New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to pt translation catalogue (59 entries)

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: RSS feed
pt: Feed RSS

en: More
pt: Mais

en: None
pt: Nenhum

en: none
pt: nenhum

en: Save
pt: Guardar

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Core - optional
pt: Núcleo - facultativos

en: never
pt: nunca

en: aggregator
pt: agregador

en: read more
pt: ler mais

en: Update interval
pt: Intervalo entre actualizações

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: OPML feed
pt: feed OPML

en: Number of news items in block
pt: Número de novos itens no bloco

en: Updated:
pt: Actualizado:

en: blog it
pt: escrever no blogue

en: Comment on this news item in your personal blog.
pt: Comentar sobre esta notícia no seu blogue pessoal

en: %age old
pt: %age de idade

en: %ago ago
pt: %ago atrás

en: Items shown in sources and categories pages
pt: Itens exibidos nas páginas de feed e de categorias

en: Processors
pt: Processadores

en: Terms
pt: Termos

en: Sources
pt: Fontes

en: aggregator - @title
pt: agregador - @title

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: Parser
pt: Analisador

en: Discard items older than
pt: Eliminar entradas mais antigas que

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
pt: O tempo de espera para reter as entradas do feed antes de eliminá-las. (Requer uma <a href="@cron">tarefa de manutenção do cron</a> configurada correctamente.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
pt: Número de itens exibidos nas páginas de sumário de feed e de categoria.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
pt: @site_name - feeds agregados na categoria @title

en: @site_name - aggregated feeds
pt: @site_name - feeds agregados

en: @site_name aggregator
pt: Agregador @site_name

en: !title feed
pt: feed !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
pt: O agregador de feeds é um poderoso leitor de RSS/notícias que recolhe conteúdo novo a partir de feeds RSS, RDF e Atom disponíveis em toda a web. Milhares de sites (particularmente de notícias e blogues) publicam os seus últimos cabeçalhos e artigos em feeds, utilizando formatos comuns baseados em XML. Os formatos suportados pelo agregador incluem <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, e <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
pt: Os feeds contem itens de feeds, ou artigos individuais publicados pelo site que fornece o feed. Os feeds podem ser agrupados em categorias, geralmente por tópico. Os utilizadores podem visualizar os itens dos feeds na <a href="@aggregator">vista principal do agregador</a> ou por <a href="@aggregator-sources">fonte</a>. Os administradores podem <a href="@feededit">adicionar, editar ou eliminar feeds</a> e escolher a frequência da verificação de novos itens em cada feed. Os itens mais recentes de um feed ou de uma categoria podem ser exibidos num bloco através da <a href="@admin-block">página de administração dos blocos</a>. É disponibilizado um <a href="@aggregator-opml">ficheiro OPML</a> de todos os feeds. É necessária uma <a href="@cron">tarefa de manutenção do cron</a> configurada correctamente para actualizar os feeds automaticamente.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@aggregator">módulo Aggregator</a> no manual.

en: Aggregator
pt: Agregador

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
pt: O feed de %site parece não funcionar, devido ao erro "%error ".

en: There is no new syndicated content from %site.
pt: Não existe novo conteúdo sindicado para %site.

en: There is new syndicated content from %site.
pt: Existe novo conteúdo sindicado de %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
pt: O feed de %site parece não funcionar, devido a "%error ".

en: Feed aggregator
pt: Agregador de feeds

en: Stores feeds to be parsed by the aggregator.
pt: Armazena os feeds para serem processados pelo agregador.

en: URL to the feed.
pt: URL para o feed.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
pt: A última vez que o feed foi verificado para ver se existiam itens novos, no formato registo data/hora Unix.

en: An image representing the feed.
pt: Uma imagem que representa o feed.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
pt: Entidade do cabeçalho da resposta HTTP, utilizado para validar a cache.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
pt: Quando o feed foi modificado pela última vez, no formato registo data/hora Unix.

en: Stores the individual items imported from feeds.
pt: Armazena os itens individuais importados dos feeds.

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
pt: Chave Primária: Identificador único para o item do feed.

en: Title of the feed item.
pt: Título do item do feed.

en: Link to the feed item.
pt: Ligação para o item do feed.

en: Author of the feed item.
pt: Autor do item do feed.

en: Body of the feed item.
pt: Corpo do item do feed.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
pt: Data de publicação do item do feed, no formato registo data/hora Unix.

en: Unique identifier for the feed item.
pt: Identificador único para o item do feed.

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
pt: Agrega conteúdo sindicado (RSS, RDF e feeds Atom).
