New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to id translation catalogue (56 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: RSS feed
id: Pasokan RSS

en: More
id: Selengkapnya

en: None
id: Nihil

en: none
id: tidak ada

en: Save
id: Simpan

en: Refresh
id: Segarkan

en: Core - optional
id: Inti - pilihan

en: never
id: belum pernah

en: aggregator
id: agregator

en: read more
id: lainnya

en: Update interval
id: Interval update

en: OPML feed
id: Pasokan OPML

en: Number of news items in block
id: Jumlah materi pasokan dalam blok

en: Updated:
id: Di-update:

en: blog it
id: masukkan dalam blog

en: Comment on this news item in your personal blog.
id: Beri komentar atas materi berita ini dalam blog pribadi anda.

en: %age old
id: berumur %age

en: %ago ago
id: %ago yang lalu

en: Items shown in sources and categories pages
id: Jumlah materi pada halaman sumber dan kategori

en: Processors
id: Pemroses

en: Sources
id: Sumber

en: aggregator - @title
id: agregator - @title

en: 1 item | @count items
id[0]: 1 materi
id[1]: @count materi

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: Discard items older than
id: Abaikan yang lebih lama dari

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
id: Jumlah waktu yang digunakan untuk menyimpan materi pasokan sebelum diabaikan. (Membutuhkan <a href="@cron">tugas pemeliharaan cron</a> yang sudah dikonfigurasi dengan benar.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
id: Jumlah materi yang ditampilkan dalam halaman pasokan dan kategori.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
id: @site_name - pasokan teragregasi dalam kategori @title

en: @site_name - aggregated feeds
id: @site_name - pasokan teragregasi

en: @site_name aggregator
id: agregator @site_name

en: !title feed
id: pasokan !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
id: Agregator adalah sindikator dan pembaca berita situs yang berguna yang mengumpulkan konten baru dari pasokan berbasis RSS-, RDF- dan Atom yang tersedia di internet. Ribuan situs (terutama situs berita dan blog) mempublikasi berita dan artikel barunya lewat pasokan, menggunakan agregator yang didukung seperti <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, dan <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
id: Pasokan berisi materi pasokan, atau artikel terpisah yang dipublikasikan situs yang menyediakan pasokan ini. Pasokan bisa dikelompokkan dalam kategori, umumnya menurut topik. Pengunjung bisa melihat pasokan pada <a href="@aggregator">halaman utama agregator</a> atau pada <a href="@aggregator-sources">halaman sumber</a>nya. Administrator bisa <a href="@feededit">menambah, mengedit dan menghapus pasokan</a> dan memilih seberapa sering pasokan itu akan di-update. Pasokan yang paling baru baik menurut sumber maupun kategorinya bisa ditampilkan pada blok lewat <a href="@admin-block">halaman administrasi blok</a>. Disediakan juga <a href="@aggregator-opml">file OPML mesin</a> semua pasokan yang ada. Untuk mengambil pasokan secara otomatis membutuhkan <a href="@cron">tugas pemeliharaan cron</a> yang sudah dikonfigurasi dengan benar.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
id: Untuk informasi lebih lanjut, silakan kunjungi panduan online <a href="@aggregator">modul Agregator</a>.

en: Aggregator
id: Agregator

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
id: Pasokan dari %site sepertinya rusak, karena memiliki kesalahan "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
id: Saat ini tidak ada materi baru dari %site.

en: There is new syndicated content from %site.
id: Ada materi baru dari %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
id: Pasokan dari %site sepertinya rusak, karena "%error".

en: Feed aggregator
id: Agregator pasokan

en: Stores feeds to be parsed by the aggregator.
id: Menyimpan pasokan untuk diurai oleh agregator.

en: URL to the feed.
id: URL pasokan.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
id: Waktu terakhir pasokan ini diperiksa, dalam Unix timestamp.

en: An image representing the feed.
id: Gambar representasi pasokan ini.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
id: Entitas tag header respon HTTP, digunakan untuk memvalidasi cache.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
id: Kapan pasokan ini terakhir diedit, dalam Unix timestamp.

en: Stores the individual items imported from feeds.
id: Menyimpan masing-masing materi yang diimpor dari pasokan.

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
id: Kunci Primer: ID unik untuk materi pasokan.

en: Title of the feed item.
id: Judul materi pasokan.

en: Link to the feed item.
id: Link ke materi pasokan.

en: Author of the feed item.
id: Penulis materi pasokan.

en: Body of the feed item.
id: Isi materi pasokan.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
id: Tanggal pengiriman materi pasokan, dalam Unix timestamp.

en: Unique identifier for the feed item.
id: Identifikasi unik untuk materi pasokan.

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
id: Mengagregasi konten tersindikasi (pasokan RSS, RDF dan Atom).
