Multistep Registration WhyWebs (7.x-1.41) - en to de translation catalogue (14 entries)

en: Roles
de: Rollen

en: First name
de: Vorname

en: Last name
de: Nachname

en: Show
de: Anzeigen

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
de: Die E-Mailadresse %email ist bereits registriert. <a href="@password">Haben Sie Ihr Passwort vergessen??</a>

en: The name %name is already taken.
de: Der Name %name ist bereits vergeben.

en: The e-mail address %email is already taken.
de: Die E-Mail-Adresse %email wird bereits verwendet.

en: You must enter a username.
de: Es muss ein Benutzername eingegeben werden.

en: The username cannot begin with a space.
de: Der Benutzername darf nicht mit einem Leerzeichen beginnen.

en: The username cannot end with a space.
de: Der Benutzername darf nicht mit einem Leerzeichen enden.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
de: Der Benutzername darf nicht mehrere aufeinander folgende Leerzeichen enthalten.

en: The username contains an illegal character.
de: Der Benutzername enthält unzulässige Zeichen.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
de: Der Benutzername %name ist zu lang. Er darf aus höchstens %max Zeichen bestehen.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
de: Diese Signatur ist zu lang: sie darf nur %max Zeichen oder weniger betragen.
