Multistep Registration WhyWebs (7.x-1.42) - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Roles
it: Ruoli

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Show
it: Mostra

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
it: L'indirizzo e-mail %email è già stato registrato. <a href="@password">Hai dimenticato la password?</a>

en: The name %name is already taken.
it: Il nome %name è già usato.

en: The e-mail address %email is already taken.
it: L'indirizzo e-mail %email è già in uso.

en: You must enter a username.
it: Devi inserire un nome utente.

en: The username cannot begin with a space.
it: Il nome utente non può cominciare con uno spazio.

en: The username cannot end with a space.
it: Il nome utente non può terminare con uno spazio.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
it: Il nome utente non può contenere più spazi consecutivi.

en: The username contains an illegal character.
it: Il nome utente contiene caratteri non permessi.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
it: Il nome utente %name è troppo lungo: deve essere lungo %max caratteri o meno.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
it: La firma è troppo lunga: deve essere di un massimo di %max caratteri.
