Multipurpose Corporate Profile (7.x-1.2) - en to uk translation catalogue (45 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Pages
uk: Сторінки

en: Article
uk: Стаття

en: Tags
uk: Теґи

en: Image
uk: Зображення

en: Help
uk: Довідка

en: Theme
uk: Тема

en: All
uk: Все

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Blog
uk: Блоґ

en: Leaderboard
uk: Повний банер

en: Features
uk: Властивості

en: News
uk: Новини

en: Photo
uk: Фото

en: Webform
uk: Вебформа

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
uk: Створіть нову форму або опитувача. Результати заповнення й статистика будуть записані й передані для перегляду користувачам з відповідними правами доступу.

en: Main Content
uk: Основний вміст

en: Clients
uk: Клієнти

en: Alerts
uk: Увага!

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Background image
uk: Зображення тла

en: Secondary
uk: Вторинне

en: Blog entry
uk: Запис у блозі

en: Naked
uk: Чистий

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Sidebar first
uk: Перша бічна панель

en: Typography
uk: Типографіка

en: Column 3
uk: Колонка 3

en: Column 4
uk: Колонка 4

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
uk: <em>Головне</em> меню використовується на більшості сайтів для доступу до його основних розділів і найчастіше знаходиться у верхній навігаційній панелі.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
uk: Введіть слова розділені комою для опису вашого матеріалу.

en: Menu Bar
uk: Панель меню

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Sidebar second
uk: Друга бічна панель

en: Upload an image to go with this article.
uk: Відвантажити зображення до цієї статті.

en: Aside
uk: Ззовні

en: Tertiary
uk: Третинне

en: About us
uk: Про нас
