New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to cs translation catalogue (46 entries)

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: RSS feed
cs: RSS zdroj

en: More
cs: Více

en: None
cs: Žádné

en: none
cs: žádné

en: Feed
cs: Zdroj

en: Save
cs: Uložit

en: Refresh
cs: Obnovení

en: Core - optional
cs: Jádro - nepovinné

en: Feed URL
cs: URL zdroje

en: never
cs: nikdy

en: aggregator
cs: agregátor

en: read more
cs: číst dál

en: Update interval
cs: Interval obnovy

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: OPML feed
cs: OPML zdroj

en: Number of news items in block
cs: Počet položek v bloku

en: Updated:
cs: Aktualizace:

en: blog it
cs: blogovat

en: Comment on this news item in your personal blog.
cs: Okomentujte tuto zprávu ve svém osobním blogu.

en: %age old
cs: %age starý

en: %ago ago
cs: %ago zpět

en: Items shown in sources and categories pages
cs: Položky zobrazené na stránkách kategorií a zdrojů

en: Processors
cs: Procesory

en: Terms
cs: Podmínky

en: Sources
cs: Zdroje

en: aggregator - @title
cs: agregátor - @title

en: 1 item | @count items
cs[0]: @count položka
cs[1]: @count položky
cs[2]: @count položek

en: @time ago
cs: @time zpět

en: Discard items older than
cs: Smazat položky starší než

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
cs: Jak dlouho zachovávat staré položky zdroje. (Vyžaduje správně nastavený <a href="@cron">cron</a>.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
cs: Počet položek zdroje zobrazených na stránkách kategorií a zdrojů.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
cs: @site_name - agregované zdroje v kategorii @title

en: @site_name - aggregated feeds
cs: @site_name - agregované zdroje

en: @site_name aggregator
cs: Agregátor @site_name

en: !title feed
cs: zdroj !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
cs: Agregátor zdrojů poskytuje čerstvý obsah ze zdrojů založených na RSS-, RDF- a Atom formátu. Tisíce webů (hlavně ty zpravodajské) publikují své nejnovější články pomocí zdrojů. Formáty podporované agregátorem zahrnují <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> a <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
cs: Zdroje obsahují položky zdroje, nebo jednotlivé příspěvky publikované na webu, který poskytuje zdroj. Zdroje mohou být seskupovány do kategorií, většinou podle témat. Uživatelé si mohou prohlížet příspěvky na <a href="@aggregator">hlavní stránce agregátoru</a> nebo <a href="@aggregator-sources">stránce zdroje</a>. Administrátoři mohou <a href="@feededit">přidávat, upravovat a mazat zdroje</a>, a vybírat, jak často bude každý zdroj prověřovat nově změněné položky. Nejnovější položky každého zdroje nebo kategorie mohou být zobrazovány v bloku přes <a href="@admin-block">administrační stránku bloků</a>. Také je dostupný <a href="@aggregator-opml">strojově čitelný OPML soubor</a> všech zdrojů. Pro automatické plnění zdrojů je potřeba mít správně nakonfigurovaný <a href="@cron">cron</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
cs: Více informací naleznete v online příručce pro <a href="@aggregator">modul Aggregator</a>.

en: Aggregator
cs: Agregátor

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
cs: Zdroj %site je pravděpodobně špatně formátovaný, chyba: „%error“.

en: There is no new syndicated content from %site.
cs: %site nenabízí žádný nový obsah.

en: There is new syndicated content from %site.
cs: %site nabízí nový obsah.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
cs: Zdroj %site je pravděpodobně špatně formátovaný, chyba: „%error“.

en: Feed aggregator
cs: Agregátor zdrojů

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
cs: Používá se k agregaci syndikovaného obsahu (RSS, RDF a Atom).
