NAT-ng (Node Auto Term) (7.x-1.0-unstable1) - en to id translation catalogue (8 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Synonyms
id: Sinonim

en: Depth
id: Kedalaman

en: Settings
id: Pengaturan

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: <none>
id: <nihil>

en: No name
id: Tanpa nama

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
id: Kedalaman akan cocok dengan node yang diberi tag dengan istilah dalam hierarki. Misalnya, jika Anda memiliki istilah "buah" dan istilah anak "apel", dengan kedalaman 1 (atau lebih tinggi) maka penyaringan untuk istilah "buah" akan mendapatkan node yang ditandai dengan "apel" dan juga "buah". Jika negatif, sebaliknya adalah benar; Mencari "apel" juga akan mengambil node yang ditandai dengan "buah" jika kedalamannya adalah -1 (atau lebih rendah).
