New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to ar translation catalogue (45 entries)

en: Save configuration
ar: احفظ الإعدادات

en: RSS feed
ar: تلقيمة آر.إس.إس

en: More
ar: المزيد

en: None
ar: لا يوجد

en: none
ar: لا يوجد

en: Save
ar: احفظ

en: Refresh
ar: تحديث

en: Core - optional
ar: القلب - اختياري

en: never
ar: أبدا

en: aggregator
ar: مجمع

en: read more
ar: اقرأ المزيد

en: Update interval
ar: معدل التحديث

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: OPML feed
ar: تلقيمة أو.بي.إم.إل

en: Number of news items in block
ar: عدد عناصر الأخبار في الصندوق

en: URL:
ar: المسار:

en: Updated:
ar: آخر تحديث:

en: blog it
ar: دوّنه

en: Comment on this news item in your personal blog.
ar: علق على هذا الخبر في مدونتك.

en: %age old
ar: منذ %age

en: %ago ago
ar: منذ %ago

en: Items shown in sources and categories pages
ar: الأخبار التي تظهر في صفحات المصادر و التصنيفات

en: Processors
ar: المعالجات

en: Sources
ar: المصادر

en: aggregator - @title
ar: مجمِّع - @title

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: @time ago
ar: منذ @time

en: Parser
ar: المحلل

en: Discard items older than
ar: أهمل الأخبار الأقدم من

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ar: المدة الزمنية التي يُحتفظ فيها بالتلقيمات قبل إهمالها (يتطلب <a href="@cron">مهمة دورية</a> معدة بشكل سليم.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
ar: عدد الأخبار من كل تلقيمة التي تظهر في صفحات ملخصات التلقيمات أو التصنيفات.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
ar: ‏@site_name - تلقيمات مجمعة في التصنيف @title

en: @site_name - aggregated feeds
ar: ‏@site_name - تلقيمات مجمعة

en: @site_name aggregator
ar: مجمِّع أخبار @site_name

en: !title feed
ar: تلقيمة !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
ar: المُجمِّع هو جامع وقارئ أخبار قوي في الموقع، يجمع المحتوى الجديد من تلقيمات RSS و RDF و Atom ويتيحها على الوب. تنشر الآلاف من المواقع (خاصية المواقع الإخبارية والمدونات) آخر العناوين والمواضيع في تلقيمات باستخدام عدد من الأنساق المعيارية. تشمل الأنساق التي يدعمها المجمّع <a href="@rss">RSS</a>، و <a href="@rdf">RDF</a> و <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
ar: تحتوي التلقيمات على تلقيمات مفردة أو مواضيع نشرها الموقع مصدر التلقيمة. يمكن تجميع التلقيمات في مجموعات، عادة بالموضوع. يستعرض المستخدمون التلقيمات في <a href="@aggregator">واجهة المجمّع الرئيسية</a> أو في <a href="@aggregator-sources">مصدرها</a>. يستطع مدير الموقع <a href="@feededit">إضافة وتحرير وحذف التلقيمات</a> واختيار كم مرّة تلتمس تحديثات التلقيمات. يمكن عرض أحدث عنصر في تلقيمة أو مجموعة كصندوق عبر <a href="@admin-block">صفحة إدارة الصناديق</a>. يتوفر <a href="@aggregator-opml">ملف OPML موجه للبرمجيات</a> لكل التلقيمات المتاحة. تحتاج <a href="@cron">مهمة دورية</a> معدّة بشكل صحيح لتحديث التلقيمات آليا.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@aggregator">وحدة المجمِّع</a> في كتيب الاستخدام.

en: Aggregator
ar: مجمع

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
ar: يبدو أن تلقيمة %site قد انقطعت بسبب خطأ "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
ar: لا توجد محتويات جديدة على %site.

en: There is new syndicated content from %site.
ar: يوجد محتوى جديد على %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
ar: يبدو أن تلقيمة %site قد انقطعت بسبب "%error".

en: Feed aggregator
ar: مجمِّع الأخبار

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
ar: تجمع المحتويات الواردة (تلقيمات آر.اس.اس؛ أر.دي.اف؛ أتوم).
