New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to it translation catalogue (44 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: RSS feed
it: Feed RSS

en: More
it: Altro

en: None
it: Nessuno

en: none
it: nessuno

en: Save
it: Salva

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Core - optional
it: Core - opzionali

en: never
it: mai

en: aggregator
it: aggregatore

en: read more
it: leggi tutto

en: Update interval
it: Intervallo di aggiornamento

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: OPML feed
it: feed OPML

en: Number of news items in block
it: Numero di notizie nel blocco

en: Updated:
it: Aggiornato:

en: blog it
it: aggiungi al blog

en: Comment on this news item in your personal blog.
it: Commenta la notizia nel tuo blog personale

en: %age old
it: %age tempo fa

en: %ago ago
it: %ago fa

en: Items shown in sources and categories pages
it: Oggetti mostrati nelle pagine sorgenti e categorie

en: Processors
it: Elaboratori

en: Terms
it: Termini

en: Sources
it: Sorgenti

en: aggregator - @title
it: aggregatore - @title

en: 1 item | @count items
it[0]: 1 oggetto
it[1]: @count oggetti

en: @time ago
it: @time fa

en: Parser
it: Interprete

en: Discard items older than
it: Scarta elementi più vecchi di

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
it: Per quanto tempo gli elementi del feed saranno mantenuti prima di essere eliminati. (Richiede un <a href="@cron">processo di manutenzione del cron</a> correttamente configurato.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
it: Numero di elementi del feed visualizzati nelle pagine di sommario dei feed e delle categorie.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
it: @site_name - feed aggregati nella categoria @title

en: @site_name - aggregated feeds
it: @site_name - feed aggregati

en: @site_name aggregator
it: @site_name aggregatore

en: !title feed
it: feed !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
it: L'aggregatore è un potente raggruppatore e lettore di notizie, che ottiene contenuti aggiornati dai feed RSS-, RDF- e Atom resi disponibili sul web. Migliaia di siti (soprattutto di notizie e blog) pubblicano le ultime notizie o interventi sotto forma di feed con standard XML. I formati supportati dall'aggregatore sono i feed <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> e <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
it: I Feed contengono elementi o post individuali pubblicati dal sito che fornisce il feed. Essi possono essere raggruppati in categorie, generalmente in base all'argomento. Gli utenti potranno visualizzare gli elementi del feed nel <a href="@aggregator">display principale dell'aggregatore</a> o accedendo alla <a href="@aggregator-sources">propria sorgente</a>. Gli amministratori possono <a href="@feededit">aggiungere, modificare ed eliminare i feed</a> e scegliere ogni quanto tempo controllare ogni feed per gli aggiornamenti. Gli elementi più recenti in ciascun feed o categoria possono essere visualizzati come un blocco nella <a href="@admin-block">pagina amministrazione blocchi</a>. Un <a href="@aggregator-opml">file OPML machine-readable</a> è disponibile per ogni feed. È necessario che ci sia un <a href="@cron">processo di manutenzione del cron</a> correttamente configurato al fine di poter ottenere l'aggiornamento automatico dei feed.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
it: Per maggiori informazioni, guarda la documentazione on-line per il <a href="@aggregator">modulo 'aggregator'</a>.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
it: La sorgente RSS del sito %site sembra invalida, a causa dell'errore "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
it: Nessun nuovo contenuto condiviso dal sito %site.

en: There is new syndicated content from %site.
it: Nessun nuovo contenuto condiviso dal sito %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
it: La sorgente RSS del sito %site sembra invalida, a causa di "%error".

en: Feed aggregator
it: Aggregatore di feed

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
it: Aggrega i contenuti condivisi (feed RSS, RDF e Atom).
