Drupal 7 Multilingual Sites Book Demo Installation Profile (7.x-1.0-unstable3) - en to is translation catalogue (718 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: User interface
is: Notendaviðmót

en: Slideshow
is: Skyggnusýning

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: Pages
is: Síður

en: Save configuration
is: Vista stillingar

en: Reset to defaults
is: Endurstilla í sjálfgefin gildi

en: enable
is: virkja

en: context
is: samhengi

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: approve
is: samþykkja

en: E-mail
is: Netfang

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Totals
is: Samtals

en: Email address
is: Netfang

en: Item
is: Hlutur

en: content
is: innihald

en: Development
is: Þróun

en: Groups
is: Hópar

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Replies
is: Svör

en: Closed
is: Lokuð

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Read more
is: Lesa meira

en: more
is: meira

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: Access control
is: Aðgangsstýring

en: Article
is: Grein

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: footer
is: fótur

en: Comments
is: Ummæli

en: Priority
is: Forgangur

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: Last updated
is: Síðast uppfært

en: On
is: Virkjað

en: For
is: Fyrir

en: Tags
is: Efnisorð

en: Block title
is: Titill á blokk

en: Taxonomy
is: Flokkun

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Content types
is: Efnisgerðir

en: Home page
is: Heimasíða

en: Download
is: Hala niður

en: Version
is: Útgáfa

en: view
is: skoða

en: all
is: allt

en: File
is: Skrá

en: Login
is: Innskráning

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Links
is: Hlekkir

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Daily
is: Daglega

en: Weekly
is: Vikulega

en: None
is: Engin

en: Use count
is: Notkun

en: Display settings
is: Birtingastillingar

en: default
is: sjálfgefið

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Number
is: Númer

en: Message
is: Skilaboð

en: Block settings
is: Blokkastillingar

en: Comment form
is: Athugasemdaform

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Variable
is: Breyta

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Center
is: Miðja

en: Help text
is: Hjálpartexti

en: Hierarchy
is: Stigveldi

en: Multiple
is: Margir

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Parent
is: Foreldri

en: Parents
is: Foreldrar

en: Depth
is: Dýpt

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Export
is: Flytja út

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: General settings
is: Almennar stillingar

en: settings
is: stillingar

en: Back
is: Til baka

en: Node ID
is: Auðkenni nóðu

en: Field
is: Svæði

en: header
is: haus

en: Terms and Conditions
is: Skilmálar og skilyrði

en: Terms & Conditions
is: Skilmálar og skilyrði

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: username
is: notandanafn

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Font
is: Leturgerð

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Summary
is: Samantekt

en: Update
is: Uppfæra

en: Open
is: Opna

en: Top
is: Toppur

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Core
is: Kjarni

en: Album
is: Myndasafn

en: Add new
is: Bæta við

en: Views
is: Gagnasýn

en: Access
is: Aðgangur

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Length
is: Lengd

en: Format
is: Stílsnið

en: URL
is: vefslóð

en: Path
is: Slóð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Vocabularies
is: Flokkunarhugtök

en: Modules
is: Einingar

en: Manage
is: Stjórnun

en: Region
is: Svæði

en: Visible
is: Sýnilegt

en: Display
is: Sýna

en: Node type
is: Efnistegund

en: Menu
is: Valmynd

en: Advanced settings
is: Ítarlegar stillingar

en: results
is: niðurstöður

en: search
is: leita

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Event
is: Viðburður

en: Updated
is: Uppfært

en: Text
is: Texti

en: Theme
is: Þema

en: Layout
is: Útlit

en: style
is: stíll

en: Timestamp
is: Tímastimpill

en: Keywords
is: Lykilorð

en: Component
is: Íhlutur

en: Components
is: Íhlutir

en: ID
is: Kenni

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Attachment
is: Viðhengi

en: n/a
is: á ekki við

en: Picture
is: Mynd

en: Titles
is: Titlar

en: Paths
is: Slóðir

en: Mail
is: Póstur

en: Before
is: Fyrir

en: After
is: Eftir

en: Find content
is: Finna efni

en: Promoted
is: Upphafið

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Continue
is: Halda áfram

en: Configure
is: Stilla

en: Email
is: Netfang

en: Check
is: Athuga

en: Files
is: Skrár

en: status
is: staða

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: Contact
is: Tengiliður

en: Created
is: Stofnað

en: Node
is: Nóða

en: Number of columns
is: Fjöldi dálka

en: Data type
is: Gagnategund

en: Create
is: Stofna

en: Separator
is: Skilja

en: Exclude
is: Skilja eftir

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Are you sure you want to delete %title?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða %title?

en: No Title
is: Enginn titill

en: Open link in new window
is: Opna hlekk í nýjum glugga

en: term
is: flokkunarhugtak

en: Menu item
is: Valmyndahluti

en: The name of the menu.
is: Nafnið á valmyndinni.

en: Update options
is: Uppfærsluvalkostir

en: All
is: Allt

en: hours
is: klukkutímar

en: days
is: dagar

en: Active
is: Virkt

en: Year
is: Ár

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Add content
is: Bæta við efni

en: Page title
is: Titill síðu

en: CSS ID
is: CSS Kenni

en: Block
is: Blokk

en: CSS class
is: CSS klasi

en: Display links
is: Birta hlekki

en: Page
is: Síða

en: Three column 25/50/25
is: Þriggja dálka 25/50/25

en: Left side
is: Vinstri hlið

en: Middle column
is: Miðdálkur

en: Right side
is: Hægri hlið

en: Three column 25/50/25 stacked
is: Þriggja dálka staflað 25/50/25

en: Three column 33/34/33
is: Þriggja dálka 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
is: Þriggja dálka staflað 33/34/33

en: Two column
is: Tveggja dálka

en: Two column stacked
is: Tveggja dálka staflað

en: 1 hour | @count hours
is[0]: 1 klukkutími
is[1]: @count klukkutímar

en: 1 day | @count days
is[0]: 1 dagur
is[1]: @count dagar

en: User picture
is: Mynd af notanda

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Site name
is: Nafn vefs

en: Site slogan
is: Slagorð vefs

en: Not found
is: Fannst ekki

en: Module
is: Eining

en: Off
is: Af

en: Available updates
is: Uppfærslur í boði

en: Always
is: Alltaf

en: Never
is: Aldrei

en: Your changes have been saved.
is: Breytingarnar þínar hafa verið vistaðar.

en: Up to date
is: Uppfært

en: Update available
is: Uppfærsla fáanleg

en: Out of date
is: Útrunnið

en: Header
is: Haus

en: Left sidebar
is: Vinstri dálkur

en: Right sidebar
is: Hæri dálkur

en: Footer
is: Fótur

en: Inline
is: Innfellt

en: Selected
is: Valið

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Signature
is: Undirskrift

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Variable name
is: Nafn breytu

en: File name
is: Skráarnafn

en: File size
is: Skráarstærð

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Term
is: Hugtak

en: Last login
is: Síðasta innskráning

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Fields
is: Svæði

en: Contains
is: Inniheldur

en: Does not contain
is: Inniheldur ekki

en: Is less than
is: Er minna en

en: Is less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: Is equal to
is: Er jafnt

en: Is greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Is greater than
is: Er stærra en

en: Is not equal to
is: Er ekki jafnt

en: Average
is: Meðaltal

en: Overridden
is: Yfirritað

en: Conditions
is: Skilyrði

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Mode
is: Hamur

en: Warning
is: Viðvörun

en: Items
is: Hlutir

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: %time ago
is: %time síðan

en: Nodes
is: Nóður

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Sort order
is: Röðun

en: Up
is: Upp

en: Width
is: Breidd

en: Medium
is: Miðlungs

en: Sortable
is: Raðanlegt

en: Caching
is: Flýtiminni

en: Month
is: Mánuður

en: Load
is: Hlaða

en: System
is: Kerfi

en: Current
is: Núverandi

en: State
is: Fylki

en: Code
is: Kóði

en: Owner
is: Eigandi

en: OR
is: EÐA

en: Company
is: Fyrirtæki

en: General
is: Almennt

en: Day
is: Dagur

en: Table
is: Tafla

en: Now
is: Núna

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: Text color
is: Litur á texta

en: Basic
is: Einfalt

en: access content
is: aðgangur að innihaldi

en: Role
is: Hlutverk

en: Blog
is: Blogg

en: String
is: Strengur

en: Users
is: Notendur

en: Referrer
is: Tilvísandi

en: Both
is: Bæði

en: Last
is: Síðasta

en: Maximum length
is: Hámarkslengd

en: Save changes
is: Vista breytingar

en: Argument
is: Rök

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Clone
is: Klóna

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Descending
is: Lækkandi

en: Down
is: Niður

en: Wildcard
is: Algilt

en: Arguments
is: Rök

en: Filters
is: Síur

en: Optional
is: Valkvætt

en: Order
is: Pöntun

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Uncategorized
is: Óflokkað

en: Position
is: Staðsetning

en: IP Address
is: IP vistfang

en: Basic settings
is: Grunnstillingar

en: Term description
is: Hugtakalýsing

en: fields
is: svæði

en: Save settings
is: Vista stillingar

en: reply
is: svara

en: Original
is: Upprunalegt

en: Defaults
is: Sjálfgildi

en: City
is: Borg

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Updated date
is: Dags. uppfært

en: Default language
is: Sjálfgefið tungumál

en: Rules
is: Reglur

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: Hidden
is: Falið

en: Approved
is: Samþykkt

en: Undefined
is: Óskilgreint

en: seconds
is: sekúndur

en: Show
is: Sýna

en: English
is: Enska

en: Week of @date
is: Vikan @date

en: 1 item | @count items
is[0]: 1 færsla
is[1]: @count færslur

en: Clear
is: Hreinsa

en: menu
is: valmynd

en: Date/Time
is: Dagsetning/Tími

en: Select a date
is: Veldu dag

en: Search results
is: Leitarniðurstöður

en: Your search yielded no results
is: Leitin skilaði engum niðurstöðum

en: Front page
is: Forsíða

en: Display name
is: Birta nafn

en: Languages
is: Tungumál

en: Publishing options
is: Útgáfustillingar

en: First
is: Fyrsta

en: Configure block
is: Stilla blokk

en: Period
is: Punktur

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: Second
is: Sekúnda

en: Text field
is: Textareitur

en: Long
is: Langt

en: Short
is: Stutt

en: Alignment
is: Jöfnun

en: author
is: höfundur

en: AND
is: OG

en: None.
is: Ekkert.

en: Empty
is: Tóm

en: logged in user
is: innskráður notandi

en: Log out
is: Útskrá

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: People
is: Notendur

en: warning
is: viðvörun

en: Site information
is: Upplýsingar vefs

en: Blocked
is: Óvirkur

en: or
is: eða

en: open
is: opna

en: Convert
is: Umbreyta

en: Style
is: Stíll

en: revert
is: bakfæra

en: Revision
is: Útgáfa

en: Website
is: Vefsíða

en: Permissions
is: Réttindi

en: All tags
is: Öll tög

en: Product
is: Vara

en: Date created
is: Dags stofnað

en: Not published
is: Ekki birt

en: Menu settings
is: Valmyndastillingar

en: Attach
is: Hengja við

en: Unformatted
is: Ósniðið

en: RSS Feed
is: RSS veita

en: New comments
is: Ný ummæli

en: New
is: Nýtt

en: Relationships
is: Tengsl

en: Relationship
is: Tengsl

en: relationships
is: tengsl

en: Sort criteria
is: Röðunarskilyrði

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Loading...
is: Hleð...

en: !name field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út !name reitinn.

en: Comment settings
is: Stillingar ummæla

en: News
is: Fréttir

en: Tabs
is: Flipar

en: disable
is: afvirkja

en: Storage
is: Geymsla

en: date
is: dagsetning

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Timezone
is: Tímabelti

en: Slogan
is: Slagorð

en: Apply
is: Virkja

en: Examples
is: Dæmi

en: Enter the terms you wish to search for.
is: Skrifaðu þau skilyrði sem þú vilt leita eftir.

en: Bold
is: Feitletrað

en: Information
is: Upplýsingar

en: PHP Code
is: PHP kóði

en: Multilingual system
is: Fjölmálakerfi

en: Translated
is: Þýtt

en: Translation
is: Þýðing

en: Blocks
is: Blokkir

en: Menus
is: Valmyndir

en: @min and @max
is: @min og @max

en: Third
is: Þriðja

en: Fourth
is: Fjórða

en: Fifth
is: Fimmta

en: 1 minute
is: 1 mínúta

en: Permission
is: Réttindi

en: Grid
is: Grind

en: file system
is: skráarkerfi

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
is: Kerfisvalmynd geymir eingöngu kerfisslóðir, en birtir samheiti (alias) slóðar. %link_path hefur verið vistuð sem %normal_path

en: Image gallery
is: Myndasafn

en: Thread
is: Þráður

en: URL path settings
is: Stillingar URL slóða

en: Uppercase
is: Hástafa

en: Automatic alias
is: Sjálfvirkt samnefni

en: Language neutral
is: Tungumál hlutlaust

en: Loading
is: Hleð

en: Rearrange
is: Endurraða

en: 1 user | @count users
is[0]: 1 notandi
is[1]: @count notendur

en: ok
is: Í lagi

en: empty
is: tómt

en: All types
is: Allar gerðir

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Attach to
is: Hengja við

en: by @user
is: eftir @user

en: Context
is: Samhengi

en: General form
is: Almennt form

en: Attached files
is: Viðhengdar skrár

en: Add comment
is: Bæta við ummælum

en: Identifier
is: Aðgreinir

en: Term description.
is: Hugtakalýsing.

en: List of related terms
is: Listi af tengdum hugtökum

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
is: Hugtök tengd hugtaki sem finnst núþegar, má vera undir-, hliðar- eða yfirflokkur.

en: The picture of a user.
is: Mynd af notanda.

en: All the terms in a vocabulary.
is: Öll hugtök í orðaforðalista.

en: Close window
is: Loka glugga

en: 1 year | @count years
is[0]: 1 ár
is[1]: @count ár

en: 1 week | @count weeks
is[0]: 1 vika
is[1]: @count vikur

en: 1 min | @count min
is[0]: 1 mín
is[1]: @count mín

en: 1 sec | @count sec
is[0]: 1 sek
is[1]: @count sek

en: No title
is: Enginn titill

en: Module name
is: Einingarnafn

en: More link
is: Tengill á meira

en: contains
is: inniheldur

en: No name
is: Ekkert nafn

en: Field settings
is: Svæðastillingar

en: Default order
is: Sjálfgefin röð

en: Ordered list
is: Raðaður listi

en: Unordered list
is: Óraðaður listi

en: About
is: Um

en: Case sensitive
is: Háð há/lágstöfum

en: Column
is: Dálkur

en: sort by @s
is: flokka eftir @s

en: and
is: og

en: Auto-reply
is: Sjálfvirk svörun

en: Add @type
is: Bæta við @type

en: Author's website
is: Vefsíða höfundar

en: field
is: svæði

en: clone
is: klóna

en: Week @week
is: Vika @week

en: Translate
is: Þýða

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
is: Ekki var hægt að flytja inn þýðinguna vegna þess að ekki var hægt að lesa skrána %filename .

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
is: þýðingar skráin %filename inniheldur villu: Búist var við "msgstr" en fannst ekki í línu %line.

en: Save translations
is: Vista þýðingar

en: Time ago
is: Síðan

en: Create @name
is: Stofna @name

en: Original text
is: Upprunalegur texti

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Rule
is: Regla

en: 1 month | @count months
is[0]: 1 mánuður
is[1]: @count mánuðir

en: Do not use a relationship
is: Ekki nota tengsl

en: Display type
is: Birta tegund

en: Run cron
is: Keyra cron

en: of
is: af

en: No link
is: Enginn tengill

en: Is not one of
is: Er ekki eitt af

en: IP address
is: IP vistfang

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Autocomplete
is: Sjálfvirk útfylling

en: Decimal point
is: Tugabrotsskil

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Revision information
is: Upplýsingar um útgáfur

en: Is one of
is: Er eitt af

en: Only the users with <strong>masquerade as admin</strong> permission, will be able to masquerade as the users who belong to the roles selected below. User #1 is automatically considered an administrator, regardless of roles.
is: Aðeins notendur með <strong>setja upp grímu sem kerfisstjóri</strong> aðgansstýringuna munu geta sett upp grímu sem notendur sem tilheyra hópunum hérna fyrir neðan. Litið er á notanda #1 sjálfkrafa sem kerfisstjóra, alveg sama hvaða hópi hann tilheyrir.

en: Masquerade as !user
is: Setja upp grímu sem !user

en: Masquerade
is: Setja upp grímu

en: masquerade
is: setja upp grímu

en: Masquerade autocomplete
is: Sjáfvirk útfylling grímuuppsetningar

en: Masquerade module allows administrators to masquerade as other users.
is: Grímuviðbótin leyfir kerfisstjórum að setja upp grímur sem aðrir notendur.

en: This module allows permitted users to masquerade as other users.
is: Þessi viðbót leyfir notendum að setja upp grímur sem aðrir notendur.

en: Comma
is: Komma

en: Semicolon
is: Semikomma

en: Ends with
is: Endar á

en: Masquerade as @testuser
is: Setja upp grímu sem @testuser

en: Wildcard title
is: Algildistitill

en: No role
is: Ekkert hlutverk

en: Delete link
is: Eyða tengli

en: Save string
is: Vista streng

en: Translate strings
is: Þýða strengi

en: Edit string
is: Breyta streng

en: Logged in user
is: Innskráður notandi

en: Not Approved
is: Hafnað

en: No fields available.
is: Engin svæði tiltæk.

en: Rule set
is: Reglusett

en: Bulk operations
is: Magnaðgerðir

en: - Choose an operation -
is: - Veldu aðgerð -

en: Alias: @alias
is: Samnefni: @alias

en: No alias
is: Ekkert samnefni

en: Edit link
is: Breyta tengli

en: Add comment link
is: Ummælahlekkur

en: Current date
is: Núverandi dagsetning

en: Invalid input
is: Ógildur innsláttur

en: Upper case
is: Hástafir

en: Lower case
is: Lágstafir

en: Capitalize each word
is: Byrja hvert orð með hástaf

en: What single character to use as a decimal point.
is: Hvaða staf á að nota sem tugabrotsskil.

en: What single character to use as the thousands separator.
is: Hvaða staf á að nota sem þúsundaskil.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
is: Texti til að setja fyrir framan tölustafinn, eins og tákn gjaldmiðils.

en: Display as link
is: Birta sem tengil

en: Invalid date format.
is: Ógilt dagsetningarsnið.

en: Is all of
is: Er allt af

en: Is none of
is: Er ekkert af

en: Is between
is: Er milli

en: between
is: milli

en: Is not between
is: Er ekki milli

en: not between
is: ekki milli

en: And
is: Og

en: Contains any word
is: Inniheldur hvaða orð sem er

en: has word
is: inniheldur orðið

en: Contains all words
is: Inniheldur öll orð

en: has all
is: hefur öll

en: begins
is: byrjar á

en: Invalid
is: Ógilt

en: Rearrange @type
is: Endurraða @type

en: Reduce duplicates
is: Fækka endurtekningum.

en: Displays rows one after another.
is: Birta raðir hverja á eftir annarri

en: The title of the comment.
is: Titill ummæla.

en: Language of the user
is: Tungumál notanda

en: Roles that a user belongs to.
is: Hlutverk sem notandi tilheyrir

en: contact
is: tengiliður

en: Dropdown
is: Fellivalslisti

en: Show hierarchy in dropdown
is: Sýna stigskiptingu í fellivalslista

en: To the user
is: Til notandans

en: Usernames
is: Notendanöfn

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
is[0]: Gat ekki fundið notanda: @users
is[1]: Gat ekki fundið notendur: @users

en: Unrestricted
is: Óhindrað

en: Use AJAX
is: Nota AJAX

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: Change theme
is: Breyta þemu

en: No menu
is: Engin valmynd

en: Normal: @title
is: Hefðbundið: @title

en: Tab: @title
is: Flipi: @title

en: Menu tab
is: Valmyndarflipi

en: Default menu tab
is: Sjálfgefinn valmyndaflipi

en: Already exists
is: Er þegar til staðar

en: RSS description
is: RSS lýsing

en: @current of @max
is: @current af @max

en: - All -
is: - Allt -

en: Already added languages
is: Þegar uppsett tungumál

en: Contact form
is: Samskiptaform

en: Execute PHP code
is: Keyra PHP kóða

en: Select language
is: Veldu tungumál

en: Languages not yet added
is: Tungumál sem ekki hefur verið bætt inn

en: String not found.
is: Strengur fannst ekki.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
is: Innsendi strengurinn inniheldur HTML sem ekki má nota: %string

en: The string has been saved.
is: Strengurinn hefur verið vistaður.

en: The language selected for import is not supported.
is: Tungumálið sem valið var til innflutnings er ekki stutt.

en: Search form
is: Leitarform

en: Popular content
is: Vinsælt efni

en: Date and time
is: Dag- og tímasetning

en: Content translation
is: Þýðing efnis

en: Hello world!
is: Halló heimur!

en: Text format
is: Textaforsnið

en: Greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: The name of the site.
is: Nafnið á vefnum.

en: CTools CSS Cache
is: CTools CSS flýtiminni

en: , and
is: , og

en: , or
is: , eða

en: In code
is: Í kóða

en: Import page
is: Flytja inn síðu

en: Hello <strong>@username</strong>
is: Hæ <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
is: Birta flýtilykla

en: <p>The masquerade module adds a link on a user's profile page that allows permitted users to masquerade as that user. Upon masquerading, a link to "switch back" to the original user will appear in the menu. While masquerading, the option to masquerade as another user will not appear. All masquerading transactions are logged, and $user->masquerading will be set; this could be displayed via theme.</p><p>In the masquerade settings a list of roles are presented; any checked role is considered an "administrator" and requires the second level "masquerade as admin" permission to masquerade as. User #1 is automatically considered an administrator, regardless of roles.</p>
is: <p>Grímuviðbótin (e. masquerade module) bætir við hlekk á prófílsíðu notenda sem leyfir völdum notendum að setja upp grímu sem sá notandi. Þegar gríman hefur verið sett upp mun hlekkur til að "taka niður grímuna" birtast í valmynd. Á meðan gríman er borin er ekki hægt að setja upp grímu sem annar notandi. Allar grímuaðgerðir eru skráðar í skrá (e. log) og $user->masquerading breytan verður sett. Þetta er hægt að birta í þemanu.</p><p>Í grímustillingunum er listi af hópum, litið er á alla hópa sem "kerfisstjóra" og þurfa þá einnig "setja upp grímu sem kerfisstjóri" aðgangsstýringuna til að hægt sé að gera það. Litið er á notanda #1 sjálfkrafa sem kerfisstjóra, sama hvaða hópi hann tilheyrir.</p>

en: Masquerade Block <em>Quick Switch</em> users
is: Grímublokk <em>hraðskiptingar</em> á milli notenda

en: Enter the usernames, separated by commas, of accounts to show as quick switch links in the Masquerade block.
is: Sláðu inn notendanöfnin, aðskilin með kommu, á þeim notendareikningum sem þú vilt láta birta í hraðskiptingablokkinni.

en: Masquerade settings
is: Grímustillingar

en: Enter the users this user is able to masquerade as
is: Sláðu inn þá notendur sem þessi notandi á að gera sett upp grímu fyrir.

en: You are already masquerading. Please <a href="@unswitch">switch back</a> to your account to masquerade as another user.
is: Þú ert nú þegar með grímu. Vinsamlegast <a href="@unswitch"> taktu niður grimuna</a> til að geta sett upp grímu sem annar notandi.

en: You cannot masquerade as yourself. Please choose a different user to masquerade as.
is: Þú getur ekki sett upp grímu sem þú sjálf(ur). Vinsamlegast veldu annan notanda til að setja upp grímu fyrir.

en: Enter the username to masquerade as.
is: Sláðu inn notendanafn til að setja upp grímu fyrir.

en: Hide if empty
is: Fela ef tómt

en: Does not start with
is: Byrjar ekki á

en: not_begins
is: endar_ekki

en: Set current language as default for new content.
is: Velja núverandi tungumál sem sjálfgefið fyrir nýtt efni.

en: SQL Query
is: SQL fyrirspurn

en: Not restricted
is: Ekki takmarkað

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
is: IP vistfang tölvunnar þar sem ummælin voru rituð.

en: Date changed
is: Dags breytt

en: The slogan of the site.
is: Slagorð vefsins.

en: The administrative email address for the site.
is: Stjórnunarlegt netfang vefsins.

en: The URL of the site's front page.
is: Vefslóðin á forsíðu.

en: Login page
is: Innskráningarsíða

en: The URL of the site's login page.
is: Slóðin á innskráningarsíðu vefsins.

en: Term count
is: Hugtakafjöldi

en: Is new
is: Er ný

en: <em>Edit @type</em> @title
is: <em>Breyta @type</em> @title

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
is: Sláðu inn lista af orðum sem lýsa innihaldinu aðskilin með kommu.

en: Machine Name
is: Tölvuvænt nafn

en: All items
is: Öll atriði

en: - Choose -
is: - Veldu -

en: Current page
is: Núverandi síða

en: Site logo
is: Nafnmerki vefs

en: Enter a comma separated list of user names that this user can masquerade as.
is: Sláðu inn lista, aðskilinn með kommum, af notendanöfnum sem þessi notandi getur sett upp grímu fyrir.

en: It is not possible to masquerade in off-line mode as !user does not have the %config-perm permission. Please <a href="@site-maintenance">set the site status</a> to "online" to masquerade as !user.
is: Það er ekki hægt að setja upp grímu í "off-line" stillingu þar sem !user hefur ekki %config-perm heimildir. Vinsamlegast <a href="@site-maintenance"> stilltu vefinn </a> á "online" til að geta notað grímu sem !user

en: It is not possible to masquerade in off-line mode as %user does not have the %config-perm permission. Please <a href="@site-maintenance">set the site status</a> to "online" to masquerade as %user.
is: Það er ekki hægt að setja upp grímu í "off-line" stillingu þar sem !user hefur ekki %config-perm heimildir. Vinsamlegast <a href="@site-maintenance"> stilltu vefinn </a> á "online" til að geta notað grímu sem %user

en: Custom content
is: Sértækt innihald

en: One-time login URL
is: Einskiptis innskráningarslóð

en: The URL of the one-time login page for the user account.
is: Vefslóð fyrir einskiptis innskráningarslóð notanda.

en: - Use default -
is: - Nota sjálfgefið -

en: Action set
is: Aðgerðaruna

en: Add a variable
is: Bæta við breytu

en: Upload an image to go with this article.
is: Hlaða upp mynd sem á að fylgja þessari grein.

en: Link 1
is: Hlekkur 1

en: Link 2
is: Hlekkur 2

en: Link 3
is: Hlekkur 3

en: Masquerade as user
is: Setja upp grímu sem notandi

en: Masquerade as another user.
is: Setja upp grímu sem annar notandi.

en: Masquerade as admin
is: Setja upp grímu sem kerfisstjóri

en: Masquerade as the site admin (UID 1).
is: Setja upp grímu sem aðalkerfisstjóri (UID 1).

en: Administer Masquerade
is: Stjórna grímuviðbótinni

en: Last Comment
is: Síðasta ummæli

[ctx: datetime]
en: Year
is: Ár

[ctx: datetime]
en: Month
is: Mánuður

[ctx: datetime]
en: Week
is: Vika

[ctx: datetime]
en: Day
is: Dagur

en: Display:
is: Birta:

[ctx: datetime]
en: Hour
is: Klukkustund

[ctx: datetime]
en: Minute
is: Mínúta

[ctx: datetime]
en: Second
is: Sekúnda

[ctx: ampm]
en: am
is: f.h.

[ctx: ampm]
en: pm
is: e.h.

[ctx: day_name]
en: Sunday
is: sunnudagur

[ctx: day_name]
en: Monday
is: mánudagur

[ctx: day_name]
en: Tuesday
is: þriðjudagur

[ctx: day_name]
en: Wednesday
is: miðvikudagur

[ctx: day_name]
en: Thursday
is: fimmtudagur

[ctx: day_name]
en: Friday
is: föstudagur

[ctx: day_name]
en: Saturday
is: laugardagur

en: Machine name:
is: Vélrænt nafn:

en: Display a summary
is: Birta samantekt

[ctx: Sort order]
en: Default sort
is: Sjálfgefin röð

[ctx: Sort order]
en: Date
is: Dagsetningaröð

[ctx: Sort order]
en: Numerical
is: Töluröð

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
is: Stafrófsröð

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
is: * Allar breytingar eru vistaðar tímabundið. Til að gera breytingar varanlegar ýttu þá á vista. Til að hundsa breytingar ýttu þá á hætta við.

en: Add and configure @types
is: Bæta við og setja upp @types

en: All status
is: Allar stöður

en: No tags
is: Engin tög

en: @group (historical data)
is: @group (söguleg gögn)

en: Plus sign
is: Plús tákn

en: Percent sign
is: Prósentutákn

en: Dollar sign
is: Dollaramerki

en: Less-than sign
is: Minna-en tákn

en: Greater-than sign
is: Stærra-en tákn

en: @group (historical data): @field
is: @group (söguleg gögn): @field

[ctx: datetime]
en: Date
is: Dagsetning

en: E.g., @date
is: Td., @date

en: -Select-
is: -velja-

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
is: Hvern mán, mið, fös

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
is: Hvern Þri, fim

en: every weekday
is: alla virka daga

en: monday wednesday friday
is: mánudag miðvikudag föstudag

en: tuesday thursday
is: þriðjudag fimmtudag

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
is: Dagur

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
is: Vikulega

en: to:
is: til:

en: Please choose a @part.
is: Vinsamlegast veldu @part.

en: Only has the 'authenticated user' role
is: Hefur aðeins 'auðkenndur notandi' hlutverkið
