Multisite Search (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (21 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Save
fr: Enregistrer

en: The configuration options have been reset to their default values.
fr: Les options de configuration ont été réinitialisées à leurs valeurs par défaut.

en: Site name
fr: Nom du site

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: Other
fr: Autre

en: Site Name
fr: Nom du Site

en: Site URL
fr: URL du site

en: Database Name
fr: Nom de la base de données

en: Add Site
fr: Ajouter un site

en: Edit Site
fr: Modifier le site

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fr: Cherche l'un ou l'autre termes avec <strong>OR</strong> en majuscule. Par exemple : <strong>chats OR chiens</strong>.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractère ou plus.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Exclude unpublished nodes
fr: Exclure les nœuds non publiés

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fr: Votre recherche comporte trop d'opérateurs AND/OR. Seuls les @count premiers termes seront pris en compte dans cette recherche.
