Multipurpose Corporate Profile (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (70 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Image
id: Gambar

en: Help
id: Bantuan

en: Theme
id: Tema

en: All
id: Semua

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Features
id: Fitur

en: News
id: Berita

en: Photo
id: Foto

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Clients
id: Klien

en: Alerts
id: Peringatan

en: Main menu
id: Menu utama

en: Background image
id: Gambar latar

en: Secondary
id: Sekunder

en: Blog entry
id: Entri blog

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Typography
id: Tipografi

en: Column 3
id: Kolom 3

en: Column 4
id: Kolom 4

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Aside
id: di samping

en: Tertiary
id: Tersier

en: AT Subtheme Custom Page Layout
id: Susunan laman kustom AT Subtema

en: About us
id: Tentang kami

en: Team member
id: Anggota tim

en: Contact us
id: Kontak kami

en: News image
id: Gambar berita

en: The Multipurpose Corporate Theme
id: Tema Multipurpose Corporate

en: The Multipurpose Corporate Theme developed by ADCI  solutions.
id: Tema Multipurpose Corporate dikembangkan oleh ADCI  solutions.

en: The Multipurpose Corporate Profile
id: Profil Multipurpose Corporate

en: Created by ADCI Solutions.
id: Dibuat oleh ADCI Solutions.

en: Features blocks
id: Fitur blok

en: Features context
id: Fitur konteks

en: Features disqus
id: Fitur disqus

en: Blog image
id: Gambar blog

en: Clients image
id: Gambar klien

en: Main slider image
id: Gambar slider utama

en: Portfolio image
id: Gambar portofolio

en: Portfolio terms
id: Termin portofolio

en: Dignities
id: Kelebihan

en: Main slider
id: Slider utama

en: Secondary slider
id: Slider Kedua

en: Features general content
id: Fitur konten umum

en: Features gmap
id: Fitur gmap

en: Features image style
id: Gaya gambar fitur

en: Pricing Tables
id: Tabel Harga

en: Features menu
id: Menu fitur

en: Features owl carousel variables
id: Variabel fitur owl carousel

en: Features permissions
id: Izin fitur

en: Features test content
id: Tes konten fitur

en: Features text formats
id: Format teks fitur

en: Features variables
id: Variabel fitur

en: Features views
id: Lihat fitur
