New Aggregator for Drupal core (7.x-0.1-alpha3) - en to uk translation catalogue (61 entries)

en: Save configuration
uk: Зберегти налаштування

en: RSS feed
uk: стрічка RSS

en: More
uk: Ще

en: None
uk: Ні

en: none
uk: нічого

en: Feed
uk: RSS стрічка

en: Save
uk: Зберегти

en: Refresh
uk: Оновити

en: Core - optional
uk: Ядро - додаткове

en: Feed URL
uk: URL стрічки

en: never
uk: ніколи

en: aggregator
uk: збирач матеріалів

en: read more
uk: детальніше

en: Update interval
uk: Періодичність оновлення

en: Vocabulary
uk: Словник

en: OPML feed
uk: Матеріал OPML

en: Number of news items in block
uk: Кількість новин у блоці

en: URL:
uk: Адреса:

en: Updated:
uk: Оновлене:

en: blog it
uk: у щоденник

en: Comment on this news item in your personal blog.
uk: Прокоментувати цю новину у вашому особистому мережевому журналі.

en: %age old
uk: %age тому

en: %ago ago
uk: %ago тому

en: Items shown in sources and categories pages
uk: Елементи, показані на сторінках джерел і категорій

en: Processors
uk: Процесори

en: Terms
uk: Терміни

en: Sources
uk: Джерела

en: aggregator - @title
uk: підбірка - @title

en: 1 item | @count items
uk[0]: 1 елемент
uk[1]: @count елемента
uk[2]: @count елементів

en: @time ago
uk: @time тому

en: Discard items older than
uk: Викидати елементи старіші за

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
uk: Період часу, через який видаляти елементи потоку. (Вимагає коректності налагодження <a href="@cron">завдань планувальника</a>)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
uk: Кількість елементів потоку, відображених на сторінках потоку і категорій

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
uk: @site_name - зібрані потоки в категорію @title

en: @site_name - aggregated feeds
uk: @site_name - зібрані потоки

en: @site_name aggregator
uk: @site_name збиральник

en: !title feed
uk: !title потік

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
uk: Збиральник - потужний інструмент консолідації інформації і збору новин, що отримує свіжий матеріал з RSS-, RDF-, і Atom-основаних потоків, доступних в інтернеті. Тисячі сайтів(в основному новинні та блоги) публікують свій матеріал і видають потоки, використовуючи певні стандартизовані формати. Формати, які підтримується Збиральником - <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, та <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
uk: Потоки складаються з елементів, або індивідуальних повідомлень, що публікуються сайтом, який надає потік. Потоки можуть бути згруповані в категорії, в основному за тематиками. Користувачі переглядають елементи потоку на <a href="@aggregator">головній сторінці збиральника</a> або <a href="@aggregator-sources">їхньому джерелі</a>. Адміністратори можуть <a href="@feededit">додавати, редагувати та видаляти потоки</a> і обирати частоту оновлень кожного з них. Найбільш свіжі елементи можуть відображатись в вигляді блоків через <a href="@admin-block">сторінку налагодження блоків</a>. Також доступний A <a href="@aggregator-opml">файл OPML</a> для всіх доступних потоків. Вимагає коректності налагодження <a href="@cron">завдань планувальника</a>

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
uk: Для додаткової інформації читайте онлайн підручник для <a href="@aggregator">модуля Збиральник</a>.

en: Aggregator
uk: Підбірка новин

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
uk: Неможливо опрацювати RSS-потік із сайту %site через помилку: "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
uk: Немає нового RSS-матеріалу із %site.

en: There is new syndicated content from %site.
uk: Новий RSS-матеріал із %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
uk: Неможливо опрацювати RSS-потік із сайту %site, через помилку: "%error".

en: Feed aggregator
uk: Збирач потоків

en: Stores feeds to be parsed by the aggregator.
uk: Зберігає Rss-Стрічки, які повинні бути проаналізовані збирачем.

en: URL to the feed.
uk: URL для вибірки.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
uk: Час, коли  було перевірено відновлення Rss-Стрічки у форматі часу прийнятому в Unix (Unix timestamp).

en: An image representing the feed.
uk: Малюнок, асоційований з Rss-Стрічкою.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
uk: Об'єкт заголовка HTTP, що повертається, використовуваний для перевірки кеша

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
uk: Час останньої зміни Rss-Стрічки у форматі часу прийнятому в Unix (Unix timestamp).

en: Stores the individual items imported from feeds.
uk: Зберігає елементи імпортовані зі стрічок.

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
uk: Основний ключ: Унікальний ідентифікатор елемента rss-стрічки.

en: Title of the feed item.
uk: Заголовок елемента Rss-Стрічки.

en: Link to the feed item.
uk: Посилання на елемент Rss-Стрічки.

en: Author of the feed item.
uk: Автор елемента Rss-Стрічки.

en: Body of the feed item.
uk: Текст елемента Rss-Стрічки.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
uk: Передавати дату в пунктах стрічки як Unix timestamp

en: Unique identifier for the feed item.
uk: Унікальний ідентифікатор елемента Rss-Стрічки.

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
uk: Збирає докупи вміст інформаційних стрічок (RSS, RDF, або Atom).
