Mutual Credit (all releases) - en to de translation catalogue (64 entries)

en: Title
de: Titel

en: Delete
de: Löschen

en: Submit
de: Speichern/Absenden

en: Operations
de: Operationen

en: Transaction ID
de: Transaktionsnummer

en: Transactions
de: Transaktionen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Description
de: Beschreibung

en: Public
de: Öffentlich

en: Access control
de: Zugriffssteuerung

en: Currency
de: Währung

en: Quantity
de: Anzahl

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Date
de: Datum

en: Required
de: Erforderlich

en: edit
de: Bearbeiten

en: Back
de: Zurück

en: Help
de: Hilfe

en: Summary
de: Zusammenfassung

en: Update
de: Aktualisieren

en: Path
de: Pfad

en: The username %name does not exist.
de: Der Benutzername %name ist nicht vorhanden.

en: n/a
de: k.A.

en: Created
de: Erstellt am

en: Roles
de: Rollen

en: Count
de: Anzahl

en: Widget
de: Steuerelement

en: Income
de: Einnamen

en: Amount
de: Wert

en: State
de: Status

en: Payment
de: Zahlung

en: Method
de: Methode

en: Now
de: Jetzt

en: Destination
de: Ziel

en: Workflow
de: Arbeitsablauf

en: Units
de: Einheiten

en: Permissions
de: Berechtigungen

en: Availability
de: Verfügbarkeit

en: Transaction
de: Transaktion

en: Unset
de: Festlegung aufheben

en: Privacy
de: Privatsphäre

en: Finished
de: Beendet

en: Storage
de: Speicher

en: Request
de: Anforderung

en: Databases
de: Datenbanken

en: Transaction type
de: Transaktions-Typ

en: Update mode
de: Aktualisierungs-Modus

en: Currencies
de: Währungen

en: Output
de: Ausgabe

en: Rating
de: Bewertung

en: Display format
de: Anzeigeformat

en: Direction
de: Richtung

en: Creator
de: Ersteller

en: Radio buttons
de: Optionsschaltflächen

en: Is the logged in user
de: Ist der angemeldete Benutzer

en: Use the plural
de: Verwenden Sie Mehrzahl

en: With
de: Mit

en: %name must be a positive integer.
de: %name muss eine positive Ganzzahl sein.

en: Who issues the money?
de: Wer schöpft das Geld?

en: Why do they issue it?
de: Aus welchem Grund wird Geld geschöpft?

en: What gives the money its value?
de: Was gibt dem Geld seinen Wert?

en: When is the money created?
de: Wann wird Geld geschöpft?

en: Comma separated usernames
de: Nutzernamen mit Komma trennen

en: Other user
de: Andere Nutzer
