New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to fi translation catalogue (60 entries)

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: RSS feed
fi: RSS-syöte

en: More
fi: Lisää

en: None
fi: Ei yhtään

en: none
fi: ei yhtään

en: Feed
fi: Syöte

en: Save
fi: Tallenna

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Core - optional
fi: Ydin - valinnaiset

en: never
fi: ei koskaan

en: aggregator
fi: syötteiden kerääjä

en: read more
fi: lue lisää

en: Update interval
fi: Päivitysväli

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: OPML feed
fi: OPML-syöte

en: Number of news items in block
fi: Lohkossa näytettävien aiheiden määrä

en: Updated:
fi: Syötteen kokonainen osoite.

en: blog it
fi: bloggaa

en: Comment on this news item in your personal blog.
fi: Kommentoi aihetta blogissasi.

en: %age old
fi: %age vanha

en: %ago ago
fi: %ago sitten

en: Items shown in sources and categories pages
fi: Lähde- ja kategoriasivuilla näytettävät aiheet

en: Processors
fi: Prosessorit

en: Terms
fi: Termit

en: Sources
fi: Lähteet

en: aggregator - @title
fi: syötteiden kerääjä - @title

en: 1 item | @count items
fi[0]: 1 aihe
fi[1]: @count aihetta

en: @time ago
fi: @time sitten

en: Parser
fi: Parseri

en: Discard items older than
fi: Poista aiheet, jotka ovat vanhempia kuin

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fi: Kuinka kauan aiheita säilytetään ennen kuin ne poistetaan automaattisesti. (Tähän tarvitaan säännöllinen <a href="@cron">cron-ajo</a>.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
fi: Syötteiden ja kategorioiden sivuilla näytettävien aiheiden määrä.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
fi: Sivustolta @site_name kerätyt syötteet, jotka kuuluvat kategoriaan @title

en: @site_name - aggregated feeds
fi: Sivustolta @site_name kerätyt syötteet

en: @site_name aggregator
fi: Sivuston @site_name syötteiden kerääjä

en: !title feed
fi: syöte !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
fi: Uutisten kerääjä (engl. Aggregator) kerää ja näyttää tuoretta sisältöä, joka on julkaistu verkossa RSS-, RDF- tai Atom-muodossa. Tuhannet sivustot (eritysesti uutissivut ja blogit) julkasevat otsikkonsa ja kirjoituksensa muodossa, jota syötteiden kerääjä voi lukea.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
fi: Syöteet sisältävät aiheita eli syötteen julkaisijan kirjoituksia. Syötteet voi lajitella kategorioihin, tavallisesti aiheen perusteella. Käyttäjät voivat lukea aiheita <a href="@aggregator">syötteiden kerääjän pääsivulla</a> tai <a href="@aggregator-sources">lähteen mukaan</a>. Ylläpitäjät voivat <a href="@feededit">lisätä, muokata ja poistaa syötteitä</a>, ja valita kuinka usein niistä etsitään uusia aiheita. Syötteiden ja kategorioiden uusimmat aiheet voi näyttää lohkossa, joka kytketään päälle <a href="@admin-block">lohkojen ylläpitosivulta</a>. Drupal julkaisee kaikista syötteistä koneluettavan <a href="@aggregator-opml">OPML-tiedoston</a>. Syötteiden automaattinen päivittäminen vaatii säännöllisen <a href="@cron">cron-ajon</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="%aggregator">syötteiden kerääjästä</a>.

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
fi: Sivuston %site syöte ei näytä toimivan. Tapahtui seuraava virhe: "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
fi: Sivustolla %site ei ole uutta sisältöä.

en: There is new syndicated content from %site.
fi: Sivustolla %site on uutta sisältöä.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
fi: Sivuston %site syötettä ei voi päivittää. Tapahtui virhe: "%error".

en: Feed aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Stores feeds to be parsed by the aggregator.
fi: Varastoi syötteiden kerääjän käsittelemät syötteet.

en: URL to the feed.
fi: Syötteen osoite.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
fi: Koska syötteestä viimeksi etsittiin uusia aiheita (UNIX-aikaleima).

en: An image representing the feed.
fi: Kuva, joka edustaa syötettä.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
fi: Kohteen HTTP-otsakkeen entity tag. Tätä käytetään välimuistin tarkistamiseen.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
fi: Koska syötettä muokattiin viimeksi (UNIX-aikaleima).

en: Stores the individual items imported from feeds.
fi: Varastoi syötteistä tuodut yksittäiset aiheet.

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
fi: Pääavain: Syötteen aiheen ainutkertainen tunniste.

en: Title of the feed item.
fi: Aiheen otsikko.

en: Link to the feed item.
fi: Linkki syötteen aiheeseen.

en: Author of the feed item.
fi: Aiheen kirjoittaja.

en: Body of the feed item.
fi: Aiheen runko.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
fi: Syötteen aiheen kirjoitusaika (UNIX-aikaleima).

en: Unique identifier for the feed item.
fi: Syötteen aiheen ainutkertainen tunniste.

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
fi: Kerää muilta sivustoilta RSS-, RDF- ja Atom-syötteiden sisältöä.
