language_name</strong> (الأصل)

en: add translation
ar: إضافة ترجمة

en: Translations of %title
ar: ترجمات %title

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Variants
ar: المتغيرات

en: Filter by event
ar: الانتقاء حسب الأحداث

en: Active rules
ar: القواعد النشطة

en: Inactive rules
ar: القواعد غير النشطة

en: created comment
ar: تم

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: ends with
ar: ينتهي ب

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Comma
ar: فاصلة

en: Show All
ar: إظهار الجميع

en: Theming information
ar: بيانات التحلية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: This will override any other link you have set.
ar: سيلغي هذا أي رابط أخر قمت بحفظه

en: Text to display for anonymous users
ar: النص الذي يظهر للمستخدمين المجهولين

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: 1 character | @count characters
ar[0]: محرف
ar[1]: محرف واحد
ar[2]: محرفان
ar[3]: @count أحرف
ar[4]: @count حرفاً
ar[5]: @count حرف

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Edit string
ar: تحرير المقطع

en: locale
ar: المحلية

en: Per page
ar: لكل صفحة

en: Per user
ar: لكل مستخدم

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: Sum
ar: المجموع

en: sorted by
ar: تصنيف بحسب

en: is greater than
ar: هو أكبر من

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: After saving new content
ar: بعد حفظ محتوى جديد

en: After updating existing content
ar: بعد تحديث محتوى موجود

en: After deleting content
ar: بعد حذف محتوى

en: rules
ar: القواعد

en: After saving a new term
ar: بعد حفظ مصطلح جديد

en: Rule sets
ar: مجموعات قواعد

en: Rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Rules Scheduler
ar: مجدول Rules

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: Skipping broken view @view
ar: يجري تخطي الرؤية العاطلة @view

en: Ajax callback for view loading.
ar: الرد Ajax لتحميل الرؤية.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: File size display
ar: عرض حجم الملف

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ar: النص الي يسبق الرقم مثل رموز العملات

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ar: النص الي يتبع الرقم مثل رموز العملات

en: Display as link
ar: عرض كرابط

en: - Any -
ar: - اختر -

en: Invalid date format.
ar: صيغة التاريخ غير صحيحة

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ar: اذا وضعت علامة صح ستظهر فقط العناصر المختارة من هنا للمستخدم

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: View description
ar: مشاهدة الوصف

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: Click on an item to edit that item's details.
ar: أضغط على العنصر لتعديل بياناته

en: The title of the aggregator item.
ar: عنوان مجمع العنصر

en: The link to the original source URL of the item.
ar: الرابط لمصدرالعنوان الأصلي للعنصر

en: The author of the original imported item.
ar: مؤلف العنصر الاصلي المستورد

en: The actual content of the imported item.
ar: المحتوى الفعلي للعنصر المستورد

en: Feed ID
ar: معرف المرجع

en: The unique ID of the aggregator feed.
ar: المعرف الوحيد لمجمع المرجع

en: The title of the aggregator feed.
ar: عنوان مجمع المرجع

en: The date the feed was last checked for new content.
ar: تاريخ آخر مرة تم فيها التحقق من المرجع  بحثًا عن محتوى جديد

en: The description of the aggregator feed.
ar: وصف مجمع المرجع

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ar: عرض عنصر المجمع باستخدام بيانات المصدر الأصلي.

en: The weight of the book page.
ar: وزن صفحة الكتاب.

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Total views
ar: مجموع المشاهدات

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: No user
ar: لا يوجد مستخدم

en: contact
ar: اتصال

en: Contact %user
ar: جهة الإتصال %user

en: Unknown language
ar: لغة غير معروفة

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Default site language
ar: لغة الموقع الافتراضية

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ar: أخترت كلمة خاطئة. قم بتغييرها من الخيارات

en: Select terms
ar: أختر مصطلحات

en: Current language
ar: اللغة الحالية

en: To the user
ar: للمستخدم

en: Restrict to the selected roles
ar: مخصص لأدوار معينة

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ar: اذا لم تحدد الأدوار، سيسمح لجميع المستخدمين مهما كانت أدوارهم

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ar: عدد العناصر التي تظهر في الصفحة الواحدة. أدخل 0 اذا اردتها غير
     محدودة

en: Access restrictions
ar: قيود الوصول

en: Access options
ar: خيارات الوصول

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Display output
ar: عرض المخرجات

en: Change theme
ar: تغيير الحلة

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: Using the site name
ar: استخدام اسم الموقع

en: Use the site name for the title
ar: استخدام اسم الموقع للعنوان

en: Already exists
ar: موجود مسبقًا

en: Title is required for this menu type.
ar: العنوان مطلوب لنوع القائمة هذه.

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: - All -
ar: - الكل -

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Update translations
ar: تحديث الترجمات

en: Already added languages
ar: اللغات المضافة

en: Edit language
ar: تحرير اللغة

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: Languages not yet added
ar: اللغات التي لم تُضف بعد

en: String not found.
ar: المقطع غير موجود.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ar: المقطع المُرسل يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: The string has been saved.
ar: تم حفظ المقطع.

en: The language selected for import is not supported.
ar: اللغة التي اختيرت للاستيراد ليست مدعومة.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ar: يبدو أن ملف الترجمة %filename لا يحتوي على ترويسة سليمة.

en: Error importing interface translations
ar: خطأ أثناء استيراد ترجمة الواجهة

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ar: محاولة لإرسال مقطع ترجمة يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ar: تم استيراد %file إلى %locale: أضيف %number مقطعا جديدا و %update مقطعا تم تحديثها و %delete مقطعا تم حذفها.

en: Ampersand
ar: رمز &

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: Translation settings
ar: إعدادات الترجمة

en: Flag translations as outdated
ar: علّم الترجمات قديمة

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
ar: إذا كنت قد غيّرت كثيرا في الأصل بحيث تحتاج الترجمات إلى تحديث، فيمكنك تعليم كل ترجمات هذا الموضوع على أنها قديمة. لن يغير هذا أي من الخصائص الأخرى لهذه المواضيع كحالة النشر من عدمه.

en: This translation needs to be updated
ar: تحتاج هذه الترجمة إلى تحديث

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
ar: عند تحديد هذا الخيار فستحتاج هذه الترجمة لتحديثها لأن الأصل تغير. ارفع تحديد هذا الخيار بعد تحديث الترجمة.

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Disabled modules
ar: وحدات مُعَطَّلة

en: Disabled themes
ar: سمات مُعَطَّلة

en: Item ID
ar: معرف العنصر

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgctxt" غير متوقع في السطر %line.

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: No info available.
ar: لا تتوفّر معلومات.

en: Update and return
ar: تحديث وعودة

en: Get a summary of the information about this page.
ar: الحصول على ملخص للمعلومات حول هذه الصفحة.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
ar: قم بتعطيل هذه الصفحة. اليانات ستبقى ولكن الصفحة لن تستخدم من قبل النظام.

en: Add variant
ar: إضافة البديل

en: Add a new variant to this page.
ar: إضافة متغير جديد لهذه الصفحة.

en: Create variant
ar: إنشاء تنويعة

en: Import variant
ar: استيراد تنويعة

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
ar: أضف تنويعة جديدة لهذه الصفحة من الكود المصدّر من صفحة أخرى.

en: Variant operations
ar: عمليات متنوعة

en: Get a summary of the information about this variant.
ar: احصل على بيانات موجزة عن هذه التنويعة.

en: Make an exact copy of this variant.
ar: عمل نسخة طبق الأصل من هذا البديل.

en: Export this variant into code to import into another page.
ar: تصدير هذا المتغير إلى رمز للاستيراد إلى صفحة أخرى.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
ar: قم بتعطيل هذه التنويعة. البيانات ستبقى ولكن التنويعة لن تستخدم من النظام.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ar: اسم هذه الصفحة. سيظهر هذا في واجهة مدير النظام ليسهل التعرّف إليه.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
ar: الاسم المقروء آليّا لهذه الصفحة. يجب أن يكون فريدا ويجب أن يحتوي على حروف أبجديّة وأرقام فقط. حال إنشائه لا يمكنك تعديل هذه القيمة!

en: Administrative description
ar: الوصف الإداري

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
ar: وصف لماهيّة هذه الصفحة، وما تقوم به أو الخدف منها لأغراض إداريّة.

en: View information
ar: عرض المعلومات

en: Allow settings
ar: السماح بالاعدادات

en: Your changes have been discarded.
ar: لقد تم استبعاد تغييراتك.

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Disable this pane
ar: تعطيل هذا الجزء

en: CSS properties
ar: خصائص CSS

en: Remove row
ar: حذف الصف

en: Region settings
ar: إعدادات المنطقة

en: Update and preview
ar: التحديث والمعاينة

en: Locking
ar: إقفال

en: Add event
ar: إضافة حدث

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: (first item is 0)
ar: أول عنصر هو 0

en: (start from last values)
ar: ابدأ من القيمة الأخيرة

en: Number of pages
ar: عدد الصفحات

en: Elements
ar: العناصر

en: Hello <strong>@username</strong>
ar: مرحباً <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
ar: عرض الاختصارات

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
ar: أولوية عنوان URL هذا مرتبطة بعناوين URL الأخرى على موقعك.

en: Default (@value)
ar: افتراضي (@value)

en: Gallery page
ar: اسم المعرض

en: Check for updates of disabled modules and themes
ar: التحقق من تحديثات الوحدات الحلل المعطلة.

en: Content statistics
ar: احصائيات المحتوى

en: No rules
ar: لا توجد قواعد

en: Visibility rules
ar: قواعد الرؤية

en: Manually set
ar: ضبط يدوي

en: From pane
ar: من الجزء

en: Upgrade
ar: ترقية

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Entities
ar: الكيانات

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ar: المصطلح الأب لمصطلح التصنيف، إذا وجد.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
ar: @count سلسلة HTML غير مسموح بها في %file

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: Add new @node_type
ar: إضافة @node_type جديد

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ar: مسار هذا الرابط من القائمة. قد يكون مسار داخلي لدروبال مثل %add-node أو رابط خارجي مثل %drupal. استخدم %front للربط بالصفحة الرئيسية.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: أقصى عمق للرابط وكل فروعه محدد إلى !maxdepth. لا يمكن استخدام بعض الروابط كرئيسية إذا تم تجاوز الحد الأقصى.

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: Requires: !module-list
ar: تتطلب: !module-list

en: Required by: !module-list
ar: تتطلبها: !module-list

en: There is currently no content classified with this term.
ar: لا يوجد محتويات مصنفة ضمن هذا المصطلح.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ar: الدليل %directory غير موجود أو غير قابل للكتابة.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Contact forms
ar: إستمارات التواصل

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Data comparison
ar: مقارنة معطيات

en: Fill up single line
ar: ملئ خط واحد

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: القيم المتاحة هي: [site:name]، [site:url]، [user:name]، [user:mail]، [site:login-url]، [site:url-brief]، [user:edit-url]، [user:one-time-login-url]، [user:cancel-url].

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Unknown content type
ar: نوع محتوى غير معروف

en: Condition set (OR)
ar: مجموعة شروط (أو)

en: Condition set (AND)
ar: مجموعة شروط (و)

en: Action set
ar: مجموعة إجراءات

en: Administer rule configurations
ar: تسيير إعدادات قاعدة

en: Manage reaction rules and rule components.
ar: تسيير قواعد ردود الأفعال ومكونات القواعد.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
ar: رد الفعل عند الأحداث وتقييم الإجراءات ظرفيا.

en: NOT @condition
ar: نفي @condition

en: NOT AND
ar: نفي و

en: Current list item
ar: عنصر اللائحة التالي

en: After updating an existing comment
ar: بعد تحديث تعليق موجود

en: Before saving a comment
ar: قبل حفظ تعليق

en: A comment is viewed
ar: يتم عرض تعليق

en: Set a data value
ar: تحديد قيمة أحدى البيانات

en: The property by which the entity is to be selected.
ar: الخاصية التي ينبغي تحديد الكيان بحسبها

en: Delete entity
ar: حذف كيان

en: Added variable
ar: المتغير المضاف

en: Create a data structure
ar: إنشاء هيكل بيانات

en: Reload form
ar: إعادة تحميل الاستمارة

en: Data to compare
ar: المُعطى المراد مقارنته

en: Data value
ar: قيمة المُعطى

en: Entity is new
ar: الكيان جديد

en: is lower than
ar: هو أصغر من

en: Content is of type
ar: العقدة من النوع

en: Select the roles whose users should receive the mail.
ar: اختر الدور الذي ينبغي أن يستقبل مستخدموه البريد.

en: After updating an existing term
ar: بعد تحديث مصطلح موجود

en: Before saving a taxonomy term
ar: قبل حفظ مصطلح قاموس

en: After saving a new vocabulary
ar: بعد حفظ قاموس جديد

en: After updating an existing vocabulary
ar: بعد تحديث قاموس موجود

en: Before saving a vocabulary
ar: قبل حفظ قاموس

en: After saving a new user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم جديد

en: After updating an existing user account
ar: بعد تحديث حساب مستخدم موجود

en: Before saving a user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم

en: After a user account has been deleted
ar: بعد حذف حساب مستخدم

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
ar: عند تحديده، يتم نفي نتيجة الشرط بحيث أنه يُرجع TRUE إذا كانت نتيجة تقييمه FALSE.

en: cloned
ar: مستنسخ

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تعطيل %plugin %label؟

en: Disabled %plugin %label.
ar: تم تعطيل %plugin %label

en: Select the %element to add
ar: اختر ال%element المراد إضافته

en: React on event
ar: رد الفعل عند الحدث

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
ar: اختر لغة أو أكثر للتحميل والتحديث. إذا لم تختر شيئا فسيتم تحديثها كلها.

en: Refresh information
ar: تجديد المعلومات

en: Updating translation.
ar: يجري تحديث الترجمة.

en: Downloading and importing files.
ar: يجري تحميل واستيراد الملفات.

en: Error opening socket @socket
ar: خطأ أثناء فتح المأخذ @socket

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Delete data
ar: حذف البيانات

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity

en: Rules configuration
ar: ضبط القواعد

en: Task %tid has been deleted.
ar: تم حذف المهمة %tid.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Custom blocks
ar: صناديق مخصصة

en: Field on the referenced entity.
ar: حقل على الكينونة المشار إليها.

en: Access the views administration pages.
ar: الوصول إلى صفحات إدارة الرؤى.

en: Bypass access control when accessing views.
ar: تجاوز مراقبة خلال الوصول إلى الرؤى

en: Add new view
ar: إضافة رؤية جديدة

en: - Basic validation -
ar: - تحقق أساسي للصحة -

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: The unique ID of the aggregator item.
ar: المعرف الوحيد لمجمع العنصر

en: The guid of the original imported item.
ar: دليل العنصر الأصلي المستورد

en: There are no inactive rules.
ar: لا توجد قواعد غير النشطة.

en: Import rule
ar: استيراد قاعدة

en: Completed.
ar: تم.

en: Export %name
ar: تصدير %name

en: rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Data value is empty
ar: قيمة المُعطى فارغة

en: Bypass views access control
ar: تجاوز مراقبة الوصول إلى الرؤى

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: Edit this view to add a display.
ar: تحرير هذه الرؤية لإضافة عرض.

en: Add view from template
ar: إضافة رؤية انطلاقا من قالب

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Override breadcrumb
ar: استبدال مسار التنقل

en: Provide breadcrumb
ar: تزويد مسار التنقل

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to create a label for this field.
ar: فعِّل لإنشاء تسمية لهذا الحقل

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: edit view name/description
ar: تحرير اسم/وصف الرؤية

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: View name and description
ar: اسم ووصف الرؤية

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Master
ar: الرئيسي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: Filter value type
ar: نوع قيمة المرشح

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: Field: @widget_label (@field_name)
ar: الحقل: @widget_label (@field_name)

en: Formatter options for: @widget_label (@field_name)
ar: خيارات المنسّق لـ: @widget_label (@field_name)

en: @entity (tokens)
ar: @entity (المقاطع النصيّة)

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: The date of the most recent new content on the feed.
ar: تاريخ أحدث محتوى جديد في المرجع

en: starts with
ar: يبدأ ب

en: Bypass Rules access control
ar: تجاوز مراقب الوصول لِـRules

en: Access the Rules debug log
ar: الوصول إلى سجل التصحيح لِـRules

en: Rules tags autocomplete
ar: إتمام تلقائي لوسوم Rules

en: Missing required module %name.
ar: الوحدة مطلوبة %name مفتقذة.

en: Filter by tag
ar: الانتقاء حسب الوسم

en: edit configuration
ar: تحرير الإعدادات

en: No translatable fields
ar: لا يوجد حقول قابلة للترجمة

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف ترجمة @language من %label؟

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
ar: كلما طرأ الحدث، يتم إطلاق تقييم القاعدة.

en: Unknown event "!event_name"
ar: حدث مجهول "!event_name"

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
ar: الوسوم المرتبطة بهذا الإعداد، تستعمل في التصفية في واجهة الإدارة. افصل الوسوم المتعددة بفواصل لاتينية.

en: Added event %event.
ar: إضافة الحدث %event.

en: Event %event has been removed.
ar: تمت إزالة الحدث %event.

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: And/Or, Rearrange
ar: أو/و، إعادة الترتيب

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The human-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The machine-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-

en: @language: <em>No installed translation</em>
ar: @language: <em>لا توجد ترجمة مثبّتة</em>

en: No available translations found
ar: لا توجد ترجمات متوفرة

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
ar[0]: تم تحديث @count مشروعا: @projects.
ar[1]: تم تحديث مشروع واحد: @projects.
ar[2]: تم تحديث مشروعين: @projects.
ar[3]: تم تحديث @count مشاريع: @projects.
ar[4]: تم تحديث @count مشروعا: @projects.
ar[5]: تم تحديث @count مشروعا: @projects.

en: Display the user with standard user view.
ar: عرض المستخدم باستخدام الرؤية الافتراضية.
