New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to da translation catalogue (48 entries)

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: RSS feed
da: RSS-feed

en: More
da: Mere

en: None
da: Ingen

en: none
da: ingen

en: Save
da: Gem

en: Refresh
da: Opdatér

en: Core - optional
da: Kerne - valgfri

en: Feed URL
da: Feed-URL

en: Original article
da: Original artikel

en: never
da: aldrig

en: aggregator
da: indsamler

en: read more
da: læs mere

en: Update interval
da: Opdateringsinterval

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: OPML feed
da: OPML-feed

en: Number of news items in block
da: Antal nyheder i blokken

en: Updated:
da: Opdateret:

en: blog it
da: blog det

en: Comment on this news item in your personal blog.
da: Kommenter nyheden i din blog.

en: %age old
da: %age gammel

en: %ago ago
da: %ago siden

en: Items shown in sources and categories pages
da: Antal nyheder på feed- og kategorisider

en: Processors
da: Behandlere

en: Terms
da: Ord

en: Is a feed content type
da: Er en feed-indholdstype

en: Sources
da: Kilder

en: aggregator - @title
da: indsamler - @title

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: @time ago
da: @time siden

en: Discard items older than
da: Fjern elementer ældre end

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
da: Hvor lang tid der skal gå før feed-elementer slettes. (Kræver at <a href="@cron">cron er indstillet korrekt</a>.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
da: Antallet af feed-elementer der vises på feed- og kategorisiderne.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
da: @site_name - feeds i kategorien @title

en: @site_name - aggregated feeds
da: @site_name - indsamlede feeds

en: @site_name aggregator
da: @site_name indsamler

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
da: Indsamleren er en nyhedslæser der henter indhold fra RSS-, RDF- og Atom-baserede feeds. Tusindvis af websites (især nyhedssites og blogs) udgiver deres seneste overskrifter og indlæg i feeds vha. en række standardiserede XML-baserede formater. Indsamleren understøtter formaterne <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> og <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
da: Feeds indeholder feed-elementer eller individueller indlæg udgivet af sitet, som tilbyder feedet. Feeds kan inddeles i kategorier, typisk efter emne. Brugerne ser feed-elementer <a href="@aggregator">i den samlede feed-visning</a> eller <a href="@aggregator-sources">sorteret efter kilde</a>. Administratorer kan <a href="@feededit">tilføje, redigere og slette feeds</a> samt bestemme hvor ofte der skal hentes nyt indhold. De seneste elementer fra et feed eller en kategori kan vises i <a href="@admin-block">en blok</a>. Der findes en <a href="@aggregator-opml">computervenlig OPML-fil</a> med information om alle feeds. For at kunne opdatere feeds automatisk skal <a href="@cron">cron være indstillet korrekt</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@aggregator">nyhedsindsamleren</a> for yderligere information.

en: Aggregator
da: Indsamler

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
da: Feedet fra %site virker ikke. Det skyldes fejlen "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
da: Der er intet nyt indhold fra %site.

en: There is new syndicated content from %site.
da: Der er hentet nyt indhold fra %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
da: Feedet fra %site virker ikke. Det skyldes "%error".

en: Feed aggregator
da: Feed-læser

en: Link to the feed item.
da: Link til feed-element.

en: Unique identifier for the feed item.
da: Unik identifikation af feed-elementet.

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
da: Indsamler syndikeret indhold (RSS-, RDF- og Atom-feeds).
