NAT-ng (Node Auto Term) (7.x-1.0-unstable1) - en to sv translation catalogue (13 entries)

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Synonyms
sv: Synonymer

en: Depth
sv: Djup

en: Settings
sv: Inställningar

en: Sync
sv: Synkronisera

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: <none>
sv: &lt;ingen&gt;

en: No name
sv: Inget namn

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de ovanliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla ovanliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: Allow multiple terms per argument
sv: Tillåt flera termer per argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3. På grund av antalet JOIN detta skulle kräva så kommer AND att behandlas som OR med detta argument.
