Community Accounting (7.x-1.0-rc2) - en to fr translation catalogue (356 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Transaction ID
fr: Identifiant (ID) de transaction

en: Value
fr: Valeur

en: Payer
fr: Débiteur

en: Subject
fr: Objet

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: more
fr: plus

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Currency
fr: Devise

en: Quantity
fr: Quantité

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: created
fr: créé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Description field
fr: Champ description

en: Back
fr: Précédent

en: Save
fr: Enregistrer

en: Summary
fr: Résumé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Up
fr: Haut

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Income
fr: Revenus

en: State
fr: État

en: Payment
fr: Paiement

en: Method
fr: Méthode

en: Now
fr: Maintenant

en: Appearance
fr: Apparence

en: Sign
fr: Signer

en: Signed
fr: Confirmé

en: Down
fr: Bas

en: Authenticated users
fr: Utilisateurs authentifiés

en: Sort by
fr: Trier par

en: Pending
fr: En attente

en: Undo
fr: Annuler

en: Mail template
fr: Gabarit de courriel

en: Units
fr: Unités

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain(e) ?

en: Permissions
fr: Droits

en: Please choose...
fr: Veuillez choisir...

en: Reversed
fr: Inversé

en: Balance
fr: Solde

en: Failed
fr: Échec

en: Storage
fr: Stockage

en: Statement
fr: Déclaration

en: Apply
fr: Appliquer

en: Request
fr: Requête

en: Databases
fr: Bases de données

en: Account blocked
fr: Compte bloqué

en: Aggregate
fr: Agréger

en: My account
fr: Mon compte

en: Offset
fr: Décalage

en: Transaction type
fr: Type de transaction

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Currency code
fr: Code de la devise

en: Currencies
fr: Devises

en: Responses
fr: Réponses

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Balance:
fr: Solde:

en: Creator
fr: Créateur

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: Form submission
fr: Envoi du formulaire

en: Filter by month
fr: Filtrer selon les mois

en: This field is required
fr: Ce champ est requis

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Current date
fr: Date actuelle

en: - Any -
fr: - Tout -

en: exposed
fr: exposé

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Record
fr: Enregistrement

en: Gross income
fr: Revenu brut

en: Use the plural
fr: Utiliser le pluriel

en: Minimum balance must not be larger than 0
fr: Le Solde miminal ne doit pas excéder 0

en: Expenditure
fr: Dépense

en: Assumes user 1 is the balancing account.
fr: Considère que l'utilisateur 1 est le compte d'équilibre.

en: The first line of the field should read (third column is optional): !code
fr: La première ligne du champ devrait afficher (troisième colonne en option) : !code

en: Gross expenditure
fr: Dépenses brutes

en: Carried Forward
fr: Solde reporté

en: Import Tools
fr: Outils d'importation

en: Gross Income
fr: Entrées

en: Payee
fr: Personne payée

en: Relative value
fr: Valeur relative

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: currency
fr: Monnaie

en: Balances
fr: Soldes

en: Serial number
fr: Numéro de série

en: Payee name
fr: Nom de la personne payée

en: New state
fr: Nouvel état

en: Edit instance settings.
fr: Modifier les paramètres de l'instance.

en: Search result
fr: Résultat de la recherche

en: Balance limits
fr: Limites des soldes

en: Pending transactions
fr: Transactions en attente

en: Certificate
fr: Certificat

en: On @date
fr: Le @date

en: Which form or module which created the transaction
fr: Le formulaire ou le module ayant créé la transaction

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Confirmation page
fr: Page de confirmation

en: A username, email, or user ID
fr: Nom, adresse électronique ou Numéro d'utilisateur

en: Invalid currency specified: @num
fr: La monnaie spécifiée n'est pas valide: @num

en: There should be at least two lines in field '@fieldname'
fr: Il devrait y avoir au moins deux lignes dans le champ '@fieldname'

en: line "@val" should contain a pipe character, |
fr: ligne "@val" devrait contenir un caractère 'pipe', |

en: '@val' should be an integer from  0 to 99, followed directly by a pipe, |, followed directly by a word or phrase with no unusual characters
fr: @val' devrait être un entier compris entre 0 et 99, immédiatement suivi d'un symbole 'pipe' ("|"), suivi immédiatement par un mot ou une expressions sans caractères spéciaux

en: Balance history
fr: Historique du solde

en: @user's limits
fr: limites de @user

en: Comma separated usernames
fr: Noms d'utilisateurs séparés par des virgules

en: Running balance
fr: Solde courant

en: Many to one
fr: Plusieurs vers un

en: Incoming
fr: Entrant

en: Outgoing
fr: Sortant

en: 1st Party
fr: De grès à grès

en: Use currency
fr: Utiliser la devise

en: Calculation method
fr: Mode de calcul

en: Master
fr: Principal

en: Geolocation
fr: Géolocalisation

en: Promiscuity
fr: Promiscuité

en: Trades
fr: Échanges

en: !payer <strong>paid</strong> !payee
fr: !payer <strong>a payé</strong> !payee

en: the sum of !worth
fr: la somme de !worth

en: Name of currency
fr: Nom de la monnaie

en: Determine which users are permitted to use this currency
fr: Déterminer quels sont les utilisateurs autorisés à utiliser cette devise

en: Worth
fr: Valeur

en: Account number to be debited
fr: Numéro du compte à débiter

en: Account number to be credited
fr: Numéro du compte à créditer

en: Recorded by
fr: Enregistré par

en: A transaction must involve two different users
fr: Une transaction doit concerner deux utilisateurs différents

en: @fieldname required for completed transaction
fr: Champ @fieldname requis pour terminer la transaction

en: Payer name
fr: Nom du payeur

en: The user whose account is debited
fr: L'utilisateur dont le compte est débité

en: When the transaction was created
fr: Date de création de la transaction

en: The user who first recorded the transaction
fr: Le premier utilisateur ayant enregistré la transaction

en: When the transaction was last modified
fr: Date de dernière modification de la transaction

en: Transact
fr: Effectuer une transaction

en: Manage all transactions
fr: Gérer toutes les transactions

en: Declare currency
fr: Déclarer une devise

en: Declared by
fr: Déclaré par

en: Configure all currencies
fr: Configurer toutes les devises

en: currencies
fr: devises

en: 3rd Party
fr: Pour un tiers

en: Choose the menu, or menu item-type.
fr: Choisissez le menu, ou le type d'élement du menu

en: No menu item
fr: Pas d'élement de menu

en: Payer ID
fr: identifiant (ID) du Payeur

en: Payee ID
fr: identifiant (ID) du bénéficiaire

en: Users to choose from
fr: Liste des utilisateurs à choisir

en: 2nd Person
fr: 2ième Personne

en: Dropdown select box
fr: Liste de choix déroulante

en: Settings for @field
fr: Paramètres pour @field

en: Main form
fr: Formulaire principal

en: Design transaction forms
fr: Concevoir des formulaires de transaction

en: Create and edit the forms used to record and edit transactions
fr: Créer et modifier les formulaires utilisés pour enregistrer et modifier les transactions

en: The form has been reverted.
fr: Le formulaire a été rétabli.

en: The form has been deleted.
fr: Le formulaire a été supprimé.

en: Choose which method to use, and configure it.
fr: Choisir quelle méthode utiliser et la configurer.

en: How will the limits be determined?
fr: Comment seront déterminées les limites?

en: No limits
fr: Aucune limite

en: Everyone has the same limits, stated below
fr: Tout le monde a la même limite, indiquée ci dessous

en: Optional minimum balance
fr: Solde minimal optionnel

en: Optional maximum balance
fr: Solde maximum optionnel

en: Must be greater than 0.
fr: Doit être supérieur à 0.

en: Default minimum balance.
fr: Solde minimum par défaut.

en: Default maximum balance.
fr: Solde maximum par défaut.

en: Personal balance limits, set manually
fr: Limites de solde personnelles, attribuées manuellement

en: Limits must be numeric: @value
fr: Les limites doivent être des nombres : @value

en: Maximum balance must be larger than 0
fr: Le solde maximal doit être plus grand que 0

en: Formula to calculate minimum limit
fr: Formule utilisée pour calculer la limite minimale.

en: Use the following tokens:
fr: Utiliser les jetons (tokens) suivants :

en: Formula to calculate maximum limit
fr: Formule utilisée pour calculer la limite maximale

en: Formula does not evaluate to a number: @result
fr: Le résultat de la formule n'est pas un nombre: @result

en: Are you sure you want to sign all your transactions?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir signer toutes vos transactions ?

en: Sign all my transactions
fr: Signer toutes mes transactions

en: the transaction to which this entry is attached
fr: la transaction à laquelle cette entrée est attachée

en: the uid of the signatory
fr: l'uid du signataire

en: Records of transactions between users
fr: Enregistrements des transactions entre les utilisateurs

en: The user who first created the transaction.
fr: L'utilisateur qui est à  l'origine de la  transaction

en: the second the transaction was created
fr: la deuxième transaction a été créée

en: Transaction index
fr: Index de la transaction

en: Transaction totals
fr: Totaux des transactions

en: 1st user
fr: 1er utilisateur

en: The transactee
fr: Celui qui reçoit la transaction

en: Number of units of currency incoming
fr: Nombre d'unités entrantes

en: transactions above or below a certain value
fr: transactions au dessus ou en dessous d'un certain seuil

en: Number of units of currency outgoing
fr: Nombre d'unités sortantes

en: Change in the users balance
fr: Changement dans le solde des utilisateurs

en: Absolute value of the trade
fr: Valeur absolue de l'échange

en: No account
fr: Pas de compte

en: On @recorded, !payer gave !payee !worth
fr: Le @recorded, !payer a donné !worth à !payee

en: User ID does not exist: @user
fr: L'identifiant utilisateur @user n'existe pas

en: Min:
fr: Min. :

en: Max:
fr: Max. :

en: Views for transactions
fr: Vues des transactions

en: Invalid transaction state: @value.
fr: État de transaction invalide : @value.

en: @num currencies have been upgraded
fr: @num monnaies ont été mises à jour

en: Transact via sms
fr: Transaction via sms

en: Incoming messages from phones
fr: Messages SMS entrants

en: Expressions for recording an incoming transfer
fr: Expressions pour l'enregistrement d'un transfert entrant

en: Expressions for recording an outgoing transfer
fr: Expressions pour l'enregistrement d'un transfert sortant

en: One per line.
fr: Un par ligne.

en: Response for a successful exchange
fr: Réponse pour un échange réussi

en: Make block available
fr: Rendre le bloc disponible

en: transaction form
fr: formulaire de transaction

en: Transaction form
fr: Formulaire de transaction

en: transaction forms
fr: formulaires de transaction

en: Transaction forms
fr: Formulaires de transaction

en: Signatory
fr: Signataire

en: 2nd user
fr: 2ième utilisateur

en: Most trades
fr: La plupart des échanges

en: Number of trades
fr: Nombre d'échanges

en: Incomes
fr: Revenus

en: incomes
fr: Revenus

en: Import transactions
fr: Importer des transactions

en: Last 30 days transactions
fr: Transactions des derniers 30 jours

en: Last 365 days volume
fr: Volume des derniers 365 jours

en: Largest negative balance
fr: Solde le plus négatif

en: Coordinates must be numeric
fr: Les coordonnées doivent être numériques

en: That e-mail address is not valid.
fr: Cette adresse de courriel n'est pas valide

en: For example, !a shows as !b
fr: Par exemple, !a sera affiché ainsi : !b

en: Integer values only
fr: Valeurs entières seulement

en: Cents in separate field
fr: Centimes dans un champ séparé

en: Allowed subdivisions
fr: Subdivisions autorisées

en: View aggregated user transaction data
fr: Voir les données agrégées des transactions des utilisateurs

en: Such as balance, gross income, number of transactions
fr: Tels que le solde du compte, le revenu ou le nombre de transactions

en: View aggregated system data
fr: Voir les données système agrégées

en: Allow zero value transactions
fr: Autoriser les transactions à valeur nulle

en: Cents
fr: Centimes

en: Payments per transaction
fr: Paiements par transaction

en: One field per currency
fr: Un champ par devise

en: The user ID of the payer
fr: L'ID utilisateur du payeur

en: State explanations: @explanations
fr: Explications de l'état : @explanations

en: Second person
fr: Deuxième personne

en: Css menu tab identifier
fr: Identifiant CSS du menu d'onglet

en: Don't forget the leading . or #
fr: Ne pas oublier le . ou # au début

en: Server reports:
fr: Rapports du serveur :

en: Diagnostics from server: @message
fr: Diagnostic du serveur : @message

en: Missing config field: @fieldname
fr: Champ de configuration manquant : @fieldname

en: Field @fieldname contains invalid characters
fr: Le champ @fieldname contient des caractères invalides

en: Wrong key: @key
fr: Mauvaise clé : @key

en: Unknown error code @code: @args
fr: Code d'erreur inconnu @code : @args

en: Unexpected result from @url: @result
fr: Résultat inattendu de @url : @result

en: The url of the server.
fr: L'URL du serveur.

en: Not public
fr: Non public

en: No payments are possible at this time
fr: Aucun paiement n'est possible à l'heure actuelle

en: Remote exchange
fr: Échange distant

en: Not listed?
fr: Pas listé ?

en: @message: @transaction
fr: @message : @transaction

en: Remote transaction
fr: Transaction distante

en: Remote payment
fr: Paiement distant

en: Spending limit:
fr: Limite de dépense:

en: Receiving limit:
fr: Limite de réception:

en: SMS response: Syntax error
fr: Réponse SMS : Erreur de syntaxe

en: Your balance is @num
fr: Votre solde est de @num

en: Transaction statistic
fr: Statistiques de la transaction

en: Arg 1 user
fr: arg 1 utilisateur

en: Income, Expenditure
fr: Revenus, Dépenses

en: Profit & Loss
fr: Gains & Pertes

en: Number of transactions
fr: Nombre de transactions

en: Dependent transactions
fr: Transactions dépendantes

en: Cents in same field, delimited by '.'
fr: Centimes dans le même champ, séparés par un '.'

en: Undo any transaction in this currency
fr: Annuler toutes les transactions dans cette devise

en: Transaction access
fr: Accès aux transactions

en: Determine who can view transactions in each state.
fr: Détermine qui peut voir les transactions dans chaque état

en: Any the checked conditions must return TRUE
fr: N'importe laquelle des conditions cochées doit retourner "TRUE" (vrai)

en: Transaction certificate #@serial
fr: Certificat de transaction #@serial

en: Are you sure you want to undo transaction #@serial?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir annuler la transaction #@serial ?

en: To change your notification settings, visit your profile at:
fr: Pour changer vos paramètres de notifications, consulter votre profil à:

en: The team at [site:name]
fr: L'équipe de [site:name]

en: Carbon copy
fr: Copie carbone

en: Rate or amount
fr: Taux ou montant

en: Enter a number, a percentage, or a formula using [q] for the transaction quantity
fr: Saisir un nombre, un pourcentage ou une formule en utilisant [q] pour représenter la quantité de la transaction

en: The unique serial number of the transaction.
fr: Le numéro de série unique de la transaction.

en: Unique serial number
fr: Numéro de série unique

en: Some choices may not produce a menu item
fr: Certains choix peuvent ne pas conduire à la création d'un élement de menu

en: User experience
fr: Expérience utilisateur

en: Confirmation page title
fr: Titre de la page de confirmation

en: Confirmation preview mode
fr: Mode de prévisualisation de la confirmation

en: Signed by
fr: Signé par

en: Awaiting Signatures
fr: Signatures en attente

en: Sign transaction
fr: Signer la transaction

en: Transaction #@serial is already signed by @name
fr: La transaction #@serial a déjà été signée par @name

en: Transaction @serial is signed off
fr: La transaction @serial a été signée

en: Sign off
fr: Signer

en: Awaiting signature
fr: En attente de signature

en: Is pending
fr: Est en attente

en: Transaction is of type
fr: La transaction est de type

en: Transaction types
fr: Types de transaction

en: Transaction states
fr: Etat des transactions

en: The serial number of the transaction and dependents
fr: Le numéro de série de la transaction et de ses dépendances

en: Link this field to the transaction
fr: Lier ce champ à la transaction

en: Text to show for link
fr: Texte à afficher pour le lien

en: On @recorded, !payer will give !payee !worth
fr: Le @recorded, !payer donnera !worth à !payee

en: This currency does not exist, or you do not have permission to use it: @currcode
fr: Cette monnaie n'existe pas ou vous n'avez pas le droit de l'utiliser : @currcode

en: Use up to two decimal places, with a point '.' if necessary
fr: Utiliser jusqu'à deux chiffres après la virgule, avec un point '.' si nécessaire

en: Transaction was already submitted
fr: La transaction a déjà été soumise

en: User @name cannot use @currency
fr: L'utilisateur @name ne peut pas utiliser @currency

en: Invalid transaction type: @value
fr: Type de transaction invalide : @value

en: A transaction for [transaction:worth] has been finalised
fr: Une transaction d'un montant de [transaction:worth] a été finalisée

en: Only send for these transaction types.
fr: Envoyer seulement pour ces types de transaction.

en: Send an extra copy to this address
fr: Envoyer une copie supplémentaire à cette adresse

en: The user ID of the payee
fr: L'ID utilisateur de la personne qui est payée

en: Value of transaction
fr: Valeur de la transaction

en: A cluster of transactions, with the same serial
fr: Un groupe de transactions avec le même numéro de série

en: An array of serial numbers
fr: Un tableau de numéros de série

en: Modify a transaction cluster before saving
fr: Modifier un groupe de transactions avant de sauvegarder

en: A transaction cluster was undone
fr: Un groupe de transactions a été annulé

en: A transaction cluster changed state
fr: Un groupe de transactions a changé d'état

en: Old state
fr: Ancien état

en: Tokens related to transactions.
fr: Jetons (tokens) liés aux transactions

en: Cleared
fr: Effacé

en: @user's account
fr: compte de l'utilisateur @user

en: Show as part of profile being viewed
fr: Afficher sur le profil en cours de visualisation

en: Show for logged in user
fr: Afficher pour l'utilisateur connecté

en: Income: !quant
fr: Revenu : !quant

en: Transactions: @count
fr: Transactions : @count

en: Unable to load transaction @serial
fr: La transaction @serial ne peut être chargée

en: Mail sent to the participants when the transaction completes
fr: Courriel envoyé aux participants lorsque la transaction est finalisée

en: Migrated currencies and transactions
fr: Monnaies et transactions migrées

en: A group of users
fr: Un groupe d'utilisateurs

en: All active users with permission to @perm
fr: Tous les utilisateurs actifs avec la permission de @perm

en: All users of the given currency
fr: Tous les utilisateurs de la monnaie spécifiée

en: Mass payments
fr: Paiements en masse

en: One off payments from between one account and many accounts
fr: Paiements en une fois à partir d'un à plusieurs comptes

en: Record transaction (full)
fr: Enregistrer la transaction (complète)

en: Interface for accountants
fr: Interface destinée aux comptables

en: Navigate transactions and create new ones
fr: Parcourir les transactions et en créer de nouvelles

en: client not found: @server
fr: client non trouvé : @server

en: My limits
fr: Mes limites

en: You have signed the transaction
fr: Vous avez signé la transaction

en: Counter-signers
fr: Contre-signeurs

en: Choose one or more users
fr: Choisir un ou plusieurs utilisateurs

en: Signature notification
fr: Notification de signature

en: Transaction signing
fr: Signature de la transaction

en: Who paid whom
fr: Qui a payé qui

en: [name] paid [name_1]
fr: [name] a payé [name_1]

en: Prepare a csv file and create transactions
fr: Préparer un fichier csv et créer des transactions

en: Assumes there is only one currency in the system.
fr: Considère qu'il n'y a qu'une monnaie dans le système.

en: Transaction type for imported transactions
fr: Type des transactions importées

en: Import balances
fr: Importer des soldes

en: Import transactions for users already on the system.
fr: Importer les transactions pour les utilisateurs déjà dans le système.
