NAT-ng (Node Auto Term) (7.x-1.0-unstable1) - en to da translation catalogue (13 entries)

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Depth
da: Dybde

en: Settings
da: Indstillinger

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: <none>
da: - ingen -

en: No name
da: Intet navn

en: Vocabulary ID.
da: Ordforråd ID.

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: Allow multiple terms per argument
da: Tillad flere termer pr. argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
da: Brugerne kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3. På grund af det nødvendige antal JOINs bliver AND behandlet som OR med dette argument.
