New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to ro translation catalogue (47 entries)

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: RSS feed
ro: resurse RSS

en: More
ro: Mai multe

en: None
ro: Nimic

en: none
ro: nimic

en: Feed
ro: Flux

en: Save
ro: Salvare

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Core - optional
ro: Nucleu - Opţional

en: never
ro: niciodată

en: aggregator
ro: agregator

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: Update interval
ro: Interval de actualizare

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: OPML feed
ro: resurse OPML

en: Number of news items in block
ro: Numărul articolelor de ştiri în bloc

en: Updated:
ro: Actualizat:

en: blog it
ro: scrie blog

en: Comment on this news item in your personal blog.
ro: Comentează acestă ştire în blog-ul personal.

en: %age old
ro: %age vechime

en: %ago ago
ro: %ago în urmă

en: Items shown in sources and categories pages
ro: Articole afişate în surse şi în paginile de categorii

en: Processors
ro: Procesatoare

en: Sources
ro: Surse

en: aggregator - @title
ro: agregator - @title

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: @time ago
ro: în urmă cu @time

en: Discard items older than
ro: Ignoră articolele mai vechi de

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ro: Durata de timp în care se reţin obiectele din flux înainte de a fi aruncate. (Necesită o <a href="@cron">sarcină cron de mentenanţă</a> corect configurată.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
ro: Numărul articolelor ce vor fi afişate în fiecare flux şi categorie în paginile de sumar.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
ro: @site_name - fluxuri acumulate în categoria @title

en: @site_name - aggregated feeds
ro: @site_name - fluxuri agregate

en: @site_name aggregator
ro: Agregator @site_name

en: !title feed
ro: Flux !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
ro: Agregatorul este un cititor de ştiri şi republicator on-site care adună conţinut proaspăt din fluxurile RSS, RDF sau Atom disponibile pe internet. Mii de situri (mai ales cele de ştiri şi blogurile) îşi publică ultimele titluri şi articole în fluxuri, folosind un număr de formate standardizate bazate pe XML. Formatele suportate de agregator includ <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, şi <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
ro: Fluxurile conțin obiecte de flux, sau articole publicate de situl care oferă fluxul. Fluxurile pot fi grupate în categorii, în general în funcție de topic. Utilizatorii văd obiectele din flux în <a href="@aggregator">afișare principală agregator</a> sau după <a href="@aggregator-sources">sursa lor</a>. Administratorii pot să <a href="@feededit">adauge, editeze și să șteargă fluxuri</a> și pot să aleagă cât de des să fie verificat fiecare flux pentru actualizări. Cele mai recente obiecte dintr-un flux sau categorie pot fi afișate ca un bloc prin intermediul <a href="@admin-block">paginii de administrare blocuri</a>. Un <a href="@aggregator-opml">fișier machine-readable OPML</a> cu toate fluxurile este disponibil. O <a href="@cron">sarcină de mentenanță cron</a> este necesară pentru actualizarea automată a fluxurilor.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare şi setare pentru <a href="@aggregator">Modul aggregator</a>.

en: Aggregator
ro: Agregator

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
ro: Resursa RSS de la %site pare a fi stricată, datorită "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
ro: Nu există conţinut nou sindicat de la %site.

en: There is new syndicated content from %site.
ro: Există conţinut nou sindicat de la %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
ro: Resursa RSS de la %site pare a fi stricată, ca urmare a "%error".

en: Feed aggregator
ro: Agregator de ştiri

en: Title of the feed item.
ro: Titlul articolului din flux.

en: Author of the feed item.
ro: Autorul articolului din flux.

en: Body of the feed item.
ro: Corupul articolului din flux

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
ro: Agreghează conţinutul sindicat (resurse RSS, RDF şi Atom).
