New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to sv translation catalogue (46 entries)

en: Save configuration
sv: Spara inställningar

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: More
sv: Mer

en: None
sv: Ingen

en: none
sv: ingen

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Save
sv: Spara

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Core - optional
sv: Grundsystem - valfria

en: never
sv: aldrig

en: aggregator
sv: innehållssamlare

en: read more
sv: läs mer

en: Update interval
sv: Uppdateringsintervall

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: OPML feed
sv: OPML-flöde

en: Number of news items in block
sv: Antal nyhetsinlägg i block

en: Updated:
sv: Uppdaterad:

en: blog it
sv: blogga om det

en: Comment on this news item in your personal blog.
sv: Kommentera denna nyhetsartikel i din personliga blogg.

en: %age old
sv: %age gammal

en: %ago ago
sv: %ago sedan

en: Items shown in sources and categories pages
sv: Artiklar som visas på käll- och kategorisidor

en: Processors
sv: Bearbetare

en: Terms
sv: Termer

en: Sources
sv: Källor

en: aggregator - @title
sv: innehållssamlare - @title

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 post
sv[1]: @count poster

en: @time ago
sv: @time sedan

en: Parser
sv: Tolkare

en: Discard items older than
sv: Ta bort poster äldre än

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Hur länge artiklar i ett nyhetsflöde ska sparas innan det kastas bort. (Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt inställt.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
sv: Antalet artiklar som kommer att visas på översiktsidor för flöden och kategorier.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
sv: @site_name - hopsamlade flöden i kategorin @title

en: @site_name - aggregated feeds
sv: @site_name - hopsamlade flöden

en: @site_name aggregator
sv: @site_name - nyhetssamlare

en: !title feed
sv: Nyhetsflöde !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
sv: Nyhetssamlaren är ett kraftfullt verktyg för att samla in och visa nyheter från RSS-, RDF- och Atombaserade nyhetsflöden som finns tillgängliga på nätet. Tusentals webbplatser (företrädelsevis nyhetssidor och bloggar) publicerar sina senaste rubriker och inlägg i nyhetsflöden, i att antal standardiserade XML-baserade format. Format som stöds av nyhetssamlaren är <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> och <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
sv: Nyhetsflöden innehåller poster eller inlägg som publiceras av den webbplats som tillhandahåller flödet. Nyhetsflöden kan grupperas i kategorier, oftast efter ämne. Användare ser posterna i innehållssamlarens <a href="@aggregator">huvudlista</a> eller efter <a href="@aggregator-sources">källa</a>. Administratörer kan <a href="@feededit">skapa, ändra och radera nyhetsflöden</a> och välja hur ofta varje flöde ska kontrolleras efter uppdaterade inlägg. De nyaste inläggen i antingen ett nyhetsflöde eller en kategori kan visas som ett block på sidan <a href="@admin-block">Administration av block</a>. En <a href="@aggregator-opml">OPML-fil</a> med alla nyhetsflöden finns tillgänglig. För att nyhetsflöden ska kunna uppdateras automatiskt krävs det att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt inställt.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@aggregator">modulen Aggregator</a> i onlinehandboken.

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
sv: Innehållsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
sv: Det finns inget nytt utdelat innehåll från %site.

en: There is new syndicated content from %site.
sv: Det finns nytt utdelat innehåll från %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
sv: Innehållsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error".

en: Feed aggregator
sv: Innehållssamlare

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
sv: Samlar utdelat innehåll (RSS, RDF och Atom-flöden).
