New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: RSS feed
ja: RSSフィード

en: More
ja: 続き

en: None
ja: なし

en: none
ja: なし

en: Feed
ja: フィード

en: Save
ja: 保存

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Core - optional
ja: コア - 任意

en: never
ja: なし

en: aggregator
ja: アグリゲーター

en: read more
ja: 続きを読む

en: Update interval
ja: 更新間隔

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: OPML feed
ja: OPML フィード

en: Number of news items in block
ja: ブロックに表示するニュース記事数

en: Updated:
ja: 更新:

en: blog it
ja: この記事についてブログを書く

en: Comment on this news item in your personal blog.
ja: このニュース記事について個人ブログでコメントする

en: %age old
ja: %age 前

en: %ago ago
ja: %ago 前

en: Items shown in sources and categories pages
ja: 配信元やカテゴリーの各ページに表示する項目数

en: Processors
ja: プロセッサー

en: Terms
ja: ターム

en: Sources
ja: ソース

en: aggregator - @title
ja: アグリゲーター - @title

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: @time ago
ja: @time 前

en: Parser
ja: パーサー

en: Discard items older than
ja: 古い項目を破棄するまでの期間

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ja: フィード項目の保存期間を指定してください。 指定された期間を過ぎた項目は自動的に破棄されます。（正しく設定された<a href="@cron">cronメンテナンスタスク</a>を必要とします）

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
ja: フィードとカテゴリーの概要ページに表示される、フィード項目数を指定してください。

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
ja: @site_name - カテゴリー @title に集約されたフィード

en: @site_name - aggregated feeds
ja: @site_name - 集約されたフィード

en: @site_name aggregator
ja: @site_name のアグリゲーター

en: !title feed
ja: !title のフィード

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
ja: aggregator（アグリゲーター）は、ウェブのいたる所に用意されたRSS・RDF・Atomベースのフィードから新しいコンテンツをかき集める、強力なオンサイトのシンジケーターでありニュースリーダーです。 とても多くのサイト（特にニュースサイトやブログ）では、規格化されたXMLベース形式のフィードを使用し、サイトの最新のヘッドラインや投稿を公表します。 アグリゲーターは、<a href="@rss">RSS</a>、<a href="@rdf">RDF</a>、<a href="@atom">Atom</a>の各形式をサポートします。

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
ja: フィードにはフィード項目や、フィードを配信するサイトで公開された個別の投稿を含んでいます。 フィードはカテゴリーでグループ化（一般にトピックによって）することもできます。 ユーザーは<a href="@aggregator">メインのアグリゲーター表示</a>ページや、<a href="@aggregator-sources">配信元</a>ごとのページでフィード項目を表示できます。 管理者は<a href="@feededit">フィードの追加・編集・削除</a>や、各フィードの最新項目確認の頻度を選ぶことができます。 フィードごとやカテゴリーごとの最新項目は、<a href="@admin-block">ブロックの管理ページ</a>からブロックとして表示することができます。 すべてのフィードで<a href="@aggregator-opml">コンピューターの解読できるOPMLファイル</a>が利用できます。 自動的にフィードを更新するには、正しく設定された<a href="@cron">cronメンテナンスタスク</a>を必要とします。

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
ja: より詳しい情報は、オンラインハンドブックの<a href="@aggregator">Aggregator module（英文）</a>エントリーを参照してください。

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
ja: %site からのフィードは、エラー "%error" のために破損しているようです。

en: There is no new syndicated content from %site.
ja: %site から新しく配信されたコンテンツはありません。

en: There is new syndicated content from %site.
ja: %site から新しく配信されたコンテンツがあります。

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
ja: %site からのフィードは、"%error" が原因で破損しているようです。

en: Feed aggregator
ja: フィードアグリゲーター

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
ja: RSS、RDF、Atomフィードで提供される情報を収集する。
