Multistep Registration WhyWebs (7.x-1.31) - en to pt translation catalogue (14 entries)

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Show
pt: Mostrar

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
pt: O email %email já está registado. <a href="@password">Esqueceu-se da sua senha?</a>

en: The name %name is already taken.
pt: O nome %name já existe.

en: The e-mail address %email is already taken.
pt: O endereço de email %email já está tomado.

en: You must enter a username.
pt: Tem que introduzir um nome de utilizador.

en: The username cannot begin with a space.
pt: O nome de utilizador não se pode iniciar com um espaço.

en: The username cannot end with a space.
pt: O nome de utilizador não pode terminar com um espaço.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
pt: O nome de utilizador não pode conter espaços múltiplos seguidos.

en: The username contains an illegal character.
pt: O nome de utilizador contém um caracter não permitido.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
pt: O nome de utilizador %name é demasiado longo: deverá ser menor ou igual a %max caracteres.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
pt: A assinatura é demasiado longa: não deve ultrapassar os %max caracteres.
