Multipurpose Corporate Profile (7.x-1.3) - en to hu translation catalogue (39 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Pages
hu: Oldalak

en: Article
hu: Cikk

en: Tags
hu: Címkék

en: Image
hu: Kép

en: Help
hu: Súgó

en: Theme
hu: Smink

en: All
hu: Mind

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Leaderboard
hu: Ranglista

en: Features
hu: Jellemzők

en: News
hu: Hírek

en: Photo
hu: Fénykép

en: Webform
hu: Űrlap

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
hu: Új kérdőív vagy űrlap készítése a felhasználóknak. A beküldések, illetve az azokból készített statisztikák csak a jogosult felhasználók számára lesznek elérhetőek.

en: Main Content
hu: Tartalom

en: Clients
hu: Ügyfelek

en: Alerts
hu: Riasztások

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Blog entry
hu: Blogbejegyzés

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Sidebar first
hu: Első oldalsáv

en: Typography
hu: Tipográfia

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
hu: A <em>Fő</em> menü célja jellemzően a webhely főbb egységeinek hivatkozása, általában a felső navigációs sávban.

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
hu: Vesszővel elválasztott szavak listája a tartalom jellemzésére.

en: Menu Bar
hu: Menüsor

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hu: A <em>cikk</em> típust az időhöz kötött tartalmakhoz érdemes használni. Például hírek, sajtóközlemények vagy blogbejegyzések.

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Sidebar second
hu: Második oldalsáv

en: Upload an image to go with this article.
hu: Kép feltöltése a cikkhez.

en: Tertiary
hu: Harmadlagos

en: About us
hu: Rólunk
