Drupal 7 Multilingual Sites Book Demo Installation Profile (7.x-1.0-unstable1) - en to el translation catalogue (1523 entries)

en: Home
el: Αρχική

en: User interface
el: Διεπαφή χρήστη

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Pages
el: Σελίδες

en: Save configuration
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Reset to defaults
el: Επαναφορά στις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις

en: enable
el: ενεργοποίηση

en: delete
el: διαγραφή

en: Status
el: Κατάσταση

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: approve
el: έγκριση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Submit
el: Υποβολή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Value
el: Αξία

en: Totals
el: Σύνολα

en: Email address
el: Διεύθυνση e-mail

en: Item
el: Αντικείμενο

en: content
el: ύλη

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Groups
el: Ομάδες

en: Group
el: Ομάδα

en: Type
el: Τύπος

en: Author
el: Συντάκτης

en: Replies
el: Απαντήσεις

en: Last Post
el: Τελευταία δημοσίευση

en: Closed
el: Έχει κλείσει

en: List
el: Λίστα

en: Subject
el: Θέμα

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Read more
el: Διαβάστε περισσότερα

en: more
el: περισσότερα

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Access control
el: Έλεγχος πρόσβασης

en: Article
el: Άρθρο

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Administration
el: Διαχείριση

en: footer
el: υποσέλιδο

en: Comments
el: Σχόλια

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: More
el: Περισσότερα

en: Action
el: Ενέργεια

en: Last updated
el: Τελευταία ενημέρωση

en: On
el: Ανοικτό

en: For
el: Για

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Block title
el: Τίτλος μπλοκ

en: Taxonomy
el: Ταξινόμηση

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Content types
el: Τύποι περιεχομένου

en: Home page
el: Αρχική σελίδα

en: Download
el: Λήψη

en: Version
el: Έκδοση

en: view
el: προβολή

en: all
el: όλα

en: File
el: Αρχείο

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Login
el: Είσοδος

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Daily
el: Καθημερινά

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: None
el: Κανένα

en: Display settings
el: Ρυθμίσεις εμφάνισης

en: default
el: προεπιλογή

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Number
el: Αριθμός

en: Message
el: Μήνυμα

en: Block settings
el: Ρυθμίσεις μπλοκ

en: Comment form
el: Φόρμα σχολίου

en: User contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας χρήστη

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Country
el: Χώρα

en: Weight
el: Βάρος

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Image
el: Εικόνα

en: Center
el: Κέντρο

en: Help text
el: Κείμενο βοήθειας

en: Hierarchy
el: Ιεραρχία

en: Multiple
el: Πολλαπλή

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: Parent
el: Γονέας

en: Parents
el: Γονικοί όροι

en: Depth
el: Βάθος

en: Category
el: Κατηγορία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Feed
el: Ροή

en: Name
el: Όνομα

en: edit
el: επεξεργασία

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Book
el: Βιβλίο

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Taxonomy term
el: Όρος ταξινόμισης

en: settings
el: ρυθμίσεις

en: Back
el: Πίσω

en: Node ID
el: ID κόμβου

en: Field
el: Πεδίο

en: header
el: κεφαλίδα

en: Label
el: Ετικέτα

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Help
el: Βοήθεια

en: username
el: όνομα λογαριασμού

en: True
el: Αληθής

en: False
el: Ψευδής

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Summary
el: Περίληψη

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Open
el: Ανοιχτά

en: Top
el: Κορυφή

en: Link Target
el: Στόχος συνδέσμου

en: Small
el: Μικρό

en: Large
el: Μεγάλο

en: Core
el: Πυρήνας

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Add new
el: Προσθήκη νέου

en: Access
el: Πρόσβαση

en: Add
el: Προσθήκη

en: View
el: Προβολή

en: Length
el: Μήκος

en: Format
el: Μορφή

en: Path
el: Διαδρομή

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Vocabularies
el: Λεξιλόγια

en: Modules
el: Μονάδες

en: Manage
el: Διαχείριση

en: Region
el: Περιοχή

en: Visible
el: Ορατό

en: Custom links
el: Προσαρμοσμένοι σύνδεσμοι

en: Edit custom link
el: Επεξεργασία προσαρμοσμένου συνδέσμου

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Node type
el: Τύπος κόμβου

en: Menu
el: Μενού

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: results
el: αποτελέσματα

en: search
el: αναζήτηση

en: Teaser
el: Περικομμένη μορφή

en: Event
el: Συμβάν

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: Text
el: Κείμενο

en: Theme
el: Θέμα

en: Layout
el: Εμφάνιση

en: Timestamp
el: Χρονική σήμανση

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: Component
el: Συστατικό

en: Components
el: Συστατικά

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Attachment
el: Συνημμένο

en: n/a
el: δ/υ

en: Picture
el: Εικόνα

en: Titles
el: Τίτλοι

en: Paths
el: Διαδρομές

en: Mail
el: Ηλεκτρονικό μήνυμα

en: Before
el: Πριν

en: After
el: Μετά

en: Find content
el: Αναζήτηση περιεχομένου

en: Promoted
el: Προβεβλημένο

en: User
el: Χρήστης

en: Content type
el: Τύπος περιεχομένου

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Configure
el: Διευθέτηση

en: Check
el: Επιταγή

en: Files
el: Αρχεία

en: status
el: κατάσταση

en: User ID
el: Αναγνωριστικό χρήστη

en: Error
el: Σφάλμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Contact
el: Επικοινωνία

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Node
el: Κόμβος

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Data type
el: Τύπος δεδομένων

en: Create
el: Δημιουργία

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: Horizontal
el: Οριζόντιο

en: Vertical
el: Κάθετο

en: Are you sure you want to delete %title?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το %title;

en: Optional Title
el: Προαιρετικός τίτλος

en: Required Title
el: Απαιτούμενος τίτλος

en: No Title
el: Χωρίς τίτλο

en: Link Title
el: Τίτλος συνδέσμου

en: Default (no target attribute)
el: Προεπιλογή (χωρίς προορισμό)

en: Open link in window root
el: Άνοιγμα του συνδέσμου στο παράθυρο

en: Open link in new window
el: Άνοιγμα του συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: Allow the user to choose
el: Να επιτραπεί στον χρήστη να επιλέξει

en: Not a valid URL.
el: Μη έγκυρο URL.

en: Titles are required for all links.
el: Οι τίτλοι απαιτούνται για όλους τους συνδέσμους.

en: Open URL in a New Window
el: Άνοιγμα του συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: term
el: όρος

en: Menu item
el: Στοιχείο μενού

en: The name of the menu.
el: Το όνομα του μενού.

en: Update options
el: Επιλογές ενημέρωσης

en: All
el: Όλες

en: hours
el: ώρες

en: days
el: ημέρες

en: Access log
el: Αρχείο καταγραφής πρόσβασης

en: Active
el: Ενεργό

en: Submit @name
el: Υποβολή: @name

en: Submitted
el: Υποβλήθηκε

en: Year
el: Έτος

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Add content
el: Προσθήκη περιεχομένου

en: Page title
el: Τίτλος σελίδας

en: Block
el: Μπλοκ

en: Override title
el: Παράκαμψη τίτλου

en: CSS class
el: Κλάση CSS

en: Display links
el: Εμφάνιση συνδέσμων

en: Page
el: Σελίδα

en: Pager ID
el: Μοναδικό αναγνωριστικό σελιδομετρητή

en: Bottom
el: Πυθμένας

en: 1 hour | @count hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: @count ώρες

en: 1 day | @count days
el[0]: 1ημέρα
el[1]: @count ημέρες

en: Node links
el: Σύνδεσμοι για κόμβους

en: Taxonomy terms
el: Όροι ταξινόμησης

en: Site name
el: Όνομα ιστοτόπου

en: Site slogan
el: Σύνθημα του ιστοτόπου

en: Node types
el: Τύποι ύλης

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Module
el: Μονάδα

en: Off
el: Κλειστό

en: Available updates
el: Διαθέσιμες ενημερώσεις

en: Always
el: Πάντα

en: Never
el: Ποτέ

en: Up to date
el: Ενημερωμένο

en: Update available
el: Διαθέσιμη ενημέρωση

en: Out of date
el: Μη ενημερωμένο

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Left sidebar
el: Αριστερή πλευρική ζώνη

en: Right sidebar
el: Δεξιά πλευρική ζώνη

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Inline
el: Ενσωματωμένο

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Menu link
el: Σύνδεσμος μενού

en: To
el: Προς

en: From
el: Από

en: Aggregator feed
el: Ροή συλλέκτη

en: Aggregator item
el: Αντικείμενο συλλέκτη

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Revision ID
el: ID αναθεώρησης

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment ID
el: ID σχολίου

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Signature
el: Υπογραφή

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Source string
el: Συμβολοσειρά προέλευσης

en: Promoted to front page
el: Προβιβασμένο στην πρώτη σελίδα

en: Log message
el: Μήνυμα ημερολογίου

en: URL alias
el: Ψευδώνυμο URL

en: Poll duration
el: Διάρκεια ψηφοφορίας

en: Poll votes
el: Ψήφοι ψηφοφορίας

en: Session ID
el: ID συνεδρίας

en: File ID
el: ID αρχείου

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File size
el: Μέγεθος αρχείου

en: Vocabulary
el: Λεξιλόγιο

en: Vocabulary ID
el: ID λεξιλογίου

en: Term
el: Όρος

en: Term ID
el: ID όρου

en: Term name
el: Όνομα όρου

en: Last access
el: Τελευταία προσπέλαση

en: Last login
el: Τελευταία σύνδεση

en: Message type
el: Τύπος μηνύματος

en: Severity
el: Σοβαρότητα

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: Global settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Fields
el: Πεδία

en: Contains
el: Περιέχει

en: Does not contain
el: Δεν περιέχει

en: Is less than
el: Είναι μικρότερο/η από

en: Is less than or equal to
el: Είναι μικρότερο/η ή ίσο/η με

en: Is equal to
el: Είναι ίση/ο με

en: Is greater than or equal to
el: Είναι μεγαλύτερο/η ή ίσο/η με

en: Is greater than
el: Είναι μεγαλύτερο/η από

en: Is not equal to
el: Δεν είναι ίσο/η με

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Count
el: Αρίθμηση

en: Overridden
el: Έχει παρακαμφθεί

en: Conditions
el: Συνθήκες

en: Watchdog
el: Φύλακας

en: Mode
el: Τρόπος

en: Normal
el: Κανονικό

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Items
el: Αντικείμενα

en: Last update
el: Τελευταία ενημέρωση

en: %time ago
el: %time πριν

en: Nodes
el: Κόμβοι

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: Sort order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Up
el: Επάνω

en: Width
el: Πλάτος

en: 1 day
el: 1 ημέρα

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Medium
el: Μέσο

en: Caching
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Month
el: Μήνας

en: System
el: Σύστημα

en: Current
el: Τρέχοντα

en: State
el: Κατάσταση

en: Desc
el: Φθί

en: Code
el: Κωδικός

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: OR
el: Ή

en: Company
el: Εταιρία

en: node
el: κόμβος

en: Transliteration
el: Μεταγραφή

en: General
el: Γενικά

en: Method
el: Μέθοδος

en: Recent posts
el: Πρόσφατες καταχωρίσεις

en: Recent posts for %1
el: Πρόσφατες καταχωρίσεις του %1

en: Day
el: Ημέρα

en: Table
el: Πίνακας

en: Now
el: Τώρα

en: All views
el: Όλες οι εμφανίσεις

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
el: Προεπιλεγμένη διαδρομή προτύπου (εφαρμόζεται σε όλα τα λεξιλόγια με κενά πρότυπα παρακάτω)

en: Pattern for all %vocab-name paths
el: Πρότυπο για όλες τις διαδρομές %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
el: Πρότυπο για τα φόρουμ και τους φακέλους των φόρουμ

en: Pattern for user account page paths
el: Πρότυπο για τις διαδρομές των σελίδων των λογαριασμών χρηστών

en: Pattern for blog page paths
el: Πρότυπο για τις διαδρομές των ιστολογίων

en: Verbose
el: Εκτενής παρουσίαση

en: Display alias changes (except during bulk updates).
el: Εμφάνιση των αλλαγών των ψευδώνυμων (εκτός από τις μαζικές ενημερώσεις).

en: Replace by separator
el: Αντικατάσταση με το διαχωριστή

en: Maximum alias length
el: Μέγιστο μήκος ψευδώνυμου

en: Maximum component length
el: Μέγιστο μέγεθος συστατικού

en: Update action
el: Ενέργεια ενημέρωσης

en: Strings to Remove
el: Φράσεις προς αφαίρεση

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
el: Παρέχει ένα μηχανισμό για τις μονάδες ώστε να δημιουργούν αυτόματα ψευδώνυμα για την ύλη που διαχειρίζονται.

en: Other
el: Άλλο

en: Align
el: Στοίχιση

en: Text color
el: Χρώμα κειμένου

en: Basic
el: Βασική

en: Link URL
el: URL συνδέσμου

en: access content
el: πρόσβαση σε ύλη

en: List type
el: Τύπος λίστας

en: Role
el: Ρόλος

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Blog
el: Ιστολόγιο

en: Link text
el: Σύνδεσμος κειμένου

en: String
el: Φράση

en: Case
el: Πεζά/κεφαλαία

en: External
el: Εξωτερικό

en: Users
el: Χρήστες

en: Referrer
el: Παραπέμφθηκε από

en: Exists
el: Υπάρχει

en: Both
el: Και τα δύο

en: Last
el: Τελευταίο

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Argument
el: Παράμετρος

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: <All>
el: <Όλα>

en: Edit view
el: Επεξεργασία view

en: Clone
el: Αντιγραφή

en: Administer views
el: Διαχείριση views

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Down
el: Κάτω

en: Wildcard
el: Μπαλαντέρ

en: Arguments
el: Παράμετροι

en: Operator
el: Τελεστής

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Exposed Filters
el: Εκτεθειμένα Φίλτρα

en: Order
el: Σειρά

en: Views UI
el: Διεπαφή χρήστη Views

en: Recent comments
el: Πρόσφατα σχόλια

en: Random
el: Τυχαία

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγορία

en: Plain
el: Απλό

en: Position
el: Θέση

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: Pattern
el: Πρότυπο

en: Basic settings
el: Βασικές ρυθμίσεις

en: Last checked
el: Τελευταίος έλεγχος

en: false
el: ψευδές

en: true
el: αληθές

en: Profile
el: Προφίλ

en: text
el: κείμενο

en: Term description
el: Περιγραφή όρου

en: fields
el: πεδία

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Operation
el: Λειτουργία

en: reply
el: απάντηση

en: Original
el: Πρωτότυπο

en: Defaults
el: Προεπιλεγμένα

en: City
el: Πόλη

en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

en: with comments
el: με σχόλια

en: without comments
el: χωρίς σχόλια

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Created date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Updated date
el: Ημερομηνία ενημέρωσης

en: comments
el: σχόλια

en: Full
el: Πλήρες

en: Default language
el: Προκαθορισμένη γλώσσα

en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

en: Authoring information
el: Πληροφορίες σύνταξης

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Approved
el: Εγκεκριμένο

en: Root
el: Ρίζα

en: Undefined
el: Απροσδιόριστο

en: minutes
el: λεπτά

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
el: Εισάγετε μία σελίδα ανά γραμμή ως μορφή διαδρομών του Drupal. Ο χαρακτήρας '*' είναι μπαλαντέρ. Παραδείγματα διαδρομών: %blog για τη σελίδα των ιστολογίων και %blog-wildcard για κάθε προσωπικό ιστολόγιο. %front είναι η κεντρική σελίδα.

en: Other queries
el: Άλλα ερωτήματα

en: Link to node
el: Σύνδεσμος προς τον κόμβο

en: Timer
el: Χρονομετρητής

en: Change
el: Αλλαγή

en: in
el: σε

en: Edit term
el: Τροποποίηση όρου

en: Tokens
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης

en: Token
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης

en: 1 item | @count items
el[0]: 1 αντικείμενο
el[1]: @count αντικείμενα

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: menu
el: μενού

en: update
el: ενημέρωση

en: Full text
el: Πλήρες κείμενο

en: Feed settings
el: Ρυθμίσεις ροής

en: Source
el: Πηγή

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Your search yielded no results
el: Η αναζήτησή σας δεν έδωσε αποτελέσματα

en: Front page
el: Αρχική σελίδα

en: unlimited
el: Απεριόριστο

en: Replacement patterns
el: Πρότυπα αντικατάστασης

en: Display name
el: Εμφάνιση ονόματος

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: (disabled)
el: (απενεργοποιημένο)

en: Publishing options
el: Επιλογές δημοσίευσης

en: First
el: Πρώτο

en: Query
el: Ερώτημα

en: Configure block
el: Ρύθμιση μπλοκ

en: Period
el: Περίοδος

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Text field
el: Πεδίο κειμένου

en: Granularity
el: Διακριτότητα

en: Long
el: Μεγάλο

en: Short
el: Σύντομο

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: author
el: συγγραφέας

en: Entity
el: Οντότητα

en: AND
el: ΚΑΙ

en: None.
el: Κανένα.

en: Fixed
el: Σταθερό

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Negate
el: Αναίρεση

en: Empty
el: Κενό

en: Existing system path
el: Υπάρχουσα διαδρομή συστήματος

en: Create or delete a content's URL alias
el: Δημιουργία ή διαγραφή του ψευδώνυμου URL της ύλης

en: Greater than
el: Μεγαλύτερο του

en: Less than
el: Μικρότερο του

en: Page redirect
el: Ανακατεύθυνση σελίδας

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα αν υπάρχουν πάρα πολλοί χρήστες αυτών των ρόλων στον ιστοτόπο σας, καθώς ο διακομιστής ενδέχεται να μην μπορέσει να χειριστεί όλες τις αιτήσεις e-mail με τη μία.

en: registered user
el: εγγεγραμμένος χρήστης

en: any
el: οποιοδήποτε

en: Add user role
el: Προσθήκη ρόλου χρήστη

en: Remove user role
el: Αφαίρεση ρόλου χρήστη

en: Execute custom PHP code
el: Εκτέλεση προσαρμοσμένου κώδικα PHP

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Open in new window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: Autocomplete taxonomy
el: Αυτόματη συμπλήρωση όρων ταξινόμησης

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Included
el: Συμπεριλαμβάνεται

en: People
el: Χρήστες

en: warning
el: προειδοποίηση

en: Site information
el: Πληροφορίες ιστοτόπου

en: Blocked
el: Αποκλεισμένος

en: or
el: ή

en: open
el: ανοιχτή

en: Promote
el: Προώθησε

en: Parent term
el: Γονικός όρος

en: Parent terms
el: Γονικοί όροι

en: Style
el: Στυλ

en: Forums
el: Φόρουμ

en: revert
el: επαναφορά

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: Asterisk
el: Αστερίσκος

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Missing
el: Μη διαθέσιμα

en: Permissions
el: Άδειες

en: All tags
el: Όλες οι ετικέτες

en: Last modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: Reversed
el: Ανεστραμμένος

en: Product
el: Προϊόν

en: Changed
el: Τροποποιημένο

en: Date created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Standard
el: Βασικό

en: Not published
el: Μη δημοσιευμένο

en: Menu settings
el: Ρυθμίσεις μενού

en: Color scheme
el: Χρωματικός συνδυασμός

en: Attach
el: Επισύναψη

en: Unformatted
el: Μη μορφοποιημένο

en: Inclusion
el: Συμπερίληψη

en: RSS Feed
el: Ροή RSS

en: New comments
el: Νέα μηνύματα

en: New
el: Δημιουργία

en: Relationships
el: Συσχετίσεις

en: Plural
el: Πληθυντικός

en: Relationship
el: Συσχέτιση

en: relationships
el: συσχετίσεις

en: Oldest first
el: Τα παλαιότερα πρώτα

en: Sort criteria
el: Κριτήρια ταξινόμησης

en: Themes
el: Θεματικές παραλλαγές

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: Multilingual
el: Πολύγλωσσο

en: comment
el: σχόλιο

en: Unpublished
el: Μη δημοσιευμένο

en: Loading...
el: Φορτώνει...

en: !name field is required.
el: Το πεδίο !name είναι απαραίτητο.

en: Comment settings
el: Ρυθμίσεις σχολίων

en: Excluded
el: Εξαιρείται

en: Sticky
el: Καρφιτσωμένο

en: day(s)
el: ημέρα(ες)

en: Ok
el: Eντάξει

en: cancel
el: ακύρωση

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: disable
el: απενεργοποίηση

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: date
el: ημερομηνία

en: Advanced Options
el: Επιλογές για προχωρημένους

en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: Slogan
el: Σύνθημα

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Not translated
el: Χωρίς μετάφραση

en: Translatable
el: Μεταφράσιμο

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: Enter the terms you wish to search for.
el: Πληκτρολογήστε τους όρους που θέλετε να αναζητήσετε.

en: Bold
el: Έντονα

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: PHP Code
el: Κώδικας PHP

en: Simple
el: Απλό

en: Double
el: Διπλάσιο

en: Translated
el: Μεταφρασμένο

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Translation status
el: Κατάσταση μετάφρασης

en: Blocks
el: Μπλοκ

en: Menus
el: Μενού

en: Above
el: Από πάνω

en: @min and @max
el: @min και @max

en: Used in
el: Χρησιμοποιείται σε

en: Decimal
el: Δεκαδικός αριθμός

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: Form
el: Φόρμα

en: Exceptions
el: Εξαιρέσεις

en: Permission
el: Άδεια

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Global
el: Καθολικό

en: file system
el: σύστημα αρχείων

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
el: Το σύστημα των μενού αποθηκεύει μόνο τις διαδρομές του συστήματος, αλλά χρησιμοποιεί το URL ψευδώνυμο για παρουσίαση. Το %link_path έχει αποθηκευτεί ως %normal_path

en: Image gallery
el: Γκαλερί εικόνων

en: Thread
el: Νήμα

en: URL path settings
el: Ρυθμίσεις διαδρομής URL

en: Title text
el: Κείμενο τίτλου

en: Distinct
el: Ξεχωριστό

en: Extension
el: Επέκταση

en: Space
el: Διάστημα

en: Keys
el: Κλειδιά

en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
el: Το αυτόματα δημιουργημένο ψευδώνυμο %original_alias ήρθε σε σύγκρουση με ένα υπάρχον ψευδώνυμο. Το ψευδώνυμο άλλαξε στο %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
el: Πρότυπο για όλες τις διαδρομές τύπου @node_type

en: Delete aliases
el: Διαγραφή των ψευδώνυμων

en: Automatic alias
el: Αυτόματο ψευδώνυμο

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
el: Ο χαρακτήρας που θα χρησιμοποιείται για το διαχωρισμό των λέξεων στους τίτλους. Θα αντικαταστήσει οποιαδήποτε κενά και χαρακτήρες στίξης. Η χρησιμοποίηση του κενού ή του χαρακτήρα + μπορεί να προκαλέσει απροσδόκητα προβλήματα.

en: Character case
el: Κεφαλαία-πεζά χαρακτήρων

en: Leave case the same as source token values.
el: Αφήστε τα κεφαλαία-πεζά το ίδιο με τις τιμές των συμβόλων πηγής.

en: Change to lower case
el: Αλλαγή σε πεζά

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
el: Καμία ενέργεια. Το παλιό ψευδώνυμο θα παραμείνει ανέπαφο.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
el: Δημιουργία νέου ψευδώνυμου. Το υπάρχον ψευδώνυμο θα λειτουργεί.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
el: Δημιουργία νέου ψευδώνυμου. Το υπάρχον ψευδώνυμο θα διαγραφεί.

en: Transliterate prior to creating alias
el: Γραφή σε άλλη αλφάβητο πριν τη δημιουργία του ψευδώνυμου

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
el: Φιλτράρει το νέο ψευδώνυμο για να περιέχει μόνο γράμματα και αριθμούς όπως υπάρχουν στο σύνολο ASCII-96.

en: No action (do not replace)
el: Καμία ενέργεια (όχι αντικατάσταση)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
el: Διαγραφή όλων των ψευδώνυμων. Ο αριθμός των ψευδώνυμων που θα διαγραφούν: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
el: Διαγραφή των ψευδώνυμων για όλα τα @label. Ο αριθμός των ψευδώνυμων που θα διαγραφούν: %count.

en: Delete aliases now!
el: Διαγραφή των ψευδώνυμων!

en: All of your path aliases have been deleted.
el: Όλα τα ψευδώνυμα διαδρομής διαγράφηκαν.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
el: Όλα τα ψευδώνυμα διαδρομής τύπου %type διαγράφηκαν.

en: Language neutral
el: Ουδέτερη γλώσσα

en: Database not supported.
el: Η βάση δεδομένων δεν υποστηρίζεται.

en: Usage
el: Χρήση

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: <Any>
el: <Όποιο>

en: Skin
el: Θέμα

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Rearrange
el: Αναδιάταξη

en: 1 user | @count users
el[0]: 1 χρήστης
el[1]: @count χρήστες

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: empty
el: κενό

en: All types
el: Όλοι οι τύποι

en: Aggregator
el: Συλλέκτης

en: Attach to
el: Επισύναψη στο

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
el: Η URL %url είναι λανθασμένη. Παρακαλούμε εισάγετε μια πλήρη διεύθυνση URL, όπως για παράδειγμα http://www.example.com/feed.xml.

en: Context
el: Πλαίσιο

en: Book navigation
el: Πλοήγηση βιβλίου

en: !a comments per page
el: !a σχόλια ανά σελίδα

en: Pager
el: Πλοήγηση

en: Node content
el: Περιεχόμενου κόμβου

en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

en: Taxonomy vocabulary
el: Λεξιλόγιο ταξινομίας

en: Close window
el: Κλείσιμο παράθυρου

en: Remove this item
el: Αφαίρεση αντικειμένου

en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

en: 1 year | @count years
el[0]: 1 έτος
el[1]: @count έτη

en: 1 week | @count weeks
el[0]: 1 εβδομάδα
el[1]: @count εβδομάδες

en: 1 min | @count min
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: @count λεπτά

en: 1 sec | @count sec
el[0]: 1 δευτερόλεπτο
el[1]: @count δευτερόλεπτα

en: Module name
el: Όνομα μονάδας

en: Deleted/missing node @nid
el: Διαγραμμένος/εξαφανισμένος κόμβος @nid

en: Page settings
el: Ρυθμίσεις σελίδας

en: Use pager
el: Χρήση σελιδομετρητή

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: More link
el: Σύνδεσμος περισσοτέρων

en: contains
el: περιέχει

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: Data
el: Δεδομένα

en: Selection type
el: Τύπος επιλογής

en: Check for updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: No update data available
el: Δεν υπάρχουν στοιχεία ενημέρωσης

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: Node count
el: Μετρητής κόμβων

en: Field settings
el: Ρυθμίσεις πεδίου

en: Default order
el: Προεπιλεγμένη σειρά

en: Number of views
el: Αριθμός αναγνώσεων

en: Or
el: Ή

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: About
el: Περί

en: Case sensitive
el: Με διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
el: Αν ο αριθμός των πεδίων παραπάνω δεν είναι αρκετός, κάντε κλικ εδώ για να προσθέσετε περισσότερες επιλογές.

en: Link class
el: Κλάση συνδέσμου

en: Column
el: Στήλη

en: sort by @s
el: ταξινόμηση κατά @s

en: and
el: και

en: After saving a new comment
el: Μετά την προσθήκη νέου σχολίου

en: After deleting a comment
el: Μετά τη διαγραφή ενός σχολίου

en: After deleting a term
el: Μετά τη διαγραφή ενός όρου

en: Optional URL
el: Προαιρετικό URL

en: Title, as link (default)
el: Τίτλος, σαν σύνδεσμος (προεπιλογή)

en: URL, as link
el: URL, σαν σύνδεσμος

en: Separate title and URL
el: Διαχωρισμός τίτλου και URL

en: Add new rule
el: Προσθήκη νέου κανόνα

en: Auto-reply
el: Αυτόματη απάντηση

en: Add @type
el: Προσθήκη @type

en: Not promoted
el: Μη προβιβασμένο

en: Untranslated
el: Αμετάφραστο

en: Parent comment
el: Γονικό σχόλιο

en: Author's website
el: Ιστοσελίδα του Συγγραφέα

en: Text to display
el: Κείμενο που θα εμφανίζεται

en: Newest first
el: Τα νεότερα πρώτα

en: field
el: πεδίο

en: clone
el: κλωνοποίηση

en: Week @week
el: Εβδομάδα @week

en: Translate
el: Μετάφραση

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
el: Η εισαγωγή του αρχείου μετάφρασης απέτυχε, γιατί δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgstr" αναμενόταν, αλλά δε βρέθηκε στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgid_plural" αναμενόταν, αλλά δε βρέθηκε στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename περιέχει συντακτικό λάθος στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgid" δεν αναμενόταν στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgstr[]" δεν αναμενόταν στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgstr" δεν αναμενόταν στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: απροσδόκητη ακολουθία χαρακτήρων στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename τελείωσε απροσδόκητα στη γραμμή %line.

en: Save translations
el: Αποθήκευση μεταφράσεων

en: Target
el: Στόχος

en: Time ago
el: Πριν από

en: Create @name
el: Δημιουργία @name

en: Effect
el: Εφέ

en: Activities
el: Δραστηριότητες

en: The language the content is in.
el: Η γλώσσα του περιεχομένου

en: Original text
el: Πρωτότυπο κείμενο

en: Patterns
el: Πρότυπα

en: Entity type
el: Τύπος οντότητας

en: User roles
el: Ρόλοι χρηστών

en: Debug mode
el: Λειτουργία αποσφαλμάτωσης

en: User account
el: Λογαριασμός χρήστη

en: More link path
el: Διαδρομή συνδέσμου περισσοτέρων

en: original
el: πρωτότυπο

en: Button text
el: Κείμενο κουμπιού

en: Title only
el: Μόνο τίτλο

en: Not defined
el: Δεν ορίστηκε

en: Validator
el: Ελεγκτής εγκυρότητας

en: Debugging
el: Αποσφαλμάτωση

en: Inherit
el: Κληρονομικότητα

en: Mime type
el: Τύπος MIME

en: 1 month | @count months
el[0]: 1 μήνας
el[1]: @count μήνες

en: Display format
el: Εμφάνιση τύπου αποθήκευσης

en: The date the node was last updated.
el: Η ημερομηνία που ενημερώθηκε ο κόμβος.

en: Category ID
el: ID Κατηγορίας

en: Drupal core
el: Πυρήνας του Drupal

en: Invalid display id @display
el: Λανθασμένο id εμφάνισης @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
el: Σφάλμα: ο χειριστής για το @table > @field δεν υπάρχει!

en: Display type
el: Τύπος εμφάνισης

en: No content available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη ύλη.

en: The cache has been cleared.
el: Τα δεδομένα λανθάνουσας μνήμης έχουν διαγραφεί.

en: Run cron
el: Εκτέλεση του cron

en: of
el: από

en: translate
el: μετάφραση

en: No link
el: Χωρίς σύνδεσμο

en: outdated
el: ετεροχρονισμένο

en: <strong>@language_name</strong> (source)
el: <strong>@language_name</strong> (πηγή)

en: add translation
el: προσθέστε μετάφραση

en: Translations of %title
el: Μεταφράσεις του %title

en: Row
el: Γραμμή

en: IP address
el: διεύθυνση IP

en: Starts with
el: Αρχίζει με

en: Secondary tabs
el: Δευτερεύουσες καρτέλες

en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Active rules
el: Ενεργοί κανόνες

en: Inactive rules
el: Ανενεργοί κανόνες

en: URL alias exists
el: Υπάρχει ψευδώνυμο URL

en: Bundle
el: Ομάδα

en: Decimal point
el: Υποδιαστολή

en: Permanent
el: Μόνιμο

en: Temporary
el: Προσωρινό

en: ends with
el: καταλήγει σε

en: Custom date format
el: Προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας

en: Book outline
el: Διάρθρωση βιβλίου

en: Revision information
el: Πληροφορίες αναθεώρησης

en: Root term
el: Ριζικός όρος

en: Is one of
el: Είναι ένα από

en: Comma
el: Κόμμα

en: Show All
el: Εμφάνιση Όλων

en: Frontpage
el: Αρχική σελίδα

en: Users who have created accounts on your site.
el: Οι χρήστες που έχουν δημιουργήσει λογαριασμούς στον ιστοτόπο σας.

en: Is empty (NULL)
el: Είναι κενό (NULL)

en: not empty
el: δεν είναι κενό

en: MIME type
el: MIME τύπος

en: Ends with
el: Τελειώνει σε

en: Upload date
el: Ημερομηνία αποστολής

en: Wildcard title
el: Τίτλος μπαλαντέρ

en: This will override any other link you have set.
el: Αυτό θα παρακάμψει κάθε άλλο σύνδεσμο που έχετε ορίσει.

en: Dashboard
el: Πίνακας εργαλείων

en: No role
el: Χωρίς ρόλο

en: The size of the file.
el: Το μέγεθος του αρχείου.

en: The MIME type of the file.
el: Ο τύπος MIME του αρχείου.

en: Menu link ID
el: ID συνδέσμου μενού

en: Menu links
el: Σύνδεσμοι των μενού

en: Link title
el: Τίτλος συνδέσμου

en: 1 character | @count characters
el[0]: 1 χαρακτήρας
el[1]: @count χαρακτήρες

en: Delete link
el: Σύνδεσμος διαγραφής

en: No strings found to translate.
el: Δεν βρέθηκαν φράσεις προς μετάφραση.

en: Page Text
el: Κείμενο σελίδας

en: Translation to %language
el: Μετάφραση σε %language

en: Translate Text
el: Μετάφραση κειμένου

en: Save translation
el: Αποθήκευση μετάφρασης

en: Enable sharing translations with server
el: Ενεργοποίηση διαμοιρασμού μεταφράσεων με διακομιστή

en: Address of localization server to use
el: Η διεύθυνση του διακομιστή μεταφράσεων που θα χρησιμοποιηθεί

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
el: Ο διακομιστής που εισάγατε δεν μπορεί να χειριστεί την έκδοση v2.0 της απομακρυσμένης καταχώρισης.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
el: Επιβεβαιώθηκε πως ο συγκεκριμένος διακομιστής μπορεί να χειριστεί απομακρυσμένες καταχωρίσεις φράσεων. Υποστηριζόμενες γλώσσες: %languages.

en: Your Localization Server API key
el: Το API κλειδί σας από τον διακομιστή μεταφράσεων

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
el: Αυτό είναι ένα μοναδικό κλειδί που θα επιτρέψει να στέλνετε μεταφράσεις στον διακομιστή μεταφράσεων. Για να λάβετε το API κλειδί πηγαίνετε σε !server-link.

en: Save string
el: Αποθήκευση φράσης

en: Translate strings
el: Μετάφραση φράσεων

en: Localization
el: Γλωσσική προσαρμογή

en: Edit string
el: Επεξεργασία φράσης

en: locale
el: προσαρμογή κατά τόπο

en: Per page
el: Ανά σελίδα

en: Per role
el: Ανά ρόλο

en: Per role per page
el: Ανά ρόλο ανά σελίδα

en: Per user
el: Ανά χρήστη

en: Per user per page
el: Ανά χρήστη ανά σελίδα

en: Has Avatar
el: Έχει άβαταρ

en: Capitalize first letter
el: Κεφαλαίο το πρώτο γράμμα

en: Custom text
el: Προσαρμοσμένο κείμενο

en: Sum
el: Άθροισμα

en: sorted by
el: ταξινομημένα ανά

en: Not Approved
el: Μη εγκεκριμένο

en: Remove group
el: Διαγραφή ομάδας

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερο από

en: Original file name
el: Αρχικό όνομα αρχείου

en: No fields available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πεδία.

en: PHP Evaluation
el: Επαλήθευση PHP

en: After saving new content
el: Μετά την αποθήκευση νέας ύλης

en: After deleting content
el: Μετά τη διαγραφή ύλης

en: Block a user
el: Αποκλεισμός χρήστη

en: Alias: @alias
el: Ψευδώνυμο: @alias

en: No alias
el: Χωρίς ψευδώνυμο

en: Source language
el: Γλώσσα προέλευσης

en: Numeric
el: Αριθμητικά

en: Custom URL
el: Προσαρμογή URL

en: Edit link
el: Σύνδεσμος επεξεργασίας

en: Submit button text
el: Κείμενο πλήκτρου υποβολής

en: Punctuation
el: Στίξη

en: Add comment link
el: Προσθέστε το σχόλιό συνδέσμου

en: Justify
el: Πλήρης στοίχιση

en: Broken handler @table.@field
el: Μη λειτουργικός χειριστής @table.@field

en: Skipping broken view @view
el: Παράκαμψη μη λειτουργικού view @view

en: Ajax callback for view loading.
el: Επιστροφή κλήσης ajax για φόρτωση view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
el: Δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές σε ένα κλειδωμένο view.

en: Create customized lists and queries from your database.
el: Δημιουργήστε προσαρμοσμένες λίστες και ερωτήματα στη βάση δεδομένων σας.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
el: Διεπαφή διαχείρισης για τα views. Χωρίς αυτή την μονάδα, δε θα μπορείτε να δημιουργήσετε ή να επεξεργαστείτε τα views σας.

en: Broken/missing handler
el: Ελαττωματικός/απών χειριστής

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
el: Ο χειριστής για αυτό το αντικείμενο είναι ελαττωματικός ή λείπει και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Εάν μία μονάδα παρείχε τον χειριστή και απενεργοποιήθηκε, η επανενεργοποίηση της μονάδας μπορεί να τον επαναφέρει. Διαφορετικά, μάλλον θα πρέπει να διαγράψετε αυτό το αντικείμενο.

en: Current date
el: Τρέχουσα ημερομηνία

en: Exclude from display
el: Εξαίρεση από την προβολή

en: Link path
el: Διαδρομή συνδέσμου

en: Prefix text
el: Κείμενο προθέματος

en: Suffix text
el: Κείμενο επιθέματος

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
el: p>Θα πρέπει να προσθέσετε κάποια επιπλέον πεδία σε αυτήν την εμφάνιση προτού χρησιμοποιήσετε αυτό το πεδίο. Τα πεδία αυτά μπορούν να σημειωθούν ως <em>Εξαιρούμενα εμφάνισης</em> αν το προτιμάτε. Πρέπει να σημειωθεί ότι λόγω της σειράς εμφάνισης, δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πεδία που έρχονται μετά από αυτό το πεδίο· αν χρειάζεστε ένα πεδίο που δεν υπάρχει εδώ, αναδιατάξετε τα πεδία σας.</p>

en: Strip HTML tags
el: Aφαίρεση HTML tags

en: Field can contain HTML
el: Το πεδίο μπορεί να περιέχει HTML

en: Simple separator
el: Απλός διαχωριστής

en: Display as link
el: Εμφάνιση ως σύνδεσμος

en: - Any -
el: - Οποιοδήποτε -

en: Is between
el: Είναι μεταξύ

en: between
el: ανάμεσα σε

en: Is not between
el: Δεν είναι μεταξύ

en: not between
el: όχι ανάμεσα σε

en: These queries were run during view rendering:
el: Κατά τη διάρκεια απόδοσης αυτής της προβολής έγιναν αυτά τα ερωτήματα:

en: This display has no path.
el: Αυτή η προβολή δεν έχει διαδρομή.

en: Query build time
el: Χρόνος δημιουργίας ερωτήματος

en: Query execute time
el: Χρόνος εκτέλεσης ερωτήματος

en: View render time
el: Χρόνος απόδοσης Προβολής

en: No query was run
el: Δεν εκτελέστηκε κανένα ερώτημα

en: Unable to preview due to validation errors.
el: Αδύνατη η προεπισκόπηση λόγω σφαλμάτων επαλήθευσης.

en: Break lock
el: Σπάσιμο κλειδώματος

en: Go to the real page for this display
el: Πηγαίνετε στην πραγματική σελίδα για αυτή την προβολή

en: Invalid
el: Μη έγκυρο

en: View analysis
el: Προβολή ανάλυσης

en: Rearrange @type
el: Αναδιάταξη @type

en: Broken field @id
el: Πεδίο σε ρήξη @id

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
el: Αυτό το view έχει μόνο την προεπιλεγμένη εμφάνιση και συνεπώς δεν θα εμφανιστεί πουθενά στον ιστότοπό σας· ίσως θέλετε να προσθέσετε μια εμφάνιση τύπου “σελίδα” ή “μπλοκ”.

en: Reduce duplicates
el: Μείωση διπλότυπων

en: Displays rows in a grid.
el: Εμφανίζει τις σειρές σε ένα πλέγμα.

en: Displays the default summary as a list.
el: Εμφάνιση της προκαθορισμένης περίληψης ως λίστα.

en: Generates an RSS feed from a view.
el: Παράγει μια ροή RSS από ένα view.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
el: Θα δοθεί πρόσβαση στους χρήστες που ανηκουν σε οποιονδήποτε από τους επιλεγμένους ρόλους.

en: The title of the aggregator item.
el: Ο τίτλος του αντικειμένου συλλέκτη.

en: The author of the original imported item.
el: Ο συντάκτης του αρχικού εισαγόμενου στοιχείου.

en: The actual content of the imported item.
el: Το πραγματικό περιεχόμενο του εισαγόμενου στοιχείου.

en: Feed ID
el: ID ροής

en: The unique ID of the aggregator feed.
el: Το μοναδικό ID της ροής συλλέκτη.

en: The title of the aggregator feed.
el: Ο τίτλος της ροής συλλέκτη.

en: The link to the source URL of the feed.
el: Ο σύνδεσμος του URL της πηγής της ροής.

en: The date the feed was last checked for new content.
el: Η ημερομηνία που έγινε ο τελευταίος έλεγχος της ροής για νέο περιεχόμενο.

en: The description of the aggregator feed.
el: Η περιγραφή της ροής συλλέκτη.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
el: Εμφάνιση του αντικειμένου συλλέκτη χρησιμοποιώντας τα δεδομένα από την αρχική πηγή.

en: The title of the comment.
el: Ο τίτλος του σχολίου.

en: Post date
el: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: Last comment time
el: Ώρα τελευταίου σχολίου

en: Date and time of when the last comment was posted.
el: Ημερομηνία και ώρα που το τελευταίο σχόλιο δημοσιοποιήθηκε

en: Last comment author
el: Συγγραφέας τελευταίου σχολίου

en: The name of the author of the last posted comment.
el: Το όνομα του συντάκτη του τελευταίου δημοσιευμένου σχολίου.

en: Comment count
el: Μετρητής σχολίων

en: The number of new comments on the node.
el: Ο αριθμός των νέων σχολίων στον κόμβο.

en: Comment status
el: Κατάσταση σχολίου

en: User posted or commented
el: Ο χρήστης δημοσίευσε ή σχολίασε

en: Display the comment as RSS.
el: Εμφάνιση του σχολίου ως RSS.

en: The title of the node.
el: Ο τίτλος του κόμβου.

en: The date the node was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύθηκε ο κόμβος.

en: Created year + month
el: Δημιουργήθηκε έτος + μήνα

en: Created year
el: Δημιουργήθηκε το έτος

en: Created month
el: Δημιουργήθηκε το μήνα

en: Updated month
el: Μήνας ανανέωσης

en: Updated day
el: Ημέρα ανανέωσης

en: Updated week
el: Εβδομάδα ανανέωσης

en: Has new content
el: Έχει νέο περιεχόμενο

en: Poll
el: Ψηφοφορία

en: Total views
el: Σύνολο προβολών

en: The total number of times the node has been viewed.
el: Το σύνολο των φορών που έχει προβληθεί ένας κόμβος.

en: Views today
el: Εμφανίσεις σήμερα

en: The total number of times the node has been viewed today.
el: Το σύνολο των φορών που έχει προβληθεί σήμερα ένας κόμβος.

en: Most recent view
el: Πιο πρόσφατη προβολή

en: The most recent time the node has been viewed.
el: Η πιο πρόσφατη φορά που προβλήθηκε ο κόμβος.

en: Browser session ID of user that visited page.
el: Αναγνωριστικό συνόδου του προγράμματος πλοήγησης του χρήστη που επισκέφθηκε τη σελίδα.

en: Title of page visited.
el: Ο τίτλος της σελίδας για την οποία υπήρξε επίσκεψη.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
el: Εσωτερική διαδρομή της σελίδας για την οποία υπήρξε επίσκεψη (σχετική με τη ρίζα του Drupal).

en: Referrer URI.
el: Παραπέμφθηκε από

en: Hostname of user that visited the page.
el: Το όνομα υπολογιστή του χρήστη που επισκέφθηκε τη σελίδα.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
el: Χρόνος σε χιλιοστά δευτερολέπτου που έκανε να φορτωθεί η σελίδα.

en: Timestamp of when the page was visited.
el: Χρονική ετικέτα του πότε έγινε επίσκεψη της σελίδας.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
el: Οι όροι ταξινόμησης επισυνάπτονται σε κόμβους.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
el: Εμφάνιση όλων των όρων ταξινόμησης που σχετίζονται με έναν κόμβο από καθορισμένα λεξιλόγια.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
el: Ο γονικός όρος του όρου. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει διπλότυπες καταχωρήσεις αν χρησιμοποιείτε ένα λεξιλόγιο που επιτρέπει πολλαπλούς γονικού όρους.

en: The parent term of the term.
el: Ο γονικός όρος του όρου.

en: The user ID
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό του χρήστη

en: The user or author name.
el: Το όνομα του χρήστη ή του συγγραφέα.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
el: Διεύθυνση email ενός χρήστη. Αυτό το πεδίο κανονικά δεν εμφανίζεται στους χρήστες, γι αυτό να είστε προσεκτικοί όταν το χρησιμοποιείτε.

en: Roles that a user belongs to.
el: Ρόλοι στους οποίους ανήκει ένας χρήστης.

en: User ID from URL
el: Μοναδικό αναγνωριστικό χρήστη από τη διεύθυνση URL

en: User ID from logged in user
el: Μοναδικό αναγνωριστικό χρήστη από τον συνδεδεμένο χρήστη

en: Randomize the display order.
el: Τυχαιοποίησε την σειρά εμφάνισης.

en: Provide custom text or link.
el: Εισάγετε ένα προσαρμοσμένο κείμενο ή σύνδεσμο.

en: View result counter
el: Προβολή μετρητή αποτελεσμάτων

en: Displays the actual position of the view result
el: Εμφανίζει την πραγματική θέση του αποτελέσματος του view.

en: No user
el: Δεν υπάρχει χρήστης

en: Link this field to new comments
el: Συνδέστε αυτό το πεδίο για τα νέα σχόλια

en: contact
el: επικοινωνία

en: Select terms from vocabulary @voc
el: Επιλογή όρων απο το λεξιλόγιο @voc

en: Select terms
el: Επιλογή όρων

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
el[0]: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί ο όρος: @terms
el[1]: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθούν οι όροι: @terms

en: Is the logged in user
el: Είναι ο συνδεδεμένος χρήστης

en: Enter a comma separated list of user names.
el: Εισάγετε μια λίστα ονομάτων χρηστών διαχωρισμένα με κόμμα.

en: Restrict user based on role
el: Περιορισμός χρήστη βάσει ρόλου

en: Restrict to the selected roles
el: Περιορισμός στους επιλεγμένους ρόλους

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
el: Εάν δεν επιλεχθούν ρόλοι, θα επιτρέπονται χρήστες με οποιονδήποτε ρόλο.

en: Unrestricted
el: Χωρίς περιορισμό

en: No role(s) selected
el: Δεν επιλέχθηκε κανένας ρόλος

en: Multiple roles
el: Πολλαπλοί ρόλοι

en: You must select at least one role if type is "by role"
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον έναν ρόλο αν ό τύπος είνα "ανά ρόλο"

en: Use AJAX
el: Χρήση AJAX

en: Mini
el: Μικρό

en: Items per page
el: Είδη ανά σελίδα

en: Create more link
el: Δημιουργία συνδέσμου περισσοτέρων

en: The text to display for the more link.
el: Το κείμενο που εμφανίζεται για το σύνδεσμο περισσοτέρων.

en: Access restrictions
el: Περιορισμοί πρόσβασης

en: Access options
el: Επιλογές πρόσβασης

en: Caching options
el: Επιλογές λανθάνουσας μνήμης

en: Display even if view has no result
el: Προβολή ακόμα και αν το view δεν έχει αποτελέσματα.

en: Attachment settings
el: Ρυθμίσεις επισύναψης

en: Normal: @title
el: Κανονικά: @title

en: Tab: @title
el: Καρτέλα: @title

en: Menu tab
el: Καρτέλα πλοήγηγης

en: Already exists
el: Υπάρχει ήδη

en: Title is required for this menu type.
el: Ο τίτλος είναι υποχρεωτικός για αυτόν τον τύπο μενού.

en: This will appear in the RSS feed itself.
el: Αυτό θα εμφανιστεί στην ίδια τη ροή RSS.

en: New view
el: Νέο view

en: Changed view
el: Τροποποιημένο view

en: Live preview
el: Ζωντανή προεπισκόπηση

en: @current of @max
el: @current από @max

en: Parent link ID
el: ID γονικού συνδέσμου

en: Administration menu
el: Μενού διαχείρισης

en: - All -
el: - Όλα -

en: The maximum length of the field in characters.
el: Το μέγιστο μήκος του πεδίου σε χαρακτήρες.

en: Machine-readable name
el: Μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα

en: Update translations
el: Ενημέρωση μεταφράσεων

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το εγχειρίδιο ρύθμισης και προσαρμογής, <a href="@i18n">μονάδα Internationalization</a>.

en: Already added languages
el: Γλώσσες που έχουν ήδη προστεθεί

en: Array
el: Πίνακας

en: Edit language
el: Επεξεργασία γλώσσας

en: Link ID
el: ID συνδέσμου

en: Contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας

en: Select language
el: Επιλέξτε γλώσσα

en: Languages not yet added
el: Γλώσσες που δεν προστέθηκαν ακόμη

en: String not found.
el: Δεν βρέθηκαν φράσεις.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
el: Το υποβληθέν αλφαριθμητικό περιέχει μη επιτρεπόμενο κώδικα HTML: %string

en: The string has been saved.
el: Η φράση αποθηκεύτηκε.

en: The language selected for import is not supported.
el: Η γλώσσα που επιλέξατε για εισαγωγή δεν υποστηρίζεται.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename φαίνεται να έχει μια κεφαλίδα που λείπει ή είναι λανθασμένη.

en: Error importing interface translations
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή των μεταφράσεων διεπαφής

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
el: Υπήρξε προσπάθεια υποβολής αλφαριθμητικού μετάφρασης με μη επιτρεπόμενο κώδικα HTML: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
el: Εισήχθη το %file στην %locale: %number νέες φράσεις προστέθηκαν, %update ενημερώθηκαν και %delete αφαιρέθηκαν.

en: Ampersand
el: Σύμβολο "&"

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: Search form
el: Φόρμα αναζήτησης

en: Popular content
el: Δημοφιλές περιεχόμενο

en: Translation settings
el: Ρυθμίσεις μετάφρασης

en: Flag translations as outdated
el: Μαρκάρετε τις μεταφράσεις ως ετεροχρονισμένες

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
el: Αν κάνετε κάποια σημαντική αλλαγή που θα απαιτήσει αναθεώρηση των μεταφράσεων, μπορείτε να μαρκάρετε όλες τις μεταφράσεις σαν ετεροχρονισμένες. Αυτή η επιλογή δεν θα επηρεάσει με κανένα άλλο τρόπο τη δημοσίευσή σας (όπως ας πούμε αν είναι δημοσιευμένη ή όχι)

en: This translation needs to be updated
el: Η μετάφραση χρειάζεται να ενημερωθεί

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
el: Όταν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, η μετάφραση χρειάζεται να ενημερωθεί καθώς η δημοσίευση στην αρχική γλώσσα έχει αλλάξει. Απενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή όταν ενημερώσετε τη μετάφραση.

en: Content translation
el: Μετάφραση περιεχομένου

en: Disabled modules
el: Απενεργοποιημένες μονάδες

en: Disabled themes
el: Απενεργοποιημένες θεματικές παραλλαγές

en: Transliterate
el: Μετέγραψε

en: URL, as plain text
el: URL, σαν απλό κείμενο

en: Styles
el: Στυλ

en: Item ID
el: ID αντικειμένου

en: Text format
el: Μορφότυπος κειμένου

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgid" δεν αναμενόταν στη γραμμή %line.

en: The name of the site.
el: Το όνομα του ιστοτόπου

en: Optional features
el: Προαιρετικά χαρακτηριστικά

en: Administrative title
el: Διαχειριστικός τίτλος

en: Title override
el: Παράκαμψη τίτλου

en: Style settings
el: Ρυθμίσεις στυλ

en: Region settings
el: Ρυθμίσεις περιοχής

en: XML sitemap
el: Χάρτης ιστοτόπου XML

en: XML sitemap engines
el: Μηχανές για το XML sitemap

en: Submit the sitemap to search engines.
el: Υποβολή του χάρτη στις μηχανές αναζήτησης.

en: Default priority
el: Προκαθορισμένη προτεραιότητα

en: XML sitemap user
el: Χρήστης XML χάρτη

en: Indexed
el: Ευρετηριοποιημένο

en: Taxonomy Term
el: Όρος ταξινόμησης

en: manage fields
el: διαχείριση πεδίων

en: %name must be a positive integer.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας θετικός ακέραιος.

en: %name must be a number.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας αριθμός.

en: (first item is 0)
el: (το πρώτο στοιχείο είναι 0)

en: Number of pages
el: Αριθμός σελίδων

en: Hello <strong>@username</strong>
el: Γεια σας <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
el: Εμφάνιση των συντομεύσεων

en: Minimum sitemap lifetime
el: Ελάχιστος χρόνος ζωής χάρτη

en: No minimum
el: Χωρίς ελάχιστο

en: Number of links in each sitemap page
el: Αριθμός συνδέσμων σε κάθε σελίδα του χάρτη

en: Maximum number of sitemap links to process at once
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσμων χάρτη των οποίων θα γίνεται επεξεργασία κάθε φορά

en: If you have problems running cron or rebuilding the sitemap, you may want to lower this value.
el: Αν έχετε προβλήματα κατά την εκτέλεση του cron ή την επαναδημιουργία του χάρτη, δοκιμάστε να μειώσετε την τιμή αυτή.

en: Sitemap cache directory
el: Κατάλογος λανθάνουσας μνήμη του χάρτη

en: The sitemap page link count of @size will create more than 1,000 sitemap pages. Please increase the link count.
el: Ο μετρητής συνδέσμων σελίδας του χάρτη μεγέθους @size θα δημιουργήσει περισσότερες από 1.000 σελίδες χάρτη. Αυξήστε τον αριθμό των συνδέσμων.

en: Invalid base URL.
el: Μη έγκυρη βασική διεύθυνση URL.

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
el: Ο χάρτης σας είναι ενημερωμένος και δεν χρειάζεται να επαναδημιουργηθεί.

en: Rebuild sitemap
el: Επαναδημιουργία χάρτη

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
el: Η προτεραιότητα αυτής της διεύθυνσης URL σε σχέση με τις υπόλοιπες διευθύνσεις στον ιστοτόπο.

en: Default (@value)
el: Εξ' ορισμού (@value)

en: Rebuilding Sitemap
el: Επαναδημιουργία του χάρτη

en: Are you sure you want to delete the custom link for %loc?
el: Είστε σίγουροι για τη διαγραφή του προσαρμοσμένου συνδέσμου για το %loc;

en: The custom link for %loc has been deleted.
el: Ο προσαρμοσμένος σύνδεσμος για το %loc διαγράφηκε.

en: XML sitemap custom
el: Προσαρμοσμένος χάρτης XML

en: Adds user configurable links to the sitemap.
el: Προσθήκη προσαρμοσμένων από το χρήστη συνδέσμων στο χάρτη.

en: Submit the sitemap to the following engines
el: Αποστολή του χάρτη στις παρακάτω μηχανές αναζήτησης

en: Do not submit more often than every
el: Να μη γίνεται αποστολή πιο συχνά από

en: Only submit if the sitemap has been updated since the last submission.
el: Να γίνεται αποστολή του χάρτη μόνο αν έχει ενημερωθεί από τη στιγμή της τελευταίας αποστολής.

en: Custom submission URLs
el: Προσαρμοσμένες διευθύνσεις URL αποστολής

en: Submitted the sitemap to %url and received response @code.
el: Υποβλήθηκε ο χάρτης στο %url και λήφθηκε η απάντηση @code.

en: Search Engines
el: Μηχανές αναζήτησης

en: XML sitemap menu
el: Μενού XML χάρτη

en: Adds menu item links to the sitemap.
el: Προσθέτει τους συνδέσμους για τα αντικείμενα των μενού στο χάρτη.

en: Status messages
el: Μηνύματα κατάστασης

en: Automatic (recommended)
el: Αυτόματο (προτείνεται)

en: (highest)
el: (υψηλότερη)

en: (normal)
el: (κανονική)

en: (lowest)
el: (χαμηλότερη)

en: XML sitemap internationalization
el: Διεθνοποίηση του χάρτη XML

en: Include a stylesheet in the sitemaps for humans.
el: Συμπερίληψη ενός αρχείου στυλ στους χάρτες για την ανάγνωση από ανθρώπους.

en: A rebuild is not necessary. If you are just wanting to regenerate the XML sitemap files, you can <a href="@link-cron">run cron manually</a>.
el: Η επαναδημιουργία δεν είναι απαραίτητη. Αν επιθυμείτε να επαναδημιουργήσετε τα αρχεία του XML χάρτη, <a href="@link-cron">εκτελέστε το cron χειροκίνητα</a>.

en: Save and restore any custom inclusion and priority links.
el: Αποθήκευση και επαναφορά τυχόν προσαρμοσμένων συνδέσμων συμπερίληψης και προτεραιότητας.

en: Enables multilingual XML sitemaps.
el: Ενεργοποιεί την διεθνοποίηση των XML χαρτών.

en: Gallery page
el: Σελίδα γκαλερί

en: Check for updates of disabled modules and themes
el: Έλεγχος για ενημερώσεις απενεργοποιημένων μονάδων και θεματικών παραλλαγών.

en: Content statistics
el: Στατιστικά περιεχομένου

en: @argument title
el: @argument τίτλος

en: @argument input
el: @argument εισαγωγή

en: Count the number 0 as empty
el: Μέτρηση του αριθμού 0 ως άδειο

en: Hide if empty
el: Απόκρυψη αν είναι άδειο

en: Starting value
el: Αρχική τιμή

en: Does not start with
el: Δεν αρχίζει με

en: Does not end with
el: Δεν τελειώνει με

en: The view %name has been saved.
el: Το view %name έχει αποθηκευτεί.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
el: Email του χρήστη που υπέβαλε το σχόλιο. Θα είναι κενό αν ο συντάκτης είναι εγγεγραμμένος χρήστης.

en: The name of the role.
el: Το όνομα του ρόλου.

en: Hide empty fields
el: Απόκρυψη κενών πεδίων

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Monthly archive
el: Μηνιαίο αρχείο

en: Length is shorter than
el: Το μήκος είναι μικρότερο από

en: shorter than
el: μικρότερο από

en: Length is longer than
el: Το μήκος είναι μεγαλύτερο από

en: longer than
el: μεγαλύτερο από

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
el: Θέλετε σίγουρα να μεταγράψετε τα υπάρχοντα ονόματα αρχείων;

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
el: Δεν μπόρεσαν να μετατραπούν όλα τα ονόματα αρχείων. Για τα παρακάτω αρχεία δεν υπήρξε πρόσβαση και αγνοήθηκαν:

en: @filenames have been successfully transliterated.
el: @filenames μεταγράφηκαν με επιτυχία.

en: 1 file name | @count file names
el[0]: 1 όνομα αρχείου
el[1]: @count ονόματα αρχείων

en: Lowercase transliterated file names.
el: Ονόματα αρχείων μετεγραμένα σε πεζά.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
el: Μετατροπή υπαρχόντων ονομάτων αρχείων σε US-ASCII.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
el: Το Transliteration εγκαταστάθηκε. <a href="@transliteration-url">Επιδιόρθωση υπαρχόντων ονομάτων αρχείων</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
el: Μετατρέπει μη λατινικό κείμενο σε US-ASCII και αποστειρώνει τα ονόματα αρχείων.

en: Entities
el: Οντότητες

en: Not restricted
el: Χωρίς περιορισμό

en: The unique ID of the comment.
el: Το μοναδικό ID του σχολίου.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
el: H διεύθυνση IP του υπολογιστή από τον οποίο έγινε η δημοσίευση του σχολίου.

en: The name left by the comment author.
el: Το όνομα που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The email address left by the comment author.
el: Η διεύθυνση e-mail που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The home page URL left by the comment author.
el: Το URL της ιστοσελίδας που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The URL of the comment.
el: Το URL του σχολίου.

en: Edit URL
el: Επεξεργασία URL

en: The URL of the comment's edit page.
el: Το URL της σελίδας επεξεργασίας του σχολίου.

en: The date the comment was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύθηκε το σχόλιο.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
el: Ο γονέας του σχολίου, αν είναι ενεργοποιημένα το νήματα.

en: The node the comment was posted to.
el: Ο κόμβος στον οποίο έγινε η δημοσίευση του σχολίου.

en: The number of comments posted on a node.
el: Ο αριθμός των σχολίων που δημοσιεύονται σε έναν κόμβο.

en: New comment count
el: Μετρητής νέων σχολίων

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
el: Ο αριθμός των σχολίων που δημοσιεύτηκαν σε ένα κόμβο από την τελευταία φορά που αναγνώστηκε από τον χρήστη.

en: The type of the node.
el: Ο τύπος του κόμβου.

en: The language the node is written in.
el: Η γλώσσα στην οποία γράφτηκε ο κόμβος.

en: The URL of the node.
el: Η διεύθυνση URL του κόμβου.

en: The URL of the node's edit page.
el: Η διεύθυνση URL της σελίδας επεξεργασίας του κόμβου.

en: Date changed
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: The date the node was most recently updated.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία που ενημερώθηκε ο κόμβας.

en: The author of the node.
el: Ο συντάκτης του κόμβου.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
el: Ο αριθμός ψήφων που υποβλήθηκαν σε μια δημοσκόπηση κόμβου.

en: Poll winner
el: Νικητής ψηφοφορίας

en: The winning poll answer.
el: Η απάντηση νικητής της δημοσκόπησης.

en: Poll winner votes
el: Ψήφοι νικητή δημοσκόπησης

en: The number of votes received by the winning poll answer.
el: Ο αριθμός ψήφων που έλαβε η απάντηση νικητής.

en: Poll winner percent
el: Ποσοστό νικητή δημοσκόπησης

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
el: Το ποσοστό των ψήφων που έλαβε η νικήτρια απάντηση της δημοσκόπησης.

en: The length of time the poll node is set to run.
el: Ο χρόνος για τον οποίο η δημοσκόπηση του κόμβου θα είναι ανοικτή.

en: The number of visitors who have read the node.
el: Ο αριθμός των επισκεπτών που έχουν διαβάσει τον κόμβο.

en: The number of visitors who have read the node today.
el: Ο αριθμός των επισκεπτών που έχουν διαβάσει τον κόμβο σήμερα.

en: Last view
el: Τελευταία προβολή

en: The date on which a visitor last read the node.
el: Η ημερομηνία που ένας επισκέπτης διάβασε τον κόμβο τελευταία.

en: The slogan of the site.
el: Το σύνθημα του ιστοτόπου.

en: The administrative email address for the site.
el: Η διεύθυνση e-mail της διαχείρισης του ιστοτόπου.

en: The URL of the site's front page.
el: Η διεύθυνση URL της αρχικής σελίδας του ιστοτόπου.

en: Login page
el: Σελίδα εισόδου

en: The URL of the site's login page.
el: Η διεύθυνση URL της σελίδας σύνδεσης χρήστη, του ιστοτόπου.

en: The unique ID of the uploaded file.
el: Το μοναδικό ID του απεσταλμένου αρχείου.

en: The name of the file on disk.
el: Το όνομα του αρχείου στο δίσκο.

en: The size of the file, in kilobytes.
el: Το μέγεθος του αρχείου σε kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
el: Η διεύθυνση URL με την οποία είναι προσβάσιμο το αρχείο από τον ιστό.

en: The date the file was most recently changed.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία αλλαγής του αρχείου.

en: The user who originally uploaded the file.
el: Ο χρήστης που αρχικά έστειλε το αρχείο.

en: The unique ID of the taxonomy term.
el: Το μοναδικό ID του όρου ταξινόμησης.

en: The name of the taxonomy term.
el: Το όνομα του όρου ταξινόμησης.

en: The optional description of the taxonomy term.
el: Η προαιρετική περιγραφή του όρου ταξινόμησης.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
el: Ο αριθμός των κόμβων που έχουν σημανθεί με αυτό τον όρο ταξινόμησης.

en: The URL of the taxonomy term.
el: Το URL του όρου ταξινόμησης.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
el: To λεξιλόγιο στο οποίο ανήκει ο όρος.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
el: Ο γονικός όρος ενός όρου ταξινόμησης, αν υπάρχει τέτοιος.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
el: Το μοναδικό ID του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
el: Το όνομα του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
el: Η προαιρετική περιγραφή του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: Term count
el: Σύνολο όρων

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
el: Ο αριθμός των όρων που ανήκουν στο λεξιλόγιο ταξινόμησης.

en: The unique ID of the user account.
el: Το μοναδικό ID του λογαριασμού χρήστη.

en: The login name of the user account.
el: Το όνομα σύνδεσης του λογαριασμού χρήστη.

en: The email address of the user account.
el: Η διεύθυνση e-mail του λογαριασμού χρήστη.

en: The URL of the account profile page.
el: Το URL της σελίδας προφίλ του λογαριασμού.

en: The url of the account edit page.
el: Το URL της σελίδας επεξεργασίας του λογαριασμού του χρήστη.

en: The date the user last logged in to the site.
el: Η ημερομηνία που ο χρήστης συνδέθηκε τελευταία στον ιστοτόπο.

en: The date the user account was created.
el: Ημερομηνία που δημιουργήθηκε ο χρήστης.

en: Changing these type settings will affect any items of this type that have either inclusion or priority set to default.
el: Η αλλαγή αυτών των ρυθμίσεων τύπων θα επηρεάσει τυχόν αντικείμενα αυτών των τύπων που έχουν είτε την συμπερίληψη είτε την προτεραιότητα ορισμένη στην προκαθορισμένη τιμή.

en: Purging links.
el: Εκκαθάριση των συνδέσμων.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
el: @count μη επιτρεπόμενες συμβολοσειρές HTML στο %file

en: All pages except those listed
el: Να εμφανίζεται σε κάθε σελίδα εκτός από τις παρακάτω.

en: Only the listed pages
el: Να εμφανίζεται μόνο στις παρακάτω σελίδες.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
el: Καθορίστε τις σελίδες χρησιμοποιώντας τη διαδρομή τους. Εισάγετε μία διαδρομή σε κάθε γραμμή. Ο χαρακτήρας '*' είναι μπαλαντέρ. Παραδείγματα διαδρομών είναι %blog για τη σελίδα των ιστολογίων και %blog-wildcard για κάθε προσωπικό ιστολόγιο. %front είναι η αρχική σελίδα.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
el: Στις σελίδες στις οποίες ο παρακάτω κώδικας PHP επιστρέφει τιμή <code>TRUE</code> (για προγραμματιστές PHP μόνο)

en: Pages or PHP code
el: Σελίδες ή κώδικας PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
el: Αν έχει επιλεχτεί η κατάσταση λειτουργίας PHP, εισάγετε τον κώδικα PHP μεταξύ των %php. Πρέπει να σημειωθεί ότι η εκτέλεση λανθασμένου κώδικα PHP μπορεί να θέσει εκτός λειτουργίας τον ιστοτόπο σας.

en: Text formats
el: Μορφότυποι κειμένου

en: Add new @node_type
el: Πρόσθεσε νέο @node_type

en: Image styles
el: Στυλ εικόνων

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
el: Η διαδρομή στην οποία παραπέμπει αυτό το στοιχείο μενού. Αυτή μπορεί να είναι μια εσωτερική διαδρομή του Drupal, όπως η %add-node, ή μια εξωτερική διεύθυνση URL, όπως η %drupal. Εισάγετε %front για παραπομπή στην αρχική σελίδα του ιστοτόπου.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
el: Ο μέγιστος αριθμός θυγατρικών στοιχείων του μενού είναι ορισμένος σε !maxdepth. Μερικές παραπομπές των γονικών μενού μπορεί να μην εμφανίζονται αν η επιλογή του ξεπερνάει αυτό το όριο.

en: manage display
el: διαχείριση εμφάνισης

en: <em>Edit @type</em> @title
el: <em>Επεξεργασία @type</em> @title

en: Revision log message
el: Μήνυμα καταγραφής αναθεωρήσεων

en: Full content
el: Πλήρες περιεχόμενο

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
el[0]: Πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον μία σωστή λέξη-κλειδί με 1 ή περισσότερους χαρακτήρες.
el[1]: Πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον μία σωστή λέξη-κλειδί με @count ή περισσότερους χαρακτήρες.

en: Searched %type for %keys.
el: Έγινε αναζήτηση στο %type για %keys.

en: Requires: !module-list
el: Εξαρτάται από: !module-list

en: Required by: !module-list
el: Απαιτείται από: !module-list

en: There is currently no content classified with this term.
el: Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει περιεχόμενο που να έχει ταξινομηθεί με αυτόν τον όρο.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
el: Ο κατάλογος %directory δεν υπάρχει ή δεν είναι εγγράψιμος.

en: Basic page
el: Βασική σελίδα

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
el: Χρησιμοποιήστε τις <em>βασικές σελίδες</em> για το στατικό σας περιεχόμενο, όπως μια σελίδα 'Σχετικά'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
el: Εισάγετε μία λίστα λέξεων, χωρισμένες με κόμματα, που περιγράφουν το περιεχόμενό σας.

en: Fixed width
el: Σταθερό πλάτος

en: Contact forms
el: Φόρμες επικοινωνίας

en: Entity ID
el: ID οντότητας

en: Image style
el: Στυλ εικόνας

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
el: Η ετικέτα για αυτή την περιοχή που θα προβάλλεται μόνο για το διαχειριστή.

en: Remove this display
el: Αφαίρεση αυτής της οθόνης

en: Operator to use on all groups
el: Τελεστής για χρήση σε όλες τις ομάδες

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
el: Είτε "ομάδα 0 -ΚΑΙ- ομάδα 1 -ΚΑΙ- ομάδα 2" ή "ομάδα 0 -Ή- ομάδα 1 -Ή- ομάδα 2" κ.τ.λ.

en: Remove group @group
el: Αφαίρεση ομάδας @group

en: Default group
el: Προκαθορισμένη ομάδα

en: Group @group
el: Ομάδα @group

en: Ungroupable filters
el: Μη ομαδοποιημένα φίλτρα

en: Include reset button
el: Να συμπεριληφθεί κουμπί επαναφοράς

en: Reset button label
el: Ετικέτα κουμπιού επαναφοράς

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
el[0]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενο, παραλείπονται @skip
el[1]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
el[0]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενο
el[1]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενα

en: All items, skip @skip
el: Όλα τα αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: All items
el: Όλα τα αντικείμενα

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
el[0]: @count αντικείμενο, παραλείπονται @skip
el[1]: @count αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: @count item | @count items
el[0]: @count αντικείμενο
el[1]: @count αντικείμενα

en: Group results together
el: Ομαδοποίηση των αποτελεσμάτων μαζί

en: Sort By
el: Ταξινόμηση κατά

en: Subdirectory where the sitemap data will be stored. This folder <strong>must not be shared</strong> with any other Drupal site or install using XML sitemap.
el: Υποκατάλογος όπου θα αποθηκεύονται τα δεδομένα χάρτη. Ο κατάλογος <strong>δε θα πρέπει να είναι κοινόχρηστος</strong> με οποιοδήποτε άλλο ιστοτόπο Drupal ή εγκατάστασης με χρήση του XML sitemap.

en: Select which link types you would like to rebuild
el: Επιλέξτε τους τύπους των συνδέσμων που επιθυμείτε να επαναδημιουργήσετε

en: If no link types are selected, the sitemap files will just be regenerated.
el: Αν δεν επιλεγούν τύποι συνδέσμων, τα αρχεία του χάρτη απλά θα επαναδημιουργηθούν.

en: Now processing %entity @last_id (@progress of @count).
el: Γίνεται επεξεργασία του %entity @last_id (@progress από @count).

en: @bundle XML sitemap settings
el: Ρυθμίσεις χάρτη XML για @bundle

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
el: Οι προκαθορισμένες ρυθμίσεις του χάρτη XML για το @bundle βρίσκονται <a href="@link-type">εδώ</a>.

en: Last modification date format
el: Μορφή ώρας τελευταίας τροποποίησης

en: Enable developer mode to expose additional settings.
el: Ενεργοποίηση κατάστασης προγραμματιστή για την εμφάνιση πρόσθετων ρυθμίσεων.

en: Enter one URL per line. The token [sitemap] will be replaced with the URL to your sitemap. For example: %example-before would become %example-after.
el: Εισάγετε μια διεύθυνση URL ανά γραμμή. Το σύμβολο αντικατάστασης [sitemap] θα αντικατασταθεί από τη διεύθυνση URL του χάρτη σας. Για παράδειγμα: Το %example-before θα γίνει %example-after.

en: Invalid URL %url.
el: Μη έγκυρη διεύθυνση URL %url.

en: Anonymous access to user profiles
el: Ανώνυμη πρόσβαση στα προφίλ χρηστών

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
el: Μέγιστος αριθμός ψευδώνυμων που θα δημιουργηθούν. Το 100 είναι η προτιμώμενη τιμή. Το @max είναι η μέγιστη δυνατή τιμή. Δείτε τη <a href="@pathauto-help">βοήθεια του Pathauto</a> για λεπτομέρειες.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
el: Τι θα πρέπει να κάνει το Pathauto όταν ενημερώνει υπάρχον αντικείμενο για το οποίο υπάρχει ήδη ψευδώνυμο;

en: Reduce strings to letters and numbers
el: Μείωση των αλφαριθμητικών σε γράμματα και αριθμούς

en: Choose aliases to delete
el: Επιλέξτε ψευδώνυμα για διαγραφή

en: All aliases
el: Όλα τα ψευδώνυμα

en: Notify of Path Changes
el: Ειδοποίηση για αλλαγές στις διαδρομές

en: Determines whether or not users are notified.
el: Καθορίζει αν οι χρήστες ενημερώνονται ή όχι.

en: Update preview
el: Ενημέρωση προεπισκόπησης

en: Is not empty (NOT NULL)
el: Δεν είναι κενό/ή (NOT NULL)

en: Attachment before
el: Συνημμένο πριν

en: Attachment after
el: Συνημμένο μετά

en: No tokens available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα σύμβολα (tokens) αντικατάστασης.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
el: Κάντε κλικ σε ένα token για να το εισάγετε στο τελευταίο ενεργό πεδίο.

en: Translation source node
el: Πηγαίος κόμβος για τη μετάφραση

en: List of the currently available tokens on this site
el: Λίστα των διαθέσιμων tokens σε αυτή τη σελίδα

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
el: Παρέχει μια διεπαφή χρήστη για το Token API και κάποια core tokens που λείπουν. (token = σύμβολο αντικατάστασης).

en: Insert this token into your form
el: Εισάγετε αυτό το σύμβολο (token) αντικατάστασης στην φόρμα σας

en: First click a text field to insert your tokens into.
el: Κάντε πρώτα κλικ σε ένα πεδίο κειμένου για να εισάγετε τα σύμβολα (tokens) αντικατάστασης σε αυτό.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
el: Χρησιμοποιήστε τα <em>άρθρα</em> για ευαίσθητο στο χρόνο περιεχόμενο όπως νέα, δελτία τύπου ή ιστολογήματα.

en: None (sitemap locked)
el: Κανένα (χάρτης κλειδωμένος)

en: No XML sitemaps available.
el: Δεν υπάρχουν XML χάρτες.

en: No sitemaps selected.
el: Δεν επιλέχθηκε χάρτης.

en: There are currently no XML sitemap contexts available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι XML χάρτες σε αυτό το γενικό πλαίσιο.

en: A sitemap with the same context already exists.
el: Υπάρχει ήδη χάρτης στο ίδιο γενικό πλαίσιο.

en: The sitemap has been saved.
el: Ο χάρτης αποθηκεύθηκε.

en: The sitemap has been deleted.
el: Ο χάρτης διαγράφηκε.

en: The minimum amount of time that will elapse before the sitemaps are regenerated. The sitemaps will also only be regenerated on cron if any links have been added, updated, or deleted.
el: Ο ελάχιστος χρόνος που θα περάσει προτού δημιουργηθούν πάλι οι χάρτες. Οι χάρτες θα επαναδημιουργούνται κατά την εκτέλεση του cron ή όταν τυχόν σύνδεσμοι προστεθούν, ενημερωθούν ή διαγραφούν.

en: Recommended value: %value.
el: Προτεινόμενη τιμή: %value.

en: When enabled, this will add formatting and tables with sorting to make it easier to view the XML sitemap data instead of viewing raw XML output. Search engines will ignore this.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένο, θα προστεθούν μορφοποίηση και πίνακες με ταξινόμηση για ευκολότερη ανάγνωση των δεδομένων του XML χάρτη αντί για απλή ανάγνωση ακατέργαστης εξόδου XML. Οι μηχανές αναζήτησης δε θα το λαμβάνουν υπόψη.

en: Prefetch URL aliases during sitemap generation.
el: Προθύστερη λήψη των ψευδώνυμων διευθύνσεων URL κατά τη δημιουργία του χάρτη.

en: If there are problems with rebuilding the sitemap, you may want to manually set this value. If you have more than @max links, an index with multiple sitemap pages will be generated. There is a maximum of @max sitemap pages.
el: Αν υπάρχουν προβλήματα κατά τη δημιουργία του χάρτη, ορίστε εσείς αυτή την τιμή. Αν έχετε περισσότερους από @max συνδέσμους, θα δημιουργηθεί ένα ευρετήριο με πολλαπλούς χάρτες. Υπάρχει ένας @max μέγιστος αριθμός σελίδων ανά χάρτη.

en: Default base URL
el: Εξ' ορισμού βασική διεύθυνση URL

en: This is the default base URL used for sitemaps and sitemap links.
el: Πρόκειται για την εξ' ορισμού βασική διεύθυνση URL για τους χάρτες και τους συνδέσμους του χάρτη.

en: @action @count XML sitemap. | @action @count XML sitemaps.
el[0]: @action @count XML χάρτης.
el[1]: @action @count XML χάρτες.

en: Regenerating Sitemap
el: Επαναδημιουργία του χάρτη

en: Now generating %sitemap-url.
el: Γίνεται επαναδημιουργία του %sitemap-url.

en: Now generating sitemap index %sitemap-url.
el: Γίνεται επαναδημιουργία του ευρετηρίου του χάρτη %sitemap-url.

en: Submit to search engines
el: Υποβολή στις μηχανές αναζήτησης

en: Current page
el: Τρέχουσα σελίδα

en: Site logo
el: Λογότυπο ιστοτόπου

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
el: Οι διαθέσιμες μεταβλητές είναι: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
el: Η αναδρομική μεταγραφή δεν υποστηρίζεται για τη βάση δεδομένων της συγκεκριμένης εγκατάστασης του Drupal. Αν πιστεύετε ότι αυτό πρέπει να διορθωθεί παρακαλώ <a href="@issues-url">καταχωρήστε ένα θέμα</a> στην ουρά θεμάτων (issue queue) του project.

en: Transliteration is not required.
el: Δεν απαιτείται μεταγραφή.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
el: Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν αρχεία που να περιέχουν μη-ASCII χαρακτήρες.

en: Transliterated file name
el: Μεταγραμμένο όνομα αρχείου

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
el: Η βάση δεδομένων αυτή τη στιγμή καταγράφει  @x_filenames που περιέχουν μη-ASCII χαρακτήρες.

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed. For example, off-site files will never be changed.
el: Ωστόσο αυτή η μέτρηση μπορεί να μην είναι ακριβής εφόσον κάποια αρχεία ίσως να μην χρειάζεται να μετονομαστούν. Για παράδειγμα αρχεία που βρίσκονται εκτός αυτού του site δεν θα αλλάξουν ποτέ.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
el: Σημείωση: ο πίνακας δείχνει μόνο τις πρώτες 10 εγγραφές.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
el: <strong>ΠΡΟΣΟΧΗ:</strong> αν έχετε εισάγει διαδρομές αρχείων ή εικόνων με το χέρι σε πεδία κειμένου (πχ WYSIWYG επεξεργαστές) η μετονομασία των αρχείων θα σπάσει αυτές τις αναφορές. Εφόσον δεν υπάρχει επί του παρόντος αυτοματοποιημένος τρόπος διόρθωσης των αναφορών προς αρχεία σε πεδία κειμένου είναι μια πολύ καλή ιδέα να φυλάξετε (backup) την βάση δεδομένων και τον φάκελο %files εκ των προτέρων. Τα modules με πρόσβαση στα αρχεία μέσω εσωτερικών ID του συστήματος δεν επηρεάζονται.

en: Transliterate file names during upload.
el: Μεταγραφή των ονομάτων των αρχείων κατά τη μεταφόρτωση.

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility.
el: Ενεργοποιήστε για να μετατρέπονται τα ονόματα των αρχείων σε US-ASCII σετ χαρακτήρων για cross-platform συμβατότητα.

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
el: Αυτή είναι μια συνιστώμενη ρύθμιση για την αποφυγή προβλημάτων με συστήματα που δεν κάνουν διαχωρισμό κεφαλαίων-μικρών (case-insensitive). Δεν έχει κανένα αποτέλεσμα αν η μεταγραφή είναι απενεργοποιημένη.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
el: Εξήγηση των πιο πρόσφατων αλλαγών που έγιναν στον κόμβο.

en: The title of the current page.
el: Ο τίτλος της τρέχουσας σελίδας.

en: The URL of the current page.
el: Το URL της τρέχουσας σελίδας.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
el: Ο αριθμός της τρέχουσας σελίδας όταν εμφανίζονται σελιδοποιημένες λίστες.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
el: Το %element-title χρησιμοποιεί τα ακόλουθα μη έγκυρα tokens: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
el: Ο πηγαίος κόμβος για την μετάφραση του τρέχοντα κόμβου.

en: Account cancellation URL
el: Το URL ακύρωσης του λογαριασμού

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
el: Η διεύθυνση URL της επιβεβαίωσης διαγραφής σελίδας του λογαριασμού χρήστη.

en: One-time login URL
el: URL σύνδεσης μιας χρήσης

en: The URL of the one-time login page for the user account.
el: Το URL μιας χρήσης για την σύνδεση του χρήστη.

en: Tokens related to menu links.
el: Σύμβολα αντικατάστασης που σχετίζονται με τους συνδέσμους των μενού.

en: The unique ID of the menu link.
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό του συνδέσμου του μενού.

en: The title of the menu link.
el: Ο τίτλος του συνδέσμου του μενού.

en: The URL of the menu link.
el: Η διεύθυνση URL του συνδέσμου του μενού.

en: The menu link's parent.
el: Ο σύνδεσμος του γονικού μενού.

en: Tokens related to the current page request.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με την αίτηση της τρέχουσας σελίδας.

en: Page number
el: Αριθμός σελίδας

en: The book page associated with the node.
el: Η σελίδα βιβλίου που σχετίζεται με τον κόμβο.

en: The menu link for this node.
el: Ο σύνδεσμος του μενού για αυτόν τον κόμβο.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
el: Μέγιστο μήκος κειμένου σε οποιοδήποτε συστατικό του ψευδώνυμου (πχ. [τίτλος]). Το 100 είναι η προτιμώμενη τιμή. Δείτε τη <a href="@pathauto-help">βοήθεια του Pathauto</a> για λεπτομέρειες.

en: The field %name is not a valid number.
el: Το πεδίο %name δεν είναι έγκυρος αριθμός.

en: The field %name cannot be greater than @max.
el: Το πεδίο %name δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
el: Το πεδίο %name δεν μπορεί να είναι μικρότερο από @min.

en: Bulk updating URL aliases
el: Μαζική ενημέρωση ψευδωνύμων URL

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
el[0]: Δημιουργήθηκε ένα ψευδώνυμο URL
el[1]: Δημιουργήθηκαν @count ψευδώνυμα URL

en: Taxonomy term paths
el: Διαδρομές όρων ταξινόμησης

en: Forum paths
el: Διαδρομές φόρουμ

en: User paths
el: Διαδρομές χρηστών

en: Blog paths
el: Διαδρομές ιστολογίων

en: Update URL alias
el: Ενημέρωση του ψευδώνυμου διεύθυνσης URL

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
el[0]: Ενημερώθηκε το ψευδώνυμο διεύθυνσης URL για 1 λογαριασμό.
el[1]: Ενημερώθηκαν τα ψευδώνυμα διευθύνσεων URL για @count λογαριασμούς.

en: Bulk update
el: Μαζική ενημέρωση

en: - Use default -
el: - Χρήση προεπιλογής -

en: Unknown content type
el: Άγνωστος τύπος περιεχομένου

en: Never (manually)
el: Ποτέ (χειροκίνητα)

en: No information
el: Δεν υπάρχουν πληροφορίες

en: Error opening socket @socket
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα της υποδοχής @socket

en: Recent log messages
el: Πρόσφατα μηνύματα ημερολογίου καταγραφής

en: Upload an image to go with this article.
el: Αποστολή μιας εικόνας που θα συνοδεύει το άρθρο.

en: View mode
el: Τρόπος προβολής

en: The menu link's root.
el: Ο σύνδεσμος του γονικού μενού.

en: Hash
el: Κατακερματισμός

en: Fixed value
el: Σταθερή τιμή

en: Asc
el: Αύξ

en: Access the views administration pages.
el: Πρόσβαση στις σελίδες διαχείρισης views.

en: Bypass access control when accessing views.
el: Παράκαμψη του ελέγχου πρόσβασης κατά την πρόσβαση στα views.

en: Add new view
el: Προσθήκη νέου view

en: HTML element
el: Στοιχείο HTML

en: Add default classes
el: Προσθήκη προκαθορισμένων κλάσεων

en: Use absolute path
el: Χρήση απόλυτης διαδρομής

en: Rel Text
el: Κείμενο rel

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Ένα μοναδικό όνομα αναγνώσιμο από τη μηχανή για αυτό το View. Πρέπει να περιέχει μόνο πεζά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: Weight for @display
el: Βάρος για @display

en: The unique ID of the aggregator item.
el: Το μοναδικό ID του αντικειμένου συλλέκτη.

en: The guid of the original imported item.
el: Το guid του αρχικού εισαγόμενου στοιχείου.

en: Date and time of when the comment was created.
el: Ημερομηνία και ώρα που το σχόλιο δημιουργήθηκε.

en: Date and time of when the comment was last updated.
el: Ημερομηνία και ώρα που το σχόλιο ενημερώθηκε για τελευταία φορά.

en: Last comment CID
el: CID τελευταίου σχολίου

en: Last Comment
el: Τελευταίο σχόλιο

en: The extension of the file.
el: Η επέκταση του αρχείου.

en: Group column
el: Ομάδα στήλης

en: Query options
el: Επιλογές ερωτήματος

en: The class to provide on each row.
el: Η κλάση που παρέχεται σε κάθε σειρά.

en: The class to provide on the list element itself.
el: Η κλάση που παρέχεται στο ίδιο το στοιχείο λίστας.

en: Tokens related to the current date and time.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με την τωρινή μέρα και ώρα.

en: The URL of the @entity.
el: Το URL του @entity.

en: The content type of the node.
el: Ο τύπος ύλης του κόμβου.

en: Tokens related to content types.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με τους τύπους ύλης.

en: The name of the content type.
el: Το όνομα του τύπου ύλης.

en: The unique machine-readable name of the content type.
el: Το μοναδικό όνομα-μηχανής του τύπου ύλης.

en: The optional description of the content type.
el: Η προαιρετική περιγραφή του τύπου ύλης.

en: The number of nodes belonging to the content type.
el: Ο αριθμός των κόμβων που ανήκουν στον τύπου ύλης.

en: The URL of the content type's edit page.
el: Το URL προς την σελίδα επεξεργασίας του τύπου ύλης.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
el: Το URL προς την σελίδα επεξεργασίας του όρου ταξινόμησης.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
el: Το μοναδικό όνομα μηχανής του λεξιλογίου.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
el: Το URL προς τη σελίδα επεξεργασίας του λεξιλογίου.

en: The picture of the user.
el: Η εικόνα του χρήστη.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
el: Το συγκεκριμένο όρισμα της τρέχουσας σελίδας (πχ. το 'arg:1' στη σελίδα 'node/1' επιστρέφει '1').

en: Tokens related to URLs.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με τα URLs.

en: Relative URL
el: Σχετικό URL

en: The relative URL.
el: Η σχετική διεύθυνση URL.

en: Absolute URL
el: Απόλυτο URL

en: The absolute URL.
el: Η απόλυτη διεύθυνση URL.

en: Tokens related to menus.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με τα μενού.

en: The unique machine-readable name of the menu.
el: Το μοναδικό όνομα μηχανής του μενού.

en: The optional description of the menu.
el: Η προαιρετική περιγραφή του μενού.

en: Menu link count
el: Το σύνολο των συνδέσμων του μενού.

en: The number of menu links belonging to the menu.
el: Ο αριθμός των συνδέσμων που ανήκουν στο μενού.

en: The URL of the menu's edit page.
el: Το URL προς τη σελίδα επεξεργασίας του μενού.

en: The menu of the menu link.
el: Το μενού του συνδέσμου.

en: The URL of the menu link's edit page.
el: Το URL προς τη σελίδα επεξεργασίας του συνδέσμου του μενού.

en: @category @type field.
el: πεδίο @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
el[0]: Το %element-title πρέπει να περιέχει τουλάχιστον ένα σύμβολο αντικατάστασης.
el[1]: Το %element-title πρέπει να περιέχει τουλάχιστον @count σύμβολα αντικατάστασης.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
el[0]: Το %element-title πρέπει να περιέχει το πολύ ένα σύμβολο αντικατάστασης.
el[1]: Το %element-title πρέπει να περιέχει το πολύ @count σύμβολα αντικατάστασης.

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
el: Επιτρέπει την κοινή και εξαρτώμενη από εκδόσεις χρήση εξωτερικών βιβλιοθηκών.

en: Are you sure you want to delete the XML sitemap?
el: Είστε σίγουροι για τη διαγραφή του XML χάρτη;

en: Are you sure you want to rebuild the XML sitemap?
el: Είστε σίγουροι για την επαναδημιουργία του XML χάρτη;

en: The sitemaps were not successfully regenerated.
el: Οι χάρτες δεν επαναδημιουργήθηκαν με επιτυχία.

en: The sitemap links were rebuilt.
el: Οι σύνδεσμοι του χάρτη επαναδημιουργήθηκαν με επιτυχία.

en: The sitemap links were not successfully rebuilt.
el: Οι σύνδεσμοι του χάρτη δεν επαναδημιουργήθηκαν με επιτυχία.

en: Delete custom link
el: Διαγραφή προσαρμοσμένου συνδέσμου

en: Language selection
el: Επιλογή γλώσσας

en: Underscore
el: Κάτω παύλα

en: Bypass views access control
el: Παράκαμψη του ελέγχου πρόσβασης στα views

en: No results behavior
el: Συμπεριφορά όταν δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: Edit @section
el: Επεξεργασία @section

en: Edit this view to add a display.
el: Επεξεργασία αυτού του view για προσθήκη νέας απεικόνισης.

en: Add view from template
el: Προσθήκη view από πρότυπο

en: View to insert
el: View που θα εισαχθεί

en: The view to insert into this area.
el: Το view που θα εισαχθεί σε αυτή την περιοχή.

en: Inherit contextual filters
el: Κληρονόμηση συναφών φίλτρων

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
el: Αν επιλεχθεί, αυτό το view θα λάβει τα ίδια συναφή φίλτρα με τον γονέα του.

en: Recursion detected in view @view display @display.
el: Εντοπίστηκε αναδρομή στο view @view απεικόνιση @display.

en: Exception value
el: Τιμή εξαίρεσης

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
el: Εάν ληφθεί αυτή η τιμή, το φίλτρο θα αγνοηθεί˙ π.χ., "όλες οι τιμές"

en: Provide title
el: Παροχή τίτλου

en: Override breadcrumb
el: Παράκαμψη breadcrumb

en: Provide breadcrumb
el: Παροχή breadcrumb

en: Action to take if filter value does not validate
el: Ενέργεια που πρέπει να γίνει αν η τιμή φίλτρου δεν επαληθεύεται

en: Display all results for the specified field
el: Παρουσίαση όλων των αποτελεσμάτων για το συγκεκριμένο πεδίο

en: Show "Page not found"
el: Εμφάνιση "Η σελίδα δεν βρέθηκε"

en: Number of records
el: Αριθμός εγγραφών

[ctx: Sort order]
en: Numerical
el: Αριθμητικό

en: Rewrite results
el: Επανεγγραφή αποτελεσμάτων

en: Replace spaces with dashes
el: Αντικατάσταση κενών με παύλες

en: External server URL
el: URL εξωτερικού διακομιστή

en: No results text
el: Κείμενο όταν δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: Enable to allow users to select multiple items.
el: Ενεργοποιήστε το ώστε να επιτρέπετε στους χρήστες να επιλέγουν πολλαπλά στοιχεία.

en: Enable to remember the last selection made by the user.
el: Ενεργοποιήστε το ώστε να θυμάται την τελευταία επιλογή που έγινε από τον χρήστη.

en: Provide description
el: Εισάγετε περιγραφή

en: Update "@title" choice (@number)
el: Ενημέρωση επιλογής "@title" (@number)

en: Auto preview
el: Αυτόματη προεπισκόπηση

en: Preview with contextual filters:
el: Προεπισκόπηση με συναφή φίλτρα:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
el: Διαχωρίστε τις τιμές των συναφών φίλτρων με ένα "/". Για παράδειγμα, %example.

en: Apply and continue
el: Εφαρμογή και συνέχεια

en: @current of @total
el: @current από @total

en: All displays (except overridden)
el: Όλες οι προβολές (εκτός αυτών που έχουν παρακαμφθεί)

en: All displays
el: Όλες οι εμφανίσεις

en: This @display_type (override)
el: Αυτό το @display_type (παράκαμψη)

en: Create new filter group
el: Δημιουργία νέας ομάδας φίλτρων

en: No filters have been added.
el: Δεν έχουν προστεθεί φίλτρα.

en: Drag to add filters.
el: Σύρετε για να προσθέσετε φίλτρα.

en: Add and configure @types
el: Προσθήκη και παραμετροποίηση @types

en: Configure @type: @item
el: Παραμετροποίηση @type: @item

en: Display | Displays
el[0]: Προβολή
el[1]: Προβολές

en: The node ID.
el: Μοναδικό αναγνωριστικό του κόμβου.

en: The content title.
el: Ο τίτλος του περιεχομένου.

en: The date the content was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύτηκε το περιεχόμενο.

en: User has a revision
el: Ο χρήστης έχει μία αναθεώρηση

en: Content revision is a history of changes to content.
el: Η αναθεώρηση περιεχομένου είναι ένα ιστορικό των αλλαγών στο περιεχόμενο.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
el: Παραθέστε έναν απλό σύνδεσμο για τη διαγραφή της αναθεώρησης του περιεχομένου.

en: Content ID from URL
el: Μοναδικό αναγνωριστικό του περιεχομένου από το URL

en: Hide attachments in summary
el: Απόκρυψη συνημμένων στην περίληψη

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
el[0]: Σελιδομετρημένο, @count αντικείμενο, παραλείπονται @skip
el[1]: Σελιδομετρημένο, @count αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: @count item | Paged, @count items
el[0]: @count αντικείμενο
el[1]: Σελιδομετρημένο, @count αντικείμενα

en: Create a page
el: Δημιουργήστε μια σελίδα

en: Create a menu link
el: Δημιουργία συνδέσμου μενού

en: Include an RSS feed
el: Συμπερίληψη μιας ροής RSS

en: Feed path
el: Διαδρομή ροής

en: Feed row style
el: Στυλ γραμμής ροής

en: Create a block
el: Δημιουργία μπλοκ

en: of fields
el: από πεδία

en: of type
el: του τύπου

en: tagged with
el: με ετικέτα

en: Should links be displayed below each comment
el: Να παρουσιάζονται σύνδεσμοι κάτω από κάθε σχόλιο

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
el: με συνδέσμους (επιτρέπει τους χρήστες να απαντούν στο σχόλιο, κτλ.)

en: without links
el: χωρίς συνδέσμους

en: teasers
el: περιλήψεις

en: full posts
el: πλήρεις δημοσιεύσεις

en: titles
el: τίτλοι

en: titles (linked)
el: τίτλοι (με σύνδεσμο)

en: @group (historical data)
el: @group (ιστορικά δεδομένα)

en: The user roles associated with the user account.
el: Οι ρόλοι που συνδέονται με το λογαριασμό χρήστη.

en: Brief URL
el: Σύντομο URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
el: Το URL χωρίς το πρωτόκολλο επικοινωνίας και την τελευταία κάθετο.

en: Tokens related to arrays of strings.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με πίνακες συμβολοσειρών.

en: The first element of the array.
el: Το πρώτο στοιχείο του πίνακα.

en: The last element of the array.
el: Το τελευταίο στοιχείο του πίνακα.

en: The number of elements in the array.
el: Ο αριθμών των στοιχείων του πίνακα.

en: The array reversed.
el: Ο πίνακας ανεστραμμένος.

en: The array of keys of the array.
el: Ο πίνακας κλειδιών του πίνακα.

en: Imploded
el: Κλειστό

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
el: Οι τιμές του πίνακα συνενωμένες μεταξύ τους με ένα προσαρμοσμένο αλφαριθμητικό.

en: Delete translation
el: Διαγραφή μετάφρασης

en: Unsorted
el: Αταξινόμητα

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
el: Οι <a href="!url">ρυθμίσεις της μονάδας Redirect</a> επηρεάζουν το αν δημιουργείται ανακατεύθυνση κατά τη διαγραφή ενός ψευδώνυμου.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
el: Εξετάστε την εγκατάσταση της <a href="!url">μονάδας Redirect</a> για να δημιουργούνται ανακατευθύνσεις όταν αλλάζουν τα ψευδώνυμα.

en: Path module form elements
el: Στοιχεία φόρμας μονάδας Path

en: Right square bracket
el: Αριστερή τετράγωνη αγκύλη

en: Plus sign
el: Σύμβολο συν

en: Equal sign
el: Σύμβολο ίσον

en: Percent sign
el: Σύμβολο επί τοις εκατό

en: Dollar sign
el: Δολάριο

en: At sign
el: Σύμβολο @

en: Exclamation mark
el: Θαυμαστικό

en: Tilde
el: Περισπωμένη

en: Left parenthesis
el: Αριστερή παρένθεση

en: Use replacement tokens from the first row
el: Χρησιμοποιήστε σύμβολα (token) αντικατάστασης από την πρώτη γραμμή

en: Remove whitespace
el: Αφαίρεση κενού χαρακτήρα (whitespace)

en: This display is disabled.
el: Αυτή η εμφάνιση είναι απενεργοποιημένη.

en: Apply (all displays)
el: Εφαρμογή (όλες οι προβολές)

en: Apply (this display)
el: Εφαρμογή (αυτή η προβολή)

en: The date of the most recent new content on the feed.
el: Η ημερομηνία του πιο πρόσφατου νέου περιεχομένου στη ροή.

en: Appears in: @bundles.
el: Εμφανίζεται σε: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
el: Αυτό είναι ένα ψευδώνυμο του @group: @field.

en: @group (historical data): @field
el: @group (ιστορικά δεδομένα): @field

en: Relate all content tagged with a term.
el: Συσχετισμός όλου του περιεχομένου με έναν όρο.

en: Has taxonomy term ID
el: Έχει μοναδικό αναγνωριστικό όρου ταξινόμησης

en: Query Comment
el: Σχόλιο Ερωτήματος

en: When enabled, this will fetch all URL aliases at once instead of one at a time during sitemap generation. For medium or large sites, it is recommended to disable this feature as it uses a lot of memory.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένο, θα γίνει λήψη των ψευδώνυμων διευθύνσεων URL στη στιγμή αντί για κάθε φορά για το καθένα όποτε δημιουργείται ο χάρτης. Για μέσου ή μεγάλου μεγέθους ιστοτόπους, προτείνεται να απενεργοποιηθεί αυτό το χαρακτηριστικό καθώς χρησιμοποιεί αρκετή μνήμη.

en: A date in '@type' format. (%date)
el: Μία ημερομηνία στη μορφή '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
el: Ο ριζικός όρος του όρου ταξινόμησης.

en: File byte size
el: Μέγεθος αρχείου

en: The size of the file, in bytes.
el: Το μέγεθος του αρχείου σε bytes.

en: Query string value
el: Τιμή αλφαριθμητικού ερωτήματος

en: The value of a specific query string field of the current page.
el: Η τιμή του συγκεκριμένου πεδίου του αλφαριθμητικού ερωτήματος της τρέχουσας σελίδας.

en: A random number from 0 to @max.
el: Ένας τυχαίος αριθμός από το 0 έως το @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
el: Ένα τυχαίο hash. Οι πιθανοί αλγόρυθμοι hashing είναι: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
el: Γίνεται απόπειρα αντικατάστασης συμβόλου για τον τύπο συμβόλου %type χωρίς τα απαραίτητα δεδομένα

en: Rendered entity
el: Απεικονιζόμενη οντότητα

en: @type field.
el: πεδίο @type.

en: Also known as %labels.
el: Γνωστό και ως %labels.

en: No tokens available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα σύμβολα (tokens) αντικατάστασης

en: Token registry caches cleared.
el: Διαγράφηκαν οι λανθάνουσες μνήμες του μητρώου συμβόλων.

en: The path component of the URL.
el: Η διαδρομή του συστατικού της διεύθυνσης URL.

en: Unaliased URL
el: Διεύθυνση URL χωρίς ψευδώνυμο

en: The unaliased URL.
el: Η διεύθυνση URL στην απλή της μορφή (χωρίς το ψευδώνυμο).

en: The specific value of the array.
el: Η συγκεκριμένη τιμή του πίνακα.

en: Token registry
el: Μητρώο συμβόλων (tokens) αντικατάστασης

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
el: Η λίστα των διαθέσιμων συμβόλων (tokens) αντικατάστασης που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα e-mails παρέχεται παρακάτω.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
el: Τα παρακάτω σύμβολα αντικατάστασης ή τύποι συμβόλων δεν έχουν οριστεί ως πίνακες:

en: The following token types do not have any tokens defined:
el: Οι παρακάτω τύποι συμβόλων αντικατάστασης δεν έχουν ορίσει σύμβολα αντικατάστασης:

en: The following token types are not defined but have tokens:
el: Οι παρακάτω τύποι συμβόλων αντικατάστασης ορίζονται, αλλά έχουν σύμβολα αντικατάστασης:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
el: Το παρακάτω σύμβολο ή τύποι συμβόλων αντικατάστασης ορίζονται από πολλαπλές μονάδες:

en: Problems detected
el: Εντοπίστηκαν προβλήματα

en: Translations of %label
el: Μεταφράσεις του %label

en: This translation is published
el: Αυτή η μετάφραση είναι δημοσιευμένη

en: Translate any entity
el: Μετάφραση οποιασδήποτε οντότητας

en: Hide empty column
el: Απόκρυψη κενής στήλης

en: Whether the user is active or blocked.
el: Εάν ο χρήστης είναι ενεργός ή αποκλεισμένος.

en: Generate automatic URL alias
el: Δημιουργία αυτόματων ψευδώνυμων διευθύνσεων URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
el: Αποεπιλέξτε το για τη δημιουργία προσαρμοσμένων ψευδώνυμων παρακάτω.

en: Configure URL alias patterns.
el: Ορισμός των προτύπων ψευδώνυμων των διευθύνσεων URL.

en: View: @view - Display: @display
el: View: @view - Απεικόνιση: @display

en: Fields used in views
el: Πεδία που χρησιμοποιούνται σε views

en: Overview of fields used in all views.
el: Επισκόπηση των πεδίων που χρησιμοποιούνται σε όλα τα views.

en: Revert to default
el: Επαναφορά στο προκαθορισμένο

en: No fields have been used in views yet.
el: Δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πεδία στα views ακόμα.

en: Author uid
el: Uid συντάκτη

en: The user permissions.
el: Οι άδειες του χρήστη.

en: Use a pager
el: Χρήση ενός πλοηγού

en: It is not recommended to delete the only XML sitemap.
el: Δεν συνιστάται η διαγραφή του μοναδικού XML χάρτη.

en: Tokens related to views.
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης που σχετίζεται με τα views.

en: The human-readable name of the view.
el: Το ανθρωπίνως αναγνώσιμο όνομα του view.

en: The description of the view.
el: Η περιγραφή του view.

en: The machine-readable name of the view.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα του view.

en: The title of current display of the view.
el: Ο τίτλος της τρέχουσας απεικόνισης του view.

en: The URL of the view.
el: Η διεύθυνση URL του view.

en: -Select-
el: -Επιλέξτε-

en: Apostrophe
el: Απόστροφος

en: Date in the form of CCYYMMDD.
el: Ημερομηνία στη μορφή CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
el: Ημερομηνία στη μορφή YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
el: Ημερομηνία στη μορφή YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
el: Ημερομηνία στη μορφή ΜΜ (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
el: Ημερομηνία στη μορφή DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
el: Ημερομηνία στη μορφή WW (01 - 53).

en: Last comment uid
el: Uid τελευταίου σχολίου

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε HTML κώδικα σε αυτό το πεδίο. Τα παρακάτω σύμβολα (token) αντικατάστασης υποστηρίζονται:

en: Result summary
el: Περίληψη αποτελέσματος

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
el: Ένας πίνακας με όλους τους γονείς των όρων, αρχίζοντας από τη ρίζα.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
el: Ένας πίνακας με όλους τους συνδέσμους των γονικών μενού, αρχίζοντας με τη ρίζα.

en: Contextual Links
el: Συναφείς σύνδεσμοι

en: Display fields in a contextual links menu.
el: Εμφάνιση των πεδίων σε μενού συναφών συνδέσμων.

en: Enable translation
el: Ενεργοποίηση μετάφρασης
